You are on page 1of 4

Школа

Наставни предмет Српски језик и књижевност

Разред Први

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 114


Наставна тема Писмено изражавање
Наставна јединица Стилско уобличавање текста
Тип часа Обрада и вежбање
Циљ часа Рад на развијању ученичке писмености, кроз различите стилске
вежбе
Образовни задаци  Уочавање потребе стилског уобличавања текста;
 Анализирање недостатака основног текста који ученици
надограђују;
 Истицање промене изгледа околине зависно од расположења
посматрача;
 Подстицање ученика да у своје текстове укључе што више
адекватних описних детаља;
 Снажење навике код ученика у оригиналном стваралаштву
употребљавају различите стилске фигуре;
Функционални задаци  Оспособљавање ученика за стилско уобличавање текста;
 Примењивање теоријских знања о језику у практичним
вежбањима;
 Снажење навике код ученика да запажају елементе доброг
стила;
Васпитни задаци  Јачање језичког сензиблитета ученика;
 Истицање доброг стила као изузетне вредности писменог
изражавања;
 Мотивисање ученика за рад на побољшању властитог стила
писменог изражавања.
Кључни појмови Стилске вежбе
Образовни исходи  Ученик уочава потребу за стилским уобличавањем текста;
 Ученик анализира недостатке основног текста који треба
надоградити;
 Ученик истиче промену изгледа околине зависно од
расположења посматрача;
 Ученик у своје текстове укључује што више адекватних
описних детаља;
 Ученик у оригиналном стваралаштву употребљава различите
стилске фигуре;
 Ученик је способан за стилско уобличавање текста;
 Ученик примењује теоријска знања о језику у практичним
вежбањима;
 Ученик заоажа елементе доброг стила;
 Ученик јача свој језички сензиблитет;
 Ученик прихвата добар стил као изузетну вредност писменог
изражавања;
 Ученик је мотивисан за рад на побољшању властитог стила
писменог изражавања.
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Монолошка, дијалошка, рад на тексту
Наставна средства Табла, креда, прилог
Место извођења Учионица
наставе
Корелација /
Литература и додатни  Миодраг Павловић, Читанка – уџбеник за први разред
материјал за гимназија и средњих стручних школа, Klett, Београд 2012.
наставнике  Милија Николић, Методика наставе српског језика и
књижевности, Завод за уџбенике и наставна средства,
Београд 2009.
Литература и додатни /
материјал за ученике
Напомене /

ТОК ЧАСА
Уводни део часа Мотивисање ученика за рад на стилском уобличавању текста.
(5-10 минута)  Сигурна сам да сте и сами приметили да су неки текстови које
читате занимљивији и да вас снажније „увлаче“ у свет
књижевног дела и јаче преносе осећања која аутор жели да
искаже. Један од разлога за то је добар стил којим су та дела
написана. Од богатства описа неког предела или предмета
зависи како ћете га замислити и доживети. Од избора речи
зависи да ли ће аутор пренети осећање јунака дела, које не
жели једноставно да нам саопшти.
 Стилско уобличавање текста је важно и када је ваше писмено
изражавање у питању. Често и сами осећате да желите много
више да кажете, али вам у трентуку недостају речи. Нашем
стилу свакако највише доприноси читање врхунских
књижевних дела. Међутим, на стилу морамо и активно радити.
Због тога ћемо се на данашњем часу бавити различитим
стилским вежбама.

Главни део часа  Наведени пасус описује један градски парк, али не поседује
(25-30 минута) довољно описних детаља. Ученици се позивају да замисле да
живе поред једног парка и да поново напишу овај пасус,
додајући детаље да би га учининили занимљивијим.
Живим поред парка. Парк је велики и има дрвеће и траву. У
парку се налази и језеро где се могу видети људи како уживају
у бројним активностима. Пуно је простора да човек седне и
опусти се. Постоје и бројне стазе за шетњу и на коју год
страну да пођеш можеш видети цвеће. Заиста волим да
проводим време у овом парку.

 У следећој вежби ученици се позивају да напишу четири


кратка описа мора које види у тренуцима различитих
расположења. Ученици се упућују да четири различита виђења
мора подреде следећим расположењима:
- радостан;
- тужан;
- равнодушан;
- мрзовољан.
У овој вежби ученици не пишу дуге текстове, довољне су и по
две-три реченице о сваком. Ученицима се среће пажња да
треба да истакну како се мења изглед пејзажа зависно од тога
са каквим га расположењем посматрамо.

Завршни део часа  У завршном делу часа неке од ученика позивам да своје радове
(5 минута) прочитају. Остали ученици слушају и након читања заједно
процењујемо стилско богатство текста и оствареност
дочаравања различитих расположења пејзажом.
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Стилско уобличавање текста

Опис парка са више описних детаља!

Четири текста о мору, зависно од распложења!

- тужан;
- радостан;
- мрзовољан;
- равнодушан.

ПРИЛОЗИ

Почетни текст о парку:


Живим поред парка. Парк је велики и има дрвеће и траву. У парку се налази и језеро
где се могу видети људи како уживају у бројним активностима. Пуно је простора
да човек седне и опусти се. Постоје и бројне стазе за шетњу и на коју год страну
да пођеш можеш видети цвеће. Заиста волим да проводим време у овом парку.

You might also like