You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Masa : 1.00ptg-2.00ptg
Tarikh/Hari : 1/1/2019/Selasa
Mata Pelajaran : EKONOMI
Tingkatan : 5 TA
Bil Pelajar : / 10

Tajuk : 1.0 EKONOMI DAN KERAJAAN

Masa : 1 JAM

Standard Kandungan : 1.2 Peranan kerajaan sebagai pengeluar dan majikan

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :-


1. 1. Menyatakan konsep kerajaan
2. 2. Menyatakan peranan kerajaan sebagai pengeluar dan majikan

Kriteria Kejayaan : Anda akan berjaya sekiranya :-


1. Pelajar dapat menyatakan konsep kerjaaan
2. Pelajar dapat menjelaskan peranan kerajaan sebagai pengeluar
dan majikan

Aktiviti PdP : 1. Guru menunjukkan keratan akhbar MAS/KTM


2. Guru mengajak pelajar berfikir mengenai tugas kerajaan dalam
menguruskan aktiviti ekonomi.

EMK/ PAK 21 : Keusahawanan dan Nilai murni / Kemahiran komunikasi

BBM : Keratan akhbar, buku teks

Penilaian : Menyoal pelajar secara spontan

Refleksi :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Masa : 9.00pg-10.30pg
Tarikh/Hari : 7/1/2019/Isnin
Mata Pelajaran : EKONOMI
Tingkatan : 5 TA
Bil Pelajar : / 10

Tajuk : 1.0 EKONOMI DAN KERAJAAN

Masa : 1.5 JAM

Standard Kandungan : 1.2 Menjelaskan Peranan kerajaan unuk mencapai objektif makro
ekonomi negara iaitu guna tenaga penuh, kestabilan harga,
pertumbuhan ekonomi dan kestabilan imbangan negara.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :-


3. 1. Menyatakan konsep guna tenaga penuh, kestabilan harga

Kriteria Kejayaan : Anda akan berjaya sekiranya :-


1. Pelajar dapat memberi konsep guna tenaga penuh dan
kestabilan harga

Aktiviti PdP : 1. Rujuk buku teks dan lembaran laporan ekonomi


2. Perbincangan guru dan pelajar
3. Rumusan

EMK/ PAK 21 : Keusahawanan dan Nilai murni / Kemahiran komunikasi

BBM : Laporan ekonomi, buku teks

Penilaian : Menyoal pelajar secara spontan

Refleksi :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Masa : 1.00ptg-2.00ptg
Tarikh/Hari : 8/1/2019/Selasa
Mata Pelajaran : EKONOMI
Tingkatan : 5 TA
Bil Pelajar : / 10

Tajuk : 1.0 EKONOMI DAN KERAJAAN

Masa : 1 JAM

Standard Kandungan : 1.2 Peranan kerajaan dalam ekonomi

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :-


4. 1. Menyatakan objektif makroekonomi
5. 2. Menjelaskan maksud guna tenaga penuh, kestabilan harga
6. Pertumbuhan ekonomi

Kriteria Kejayaan : Anda akan berjaya sekiranya :-


1. Dapat menjelaskan maksud makroekonomi
2. Mengenalpasti konsep guna tenaga penuh, kestabilan harga
Pertumbuhan ekonomi

Aktiviti PdP : 1. Gambar buku teks (gambar MRT)


2. Guru memberi penerangan secara menyeluruh.
3. Memberi contoh mengenai negara Malaysia

EMK/ PAK 21 : Sains dan teknologi / Kemahiran komunikasi

BBM : Laporan ekonomi, buku teks

Penilaian : Menyoal pelajar secara spontan

Refleksi :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Masa : 9.00pg-10.30pg
Tarikh/Hari : 14/1/2019/Isnin
Mata Pelajaran : EKONOMI
Tingkatan : 5 TA
Bil Pelajar : / 10

Tajuk : 1.0 EKONOMI DAN KERAJAAN

Masa : 1.5 JAM

Standard Kandungan : 1.2 Peranan kerajaan dalam ekonomi

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :-


1. Menjelaskan peranan kerajaan dalam mengawal selia pengeluar dan
eksternaliti negatif.

Kriteria Kejayaan : Anda akan berjaya sekiranya :-


1. Dapat menjelaskan kesan eksternaliti negatif keatas persekitaran

Aktiviti PdP : 1. Penerangan oleh guru mengenai maksud eksternaliti negatif


2. Memberi contoh mengenai projek pembangunan kerajaan dan
firma swasta.
3. Kesan pembangunan/ eksternaliti negatif

EMK/ PAK 21 : Sains dan teknologi / Kemahiran komunikasi

BBM : buku teks

Penilaian : Menyoal pelajar secara spontan

Refleksi :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Masa : 1.00ptg-2.00ptg
Tarikh/Hari : 15/1/2019/Selasa
Mata Pelajaran : EKONOMI
Tingkatan : 5 TA
Bil Pelajar : / 10

Tajuk : 1.0 EKONOMI DAN KERAJAAN

Masa : 1 JAM

Standard Kandungan : 1.2 Peranan kerajaan dalam ekonomi

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :-


1. Menjelaskan maksud kestabilan imbangan pembayaran
2. Menganalisis dan menghubungkait ketiga-tiga peranan
kebajikan masyarakat dan meningkatkan kemakmuran

Kriteria Kejayaan : Anda akan berjaya sekiranya :-


1. Dapat menjelaskan kestabilan imbangan pembayaran

Aktiviti PdP : 1. Pelajar diminta menyatakan salah satu aktiviti kerajaan dan
menyatakan skop peranan

EMK/ PAK 21 : Pemikir/bersifat ingin tahu

BBM : buku teks

Penilaian : Menyoal pelajar secara spontan

Refleksi :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Masa : 9.00pg-10.30pg
Tarikh/Hari : 18/2/2018/SELASA
Mata Pelajaran : EKONOMI
Tingkatan : 5 TA
Bil Pelajar : /3

Tajuk : 1.0 EKONOMI DAN KERAJAAN

Masa : 1.5 JAM

Standard Kandungan : 1.2 Peranan kerajaan ekonomi

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :-


7. 1. Menyatakan objektif makroekonomi
8. 2. Menjelaskan maksud guna tenaga penuh, kestabilan harga
9. Pertumbuhan ekonomi

Kriteria Kejayaan : Anda akan berjaya sekiranya :-


1. Dapat menjelaskan maksud makroekonomi
2. Mengenalpasti konsep guna tenaga penuh, kestabilan harga
Pertumbuhan ekonomi

Aktiviti PdP : 1. Gambar buku teks (gambar MRT)


2. Guru memberi penerangan secara menyeluruh.
3. Memberi contoh mengenai negara Malaysia
4. Perbincangan guru dan pelajar

EMK/ PAK 21 : Sains dan teknologi / Kemahiran komunikasi

BBM : Laporan ekonomi, buku teks

Penilaian : Menyoal pelajar secara spontan

Refleksi :

You might also like