Professional Documents
Culture Documents
Maubin
Department of Civil Engineering
Astronomy ,
Photogrammetry and Adjustment of
Survey measurement
( CE - 3011 )
for
Semester I
Solution ;
h1 = 2000 ft above m.s.l (max)
h avg = 1500 ft above m.s.l
h 2 = 1000 ft above m.s.l (min)
H = 10000 ft , f = 6 in
f 6 in 6 in
Smax = = =
H - h1 (10000- 2000)ft 8000 ft
1 in 1
Smax = = = 1 : 16000
1333ft 16000
f 6 in 6 in
Smin = = =
H - h 2 (10000- 1000 )ft 9000 ft
1 in 1
Smin = = = 1 : 18000
1500 ft 18000
f 6 in 6 in
Savg = = =
H - h avg (10000- 1500)ft 8500ft
1 in 1
Savg = = = 1 : 17000
1417 ft 17000
(b) What is the scale of a vertical aerial photograph on which a section line measure
5.93 in .
Solution
Assume Length of the section line = 5280 ft
Photo distance = 5.93 in
5.93 in 1 in
Photoscale (S) = =
5280 ft 890 ft
= 1 : 10700
2.(a) A vertical aerial photograph was taken with a 6 in (152.4 mm) focal length camera
from a flying height of 4530 ft above datum . Images a and b of two ground points A and B
appear on the photograph , and their measure photocoordinates ( corrected for shrinkage and
distortions ) are xa = -52.35 mm, ya = -48.27 mm, xb = 40.64 mm and yb = 43.88 m. Determine
the horizontal length of the line AB if the elevations of point A and B are 670 and 485 ft
above datum respectively .
Solution
f = 6 in , H = 4530 ft , h A = 670 ft , h B = 485 ft , x a = - 52.35 mm ,
y a = - 48.27 mm , x b = 40.64 mm , y b = 43.88 mm
H - h A − 52.35 × (4580 - 670)
XA = xa . = = −1326 ft
f 152.4
H - h A − 48.27 × (4580 - 670)
YA = y a . = = −1223ft
f 152.4
H - h B 40.64 × (4580 - 485)
XB = xb . = = 1079ft
f 152.4
H - h B 43.88 × (4580 - 485)
YB = y b . = = 1165ft
f 152.4
AB = (X B − X A ) 2 + (YB − YA ) 2
= (2405) 2 + (2388) 2
= 3389 ft
3
2(b) Figure represents a vertical photo taken at flying height of 6500 ft above datum with
a camera having a 6 in (152.4 mm) focal length . On the photo , point a , b and c are imaged
such that their radial distance from the principal point are 91.42 mm , 83.5 mm , and 70.06 mm
respectively . Corresponding ground elevations of points A,B and C are 835, 600 and 450 ft
above MSL respectively . Calculated relief displacements aa/,bb/and cc/ necessary to located the
datum positions of the imaged points , calculate datum scale .
a
a/
c
c/
b/
b
Solution
(b) A vertical photograph was taken with a camera having focal length of 6 inches .Assume
also that a ground distance AB on flat terrain has a length of 5000 ft and that is corresponding
photo distance ab measures 5 inches .Suppose that the error dAB in the ground distance is ± 1
foot and that the error dab in the measured photo distance is ± 0.01 inch .Calculate the error
in dH/.
Solution
f = 6 in, AB = 5000 ft , ab = 5 in , d AB = ±1.0 ft, d ab = ±0.01 in , dH ′ = ?
ab f
S= =
AB H′
AB 5000
H′ = f × = 6× = 6000 ft
ab 5
Error in dH ′ caused by the error d AB,
AB
H′ = f ×
ab
dH ′ 1
=f×
d AB ab
d AB ± 1.0
dH ′ = f × = 6× = ±1.2 ft
ab 5
Error in dH ′ caused by the error dab,
AB
H′ =f×
ab
dH ′ AB
= −f ×
d AB (ab) 2
AB 5000
dH ′ = −f × d ab = -6 × × (±0.01)
(ab) 2 52
= ±12 ft
The total error in H ′ due to the combined effects of two error.
ab = (x a − x b ) 2 + (y b − y a ) 2
2. Find approximat e H1
ab f
S= =
AB H1 − h AB
3.931 in 5.998 in
=
1919 ft H1 - 1448
5.998 (1919)
H1 = + 1448
3.931
H1 = 4376 ft
h + h B 1435 + 1461
where h AB = A = = 1448 ft
2 2
3.Find AB1 ,
2 2
⎧x x ⎫ ⎧y y ⎫
AB12 = ⎨ b (H1 − h B ) − a (H1 − h A ) ⎬ + ⎨ b (H1 − h B ) − a (H1 − h A ) ⎬
⎩ f f ⎭ ⎩ f f ⎭
2
⎧ 4.317 0.717 ⎫
AB12 = ⎨ (4376 − 1461) − (4376 − 1435) ⎬
⎩ 5.998 5.998 ⎭
2
⎧ - 0.835 (-2.414) ⎫
+⎨ (4376 − 1461) − (4376 − 1435) ⎬
⎩ 5.998 5.998 ⎭
AB1 = 1912 ft (the true value of AB is 1919 ft)
6
½ G=4500'
1
2
10 mile 3
4
6 ½ mile 5
6
1800ft 0.3G=2700ft
Solution
C1 = b ′ - r01 = 93.3 − 12.57 = 80.73 mm
C 2 = b - r02 = 93.73 − 13.04 = 80.69 mm
80.73 + 80.69
C= = 80.71 mm
2
Pa = C + ra = 80.71 + 10.96 = 91.67 mm
Pb = C + rb = 80.71 + 15.27 = 95.98 mm
Bf 1280(152.4 )
hA = H - = 4045 -
Pa 91.67
= 1917 ft above sea level
Bf 1280(152.4 )
hB = H - = 4045 -
Pb 95.98
= 2012 ft above sea level.
x 53.41(1280 )
x A = B( a ) = = 746 ft
Pa 91.67
x 88.92(1280 )
x B = B( b ) = = 1186 ft
Pb 95.98
y 50.84(1280 )
y A = B( a ) = = 710 ft
Pa 91.67
y − 46.69(1280 )
y B = B( b ) = = −623 ft
Pb 95.98
The horizontal length of line AB is ,
AB = (X B − X A ) 2 + (YB − YA ) 2
Solution ;
Solution ,
AB = 2134.1 ft , x a = 33 .29 mm
y a = 13.46 mm , x b = 41.76 mm
y b = −95 .76 mm , x a ′ = −52 .32 mm
x b ′ = -44.96 mm
B=?
Pa = x a − x a ′ = 33 .29 − ( − 52 .32 ) = 85 .61 mm
Pb = x b − x b ′ = 41 .76 − ( −44 .96 ) = 86 .72 mm
1
⎡ ⎤ 2
⎢ ⎥
⎢ AB 2 ⎥
B=⎢
2 2⎥
⎢ ⎛⎜ x b − x a ⎞⎟ + ⎛⎜ y b − y a ⎞⎟ ⎥
⎢⎣ ⎝ Pb Pa ⎠ ⎝ Pb Pa ⎠ ⎥⎦
1
⎡ ⎤ 2
⎢ ⎥
⎢ (2134.1) 2 ⎥
B=
⎢ 2 2⎥
⎢ ⎛⎜ 41.76 − 33.29 ⎞⎟ + ⎛⎜ 95.76 − 13.46 ⎞⎟ ⎥
⎢⎣ ⎝ 86.72 85.61 ⎠ ⎝ 86.72 85.61 ⎠ ⎥⎦
B = 1687 .2 ft
12
(b) A pair of overlapping vertical photographs were taken with a 152.00 mm focal length
camera from flying height of 6885 ft above sea level . The air base was 3240 ft .The stereopair
was oriented for parallax measurements and the parallax bar constant was determined as
C = 67.45 mm. Calculate the parallax bar micrometer settings necessary to trace the 750 , 800,
850, 900 ,950 and 1000 ft contours.
Solution,
f = 152.00 mm
H = 6885 ft
B = 3240 ft
C = 67.45 mm
parallax bar micrometer settings = ?
Solution
1 n
sample mean , x = ∑ x i = 731.6176 ≈ 731.62 m
n i =1
sample median = 731.61 m
sample mode = 731.60 & 731.61 m
sample midrange = 731.62 m
sample variance = 11.2733 cm2
standard deviation σ x = 3.35757 cm
Number of cell k = 1 + 3.3 log10 n = 5.613
We shall assign the observation 6 classes.
X max - X min 731.69 - 731.55
Cell width C = =
k 6
= 0.023 ≈ 0.025
The lowest boundary being 731.55
Obtain a frequency table
14
731.55-731.575 2 0.08
731.575-731.60 3 0.12
731.60-731.625 11 0.44
731.625-731.65 5 0.2
731.65-731.675 2 0.08
731.675-731.70 2 0.08
Σ=25 (check ) Σ=1 (check )
2 A1
y = A1e - A 2 (x - x) =
2
e A 2 (x - x)
1
A1 = = 0.1188188
σ̂ x 2π
1
A2 = = 0.044356
2σ̂ 2x
2 A1
x , (cm ) (x - x) 2 A 2 (x - x) 2 e A 2 (x - x) y=
2
e - A 2 (x - x)
56.25 33.0625 1.4664 4.3336 0.0274
58.75 10.5625 0.4685 1.5976 0.0744
61.25 0.5625 0.0249 1.0253 0.1159
63.75 3.0625 0.1358 1.1455 0.1037
66.25 18.0625 0.8011 2.2280 0.0533
68.75 45.5625 2.0208 7.5444 0.0157
A normal density distributi on curve and histogram.
Relative frequency , Y
Histogram
0.4
0.3
0.2
Density of distribution
0.1 curve
Distance (cm) , X
15
10. In figure shows a small level net in which A is benchmark with known elevations 281.1.
m.The following differences in elevation are observed using a direct leveling procedure .
B A l1 = 11.973
D B l2 = 10.94
D A l3 = 22.932
B C l4 = 21.04
D C l5 = 31.891
A C l6 = 8.983
Assuming that all observations are uncorrelated and have equal precision , use the least
squares criterion to calculate values ( least squares estimates ) for the elevations of points B ,
C and D .
A l1 B
l3 l2
l6 D l4
l5
C
16
Solution,
n = 6 , n0 = 3 , r = n - n0 = 3
B + l̂1 − A = 0 l1 + v1 − 281.13 = -B
D + l̂ 2 − B = 0 l2 + v2 - B = -D
D + l̂3 − B = 0 l 3 + v 3 - 281.13 = -D
B + l̂ 4 − C = 0 l4 + v4 - C = -B
D + l̂5 − C = 0 l5 + v 5 - C = -D
A + l̂6 − C = 0 l6 + v6 - C = -A
v1 = 269.157 − B
v 2 = B − D − 10.94
v 3 = 258.198 − D
v 4 = C − B − 021.04
v 5 = C − D − 31.891
v 6 = C − 290.113
According to least squares criterion ,
φ = v12 + v 22 + v 32 + v 24 + v 52 + v 62
φ = (269.157 − B) 2 + (B − D − 10.94) 2 + (258.198 − D) 2 + (C − B − 21.04) 2
+ (C − B − 21.04) 2 + (C − D − 31.891) 2 + (C − 290.113) 2
∂φ
= −2(269.157 − E) + 2(B - D - 10.99) − 2(C - D - 21.04) = 0
∂B
∂φ
= 2(C - B - 21.04) + 2(C - D - 31.891) + 2(C - 290.113) = 0
∂C
∂φ
= −2(B - D - 10.94) - 2(258.198 − D) − 2(C - D - 31.891) = 0
∂D
3B - C - D = 259.057________(a)
− B + 3C − D = 343.044________(b)
− B − C − 3D = 215.367________(c)
To solve these equations , we get the least squares estimates for the elevations
of the three points are :
Elevation of B = 269.131 m
Elevation of C = 290.128 m
Elevation of D = 258.209 m
17
11. A distance is measured 4 times ( n = 4 ) with the following results: l1 = 32.51 m ,
l2 = 32.48 m , l3 = 32.52 , l4 = 32.53 m . Compute The least squares estimate of a
distance .
(1) if all measurements are uncorrected and of equal precision and
(2) if they are uncorrelated but have the following weights
w1= 1 , w2= 2 , w3= 1 , w4= 0.5
Solution;
v + BΔ = f
The normal equations cofficient matrix N is N = B t WB
(1) When the observatio ns are assumed uncorrecte d and equal weight ,
W = 1, N = BtW B
⎡ − 1⎤
⎢ − 1⎥
N = B B = [- 1 - 1 - 1 - 1]⎢ ⎥ = 4
t
⎢ − 1⎥
⎢ ⎥
⎣ − 1⎦
⎡ − 32.51 ⎤
⎢ − 32.48 ⎥
t = B W B = B f = [- 1 - 1 - 1 - 1]⎢
t t ⎥ = 130.04
⎢ − 32.52 ⎥
⎢ ⎥
⎣ − 32.53 ⎦
x̂ = Δ = N -1 t = [4 ]−1 (130.04) = 32.51 m
18
( 2 ) When the observations have unequal weights 1,2,1,0.5, the weight matrix becomes .
⎡1 0 0 0⎤
⎢0 2 0 0 ⎥⎥
W=⎢
⎢0 0 1 0⎥
⎢ ⎥
⎣0 0 0 0.5⎦
⎡1 0 0 0 ⎤ ⎡− 1⎤
⎢0 2 0 0 ⎥⎥ ⎢⎢− 1⎥⎥
N = B t WB = [- 1 − 1 − 1 − 1]⎢
⎢0 0 1 0 ⎥ ⎢− 1⎥
⎢ ⎥⎢ ⎥
⎣0 0 0 0.5⎦ ⎣− 1⎦
N = 4.5
⎡1 0 0 0 ⎤ ⎡ − 32.51⎤
⎢0 2 0 0 ⎥⎥ ⎢⎢− 32.48⎥⎥
t = B t WB = [- 1 − 1 − 1 − 1]⎢
⎢0 0 1 0 ⎥ ⎢− 32.52⎥
⎢ ⎥⎢ ⎥
⎣0 0 0 0.5⎦ ⎣− 32.53⎦
t = 146.255
x̂ = Δ = N -1t = [4.5]-1 (146.255) = 32.5 m
19
12. A distance is measured 4 times ( n = 4 ) with the following results l1 = 32.51 m ,
l2 = 32.48 m , l3 = 32.52 m and l4 = 32.53 m . What is the least squares estimate of the distance.
Solution
n = 4 , nb = 1 , r = n - n0 = 3
The number of condition equations , n
n = 3 +1= 4
The conditions are ;
l1 + v1 = x̂ ( or ) v1 = x̂ - 32.51
l 2 + v 2 = x̂ ( or ) v 2 = x̂ - 32.48
l 3 + v 3 = x̂ ( or ) v3 = x̂ - 32.52
l 4 + v 4 = x̂( or ) v 4 = x̂ - 32.53
The quantity to be minimized is
φ = v12 + v 22 + v 32 + v 24
= ( x̂ - 32.51)2 + ( x̂ - 32.48)2 + ( x̂ - 32.52)2 + ( x̂ - 32.53)2
∂φ
= 2 ( x̂ - 32.51)2 + 2( x̂ - 32.48)2 + 2( x̂ - 32.52)2 + 2( x̂ - 32.53)2 = 0
∂x
4x̂ = (32.51 + 32.48 + 32.52 + 32.53) = 130.04 m
x̂ = 32.51 m
20
13. In figure shows a small level net in which A is a benchmark with know elevations
281.13 m. The ovservational data for the level net : l1 = 11.973 m ( B to A ) ;
l2 = 10.94 m ( D to B ) ; l3 = 22.932 m ( D to A ) , l4 = 21.04 m ( B to C ) ;
l5 = 31.891 m ( D to C ) and l6 = 8.983 m ( A to C ) . The observations are given as
being from the low point to the high point . Write matrix form of the condition for
least squares :
(a) by the method of indirect observations
(b) by the method of observation only
A l1 B
l3 l2
l6 D l4
l5
(a) n = 6 , n 0 = 3 , r = n - n 0 = 3
We will designate the elevations of points B , C and D by δ1 , δ 2 and δ 3 respectively .
The six condition equations are
B + l1 + v1 − A = 0 (or) v1 - δ1 = A - l1 = 269.157 = f1
D + l 2 + v 2 − B = 0 (or) v 2 - δ1 + δ 3 = -l 2 = −10.94 = f 2
D + l 3 + v 3 − A = 0 (or) v 3 + δ 3 = A - l 3 = 258.198 = f 3
B + l 4 + v 4 − C = 0 (or) v 4 + δ1 − δ 2 = -l 4 = −21.04 = f 4
D + l 5 + v 5 − C = 0 (or) v 5 - δ 2 + δ 3 = -l5 = −31.891 = f 5
A + l 6 + v 6 − C = 0 (or) v 6 - δ 2 = -A - l 6 = −290.113 = f 6
⎡ δ1 ⎤
Δ = ⎢⎢δ 2 ⎥⎥
⎢⎣ δ 3 ⎥⎦
In matrix form
⎡ v1 ⎤ ⎡+ 1 0 0⎤ ⎡ 281.13 ⎤ ⎡11.973⎤ ⎡ 269.157 ⎤
⎢ v ⎥ ⎢− 1 0 + 1⎥ ⎢ ⎥ ⎢ ⎥ ⎢ ⎥
⎢ 2⎥ ⎢ ⎥ ⎡ δ1 ⎤ ⎢ 0 ⎥ ⎢ 10.94 ⎥ ⎢ − 10.94 ⎥
⎢ v 3 ⎥ ⎢ 0 0 + 1⎥ ⎢ ⎥ ⎢ 281.13 ⎥ ⎢22.932⎥ ⎢ 256.198 ⎥
⎢ ⎥+⎢ ⎥ ⎢δ 2 ⎥ = ⎢ ⎥−⎢ ⎥=⎢ ⎥
v
⎢ ⎥ ⎢
4 + 1 − 1 0 ⎥ ⎢δ ⎥ ⎢ 0 ⎥ ⎢ 21.04 ⎥ ⎢ − 21.04 ⎥
⎢ v 5 ⎥ ⎢ 0 − 1 + 1⎥ ⎣ 3 ⎦ ⎢ 0 ⎥ ⎢ 31.891⎥ ⎢ − 31.891 ⎥
⎢ ⎥ ⎢ ⎥ ⎢ ⎥ ⎢ ⎥ ⎢ ⎥
⎣⎢ v 6 ⎥⎦ ⎣⎢ 0 − 1 0 ⎦⎥ ⎣⎢− 281.13⎦⎥ ⎣⎢ 8.983 ⎦⎥ ⎣⎢− 290.113⎦⎥
The form of indirect observation matrix equation,
v + BΔ = d - l = f
The vector v is 6 × 1 , B is 6 × 3 , A is 3 × 1 , d is 6 × 1 and f is 6 × 1 .
21
Solution
(b)
Loop B - A - D - B l1 + v1 - l 3 − v 3 + l 2 + v 2 = 0
Loop D - B - C - D l 2 + v 2 + l 4 + v 4 - l5 − v 5 = 0
Loop D - A - C - D l3 + v 3 + l6 + v 6 − l5 − v 5 = 0
v1 + v 2 − v 3 = −(l1 + l 2 − l 3 )
v 2 + v 4 − v 5 = −(l 2 + l 4 − l 5 )
v 3 − v 5 + v 6 = −( l 3 − l 5 + l 6 )
In the matrx form
⎡ v1 ⎤ ⎡ l1 ⎤
⎢v ⎥ ⎢l ⎥
⎡+ 1 + 1 − 1 0 0 0 ⎤ ⎢ 2⎥
⎡+ 1 + 1 − 1 0 0 0 ⎤ ⎢ ⎥
2
⎢ 0 + 1 0 + 1 − 1 0 ⎥ ⎢ v 3 ⎥ = ⎢ 0 + 1 0 + 1 − 1 0 ⎥ ⎢l3 ⎥
⎢ ⎥ ⎢v ⎥ ⎢ ⎥ ⎢l ⎥
⎢⎣ 0 0 + 1 0 − 1 + 1⎥⎦ ⎢ 4⎥
⎢⎣ 0 0 + 1 0 − 1 + 1⎥⎦ ⎢ 4 ⎥
⎢v5 ⎥ ⎢l 5 ⎥
⎢ ⎥ ⎢ ⎥
⎣⎢ v 6 ⎦⎥ ⎢⎣l 6 ⎥⎦
14. In figure shows a small level net in which A is a benchmark with known elevations
2 8 1 . 1 3 m . T h e o b s e r v
1
= 11.973 m ( B to A ) ;
a t i o n d a t a f o r t h e l e v e l n e t : l
A l1 B
l3 l2
l6 D l4
l5
C
23
Solution;
n = 6 , n0 = 3, r = n - n0 = 3
The elevations of points B , C and D are designated by δ1 , δ 2 and δ 3 respective ly .
The six condition equations are
B + l1 + v1 − A = 0
D + l2 + v2 − B = 0
D + l3 + v 3 − A = 0
B + l4 + v4 − C = 0
D + l5 + v 5 − C = 0
A + l6 + v 6 − C = 0
(or )
v 1 + δ1 = A - l1 = 269.157 = f1
v 2 - δ1 + δ 3 = - l 2 = − 10.94 = f2
v3 + δ3 = A - l 3 = 258.198 = f3
v 4 + δ1 − δ 2 = - l 4 = − 21.04 = f4
v 5 - δ 2 + δ 3 = - l 5 = − 31.891 = f 5
v6 - δ2 = -A - l 6 = − 290.113 = f 6
⎡ δ1 ⎤
Δ = ⎢⎢ δ 2 ⎥⎥
⎢⎣ δ 3 ⎥⎦
The matrix form of the condition becomes;
⎡ v1 ⎤ ⎡ + 1 0 0⎤ ⎡ 281.13 ⎤ ⎡11.973 ⎤ ⎡ 269.157 ⎤
⎢ v ⎥ ⎢ − 1 0 + 1⎥ ⎢ 0 ⎥ ⎢10.940 ⎥ ⎢ − 10.94 ⎥
⎢ 2⎥ ⎢ ⎥ ⎡ δ1 ⎤ ⎢ ⎥ ⎢ ⎥ ⎢ ⎥
⎢v3 ⎥ ⎢ 0 0 + 1⎥ ⎢ ⎥ ⎢ 281.13 ⎥ ⎢ 22.932 ⎥ ⎢ 258.198 ⎥
⎢ ⎥+⎢ ⎥ ⎢δ 2 ⎥ = ⎢ ⎥−⎢ ⎥=⎢ ⎥
v
⎢ ⎥ ⎢4 + 1 − 1 0 ⎥ ⎢δ ⎥ ⎢ 0 ⎥ ⎢ 21.040 ⎥ ⎢ − 21.04 ⎥
⎢ v 5 ⎥ ⎢ 0 − 1 + 1⎥ ⎣ 3 ⎦ ⎢ 0 ⎥ ⎢ 31.891 ⎥ ⎢ − 31.891 ⎥
⎢ ⎥ ⎢ ⎥ ⎢ ⎥ ⎢ ⎥ ⎢ ⎥
⎢⎣ v 6 ⎥⎦ ⎢⎣ 0 − 1 0 ⎥⎦ ⎢⎣ − 281.13 ⎥⎦ ⎢⎣ 8.983 ⎥⎦ ⎢⎣ − 290.113 ⎥⎦
v + BΔ = d - l = f
⎡+ 1 0 0⎤ ⎡ 269.157 ⎤
⎢ − 1 0 + 1⎥ ⎢ − 10.94 ⎥
⎢ ⎥ ⎢ ⎥
⎢0 0 + 1⎥ ⎢ 258.198 ⎥
B=⎢ ⎥ and f = ⎢ ⎥
⎢ + 1 − 1 0 ⎥ ⎢ − 21.04 ⎥
⎢ 0 − 1 + 1⎥ ⎢ − 31.891 ⎥
⎢ ⎥ ⎢ ⎥
⎣⎢ 0 − 1 0 ⎦⎥ ⎢⎣− 290.113⎦⎥
The weight matrix w of the observations is the identity matrix
because the observations are uncorrelated and have equal precision.
24
⎡+ 1 0 0 ⎤
⎢− 1 0 + 1⎥
⎡1 − 1 0 1 0 0 ⎤ ⎢ ⎥
⎢ 0 0 + 1⎥
N = B t WB = B t B = ⎢⎢0 0 0 − 1 − 1 − 1⎥⎥ ⎢ ⎥
+1 −1 0 ⎥
⎢⎣0 1 1 0 1 0 ⎥⎦ ⎢
⎢ 0 − 1 + 1⎥
⎢ ⎥
⎣⎢ 0 − 1 0 ⎦⎥
⎡ 3 - 1 - 1⎤
N = ⎢⎢- 1 3 - 1⎥⎥
⎢⎣- 1 - 1 3 ⎥⎦
⎡ 269.157 ⎤
⎢ − 10.94 ⎥
⎡1 − 1 0 1 0 0 ⎤ ⎢ ⎥
⎢ 258.198 ⎥
t = B t W f = B t f = ⎢⎢0 0 0 − 1 − 1 − 1⎥⎥ ⎢ ⎥
⎢ − 21.04 ⎥
⎢⎣0 1 1 0 1 0 ⎥⎦
⎢ − 31.891 ⎥
⎢ ⎥
⎢⎣− 290.113⎥⎦
⎡259.057⎤
t = ⎢⎢343.044⎥⎥
⎢⎣215.367⎥⎦
⎡ 3 −1 − 1⎤ ⎡2 1 1 ⎤
1⎢
N = ⎢⎢− 1 3
-1
− 1⎥ = ⎢1 2 1⎥⎥
⎥
4
⎢⎣− 1 − 1 3 ⎥⎦ ⎢⎣1 1 2⎥⎦
⎡2 1 1⎤ ⎡259.057⎤ ⎡ 269.131⎤
1⎢
-1
Δ = N t = ⎢1 2 1⎥⎥ ⎢⎢343.044⎥⎥ = ⎢⎢290.128⎥⎥
4
⎢⎣1 1 2⎥⎦ ⎢⎣215.367⎥⎦ ⎢⎣258.209⎥⎦
25
15. In figure a small level net in which A is a benchmark with known elevations 281.13 m
.The given data are below .
B A l1=11.973 20
D B l2=10.94 12
D A l3=22.932 15
B C l4=21.04 28
D C l5=31.891 20
A C l6=8.983 26
Using the procedure of least squars adjustment of observations only ,calculate the
elevations of points B , C and D for the case when the measured the differences in elevation
are uncorrelated and have the same weight .
A l1 B
l3 l2
l6 D l4
l5
Solution
n = 6 , n0 = 3 , r = n - n0 = 3
The three conditions are ,
Loop B - A - D - B l1 + v1 - l 3 − v 3 + l 2 + v 2 = 0
Loop D - B - C - D l 2 + v 2 + l 4 - l 5 − v 5 = 0
l3 + v 3 + l6 + v 6 − l5
Loop D - A - C - D − v5 = 0
⎡ v1 ⎤
⎢v ⎥
⎤ ⎢ ⎥ ⎡ − l1
2
⎡ + 1 + 1 − 1 0 0 0 − l2 + l 3 ⎤ ⎡ 0.019 ⎤
⎢ 0 + 1 0 + 1 − 1 0 ⎥ ⎢ v 3 ⎥ = ⎢− l − l4 + l1 ⎥⎥ = ⎢⎢− 0.089⎥⎥
⎢ ⎥ ⎢v ⎥ ⎢ 2
⎢⎣ 0 0 + 1 0 − 1 + 1⎥⎦ ⎢ 4 ⎥ ⎢⎣ − l 3 + l5 − l 6 ⎥⎦ ⎢⎣− 0.024⎥⎦
⎢v5 ⎥
⎢ ⎥
⎢⎣ v 6 ⎥⎦
Av = f
26
A l1 B
l3 l2
l6 D l4
l5
Solution ;
n = 6 , n0 = 3 , r = n - n0 = 3
The elevations of points B , C and D are designated by δ1 , δ 2 and δ 3 respectively .
The six condition equations are
B + l1 + v1 − A = 0
D + l2 + v2 − B = 0
D + l3 + v 3 − A = 0
B + l4 + v4 − C = 0
D + l5 + v 5 − C = 0
A + l6 + v6 − C = 0
(or )
v1 + δ1 = A - l1 = 269.157 = f1
v 2 - δ1 + δ 3 = - l 2 = −10.94 = f 2
v3 + δ3 = A - l3 = 258.198 = f 3
v 4 + δ1 − δ 2 = - l4 = −21.04 = f4
v5 - δ 2 + δ3 = - l5 = −31.891 = f 5
v6 - δ2 = -A - l 6 = −290.113 = f 6
28
⎡ δ1 ⎤
Δ = ⎢⎢δ 2 ⎥⎥
⎢⎣δ3 ⎥⎦
⎡ v1 ⎤ ⎡+ 1 0 0 ⎤ ⎡ 281.13 ⎤ ⎡11.973⎤ ⎡ 269.157 ⎤
⎢v ⎥ ⎢− 1 0 + 1⎥ ⎢ ⎥ ⎢ ⎥ ⎢ ⎥
⎢ 2⎥ ⎢ ⎥ ⎡ δ1 ⎤ ⎢ 0 ⎥ ⎢ 10.94 ⎥ ⎢ − 10.94 ⎥
⎢ v3 ⎥ ⎢ 0 0 + 1⎥ ⎢ ⎥ ⎢ 281.13 ⎥ ⎢22.932⎥ ⎢ 258.198 ⎥
⎢ ⎥+⎢ ⎥ ⎢δ 2 ⎥ = ⎢ ⎥−⎢ ⎥=⎢ ⎥
v
⎢ ⎥ ⎢
4 + 1 − 1 0 ⎥ ⎢δ ⎥ ⎢ 0 ⎥ ⎢ 21.04 ⎥ ⎢ − 21.04 ⎥
⎢ v5 ⎥ ⎢ 0 − 1 + 1⎥ ⎣ 3 ⎦ ⎢ 0 ⎥ ⎢31.891⎥ ⎢ − 31.891 ⎥
⎢ ⎥ ⎢ ⎥ ⎢ ⎥ ⎢ ⎥ ⎢ ⎥
⎣⎢v 6 ⎦⎥ ⎣⎢ 0 − 1 0 ⎦⎥ ⎣⎢− 281.13⎦⎥ ⎣⎢ 8.983 ⎦⎥ ⎣⎢− 290.113⎦⎥
v + BΔ = d - l = f
The weight of each difference in elevation is propotiona l to the reciprocal of
the leveled distance between t he two points .These distance are given below .
Observatio n l1 l2 l3 l4 l5 l6
Distances ( km ) 20 12 15 28 20 26
Reciprocal of distance 0.05 0.083 0.067 0.036 0.05 0.039
Weight 1.4 2.333 1.867 1 1.4 1.077
The weights are such that the smallest value ( 0.036 ) in the third line is given
a weight value of 1 and the rest are propotiona tely computed .
Thus the weight matrix is .
⎡1.4 ⎤
⎢ 2.333 ⎥
⎢ ⎥
⎢ 1.867 ⎥
W =⎢ ⎥
⎢ 1 ⎥
⎢ 1.4 ⎥
⎢ ⎥
⎣⎢ 1.077 ⎦⎥
⎡+ 1 0 0⎤ ⎡ 269.157 ⎤
⎢ − 1 0 + 1⎥ ⎢ − 10.94 ⎥
⎢ ⎥ ⎢ ⎥
⎢0 0 + 1⎥ ⎢ 258.198 ⎥
B=⎢ ⎥ and f = ⎢ ⎥
⎢ + 1 − 1 0 ⎥ ⎢ − 21.04 ⎥
⎢ 0 − 1 + 1⎥ ⎢ − 31.89 ⎥
⎢ ⎥ ⎢ ⎥
⎣⎢ 0 − 1 0 ⎦⎥ ⎢⎣ − 290.113 ⎥⎦
29
N = B t WB
⎡1.4 0 0 0 0 0 ⎤ ⎡+ 1 0 0⎤
⎢ 0 2.333 0 0 0 0 ⎥⎥ ⎢⎢ − 1 0 + 1⎥⎥
⎡1 − 1 0 1 0 0 ⎤⎢
⎢0 0 1.867 0 0 0 ⎥⎢ 0 0 + 1⎥
N = ⎢⎢0 0 0 − 1 − 1 − 1⎥⎥ ⎢ ⎥⎢ ⎥
0 0 0 1 0 0 ⎥ ⎢+ 1 − 1 0 ⎥
⎢⎣0 1 1 0 1 0 ⎥⎦ ⎢
⎢0 0 0 0 1 .4 0 ⎥ ⎢ 0 − 1 + 1⎥
⎢ ⎥⎢ ⎥
⎣⎢ 0 0 0 0 0 1.077 ⎦⎥ ⎣⎢ 0 − 1 0 ⎦⎥
⎡ − 4.733 − 1.000 − 2.333⎤
= ⎢⎢ − 1.000 3.477 − 1.4 ⎥⎥
⎢⎣ 2.333 1.400 5.6 ⎥⎦
t = B t Wf
⎡1.4 ⎤ ⎡ 269 .157 ⎤
⎢ 2.333 ⎥ ⎢ − 10.94 ⎥
⎡1 − 1 0 1 0 0 ⎤⎢ ⎥⎢ ⎥
⎢ ⎥ ⎢ 1.867 ⎥ ⎢ 258 .198 ⎥
t = ⎢0 0 0 − 1 − 1 − 1⎥ ⎢ ⎥⎢ ⎥
⎢ 1 ⎥ ⎢ − 21.04 ⎥
⎢⎣0 1 1 0 1 0 ⎥⎦
⎢ 1 .4 ⎥ ⎢ − 31.891 ⎥
⎢ ⎥⎢ ⎥
⎣⎢ 1.077 ⎦⎥ ⎣⎢ − 290 .113⎦⎥
⎡381.3028 ⎤
= ⎢⎢ 378.1391 ⎥⎥
⎢⎣ 411.8852 ⎥⎦
⎡ 0.337902 0.171085 0.183543 ⎤
N -1 = ⎢⎢0.1710851 0.406418 0.172880 ⎥⎥
⎢⎣ 0.183543 0.172880 0.298256 ⎥⎦
Δ = N -1 t
⎡ 0.337902 0.171085 0.183543 ⎤ ⎡381.3028 ⎤
Δ = ⎢⎢0.1710851 0.406418 0.172880 ⎥⎥ ⎢⎢ 378.1391 ⎥⎥
⎢⎣ 0.183543 0.172880 0.298256 ⎥⎦ ⎢⎣ 411.8852 ⎥⎦
⎡269.135⎤
Δ = ⎢⎢290.124⎥⎥
⎢⎣258.205⎥⎦
30
17. In figure shows a small level net in which A is a benchmark with known elevations
281.13 m .The given data are below .
B A l1=11.973 20
D B l2=10.94 12
D A l3=22.932 15
B C l4=21.04 28
D C l5=31.891 20
A C l6=8.983 26
Using the procedure of least squares adjustment of observations only ,calculate the
elevations of points B , C and D for the case when the measurements are uncorrelated but have
weights that are inversely propotional to the respective leveled distances .
A l1 B
l3 l2
l6 D l4
l5
Solution; C
The three conditions are ,
n = 6 , n 0 = 3, r = n − n 0 = 3
Loop B - A - D - B l1 + v1 - l 3 − v 3 + l 2 + v 2 = 0
Loop D - B - C - D l 2 + v 2 + l 4 + v 4 - l5 − v 5 = 0
Loop D - A - C - D l3 + v 3 + l6 + v 6 − l5 − v 5 = 0
⎡1 0 0⎤
⎢1 1 0⎥
⎡1.67 1 - 1.25 0 0 0 ⎤⎢ ⎥
⎢ − 1 0 1 ⎥
Q e = AQA t = ⎢⎢ 0 1 0 2.33 - 1.67 0 ⎥⎥ ⎢ ⎥
⎢ 0 1 0⎥
⎢⎣ 0 0 1.25 0 - 1.67 2.17⎥⎦
⎢ 0 − 1 − 1⎥
⎢ ⎥
⎢⎣ 0 0 1 ⎥⎦
⎡ 3.92 1 − 1.25⎤
⎢
Qe = ⎢ 1 5 1.67 ⎥⎥
⎢⎣− 1.25 1.67 5.09 ⎥⎦
⎡0.3158 − 0.1 0.1104 ⎤
We = Q e = ⎢ − 0.1 0.2563 − 0.1087⎥⎥
-1 ⎢
Solution
18.(b) A vertical photograph was taken , with a camera having a 6 inches focal length
, from a flying height 8000 feet above sea level . What is the scale of the photograph at an
elevation of 1250 feet above mean sea level ? What is datum scale ?
19. The following measurements of an angle which were taken in a test on a watts
microptic Theodolite .
94⋅ 4′19.00 // 94⋅4′21.25 // 94⋅ 4′18.75 //
94⋅ 4′21.57 // 94⋅4′21.25 // 94⋅ 4′18.75 //
94⋅ 4′22.50 // 94⋅4′22.00 // 94⋅ 4′21.00 //
94⋅ 4′21.25 // 94⋅4′21.50 // 94⋅ 4′20.50 //
94⋅ 4′20.25 // 94⋅4′22.25 // 94⋅ 4′20.50 //
94⋅ 4′21.50 // 94⋅4′19.50 // 94⋅ 4′20.50 //
94⋅ 4′20.00 // 94⋅4′19.75 // 94⋅ 4′20.25 //
94⋅ 4′20.00 // 94⋅4′20.50 // 94⋅ 4′20.50 //
94⋅ 4′19.00 //
(a) Compute the mean of angle , the standard deviation and the variance .
(b) Construct a histogram.
(c) Calculate the ordinates for density distribution curve and plot this curve super
imposed on the histogram .
Solution
94 ⋅ 4 ′18 .75 // 94 ⋅ 4 ′20 .25 // 94 ⋅ 4 ′21 .25 //
94 ⋅ 4 ′18 .75 // 94 ⋅ 4 ′20 .25 // 94 ⋅ 4 ′21 .25 //
94 ⋅ 4 ′19 .00 // 94 ⋅ 4 ′20 .5 // 94 ⋅ 4 ′21 .25 //
94 ⋅ 4 ′19 .00 // 94 ⋅ 4 ′20 .5 // 94 ⋅ 4 ′21 .5 //
94 ⋅ 4 ′19 .5 // 94 ⋅ 4 ′20 .5 // 94 ⋅ 4 ′21 .5 //
94 ⋅ 4 ′19 .75 // 94 ⋅ 4 ′20 .5 // 94 ⋅ 4 ′21 .57 //
94 ⋅ 4 ′20 .00 // 94 ⋅ 4 ′20 .5 // 94 ⋅ 4 ′22 //
94 ⋅ 4 ′20 .00 // 94 ⋅ 4 ′21 // 94 ⋅ 4 ′22 .25 //
94 ⋅ 4 ′22 .5 //
1
A1 = = 0.37517088 6
σ̂ x 2π
1
A2 = = 0.4421892
2σ̂ 2x
A1
y =
2
e A 2 (x - x)
2 A1
x(sec) (x - x) 2 A2 (x - x) 2 eA 2 (x- x) y=
2
eA 2 (x- x)
Relative frequency , Y
0.5
Histogram
0.4
0.3
Density of distribution
0.2
curve
0.1
Angle , X
36
20. The project area is shown in figure below . It is to be covered with vertical photography
having a scale of 1:13200 . End lap and side lap are to be 60% and 35% respectively . A 6
in focal length camera with 9 in square format is to be used . An intervolometer will be used
to control the interval between exposures . The ground speed of the aircraft will be maintained
at 180 mph . The outer flight lines are to coincide with the east and west boundaries of the
area . Prepare the flight map on a base map whose scale is 1:24000 and compute the total
number of photographs .
AB = CD = 13 mi
EF = GH = 3 mi
AE = GC = 3.25 mi
FH = 6.5 mi
A E G C
F H
B D
Solution;
( 1 ) Flight line along the longer side to reduce the no. of flight line .
Fly North-South to reduce the no.of flight line.
( 4 ) no of flight line:
6.5 mi x 5280
= +1
6435
= 6.33 ( Use 7 )
6.5 mi x 5280
Adjusted flight line spacing Wa =
= 5720 ft 6
37
3.25 mi x 5280
no of flight line = +1
6435
= 3.67 ( Use 4 )
3.25 mi x 5280
Adjusted flight line spacing Wa =
3
= 5720 ft
Solution;
ab = (x b - x a ) 2 + (y b - y a ) 2
AB1 = (X B - X A ) 2 + (YB - YA ) 2
2 2
2 ⎡x x ⎤ ⎡y y ⎤
(AB1 ) = ⎢ b (H − h B ) − a (H − h A ) ⎥ + ⎢ b (H − h B ) − a (H − h A ) ⎥
⎣ f f ⎦ ⎣ f f ⎦
2
⎡ 89.07 − 12.68 ⎤
(AB1 ) 2 = ⎢ (4292.65 − 1243) − (4292.65 − 1328) ⎥ +
⎣ 152.4 152.4 ⎦
2
⎡ - 92.41 70.27 ⎤
⎢⎣ 152.4 (4292.65 − 1243) − 152.4 (4292.65 − 1328) ⎥⎦
(AB1 ) = 3802.72
(4) To find H 2
H 2 − h AB AB
=
H1 − h AB AB1
3784
H2 = (4292.65 - 1285.5) + 1285.5
3802.72
= 4277.85 ft
40
Solution
f = 152.45 mm
B=3200 ft
H=6850 ft
C=67.75 mm
Bf
Contour(ft) H-h(ft) P= (mm) r = p-c
H-h
1000 5850 83.3915 15.6415
1050 5800 84.1103 16.3603
1200 5650 86.3434 18.5934
1250 5600 87.1143 19.3643
1400 5450 89.5119 21.7619
1450 5400 90.3407 22.5907
23.( b ) A vertical aerial photograph was taken from a flying height of 12000 feet above
datum with a camera having a focal length of 209.72 mm . Highest , lowest , and average terrain
appearing in the photograph is at 6650 , 3085 , and 4800 feet respectively . Calculate minium,
maximun and average photographic scale .
Solution
H = 12000ft , f = 209.72 mm = 0.688 ft
h max = 6650 ft , h min = 3085ft , h avg = 4800ft
f 0.688
Smax = = = 1 : 7776
H - h max 12000- 6650
f 0.688
Smin = = = 1 : 12958
H - h min 12000- 3085
f 0.688
Savg = = = 1 : 10465
H - h avg 12000- 4800
42
24.(a) Points A and B are at elevations 1365 and 1640 feet above datum , respectively.The
photographic coordinates of their images on a vertical photograph are xa=68.27 mm ,
ya= -32.37 mm , xb= -87.44 mm and yb=26.81 mm .What is the horizontal length of the line AB
if the photo was taken from16000 feet above datum with an 8.25 inch focal length camera ?
Solution;
24.(b) A pair of overlapping vertical photos were taken with a 6 in focal length camera
from a flying height of 7630 feet above sea level . The air base was 3683 feet . This pair was
oriented for parallax measurements with a stereocomparagraph having a forward-reading
parallax bar , and parallax bar constant , C , was determined as 80.28 mm. Calculate the required
micrometer setting for tracing the 1500 , 1600 , 1700 and 1800 feet contours .
Solution;
H =7630 ft , f = 6 in , B = 3683 ft , C = 80.28 mm
Solution;
Length of AB = (X B - X A ) 2 + (YB - YA ) 2
2 2
⎡x x ⎤ ⎡y y ⎤
AB = ⎢ b (H − h B ) − a (H − h A )⎥ + ⎢ b (H − h B ) − a (H − h A )⎥
⎣ f f ⎦ ⎣ f f ⎦
2 2
⎡ 2.062 - 2.371 ⎤ ⎡ 3.183 1.864 ⎤
AB = ⎢ (7500 − 640) − (7500 − 725)⎥ + ⎢ (7500 − 640) − (7500 − 725)⎥
⎣ 6 6 ⎦ ⎣ 6 6 ⎦
AB = 25349286.57 + 2354577.72 = 5263.446 ft
Length of BC = (X C - X B ) 2 + (YC - YB ) 2
2 2
⎡x x ⎤ ⎡y y ⎤
BC = ⎢ c (H − h C ) − b (H − h B )⎥ + ⎢ c (H − h C ) − c (H − h B )⎥
⎣ f f ⎦ ⎣ f f ⎦
2 2
⎡ 3.704 2.062 ⎤ ⎡ - 3.183 3.183 ⎤
BC = ⎢ (7500 − 1045) − (7500 − 640)⎥ + ⎢ (7500 − 1095) − (7500 − 640)⎥
⎣ 6 6 ⎦ ⎣ 6 6 ⎦
BC = 2548705.818 + 48846750.01 = 7169.062 ft
length of AC = (X C - X A ) 2 + (YC - YA ) 2
2 2
⎡x x ⎤ ⎡y y ⎤
AC = ⎢ c (H − h C ) − a (H − h A ) ⎥ + ⎢ c (H − h C ) − a (H − h A ) ⎥
⎣ f f ⎦ ⎣ f f ⎦
2 2
⎡ 3.704 - 2.371 ⎤ ⎡ - 3.138 1.864 ⎤
AC = ⎢ (7500 − 1095) − (7500 − 725) ⎥ + ⎢ (7500 − 1095) − (7500 − 725) ⎥
⎣ 6 6 ⎦ ⎣ 6 6 ⎦
AC = 43973797.0 7 + 29752461.1 6 = 8586.400 ft
ΔABC = s(s - a)(s - b)(s - c) = 18819106.8 6 ft 2
wher e , a = BC = 7169.062 ft
b = AC = 8586.400 ft
c = AB = 5263.446 ft
a+b+c
s= = 10509.454 ft
2
45
26. On a vertical photograph images a and b of the ground points A and B have
photographic coordinates xa= -12.68 mm ,ya= 70.24 mm ,xb= 89.07 mm ,and yb= -92.41 mm .
The horizontal distance between A and B is 5785 feet and the elevations of A and B are 1328
and 1243 feet above datum respectively .Calculate the flying height above datum if the camera
had a 88.78 mm focal length .
Solution;
ab = (x b - x a ) 2 + (y b - y a ) 2
(4) To find H 2
H 2 − h AB AB
=
H1 − h AB AB1
5785
H2 = (3962.393 - 1285.5) + 1285.5
5813.236
= 3949.391 ft
27. Calculate the stereoscopic parallaxes of points a through d given the following measured
photocoordinates .
a 2.15 in -1.28 in
b 70.25 mm -19.41 mm
c 3.80 in 0.27 in
d 102.87 mm 11.02 mm
Which point is highest in elevation ? Which is lowest ? And also calculate the elevation of
points a through d if the camera focal length is 6 inches , flying height above datum is 12050 feet,
and the air base is 6320 feet .
Solution ;
f = 6 in , B = 6320 ft , H = 12050 ft
Pa = x a - x ′a = 2.15 + 1.28 = 3.43 in
Pb = x b - x ′b = 70.25 + 19.41 = 89.66 mm = 3.53 in
Pc = x c - x ′c = 3.8 - 0.27 = 3.53 in
Pd = x d - x ′d = 102.87 − 11.02 = 91.85 mm = 3.62 in
d point is highest in elevation.
a point is lowest in elevation .
Bf 6320 × 6
hA = H - = 12050 -
x a - x ′a 3.43
= 994.606 ft
Bf 6320 × 6
hB = H - = 12050 -
′
xb - xb 3.53
= 1307.79 ft
Bf 6320 × 6
hC = H - = 12050 -
x c - x ′c 3.53
= 1307.79 ft
Bf 6320 × 6
hD = H - = 12050 -
x d - x ′d 3.62
= 1574.862 ft
48
28.(a) A pair of overlapping vertical photos are oriented for parallax measurement with
stereoscope and forward-reading parallax bar . On the left photo , b measures 82.55 mm and
on the right photo b/ is 83.00 mm . The parallax bar reading on o1 and o2 were 20.77 mm and
20.88 mm respectively . (a) Calculate the parallax bar constant C based on the average for the
two principal points . (b) Which principal point is higher in elevation ? (c) Calculate the parallaxes
of points a through d , given the following micrometer readings.
a 19.82
b 20.39
c 21.01
d 18.46
Solution;
b = 82.55 mm , b′ = 83 mm , ro1 = 20.77 mm , ro 2 = 20.88 mm
(a) c1 = b′ - ro1 = 83 - 20.77 = 62.23 mm
c 2 = b - ro 2 = 82.55 - 20.88 = 61.67 mm
c +c 62.23 + 61.67
c = 1 2 = = 61.95 mm
2 2
(b) Po1 = b′ = 83 mm
Po 2 = b = 82.55 mm
Po1 = 83 mm is higher in elevation
(c) Pa = c + ra = 61.95 + 19.82 = 81.77 mm
Pb = c + rb = 61.95 + 20.39 = 82.34 mm
Pc = c + rc = 61.95 + 21.01 = 82.96 mm
Pd = c + rd = 61.95 + 18.46 = 80.41 mm
(b) The image of two control points A nad B appear in the overlap area of a pair of
vertical photographs which were taken with a camera having a focal length of 152.45 mm.The
following photocoordinates and ground coordinates apply to points A and B . Calculate the air
base of the stereopair .
.
Solution
Pa = x a - x ′a = 26.25 + 65.07 = 91.32 mm
Pb = x b - x ′b = −2 + 92.62 = 90.62 mm
AB 2 = (X B - X A ) 2 + (YB - YA ) 2
AB 2 = (256616.4 - 256335.4) 2 + (89626.1 - 91741.6) 2
AB = 2134.081 ft
2 2
2 ⎡ B B ⎤ ⎡ B B ⎤
AB = ⎢ x b ( ) − x a ( )⎥ + ⎢ y b ( ) − y a ( )⎥
⎣ Pb Pb ⎦ ⎣ Pa Pa ⎦
AB
B =
2 2
⎛ xb xa ⎞ ⎛y y ⎞
⎜⎜ - ⎟⎟ + ⎜⎜ b - a ⎟⎟
⎝ Pb Pa ⎠ ⎝ Pb Pa ⎠
2134.081
B =
2 2
⎛ - 2 26.25 ⎞ ⎛ 34.2 96 ⎞
⎜ - ⎟ +⎜ - ⎟
⎝ 90.62 91.32 ⎠ ⎝ 90.62 91.32 ⎠
B = 1459.91 ft
50
29. A pair of overlapping vertical photographs are mounted for parallax measurement.
Distance D is measured as 10.24 inches . Calculate the stereoscopic parallaxex of the following
points whose measured d values are as follows .
Point d
a 6.71 in
b 6.95 in
c 6.28 in
d 6.49 in
And also calculate the area on the ground contained within triangle ABC.Measured x
and y photocoordinates of a ,b and c on the left photo were xa= -0.282 inches , ya=3.47 inches,
xb=0.875 inches , yb= - 4.041 inches , xc= 4.328 inches ,and yc= 1.178 inches .The air base is
3705 feet .
Solution ,
Pa = D − d a = 10.24 − 6.71 = 3.53 in
Pb = D − d b = 10.24 − 6.95 = 3.29 in
Pc = D − d c = 10.24 − 6.28 = 3.96 in
Pd = D − d d = 10.24 − 6.49 = 3.75 in
Bx a 3705( −0.282)
XA = = = −295.98 ft
Pa 3.53
Bx b 3705( +0.875)
XB = = = 985.372 ft
Pb 3.29
Bx c 3705(4.328)
XC = = = 4049.3 ft
Pc 3.96
By a 3705(3.47)
YA = = = 3642.03 ft
Pa 3.53
By b 3705( −4.401)
YB = = = −4956.14 ft
Pb 3.29
By c 3705(1.178)
YC = = = 1102.144 ft
Pc 3.96
AB = (X B − X A ) 2 + (YB − YA ) 2
= 8693.123 ft
BC = (X C − X B ) 2 + (YC − YB ) 2
= 6789 ft
AC = (X C − X A ) 2 + (YC − YA ) 2
= 5033.138 ft
a + b + c BC + AC + AB
s= = = 10257.631 ft
2 2
ΔABC = s(s - a)(s - b)(s - c)
= s(s - BC)(s - AC)(s - AB)
= 17053501.22 ft 2
51
30. A pair of overlapping vertical photos are exposed from a flying of 12050 ft above
datum using an 88.84 mm focal length camera . The air base was determined as 9830 feet .
The following micrometer readings were taken ( forward reading parallax bar ). Calculate the
elevations of points 1 through 4 if the elevation of point A is 1868 feet above datum .
A 12.76
1 18.29
2 19.06
3 10.20
4 20.73
Solution,
h A = 1868 ft , H = 12050 ft , f = 88.84 mm , B = 9830 ft , r a = 12.76 mm ,
r1 = 18.29 mm, r 2 = 19.06 mm , r3 = 10.2 mm , r 4 = 20.73 mm
Bf
hA = H -
Pa
Bf
hA + =H
Pa
Bf
Pa =
(H - h A )
9830 × 88.84
= = 85.769 mm
(12050 - 1868)
Pa = c + ra
c = P a - r a = 85.769 − 12.76 = 73.009 mm
P1 = c + r1 = 73.009 + 18.29 = 91.299 mm
P 2 = c + r 2 = 73.009 + 19.06 = 92.069 mm
P3 = c + r3 = 73.009 + 10.2 = 83.209 mm
P 4 = c + r 4 = 73.009 + 20.73 = 93.739 mm
Bf 9830 × 88.84
h1 = H - = 12050 -
P1 91.299
h 1 = 2484.756 ft
Bf 9830 × 88.84
h2 = H - = 12050 - = 2564.753 ft
P2 92.069
Bf 9830 × 88.84
h3 = H - = 12050 - = 1554.775 ft
P3 83.209
Bf 9830 × 88.84
h4 = H - = 12050 - = 2733.737 ft
P4 93.739
BY
TU (Maubin)
tabaung@gmail.com
mayyezaw@gmail.com
045-30105/30106/30107/30109
09-8585184