You are on page 1of 7

TUGASAN

_________________________________________________________________________
HBML1103
PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU
SEMESTER MEI 2021

ARAHAN KHUSUS

1. Jawab dalam Bahasa Melayu.

2. Jumlah patah perkataan: 2500 – 3000 patah perkataan tidak termasuk rujukan.

3. Hantar tugasan SEKALI sahaja dalam SATU fail.

4. Tugasan ini dihantar secara ONLINE.

5. Tarikh penghantaran: 11 Julai 2021.

6. Tugasan ini menyumbang sebanyak 60% daripada jumlah markah kursus.

1/7
SOALAN TUGASAN

Kemahiran menulis ialah kemahiran yang tertinggi untuk dikuasai oleh seseorang murid. Kemahiran
menulis merujuk kepada keupayaan murid menulis perkataan dan ayat, dan mengeluarkan idea
melalui pelbagai jenis penulisan yang berkaitan dengan ilmu pengetahuan dan pengalaman peribadi
yang dilalui.

Bagi tugasan ini, anda dikehendaki untuk:

i. membincangkan pendekatan-pendekatan pengajaran dan pembelajaran kemahiran


menulis.
[30 markah]

ii. memilih SATU pendekatan dan menyediakan SATU rancangan pengajaran harian (RPH)
yang lengkap untuk mengajar kemahiran menulis sama ada di sekolah rendah atau
sekolah menengah. Tempoh pengajaran adalah 60 atau 80 minit.
[30 markah]

Berikut ialah kandungan RPH yang boleh dijadikan panduan:


Nama guru:
Kelas:
Lingkungan usia murid:
Fokus: (jenis kemahiran)
Tarikh/Masa:
Tempoh pelaksanaan:
Bahan pembelajaran:
Objektif pembelajaran:

2/7
Butiran Langkah-langkah Pengajaran dan Pembelajaran
Induksi set:
Pengenalan:
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Rumusan dan pengayaan:

Perbincangan mengenai tugasan ini perlulah dilaporkan dalam bentuk format laporan ilmiah yang
betul dan disokong dengan fakta dan rujukan daripada sekurang-kurangnya LIMA sumber rujukan
yang berkaitan sama ada buku, jurnal atau bahan Internet.

[Jumlah keseluruhan: 60 markah]

3/7
LAMPIRAN
RUBRIK TUGASAN
HHBML1103/ PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU/ MEI 2021

CLO Cemerlang Baik Sederhana Rendah Lemah Markah


NS
Kriteria Wajaran 4 3 2 1 0 Maks.
i. CLO2 Pengenalan 1 Pengenalan atau latar Pengenalan atau latar Pengenalan atau latar Pengenalan atau Tiada sebarang 4
belakang kajian yang belakang kajian yang belakang kajian yang latar belakang kajian pengenalan atau
sangat menarik dan menarik dan menarik dan yang sederhana dan latar belakang
membincangkan membincangkan membincangkan tidak kajian dan tidak
definisi kemahiran secara jelas tentang definisi kemahiran membincangkan membincangkan
menulis Bahasa definisi kemahiran menulis Bahasa definisi kemahiran definisi kemahiran
Melayu secara jelas. menulis Bahasa Melayu. menulis Bahasa menulis Bahasa
Melayu. Melayu. Melayu.

Isi Kandungan 4.5 Membincangkan lima Membincangkan Membincangkan tiga Membincangkan dua Perbincangan tidak 18
pendekatan empat pendekatan pendekatan pendekatan menyentuh tentang
pengajaran kemahiran pengajaran kemahiran pengajaran kemahiran pengajaran pendekatan
menulis secara lengkap menulis secara lengkap menulis secara jelas. kemahiran menulis. pengajaran
dan jelas. Contoh- dan jelas. Contoh- Contoh-contoh yang Contoh-contoh turut kemahiran menulis.
contoh yang relevan contoh yang relevan relevan disertakan. disertakan.
disertakan. disertakan.

Kesimpulan 1 Kesimpulan yang jelas Kesimpulan yang jelas Kesimpulan yang boleh Kesimpulan yang Kesimpulan yang 4
dan padat serta dan menjawab diterima. Ia menjawab boleh diterima tetapi tidak jelas dan tidak
menjawab persoalan persoalan tugasan persoalan tugasan. tidak menjawab menjawab
tugasan dengan sangat dengan baik. persoalan tugasan persoalan tugasan.
jelas dan menyeluruh. dengan baik.

1 Kebanyakan Keterangan disusun Kebanyakan Beberapa keterangan Kebanyakan 4


Organisasi keterangan disusun mengikut logik dan keterangan disusun tidak disusun keterangan tidak
mengikut logik dan penulisannya adalah mengikut logik dan mengikut logik dan disusun mengikut
penulisannya jelas, bermakna. cara penulisannya cara penulisannya logik dan
menarik dan adalah memuaskan. adalah tidak penulisannya
bermakna. Penulisan mengikut memuaskan. adalah tidak
kriteria iaitu Penulisan tidak bermakna.

4/7
CLO Cemerlang Baik Sederhana Rendah Lemah Markah
NS
Kriteria Wajaran 4 3 2 1 0 Maks.
Penulisan mengikut mengandungi bahagian mengikut kriteria Penulisan tidak
kriteria iaitu pengenalan, huraian walaupun mengikut kriteria
mengandungi bahagian dan pelaporan tentang mengandungi bahagian yang dikehendaki
pengenalan, huraian tajuk tetapi rumusan pengenalan, huraian dan format yang
dan pelaporan tentang kurang tersusun. dan pelaporan tentang ditetapkan. Penulisan
tajuk serta rumusan Penulisan bibliografi tajuk tetapi rumusan bibliografi tidak
disusun mengikut tidak mengikut gaya kurang tersusun. mengikut gaya APA.
format. Penulisan APA sepenuhnya. Penulisan bibliografi
bibliografi mengikut tidak mengikut gaya
gaya APA sepenuhnya. APA.
JUMLAH 7.5 30

No CLO RPH Cemerlang Baik Sederhana Lemah Tidak Memuaskan Markah


Pemberat
Soalan 4 3 2 1 0 Marks.
ii. CLO3 Tempoh 1 Tempoh sangat Tempoh bersesuaian Tempoh kurang Tempoh tidak Tiada tempoh 4
bersesuaian dengan dengan aktiviti bersesuaian dengan bersesuaian dinyatakan.
aktiviti pembelajaran. aktiviti langsung dengan
pembelajaran. pembelajaran. aktiviti
pembelajaran.

5/7
Sangat bersesuaian Bersesuaian dengan Kurang bersesuaian Tidak bersesuaian Tiada bahan
dengan perkembangan dengan dengan pembelajaran
perkembangan murid, usia murid perkembangan perkembangan dinyatakan.
Bahan
1 murid, usia murid dan objektif murid, usia murid murid, usia murid 4
pembelajaran
dan objektif pembelajaran. dan objektif dan objektif
pembelajaran. pembelajaran. pembelajaran.

Ditulis dengan baik, Berdasarkan Berdasarkan Tidak berdasarkan Tiada objektif


berdasarkan standard standard standard pembelajaran
standard pembelajaran dan pembelajaran tetapi pembelajaran dan dinyatakan.
Objektif
1 pembelajaran dan bersesuaian dengan tidak bersesuaian tidak bersesuaian 4
pembelajaran
bersesuaian dengan pelaksanaan aktiviti. dengan pelaksanaan dengan pelaksanaan
pelaksanaan aktiviti. aktiviti. aktiviti.

Langkah-langkah di Langkah-langkah di Langkah-langkah di Langkah-langkah di Tiada langkah-


dalam set induksi dalam set induksi dalam set induksi dalam set induksi langkah set induksi
sangat baik dan berupaya menarik kurang menarik tidak menarik dinyatakan.
berupaya menarik kesediaan murid kesediaan murid kesediaan murid
Set induksi 1 kesediaan murid untuk mengikuti untuk mengikuti untuk mengikuti 4
untuk mengikuti aktiviti aktiviti aktiviti
aktiviti pembelajaran. pembelajaran. pembelajaran.
pembelajaran.

Langkah-langkah Langkah-langkah Langkah-langkah Langkah-langkah Tiada langkah-


dalam pengenalan dalam pengenalan dalam pengenalan dalam pengenalan langkah pengenalan
sangat baik, menarik menjurus kepada kurang menjurus tidak menjurus dinyatakan.
Pengenalan 1 dan menjurus objektif kepada objektif kepada objektif 4
kepada objektif pembelajaran. pembelajaran. pembelajaran.
pembelajaran.

Aktiviti 1.5 Langkah-langkah Langkah-langkah Langkah-langkah Langkah-langkah Tiada langkah- 6


dalam aktiviti sangat dalam aktiviti dalam aktiviti dalam aktiviti tidak langkah aktiviti
menarik dan jelas, menarik, kurang menarik, menarik, tidak dinyatakan.
bersesuaian dengan bersesuaian dengan kurang bersesuaian bersesuaian dengan
usia dan keupayaan usia dan keupayaan dengan usia dan usia dan keupayaan
murid dan objektif murid dan objektif keupayaan murid murid dan objektif
pembelajaran. pembelajaran. dan objektif pembelajaran.

6/7
pembelajaran.

Berjaya Telah merumuskan Tidak dapat Tidak merumuskan Rumusan dan


merumuskan dengan baik merumuskan dengan baik pengayaan tidak
dengan baik keseluruhan dengan baik keseluruhan dinyatakan.
keseluruhan pembelajaran yang keseluruhan pembelajaran yang
Rumusan dan pembelajaran yang telah dilakukan. pembelajaran yang telah dilakukan.
1 4
pengayaan telah dilakukan. Terdapat unsur telah dilakukan. Tiada pengayaan.
Terdapat unsur pengayaan dalam Kurang pengayaan.
pengayaan dalam rumusan.
rumusan.

Jumlah 7.5 30

7/7

You might also like