You are on page 1of 5

..

3.7 RANCANGAN PENGAJARAN


HARIAN (RPH)
TOOLKIT 3.7.1-3.7.3

Toolkit 3.7.1
PENULISAN SET INDUKSI (mesti berkait rapat dengan OP)

TAHUN/TINGKATAN :6
SUBJEK : BAHASA MELAYU
STANDARD KANDUNGAN : 2.5 Membaca, memahami dan menaakul
3.5 Mencatat maklumat yang betul tentang
sesuatu perkara daripada pelbagai
sumber.

STANDARD PEMBELAJARAN : 2.5.2 Membaca, memahami dan menaakul


bahan untuk memindahkan maklumat.
3.5.2 Mencatat maklumat daripada pelbagai
sumber dalam bentuk grafik.

BAHAN BANTU MENGAJAR : Buku teks, slaid/gambar, kad manila

Objektif Pembelajaran: Pada akhir pelajaran, pelajar tahun 6 dapat:


1. Membina satu peta I-think yang bersesuaian berdasarkan maklumat yang
diperolehi
2. Mencatat lima maklumat ke dalam peta I-Think

Kriteria Kejayaan:
1. Boleh menjelaskan 8 peta I-Think yang diketahui
2. Membina 5 ayat berdasarkan maklumat yang diperolehi
Rangka Pengajaran Catatan/Impak

Aktiviti Permulaan BBM:

(Bahagian 1) LCD, Laptop


1. Guru menayangkan
● Aktiviti untuk menarik minat slaid perkembangan
murid
negara Malaysia dulu
● Memaklumkan kepada murid dan kini
tentang OP dan KK 2. Guru dan murid bersoal
jawab tentang slaid yang
● Merangsang ingatan terhadap
ditayangkan
pembelajaran terdahulu

Contoh soalan:
1. Apa perbezaan
Malaysia dahulu dan
kini?
2. Nyatakan
persamaan yang Teknik: Sumbangsaran
masih kekal di
Nilai : Keyakinan diri
negara ini
berdasarkan slaid
yang ditayangkan.

Tool Kit 3.7.2


PENULISAN AKTIVITI UTAMA (mesti berkait rapat dengan KK)

TAHUN/TINGKATAN :

SUBJEK :

STANDARD KANDUNGAN :

STANDARD PEMBELAJARAN : Seperti di Toolkit


BAHAN BANTU MENGAJAR : 3.7.1
OBJEKTIF PEMBELAJARAN :

KRITERIA KEJAYAAN :
Rangka Pengajaran Catatan/Impak
Aktiviti Utama

1. Murid diminta merujuk buku teks


muka surat 45
● Penerangan Teknik: Soal jawab
2. Murid diminta membaca petikan untuk
kandungan
pembelajaran mendapatkan maklumat.
3. Murid dan guru bersoal jawab tentang
● Contoh dan tunjuk petikan yang dibaca.
cara
4. Murid dikehendaki mencatat
● Peluang membuat maklumat dalam peta I-Think.
latihan 5. Sebelum itu, murid diminta
menjelaskan mengapa memilih Peta
● Bimbingan dan
maklum balas Buih Berganda.
berterusan 6. Murid dipilih secara rawak untuk
mengisi maklumat ke dalam Peta Buih
● Beri pelbagai gaya
pembelajaran
Berganda
7. Seterusnya, murid dibahagikan
● Cabaran kepada 4 kumpulan.
bersesuaian untuk 8. Setiap kumpulan dikehendaki mencari
semua murid
maklumat berkaitan perkembangan
● Peluang untuk sekolah dahulu dan kini.
belajar secara 9. Setiap maklumat haruslah dicatat
kolaboratif
dalam peta I-Think yang bersesuaian
● Pentaksiran untuk dengan maklumat yang diperolehi.
pembelajaran 10. Murid membentangkan dapatan
(AFL) maklumat kepada rakan-rakan lain.
11. Semasa pembentangan, guru dan BBM :
murid boleh mengemukakan pelbagai
Kad manila
soalan.

Contoh soalan.
Ramalkan sekiranya sekolah ini tidak Kaedah: Kolaboratif
ditanami dengan pelbagai tumbuhan
dan pokok bunga.

12. Seterusnya, murid-murid diminta Nilai: Kerjasama


membina 5 ayat dramatis
berdasarkan maklumat yang diisi ke
dalam peta I-Think.
Toolkit 3.7.3
PENULISAN AKTIVITI PENUTUP (mesti berkait rapat dengan OP)

TAHUN/TINGKATAN :

SUBJEK :

STANDARD KANDUNGAN :

STANDARD PEMBELAJARAN : Seperti di Toolkit


BAHAN BANTU MENGAJAR : 3.7.1
OBJEKTIF PEMBELAJARAN :

KRITERIA KEJAYAAN :

Rangka Pengajaran Catatan/Impak

Aktiviti Penutup
1. Guru dan murid membuat rumusan
● Aktiviti
pelajaran hari ini.
penutup yg
sesuai
Dengan menyatakan 8 peta pemikiran
yang terdapat dalam proses pdp dan
● Berkaitan harus memastikan pemilihan peta
dengan OP pemikiran yang bersesuaian dengan
● Rumusan
tema,topik dan maklumat yang ingin
pembelajaran disampaikan.

You might also like