Professional Documents
Culture Documents
C1 V1= C2 V2
(25%) (V1) = (10%)(25ml)
V1= (10%)(25ml)/(25%)
V1=10 ml
Amount needed= V2 - V1
Amount needed= 25ml - 10ml
Amount needed= 15ml
Expected final concentration of sucrose in water 10.0%
Calculations:
Volume of stock glucose solution used
Mi Vi = Mf Vf Vi = (1) (12.5)
(1M) (Vi) = (0.025M) (500ml) Vi = 12.5 ml
(1M) (Vi) = 12.5
Volume of Water Added
Vf – Vi 500 ml – 12.5 ml = 487.5 ml
Final Volume of Solution Volume of stock glucose solution used + volume of water added
12.5 ml + 487.5 ml = 500 ml
6. You diluted 2.00 mL of the first copper (II) sulfate solution to 250.0 mL.
What was the final concentration in moles / Liter?
Solute Solute Amount Solution on Concentration Mass of Solute Screenshot of your Virtual
(Moles) Volume Used Lab Activity
Calculations:
1.) Co (NO3)2
Co = 1 x 58.93 = 58.93
N = 2 x 14.01 = 28.02
O = 6 x 16.00 = 96
Molar mass = 182. 95 g/mol Co (NO3)2
2.) KMnO4
K = 1 x 39.10 = 39.10
Mn = 1 x 54.93 = 54.93
O = 4 x 16.00 = 64
Molar mass = 158.03 g/mol KMnO4
3.) NiCl2
Ni = 1 x 58.69 = 58.69
Cl = 2 x 35.45 = 70.9
Molar mass = 129.59 g/mol NiCl2
4.) CuSO4
Cu = 1 x 63.55 = 63.55
S = 1 x 32.06 = 32.06
O = 4 x 16.00 = 64
Molar mass = 159.61 g/mol CuSO4
a. Formula X
Mass % 58.97 %
Molarity 2.20 M
Molality 4.20 m
H20 = 2 H x 1 = 2
1 O x 16 = 16
= 18 g/mol
Mass of Solute : 30 lbs = 13.6 kg
Mass of Solvent : 2.5 gallons = 9.46 kg
Mass of Solution : 13.6 kg + 9.46 kg = 23.06 kg
Moles of Solute : 13.6 kg / 342 g/mol = 13,600 g / 342 g/mol = 39. 76 mol
Moles of Solvent : 9.46 kg / 342 g/mol = 9460 g / 18 g/mol = 525.56 mol
Total number of moles : 39.76 mol + 525.56 mol = 565.32 mol
Liters of solution : 9.46 + 8.6 = 18.06
Mass % 38.73 %
Molarity 0.10 M
Molality 1.86 m
Calculations:
When the substance was mixed, the upper layer remained yellow. However, the
substance on the lower layer changed color from its clear color to a red color after
mixing.
2. Which liquid has greater density, CCl4 or distilled water? Prove your answer.
With a total mass of 153.81 g/mol, there is not denying it that the compound CCI4 is a
much denser liquid when compared to distilled water especially when the combined
mass of H2O is at only 18.01528 g/mol. Aside from this, one other reason why CCI4
sank is due to it being a non-polar substance. This means that it isn’t able to mix with
water, a polar substance
Conclusion :
Therefore, we conclude that the two substances which aren't able to mix or
soluble tends to be separated from each other. It showed that the iodine was extracted
from the distilled water and dissolved in the CCl4. The iodine was dissolved in the CCl4
because they are both non-polar, while the water is polar. It is how the relative solubility
of a solute in two solvents is explained.
d. Miscibility of liquids
1. Oil and vinegar : Oil has a lesser density than vinegar. This suggests that the two
will not mix with one another. If it does, however, they will likely fail in maintaining
it and separate after a few minutes. One other reason why the two substances
will not mix is due to the fact that vinegar is a polar substance while oil is a
nonpolar substance.
2. Water and gasoline : Gasoline is immiscible and a non-polar substance while
water is a polar substance and as we already know, the two does not really mix
with one another.
3. Vinegar and Water : Water and vinegar are both examples of polar substances.
This similarity between them is a solid reason for them to be able to mix with one
another. Thus, water and vinegar are examples of substances that exhibit
miscibility.
Conclusion:
We conclude that the miscibility of two substances depends on their properties.
Which is, two substances should fully dissolve in each other in order to form a
homogeneous mixture. On the other hand, the immiscibility of a substance where two
substances are not capable of combining and thus forms a heterogeneous mixture.
Based on our observation, on its particle size, since the particles of sugar are smaller
than those of salt, it dissolves faster and crystallizes.
Conclusion :
After completing an experiment based on particle size, where sugar is dissolved
in cold water and salt is dissolved in hot water, the sugar particles dissolve faster, but a
crystal forms beneath the glass. The salt particles, on the other hand, dissolved slightly
slower than the sugar particles due to their bigger size. Because the mixture was not
stirred during the experiment, the salt particles dissolve first and crystallize after being
placed in the hot water. (More details will be covered in activity F.) Furthermore, both
mixtures developed crystals due to the lack of churning, which causes the solute
particles to dissolve more slowly.
f. Effect of temperature on rate of dissolving
Observation / Comparison :
We have observed that when the salt is being added to a hot water it quickly
disperses and dissolves while, when that salt is being added to a cold water disperses
slowly and would take more time before it completely dissolves.
Conclusion :