You are on page 1of 2

Школа Средњошколски центар Челинац

Наставни предмет Математика

Разред Други- техничар рачунарства и програмирања

Датум реализације

Наставник Милана Стојановић

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 10

Наставна тема Степени, коријени и комплексни бројеви


Наставна јединица Множење и дијељење корјена
Тип часа Вјежба
Циљ часа Увјежбавање рачунских операција са корјенима
Образовни задаци Ученик треба да зна рјешавати рачунске задатке са коријенима
Функционални задаци Развијање вештине брзог и тачног сређивања ирационалног израза
Васпитни задаци Ученици треба да развијају:
 концентрацију;
 способност за упоран и предан рад;
 систематичност у раду;
 тачност, прецизност и уредност у раду;
 позитиван однос према математици и уважавање математике
као подручја људске делатности;
 самопоуздање и поверење у властите математичке
способности;
Кључни појмови коријен
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Дијалошка,
Наставна средства Уџбеник, табла, креда
Мјесто извођења Учионица
наставе
ТОК ЧАСА

Уводни део часа Преглед домаће задаће


(10 минута)
Понављање:
Како дефинишемо коријен
Која смо правила коријеновања научили?

√n ab=√n a √n b
n a √n a
√ =n
b √b
√ a2=|a|
m
( √n a ) =√n a m
√n m√ a=nm√ a
Главни део часа
(30 минута) ВЈЕЖБА
ЗАДАЦИ:

1. За које реалне вријености броја х имају реалну вриједност изрази:


a. √ x
b. √ x−5
3
c. √ x+ 4
d. √ x 2+3

2. Одреди вријеност израза:


2
a. √
( x−1 )
3 3
b. √ ( x+ 4 )
2 2
c. √ ( x−5 ) +√ ( x+5 )
d. √ x 2−6 x+ 9−2 √ x2
3. Израчунај:
( a−1−3 a) ( a−1+3 a )
a.
√ 9+
a2
b. ( √ 5− √ 3 ) ( √ 5+ √ 3 )

Завршни део часа Понављање:


(5 минута) Која смо правила корјеновања научили?
Кад постоји коријен из негативног броја?
Чему је √ a2=|a|?

Домаћа задаћа:
Вене стр 17 зад: 69,70

You might also like