Professional Documents
Culture Documents
PRIPREMA ZA UZRAST 6 (Dva) GEOGRAFIJA (1) 6r
PRIPREMA ZA UZRAST 6 (Dva) GEOGRAFIJA (1) 6r
Veza sa fizikom:
1.1.1a) Mjeri dimenzije tijela uz izbor odgovarajućeg mjernog instrumenta.
1.1.1b) Mjeri volumen tijela nepravilnog geometrijskog oblika, kao i površinu nepravilnih ploha.
ENABLE BiH
Unapređenje osnovnog učenja i obrazovanja u Bosni i Hercegovini
Save the Children, USAID
Veza sa biologijom:
1.2.3.a Objašnjava povezanost i međuovisnost reljefnih i vegatacionih obilježja.
1.2.3.b Objašnjava postanak planete Zemlje i života na njoj.
Napomena: Ovdje smo odabrali veze koje se tiču matematike, fizike i biologije (riječje o jednom času, pa je nemoguće izvršiti
povezivanje sa svim predmetima), te poveznicu s biologijom (objašnjava postanak planete Zemlje i života na nju, ponavljanje
sunčevog sistema, prethodne lekcije ). Moguće je bilo čas realizirati odabirom drugih poveznica; na primjer poveznica sa
matematikom, recimo pokazatelj: Predstavlja rešenja jednačina, nejednačina, kodomena, grafike funkcija pomoću skupova ili sa
fizikom mjeri dimenzije tijela uz izbor odgovarajućeg mjernog instrumenta (ovdje imamo direktnu ali obrnutu proporcionalnost .
Moguće je naći i druge poveznice sa različitim predmetima STEM-a.
Cilj nastavnog sata je da učenici steknu sposobnost da primjenjuju funkciju direktne i obrnute proporcionalnosti na zadanim
Cilj nastavnog sata
podacima, te da odgovarajuće probleme iz stvarnog života modeliraju u kontekstu direktnih i obrnutih proporcija.
1. Primjena funkcije direktne i obrnute proporcionalnosti – rješavanje zadataka iz svakodnevnog života, koji se odnose na
mogućnost primjene direktne ili obrnute veze između različitih predmeta STEM-a predstavljene tabelarno ili grafički i na
Cilj razložiti na realne zadaće tematskoj geografskoj karti.
2. Određivanje pravila kojim se definiše zavisnost jedne veličine od druge, u slučaju direktne i obrnute proporcionalnosti
kroz aktivno sudjelovanje u rješavanju problemskog zadatka.
Svrhoviti sadržaj (izabrati sadržaj
kojim se mogu povezati Veza sa fizikom se javlja jer će se u problemskom zadatku posmatrati pređeni put i prosječna brzina kretanja
aktivnosti iz različitih predmeta Veza sa matematikom se javlja kroz prikupljanje i obradu statističkih podataka
STEM-a)
Metodička izvedba, organizacija
rada – materijali, tehnologija i Nastavnik:
mediji koje će se koristiti, Čas započinje diskusijom o zadaći – sa komentarima da li je bilo svejasno, da li je bilo nekih poteškoća i slično.
odrediti potrebno vrijeme za Da bi se produbilo znanje o poimanju proporcije, nastavnik učenicima prezentuje simulaciju od ovora na pitanje "Šta predstavlja
aktivnosti, odrediti vrijeme za sunčev sistem i njegova važnost uopće ?" Nastavnik pita : „ Objasniti razliku izmedju zvijezda i planeta „?
aktivnosti kojima se povezuju Evo šta su učenici odgovorili:
nastavni predmeti Prvi učenik: Objašnjava dareljefne odlike BiH-a .
(aktivnosti nastavnika i Drugi učenik: Objašnjava da su vegetaciona obilježja vezana usko za klimatske odlike.
aktivnosti učenika) Treći učenik: Objašnjava da su makroregije kroz historiju imale endemske vrste , kao i one koje su nam donijeli turci .
Četvrti učenik: Objašnjava na času kako izgleda fauna u dolinskim, planinskim dijelovima BiH-a
Nastavnik od učenika očekuje da procijeni obrazlože tačnost svakog od postavljenog odgovora. (Ovo je predviđeno u prvih 20
minuta časa).
Zatim, nastavnik prezentuje učenicima Problemski zadatak " Fauna BiH-a“ - (pogledati prilog i pratiti aktivnosti opisane u
ENABLE BiH
Unapređenje osnovnog učenja i obrazovanja u Bosni i Hercegovini
Save the Children, USAID
problemskom zadatku).
Prezentira učenicima slike koristeći PPT prezentaciju pomoću kojih ih potiče na stvaranje zaključaka.
Učenik:
Od učenika se očekuje da nacratanu kružnicu na času, na kojoj su prikazani početni merdijan, paralela, odredjene strane svijeta,
ponovo zajedno ponove i nacrtaju na ploči.
Zatim se od učenika očekuje da procijeni i obrazloži tačnost svakog od odgovora, te da aktivno sudjeluje u rješavanju
problemskog zadatka.
ENABLE BiH
Unapređenje osnovnog učenja i obrazovanja u Bosni i Hercegovini
Save the Children, USAID
*Učenik određuje smještaj u geografskoj mreži tako što s pomoću geografske karte određuje nalazi li se zadana točka sjeverno ili
južno od ekvatora, odnosno istočno ili zapadno od početnoga meridijana te strani svijeta pridružuje brojku u stupnjevima (npr.
45° sjeverno od ekvatora i 10° istočno od početnoga meridijana
ENABLE BiH
Unapređenje osnovnog učenja i obrazovanja u Bosni i Hercegovini
Save the Children, USAID
Vrednovanje postignuća (načini U toku realizacije časa, nastavnik prati odgovore učenika na pitanja postavljena u prvom dijelu časa i nastavlja popunjavati
formativnog praćenja i tabelu za formativno praćenje postignuća koja je prezentova na u pripremama za prvi čas iz ove nastavne jedinice.
sumativna ocjena) Vrednovanje postignuća u drugom dijelu časa je opisano u opisu problemskog zadatka.
Zaključna razmatranja
Cjelokupni proces treba da odražava realnu povezanost između predmeta koja se prožima i reflektuje kroz cijelu pripremu,
planiranje i realizaciju časa/nastavne jedinice. Poveznice između predmeta trebaju biti smišlene, prirodne i utemeljene kako bi
odražavale STEM pristup. Ukoliko nema prave poveznice kroz indikatore, ishode ili aktivnosti onda ne treba navoditi određene
predmete jer se kroz samo navođenje bez pokazivanja kako se predmeti povezuju i kako se to prevodi u aktivnosti ne može se
ENABLE BiH
Unapređenje osnovnog učenja i obrazovanja u Bosni i Hercegovini
Save the Children, USAID
postići realizacija STEM-a.