You are on page 1of 3

RAZREDNI ODJEL: REDNI BROJ SATA: DATUM:

PREDMET Hrvatski jezik

PREDMETNO PODRUČJE Književnost i stvaralaštvo

CJELINA Oboji svijet

NASTAVNA JEDINICA Ivan Kušan, Lažeš, Melita

ISHODI PREDMETNOG KURIKULU-


B.5.1, B.5.2., B.5.3., B.5.4., A.5.1., A.5.4.
MA HRVATSKOG JEZIKA
– prepoznaje elemente dramskoga teksta – dramski lik, monolog
– izražava dojam o književnom tekstu
– razlikuje adaptirani tekst od književnog predloška
ISHODI POUČAVANJA
– povezuje tematiku književnog teksta s primjerima iz vlastita iskustva
– kazuje monolog
– uspoređuje književni tekst i njegovu scensku prilagodbu
postavljanje pitanja prije čitanja i predviđanje sadržaja,
ČITANJA izdvajanje ključnih riječi, prepoznavanje glavnih ideja tije- kom
čitanja
GOVORENJA izražavanje misli, uključivanje u razgovor
pripremanje za oblikovanje teksta s obzirom na temu; sa-
PISANJA
mostalno oblikovanje teksta na temelju pripreme i plana
nadgledanje procesa ostvarivanja zadanog zadatka, preuzimanje
UČENJA
odgovornost za rad

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA čitanka, računalo, bojice, papirići, projektor

IZZI, DIGITALNI OBRAZOVNI SA- NAZIV MODULA Oboji svijet


DRŽAJI NAZIV JEDINICE Kako nastaje kazališna predstava
Osobni i socijalni razvoj
MEĐUPREDMETNE TEME A.2.1. Razvija sliku o sebi.
A.2.3. Razvija osobne potencijale.
Vrednovanje naučenoga
OBLICI VREDNOVANJA
monolog
TIJEK SATA (ARTIKULACIJA)

UVOD
Petica, str. 73
MOTIVACIJA
Pinokio, književni lik Carla Collodija,
drveni je lutak koji je želio biti pravi
dječak.
NAJAVA TEME Istina ili laž!
(naslov na ploči)
INTERPRETATIVNO
ČITANJE Čitanje / slušanje audiozapisa teksta Lažeš, Melita

IZRAŽAVANJE › Opiši kako zamišljaš djevojčicu Melitu.


DOŽIVLJAJA
› Kako doživljavaš Melitino pripovijedanje o njezinu burnome i uzbudljivome životu?

1
RECEPCIJA I
RAZUMIJEVANJE
KNJIŽEVNOG
› Izdvoji dio teksta koji govori tko je zapravo glavna Melita.
TEKSTA
› Za što je Melita obično zadužena u razredu?
› Kako Melita predstavlja Tarzana u svojoj priči? Čega se boji gospodar džungle?
› Koje same grozne junake iz prisilne lektire Melita navodi? Jesu li ti neki od njih
poznati?
› Zašto se Melita udara po ustima izgovarajući riječ la…?

SREDIŠNJI ODREDNICE › Lik Melite vjerojatno poznaješ iz romana Ivana Kušana. Po čemu se tekst ovoga
DIO KNJIŽEVNOG ulomka razlikuje od teksta ulomka iz romana?
TEKSTA
› Koje pojedinosti upućuju na to da je ovaj tekst namijenjen izvođenju na pozornici?

KNJIŽEVNI TEKST
U KONTEKSTU
UČENIKOVA › Melita u tekstu tvrdi da mašta nije laž. Slažeš li se s tom tvrdnjom?
ISKUSTVA I
STVARALAŠTVA Obrazloži svoj odgovor.
› Izreci svoj stav o laganju.
ZAVRŠNI PONAVLJANJE
DIO
Video Kako nastaje kazališna predstava

VREDNOVANJE O leksikonima, Petica, str. 107

Kako glumci uči tekst? Tko sve


radi u kazalištu?
DOMAĆA ZADAĆA

Kralj lažljivaca, Petica, str. 76


SAŽETAK
Ivan Kušan, Lažeš, Melita

- glavni lik: Melita – inteligentna, bujne mašte


- monolog
- adaptacija (prilagodba)

2
3

You might also like