You are on page 1of 5

RAZREDNI ODJEL: 7.b REDNI BROJ SATA: 30 DATUM: 28. listopada 2022. g.

PREDMET Hrvatski jezik


PREDMETNO PODRUČJE Književnost i stvaralaštvo
CJELINA U stvarnome svijetu
NASTAVNA JEDINICA Deborah Ellis, Na kabulskoj tržnici
ISHODI PREDMETNOG
OŠ HJ B.7.1., OŠ HJ B.7.2., OŠ HJ B.7.4.
KURIKULUMA HRVATSKOG
JEZIKA
– opravdava svoje mišljenje o ratu
– izražava dojam o pročitanome djelu
ISHODI POUČAVANJA – stavlja u odnos uzroke i posljedice u književnome tekstu
– uspoređuje vlastite spoznaje o svijetu i prikaz svijeta u
književnome tekstu
– prepoznaje i obrazlaže elemente antiratnoga romana
– pretražuje informacije o zadanoj temi i predstavlja ih razredu
– osmišljava i crta simbol za antiratni roman
sažimanje, analiziranje, organiziranje,
čitanja sintetiziranje, vrednovanje i
primjenjivanje novih informacija i ideja iz
STRATEGIJE teksta na temelju čitanja
izražavanje misli, uključivanje u
govorenja
razgovor, pokazivanje empatije tijekom
govorenja
pisanja oblikovanje natuknica i bilježaka, tj.
koncepta
aktiviranje ranije stečenoga znanja i
učenja povezivanje s novim, analiziranje i
sintetiziranje sa svrhom razumijevanja
teksta
NASTAVNA SREDSTVA I čitanka, računalo, projektor, nastavni listići
POMAGALA
NAZIV MODULA U stvarnome svijetu
IZZI, DIGITALNI OBRAZOVNI
NAZIV JEDINICE Deborah Ellis, Na kabulskoj tržnici
SADRŽAJI
Građanski odgoj i obrazovanje
A.3.4. Promiče pravo na obrazovanje i pravo na rad.
A.3.5. Promiče ravnopravnost spolova.

MEĐUPREDMETNE TEME Osobni i socijalni razvoj


B.3.4. Suradnički uči i otkriva nove informacije

OBLICI VREDNOVANJA Vrednovanje za učenje: vođeni razgovor


TIJEK SATA (ARTIKULACIJA)

MOTIVACIJA Znaš li da oko 70% djevojčica i žena živi ispod granice


siromaštva? Mnogima su od njih uskraćena temeljna prava, poput
1
UVOD
prava na slobodno kretanje ili prava na obrazovanje. Na svijetu
živi oko 130 milijuna djevojčica od šest do sedamnaest godina
koje ne idu u školu. Pokušaj imenovati barem nekoliko razloga za
uskraćivanje obrazovanja djevojčicama.
(učenički odgovori)
Deborah Ellis, Na kabulskoj tržnici
NAJAVA TEME

2
INTERPRETATIVN
Slušanje i čitanje teksta Na kabulskoj tržnici
O ČITANJE
IZRAŽAVANJE Kako se osjećaš nakon čitanja teksta?
DOŽIVLJAJA Obrazloži svoj odgovor ili odgovore.

Kako se zove djevojčica o kojoj


ulomak govori? Gdje se nalazi?
RECEPCIJA I Zašto djevojčica prati svojega oca?
RAZUMIJEVAN Koga se boji i zašto? Pronađi u tekstu rečenice kojima ćeš
JE potvrditi odgovor. Što su morale prekinuti žene iz Parvanine
KNJIŽEVNOG obitelji zbog talibanske zabrane? Što misliš o talibanskoj
TEKSTA zabrani? Obrazloži odgovor.
Pročitaj naglas rečenice iz teksta iz kojih možeš zaključiti da se u
Afganistanu vodi rat.
Kako otac djevojčice zarađuje za život?
Što iz očeva zanimanja zaključuješ o stanovništvu u Afganistanu?
SREDIŠNJI ODREDNICE Uz pomoć uvodnoga teksta odredi temu romana.
DIO KNJIŽEVNOG
TEKSTA Zašto pisci pišu romane o ratnim strahotama?
Kojem književnom rodu pripada tekst?
Opiši djevojčicu Parvanu.
U tekstu pronađi po jedan primjer za svaku pripovjednu tehniku i
upiši tekst u tablicu.
(trominutna stanka)
(analiza učeničkih odgovora)
KNJIŽEVNI
TEKST U Što za vas predstavlja obrazovanje?
KONTEKSTU (Na prezentaciji se nalaze izreke o obrazovanju.)
UČENIKOVA
ISKUSTVA I Upari početak poznatih izreka o važnosti obrazovanja s njihovim
STVARALAŠTV krajem i obrazloži ih.
A

Odaberi jednu izreku i u 50 riječi iznesi svoje mišljenje o njoj.


PONAVLJANJE
ZAVRŠNI
DIO

Trominutna stanka

VREDNOVANJ
E
(Čitanje učeničkih odgovora)

DOMAĆA ZADAĆA *u slučaju da učenici ne završe zadatak, trebaju ga napraviti za


domaću zadaću

3
PLAN PLOČE
Deborah Ellis, Na kabulskoj tržnici

– tema romana: život djevojčice Parvane i njezine obitelji u vrijeme talibanske vlasti i rata u
Afganistanu
– književni rod: epika

You might also like