You are on page 1of 1

Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla III Klasa VII

Tema mësimore: 1.8 Ushtrime për përforcimin e njohurive Situata e të nxënit:


Kujtohen konceptet teorike të kreut
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas temës mësimore: Fjalët kyçe:
Nxënësi: Numër
Identifikon shumëfishat, faktorët (pjesëtuesit), shumëfishat e përbashkët, numrat e katror,

rrënjë
thjeshtë.( të gjithë deri në 100);
katrore,
 Njehson shumëfishin më të vogël të përbashkët të dy numrave në raste të thjeshta. shumëfish,
 Gjeneron numra të thjeshtë nëpërmjet sitës së Eratostenit; pjesëtues,
rregulla
 Njeh katrorin e numrave të paktën deri në 20 (p.sh: 20 × 20); përparësie,
 Njeh rrënjën katrore korresponduese të numrave katrorë.(p.sh.:( 7 2
)dhe ); numra
negativë.
 Njeh numrat negativë si dhe pozicionet e tyre në bosht, i krahason, rendit, si dhe
kryhen veprime me ta.
Burimet: teksti, fletorja e punës. Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare.
Lidhja me gjuhën dhe komunikimin dhe me historinë.
Metodologjia, teknikat e përdorura, veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit.
a. Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:
Ushtrimet e vendosura këtu synojnë të përforcojnë njohuritë e marra mbi konceptet kryesore të
trajtuara në libër.
Mësuesi bën një panoramë të shkurtër në formën e hartës së koncepteve mbi njohuritë teorike të
marra. Ai bën vetëm hartën bosh dhe atë e plotësojnë nxënësit nën mbikqyrjen e mësuesit.

b. Ndërtimi i njohurive të reja. (vëzhgo-analizo- diskuto)


c. Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura.(punë në grupe, në dyshe, praktikë e
pavarur.)
Nxënësit punojnë ushtrimet e librit dhe për çdo ushtrim diskutohet dhe bëhen konkluzionet përkatëse.
Ushtrimet e trajtuara në libër kanë një përshkallëzim të dukshëm nisur nga më i thjeshti dhe përfshijnë
të gjitha njohuritë e marra në këtë kapitull. Është dertyra e mësuesit që t’i ndajë ato sipas niveleve të
nxënësve. Pas kësaj ore rekomandohet që nxënësit ti nënshtrohen një testimi të shkurtër për pjesën e
numrave të plotë.
Vlerësimi: Mësuesja kujdeset që të vlerësojë me kujdes aktivizimin e nxënësve gjatë gjithë ores.
Detyrat e dhëna për punë të pavarur për tu punuar në shtëpi, kryesisht për të thelluar njohuritë
jepen ushtrime rreth të cilave nxënësit shfaqën dodësi gjatë orës së mësimit.

You might also like