You are on page 1of 2

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE

Fusha: Shkenca shoqërore Lënda: Histori Shkolla: Klasa: 10


Tema mësimore: Qytetërimi antik romak Situata e të nxënit:
a)Themelimi i Romës ,shtrirja gjeografike ,përbërja e popullsisë.
b)Konflikti patricë plebej dhe rëndësia e së drejtës romake.
c) Organizimi i republikës romake ,shkaqet e rënis së saj.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe: Fjalët kyçe:
Kompetenca e të menduarit
senat,
• Zhvillon mendimin krijues për të ndërtuar interpretime të
reja të cilat shpjegojnë aspekte të së shkuarës . patricë,
Kompetenca e të nxënit
• Ndërlidh temën e re ose një çështje të dhënë me njohuritë plebej
dhe përvojat paraprake tribun
Kompetenca qytetare
 Shqyrton burimet historike për të kuptuar çështjet e drejta romake
shoqërore . luftërat punike
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas triumvirat
temës mësimore:
-- përcakton kohën, rrethanat e lindjes dhe vendodhjen e
qytetërimit antik romak;
- shpjegon dhe krahason format e organizimit shtetëror në
Romën antike;
- vlerëson rëndësinë e së “drejtës romake.
-analizon funksionet e institucioneve në republikën romake
Burimet: Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare:
 Libri i nxënësit, interneti,legjenda e krijimit të  Me letërsinë: veprat letrare që trajtojnë tematikat historike të
Romës,filmi artistik”Spartaku” periudhës në fjalë,gojëdhenat ,
 Me gjeografinë:pozita gjeografike,zgjerimi territorial.

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve


Metodologjia:
Stuhi mendimesh/INSERT
Organizimi i orës së mësimit:
Mesuesi/ja shtron pyetjen :Çfarë dini ju për Romën antike?.Përgjigjet e nxënësve shënohen në mënyrë skematike në tabelë.
Perandori
Luftrat iliro-romake Legjenda e ulkonjës

You might also like