You are on page 1of 2

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE

Fusha: Shkenca shoqërore Lënda: Histori Shkolla: Klasa: 10


Tema mësimore: Besimi dhe kultura në Greqinë dhe Situata e të nxënit:
a)Veçori të bësimit politeist në Greqinë dhe Romën antike.
Romën antike.
b)Arritjet e artit ,shkencës dhe kulturës në antikitet.
c)Rrethanat në të cilat lindi krishterimi dhe dhe faktorët që
ndikuan në përhapjen e tij.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe: Fjalët kyçe:
Kompetenca për jetën, sipërmarrjen dhe mjedisin
mitologji,
• Bashkëvepron në mënyrë aktive me moshatarët dhe të
tjerët për realizimin e një veprimtarie të përbashkët. paganizëm,
Kompetenca e komunikimit dhe të shprehurit
•Shqyrton,ndërton,analizon.argumenton dhe diskuton politeist,
informacionin historik,konceptet dhe idetë. orakujt
Kompetenca qytetare
• Kupton perspektivat, besimet dhe qëndrimet e njerëzve stoicizëm
në të shkuarën e në të tashmen dhe rëndësinë e historisë . krishterimi
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas
temës mësimore:
- Përcakton veçoritë e besimit në Greqinë dhe Romën antike;
- Shpjegon kushtet e lindjes së krishterimit, duke evidentuar
rrethanat historike të kalimit nga besimi pagan në atë të
krishterë;
- Shpjegon faktorët historikë që ndikuan në përhapjen e
krishterimit.
Burimet: Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare:
 Me letërsinë: veprat letrare që trajtojnë tematikat historike të
 Libri i nxënësit, interneti.
periudhës në fjalë,mitologjia
 Me filozofinë:filozofia në antikitet:shkolla e Miletit,Stoikët

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve


Metodologjia:
Quiz(kuic)/tryeza e rrumbullakët
Organizimi i orës së mësimit:
 Mësuesi/ja vendos në tabelë foto të ndryshme p.sh të :rrathëve olimpikë,akropolit ,koloseut,statujës e Zeusit,statujës së
Athinës, kryqit të krishterë,etj.
 Mësuesi/ja shtron pyetjet në formën e një quizi duke treguar fotot me radhë:

You might also like