Professional Documents
Culture Documents
İçme Suyu BİLGİ2
İçme Suyu BİLGİ2
PH 9 7-8.5
Bulanıklık (NTU) 76 5
Nitrat (mg/L) 17 0
1
Ünite tasarımları yapılırken standartlara uymayan renk, bulanıklık, çözünmüş oksijen,
mangan, karbondioksit, klorür, nitrat, toplam organik madde, Koliform ve toplam sertlik gibi
Renk: Suda renk organik maddelerden, alglerden, herhangi bir evsel veya endüstriyel atık su
deşarjından ve inorganik maddelerden ileri gelmektedir.
Aktif karbon yöntemi, kum filtreleri, kimyasal oksidasyon yöntemi giderme yöntemi olarak
sıralanabilir.
Çözünmüş oksijen: Suda bulunan oksijen tat ve kokuya tesir eder. Bu da suyun içilebilirliği
açısından önemlidir. Havalandırma arıtma yöntemleri arasında sayılabilir.
Demir: Suyun içinde bulunan demir iyonlarının bulunmasından dolayı oluşan kirliliktir.
Arıtma yöntemi olarak havalandırma, iyon değiştirici ve kimyasal oksidasyon olarak
belirtilebilir
Mangan: Suyun içinde bulunan mangan iyonlarının bulunmasından dolayı oluşan kirliliktir.
Arıtma yöntemi olarak havalandırma,iyon değiştirici ve kimyasal oksidasyon olarak
belirtilebilir.
Nitrat: Suda nitrat bulunması istenmeyen bir kirliliktir. Arıtma yöntemi olarak iyon
değiştirici söylenebilir.
2
Toplam sertlik: Yüksek olduğundan dolayı iyon değiştiricide giderilecektir.
pH: pH değeri standart aralığının üstündedir fakat alüm kullanıldığından dolayı standart
değere gelecektir.
1. Alternatif 2. Alternatif;
Giriş Giriş
Biriktirme Haznesi
Dezenfeksiyon Dezenfeksiyon
3
3. Alternatif
Giriş
Havalandırma
-Ön Klorlama
Hızlı Karıştırma
- Kimyasal Madde (Kireç, Soda)
Çöktürme
Karbonlama
Çöktürme
Dezenfeksiyon
4
BİRİKTİRME HAZNESİ:
Bu ünitenin konulmasındaki maksat iri tanelerin çökmesi,su kalitesinin düzeltilmesi ve
debinin dengelenmesidir. Biriktirme yarıca bulanıklığın azalmasını da sağlayabilir.
V V
td 5400 V = 2328 m3
Q 0,431
V 2400 m3
2400
b x L x h = 2400 m3 bxL = 436 m2
5,5
W = 15 m ve L = 30 m seçelim ve yeni hacmi hesaplayalım;
5
2038 Yılına Göre;
Q
Q = 2,008 m3 / sn =
3
2,008
=
3
= 0,669 m3 / sn olarak bulunmuştur.
V 2475
td td td =3700 sn
Q 0,669
td 1 saat
3 adet biriktirme haznesi bulunduğundan dolayı arıtma tesisine 1200 mm çaplı boru ile
gelen su bu ünite için 3 ayrı çaplı boru kullanılacaktır. Debiler eşit ve hazne hacimleri ile
bekleme süreleri aynı olduğundan boru çapları birbirine eşittir.
0,431
A= A= A = 0.431 m2 ‘dir
V 1
D2
A= D = 741 mm 700 mm çaplı borular kullanılmıştır.
4
6
2038 Yılına Göre;
0,669
= A V V= V=
A 0,49
4
7
2.4.2. HAVALANDIRMA:
a- Suya O2 kazandırmak: Sudaki Fe++ (Demir) , Mn++ (Mangan) , Toplam Organik Madde
havalandırma ünitesinde oksitlenip, küçük parçacıklara dönüşerek, çökeltme tankında
giderilir. Ayrıca; biyolojik arıtım için gerekli oksijenin sisteme verilmesi sağlanır.
İçme sularında, havalandırma yapılarak, oksitlenme olayı sayesinde sudaki bir çok
madde giderilebilir.
Kaskad (kademeli) havalandırma, içme suyu arıtımında genel olarak kullanılan basit
ve ucuz bir sistem olduğu için, tercih edilmiştir. Bu sistemde su, basamaklardın aşağıya
düşürülerek havalandırırlar. Aerotörde kullanılabilirdi ama maliyeti yüksek olduğundan tercih
edilmemiştir.
REAKSİYONLAR:
MANGANIN OKSİTLENMESİ:
DEMİRİN OKSİTLENMESİ :
8
TOPLAM ORGANİK MADDENİN OKSİTLENMESİ :
TASARIM :
9
Tek Kademeli Kaskat Havalandırıcı için :
h=1,5 m için K.Cs – h grafiğinden K.Cs değeri = 7,0 gO2/m3 olarak bulunur.
7,0
K 0,62 bulunur.
11,25
1,5m
h 0,75m için K.Cs – h grafiğinden K.Cs değeri = 5,0 gO2 / m3 olarak bulunur.
2
5,0
K 0,44 bulunur.
11,25
C2 11,25 11,25 3,5) 1 0,44 8,82g / m 3 8,82mg / L
2
1,5m
h 0,50m K.Cs – h grafiğinden K.Cs değeri = 3,5 gO2/m3 olarak bulunur
3
3,5
K 0,31 bulunur.
11,25
C 3 11,25 11,25 3,5 1 0,31 8,7 g / m 3 8,7mg / L
3
En yüksek kazanım hangi kaskad tipinde ise seçim ona göre yapılır. Buna göre iki
kademeli kaskad tipi seçilir.
10
OKSİJEN GEREKSİNİMİ :
Q2038 için :
11
Q2023 için :
Q2023 Q2038
Min alan 109,99 m2 170,68 m2
Max alan 135,87 m2 210,84 m2
Basamak uzunluğu 129,4 m 200,8 m
12
Buna göre 2023 yılı için şekilde görüldüğü üzere 2 yönlü akış kabul edilmektedir.
2038 yılı içinde 4 yönlü olarak akış düşünülmüştür.
Bulunan alan:
129 m2 olarak bulunmuştur. Bu alan bulunan max ve min alan içindedir.
Basamak uzunluğu 2 18,5m 21,5m 24,5m 2 13,0m 16m 19,0m 225m olarak
bulunmuş.Gereken basamak uzunluğu 200,8 m ye yaklaşık olarak ulaşılmıştır.
Bulunan alan:
225 m2 olarak bulunmuştur. Bu alan bulunan max ve min alan içindedir.
Q V A 1,294m3 / sn 1m / sn A
A=1,294m2 bulunur.
D2 4 1,294m 2
A 1,648m 2 D 2
4
D=1283 mm olarak bulunur.Böyle bir çap olamayacağından 1300mm yuvarlanır.
13
Yeni hız:
D2 3,14 1,3m
2
A 1,326m 2 olarak bulunur.
4 4
Q V A 1,294m3 / sn V 1,326m2
Hız kontrolü :
Q V A 2,008m3 / sn V 1,326m2
1 2 1
Q R 3 s 2 A Manning formülü ile hesaplarız.
n
1 2 1
Q R 3 s 2 A
n
2
1 h 3
1,294m / sn 0,0008 2 2h 2
3 1
n 2
Buradan h = 0,75 m olarak bulunur.
b = 2 x 0,75m = 1,5m
14
Hız Kontrolü :
2023 2038
Düşüm sayısı 2 2
Havalandırma yönü 2 4
15
HIZLI KARIŞTIRMA ÜNİTESİ
Suya bulanıklık ve renk veren maddelerin, koagülantlar yardımıyla büyük yumaklar
haline getirilerek çökeltilmesi ve uzaklaştırılması gerekir. Bu sebeple uygulanan hızlı
karıştırmada amaç; koagülantın suya homojen bir şekilde dağılmasını sağlamaktır.
Hızlı karıştırma odalarının boyutlandırılmasında hız gradyanı ile bekleme süresi kullanılır.
Hızlı karıştırmanın mekanik olarak yapıldığı hızlı karıştırma odalarının hesabına esas olacak
bekleme süreleri ile hız gradyanı aşağıdaki verilmiştir.
td = 30 sn olarak seçilir.
G-1 = 900 olarak seçildi.
Vhacim = Q2023 td
Vhacim = 1,294m3 / sn 30sn 38,82m3
19,68 x 2 = 1,294 m3 / s x td
td= 30,42 sn 30 sn
16
Su yüzeyinden 20 cm hava payı bırakılacaktır.
Sıcaklık 0C 0 5 10 15 20
kinematik
vizkozite 1.79x10-6 1.52x10-6 1.31x10-6 1.15x10-6 1.01x10-6
m2/s
Suyun sıcaklığı : 7 0C
2
G
Motor Verimi :
Seçilen % 60
17
Su içinde pedal hızı :
U Da n
n = 2 – 150 devir/dk
Vr = izafi hız
Pedal Alanı :
2 N
A
CD 3
CD bulmak için:
L/W 5 20
CD 1,2 1,5 1,9
18
L/W = 5 olarak seçilir.
0,111 m2 = a x 5a
Buna göre :
W = 0,15 m = 15 cm
L = 0,75 m = 75 cm olarak bulunur.
2 adet 2023 yılı için yapılan tanklardan 2 adet 2038 yılı için yapılacak.
Q V A 1,294m3 / sn 0,9 A
A=1,437 m2 bulunur.
D2 4 1,437m 2
A 1,83m 2 D 2
4
D=1352 mm olarak bulunur.Böyle bir çap olamayacağından 1200mm yuvarlanır.
19
Yeni hız:
D2 3,14 1,2m
2
A 1,13m 2 olarak bulunur.
4 4
Q V A 1,294m3 / sn V 1,13m 2
Hız kontrolü :
Q V A 2,008m3 / sn V 1,13m 2
İki adet hızlı karıştırma odası bulunduğundan Q2023 yılı debimizi iki ye bölerek iki
adet tanka veririz.
Q V A 0,647m3 / sn 1,5 A
A=0,430 m2 bulunur.
D2 4 0,430m 2
A 0,547m 2 D 2
4
D=740 mm olarak bulunur.Böyle bir çap olamayacağından 700 mm yuvarlanır.
Yeni hız:
D2 3,14 0,7m
2
A 0,384m 2 olarak bulunur.
4 4
Q V A 0,646m3 / sn V 0,384m 2
20
2038 yılı için :
2038 yılı için 4 adet tank tasarlayacağımızdan kalan debimizi bu iki tanka böleriz.
D = 700mm seçilirse
D2 3,14 0,7m
2
A 0,384m 2
4 4
Q V A 0,502m3 / sn V 0,384m 2
V = 1,31m/sn olarak bulunur.(0,9 - 1,8 m/sn arasında olmalıdır.)
21
Hızlı Karıştırma Ünitesi boyutları
2023 2038
Tank
T Sayısı 2(+1 yedek) 4(+1 yedek)
22
YAVAŞ KARIŞTIRMA ÜNİTESİ
İnce flokların suya verilecek uygun bir hız gradyanı ile birbirine çarparak yapışıp daha
kolay çökebilen büyük floklar haline getirilmesi için yavaş karıştırma ünitesi boyutlandırılır.
T= 30 dk seçilir.
0,143 m3 / sn * 30 dk * 60 sn = 257,4 m3
Boyutlandırma:
L = 10 m
W = 10m
H = 3m
Yeni hacim V = 10 * 10 * 3 = 300 m3
Kontrol :
Uygunluk :
1.BÖLME:
Motor gücü:
2
G
23
= 1,3476*10-3 N.s/m3 olarak kabul edildi.
Motor verimi :
% 80 kabul edilirse
Pedal alanı :
L/W 5 20
CD 1,2 1,5 1,9
CD = 1,2
2 N
A
CD 3
A= (2 x 1011 kg m2 / sn2 ) / (1,2 x 1000 x (0,6)3) = 7,8 m2
L / W oranı = 5 olduğundan
3,9 m2 = 5a x a
a = 0,78 m
L = 5 * 0,78 = 3,9 m
W = 0,78 m olarak bulunur.
24
2 .BÖLME :
Motor gücü:
2
G
N = (30)2 x 1,3476 x 10-3 x (300 m3 / sn) = 36,85 watt
Motor verimi :
% 80 kabul edilirse
Pedal alanı :
L/W 5 20
CD 1,2 1,5 1,9
CD = 1,2
Vr = 0,6 m / sn
2 N
A
CD 3
A= (2 x 363,85 kg m2 / sn2 ) / (1,2 x 1000 x (0,6)3) = 2,8 m2
2,8 m2 = 5a x a
a = 0,748 m 0,75 m
L = 5 * 0,75 = 3,75 m
W = 0,75 m olarak bulunur
25
3.BÖLME:
Motor gücü:
2
G
N = (10)2 x 1,3476 x 10-3 x (300 m3 / sn) = 40,43 watt
Motor verimi :
% 80 kabul edilirse
Pedal alanı :
L/W 5 20
CD 1,2 1,5 1,9
CD = 1,2
Vr = 0,6m/sn
2 N
A
CD 3
A= (2 x 40,43 kg m2 / sn2 ) / (1,2 x 1000 x (0,6)3) = 0,31 m2
a = 0,25 m
26
L = 5 * 0,25= 1,25 m
W = 0,25 m olarak bulunur
td= 30 dk seçilirse
Q V A 1,294m3 / sn 1 A
A=1,294 m2 bulunur.
D2 4 1,294m 2
A 1,648m 2 D 2
4
Yeni hız:
D2 3,14 1,2m
2
A 1,13m 2 olarak bulunur.
4 4
Q V A 1,294m3 / sn V 1,13m 2
Hız kontrolü :
Q V A 2,008m3 / sn V 1,13m 2
27
Her bir yavaş karıştırma ünitesine gelen borunun boyutlandırılması:
Q V A 0,431m3 / sn 1,5 A
A=0,288 m2 bulunur.
D2 4 0,288m 2
A 0,366m 2 D 2
4
Yeni hız:
D2 3,14 0,6m
2
A 0,283m 2 olarak bulunur.
4 4
Q V A 0,431m3 / sn V 0,283m 2
Hız kontrolü :
Q V A 0,402m3 / sn V 0,283m 2
28
Yavaş Karıştırma Ünitesi Boyutları
2023 2038
29
ÇÖKELTME ÜNİTESİ
Renk ve bunaklığı gidermek için eklenen kimyasal maddelerin suda bulunan askıdaki
katı maddelerle oluşturduğu flokların çöktürülerek sudan ayrılması için çökeltme havuzları
boyutlandırılmıştır.
665,5 m2 = 3a x a
a =14,9m
L = 3 a = 14,9 x 3 = 44,7 m (20 – 75 m uygun)
W = 14,9 m
Yeni alan :
Yatay hız :
30
Buna göre:
Vs d
Re
1 104 m 8 103 m / sn
Re 0,59
1,3476 106 m 2 / sn
Re < 1 olduğundan ;
CD = 24 /Re
CD = 24 /0,59 = 40,68 olarak bulunur.
4 2650 1000
Vs 9,81 2 104 10,3 103 m / sn
3 40,68 1000
A = 666,03 m2 x 9 = 5994,27m2
SLR Kontrolü :
Vtank = 1996,46 m3
td = 8952,7 sn = 2,48 sa
31
Çamur miktarını bulunması:
666 gr 156 gr
reaksiyonu oluşur.
13081kg / gün
Oluşacak çamurun hacmi : 3
13,01m 3 / gün
1005kg / m
(13,01 m3/gün ) / 7 =1,858 m3/gün her bir tankta oluşan çamur miktarı
20299kg / gün
Oluşacak çamurun hacmi : 3
20,20m 3 / gün
1005kg / m
(20,20 m3/gün ) / 9 = 2,25 m3/gün her bir tankta oluşan çamur miktarı
Çamur Konileri:
Koninin alt ve üst tabanı kare olarak boyutlandırırsak.Alt tabanın bir kenarına a , üst tabanın
bir kenarına 3b+a deriz
32
Buna göre;
14,9m=3x(3b+a)
4,96m=(3b+a)
buradan a = 2,5 m kabul edersek
b=0,82 m olarak bulunur
x y x x y x x y x
D
Benzerlikten;
2,5 H1
Buradan H1 = 1,016 m bulunur.
4,96 1m H 1
3 3
2023 yılı için bir tankta oluşan günlük çamur miktarı 1,858 m3/gün dür.
33
40,68m 3
3
21,89gün 24 21,89 525saat te bir temizlenmesi gerekir.
1,858m / gün
2038 yılı için bir tankta oluşan günlük çamur miktarı 2,25 m3/gün dür
40,68m 3
3
18,08gün 24 18,08 433,9saat te bir konilerin temizlenmesi gerekir.
2, 25m / gün
V= 0,3m/sn seçilir.
Q=VxA
H = 1.46 m B = 2,92 m
n = 0.016
H
R=
2
Eğimi hesaplarsak:
2 1
1
V= R3 S 2
n
2
1.46 3
1
1
0,3 m/s = S2
0.016 2
1,294m3 / sn 7 0,184m3 / sn
Orfis boyutları Dikdörtgen olarak kabul edilmiş ve boyutları 0,3m - 0,4 m olarak alınmıştır.
34
2038 yılı için :
2,008m3 / sn 9 0,223m3 / sn
Orfis boyutları Dikdörtgen olarak kabul edilmiş ve boyutları 0,5m - 0,5 m olarak alınmıştır.
Savak Hesabı:
Kabuller:
Savak su yüksekliği 10 cm olarak kabul edildi.
Hava boşluğu 5cm olarak kabul edildi.
Savak genişliği savak yüksekliğinin 2 katı olarak seçildi
Savak yükü 11 m3/m.st olarak seçildi.(7,2 - 11 m3/m.st)
5
q 1,4 h 2 1,4 0,1 2 0,00442
5
Q (1,294m 3 / sn 7)
n= 42 savak
q 0,00442
60sn 60dk
0,184m 3 / sn
Q2023 / 7 dk st 60,218 60m
Savak uzunluğu = 2
savakyükü 11m / st
X = 1,43 m ise 1,43 - 0,30 = 1,13 olarak bulunur. 1,13 / 2 0,57m olur.
5cm
35 10cm
Savakuzunlugu 60m
4,026 4 ( < 4 olması istenir)
Whavuzgenişliği 14,9m
2038 yılı;
2,008m 3 / sn
42 9 q = 0,0053 olarak bulunur
q
5
q 1,4 h 2 1,4 h 2 0,0053
5
Çıkış Kanalı :
1 2 1
Q R 3 s 2 A Maning formülü ile hesaplarız.
n
2
1 h 3
1,294m / sn 0,0005 2 2h 2
3 1
n 2
Buradan h =0,89m olarak bulunur.
B= 2 x 0,89m = 1,78m
Hız kontrolü :
Q V A 1,294m3 / sn V 0,89m 1,78m
36
Çökeltme Ünitesi Hesap Sonuçları
2023 2038
Tank eni (m) 14,9 14,9
37
HIZLI KUM FİLTRESİ :
Parçacık boyutu oldukça küçük olan, çökeltme havuzunda giderilemeyen parçacıkları
gidermek için hızlı kum filtresi boyutlandırılmıştır. Çökeltme havuzundan çıkan suda az da
olsa yumaklar, parçacıklar bulunabilir. Çökeltmeden sonra suda bulunan parçacıkları
gidermek için filtrasyon işlemi yapılmıştır. Filtrasyon işleminde filtre yatağı malzemesi olarak
kum kullanılmıştır.
Filtre Sayısı :
n 12 1,294m3 / sn 13,65 14
Buna göre Q2023 yılı için 14 adet asıl + 4 adet yedek olmak üzere 18 adet hızlı kum filtresi
yapılacaktır.
60sn 60dk
1,294m 3 / sn
Q2023 dk st 822,07m 2
A 1,5 => 1,5
SLR 8,5m / m st
3 2
A 822,07
a => 63,23m 2 63m 2 olarak alınır.
n 1 14 1
Yeni alan :
Yeni SLR:
60sn 60dk
1,294m 3 / sn
Q2023 dk st 7,922m 3 / m 2 st (5 - 15m3/m2.st)
SLR 1,5 1,5
A 882m 2
Filtrenin boyutlandırılması:
L
1,75 (1,5:1 - 2:1) olarak seçilir.
W
63m 2 1,75a a
a = 6m olarak bulunur.
38
Buna göre:
L = 6 1,75 10,5m
W= 6 m olarak bulunur..
2038 için;
n = 14 için bir filtreye gelen debi :
Q1=Q2038 / 14 = 2,008 /14 =0,143 m3/s
Q= SLR x a
SLR = 0,143 /63 = 2,26x 10-3 m3/ m2 s = 8,136 m3/ m2 sa ( 5- 15m3/m2sa uygun)
Buna göre 2023 yılında yapılan filtre sayısı yeterlidir.
Filtrenin yıkanması:
dp 0,2m / sn 0,001m
Re 0,95 141 1< Re <1000
1,3476 10 6 m 2 / sn
24 3
CD 0,34 0,763
Re Re
39
Geri Yıkama Hızı :
st dk
Vb = 36 m/st = 36m / st 0,01m / sn olarak seçilmiştir.
60dk 60sn
1 1 0,5
De d 0,9 1m
1 e 1 0,537
1m 0,9m
Uzama yüzdesi = 100 %10 olarak bulunur.
1m
st dk
Geri yıkama su hızı = Vb = 36 m/st = 36m / st 0,01m / sn olarak seçilmiştir
60dk 60sn
Buna göre:
60sn
0,01m / sn 5dk 63m 2 189m 3 olarak bulunur.
dk
Burada :
Q = Qg olarak alınacak.,m3/sn
L= Kanal boyu,m (Aynı zamanda bizim filtre boyumuzdur.)
H = Su yüksekliği,m
3
0,63m 3 / sn 2 3,33 10,5m H 2
buradan H = 4,32x10-2m = 4,32 cm olarak bulunur.
Q 0,63m 3 / sn
1,26m 2 / sn olarak bulunur.
b 0,5m
40
Kritik su derinliği :
Yc 3
2
3
1,26m 2
/ sn 2
0,544m
g 9,81m / sn 2
0,5542 2 0,63m
2 Q b Y c / sn 0,5m 0,54m
3
h0 Yc
2
0,559m
g 9,81m 3 / sn
tyıkama = 5 dk
Buna göre :
60sn
Vhacim Qg t g 0,63m 3 / sn 5dk 189m 3 olarak bulunur.
dk
Bir filtre için yıkama suyu haznesi boyutlandırılması kafi görülmeyerek bunun 2 katına
çıkarılması uygun görülmüştür.Bunun için bulunan hacmin 2 katını alınacaktır.
Vhacim 189m 3 2 378m 3 olarak bulunur.
Boyutlandırma:
L =10m
W=10m
h = 3,78m olarak bulunur.
A=0,720m2 bulunur.
D2 4 0,72m 2
A 0,66m 2 D 2
4
41
Yeni hız:
D2 3,14 0,9m
2
A 0,635m 2 olarak bulunur.
4 4
Q V A 0,647m3 / sn V 0,635m 2
Hız kontrolü :
Q V A 1,004m3 / sn V 0,635m2
Giriş Kanalı:
1 2 1
Q R 3 s 2 A Maning formülü ile hesaplarız.
n
2
1 h 3
0,647m / sn 0,0005 2 2h 2
3 1
n 2
Buradan h =0,69m olarak bulunur.
B= 2 x 0,69m = 1,38m
Hız kontrolü :
Q V A 0,647m3 / sn V 0,69m 1,38m
42
Buna Göre :
Q V A 0,092m 3 / sn 1m / sn A
D2 3,14 D
2
A 0,092m 2
4 4
Yeni hız:
D2 3,14 0,35m
2
A 0,0961m 2 olarak bulunur.
4 4
Q V A 0,092m3 / sn V 0,0961m 2
Hız kontrolü :
Q2038 2,008m 3 / sn
Q1 0,143m 3 / sn (Bir havuza gelen suyun debisi)
14 14
Q V A 0,143m3 / sn V 0,0961m 2
Qg = 0,630/2 =0,315 m3/sn iki tank suyu geri yıkaması kabul ettiğimizden
Q V A 0,315 m 3 / sn 3, m / sn A
A = 0,105m2
D2 4 0,105
2
A 0,135m 2 D 2
4 3,14
43
Yeni hız:
D2 3,14 0,35m
2
A 0,096m 2 olarak bulunur.
4 4
Q V A 0,315m3 / sn V 0,096m 2
Hava debisi :
Qhava Vhava a
180 1 p
2
V
H0 3
2 L
g p dh
Filtrede müsaade edilen en büyük yük kaybını bulabilmek için bazı kabuller
yapılmıştır.
44
Filtre yatağında negatif basınç = 0,3m
Filtre tabakası üst yüzeyinden = 0,4m altında
1,69 0,9 x
tg buradan x = 0,43m olarak bulunur.
0,9 0,5
x x1 x2 olduğuna göre aynı zamanda negatif basınç 0,3 m olarak kabul edildiğinde
45
İyon değiştirici(Katyon Değiştirici) :
Suda bulunan sertliği oluşturan iyonların başka bir iyonla yer değiştirerek sudan
uzaklaştırılması yöntemine katyon değiştirme yöntemi denilmektedir. Suda bulunan sertlik bu
yöntemden yararlanarak sudan uzaklaştırılmıştır. Sertlik için katyon değiştirici kullanılmıştır.
Reçine olarak sodyum formundaki katyon değiştirici kullanılacaktır.
Katyon değiştiriciyi yapma amacımız sudaki sertliğimizin kabul edilebilir değere
getirmektir.Katyon değiştiricinin sertlik giderim denklemleri aşağıda verilmiştir.
Na 2 R Ca CaR 2 Na
Na 2 R Mg MgR 2Na
Buna göre:
46
Buna göre hacim:
V reçine = (3623 kg/gün)/(100 kg/m3) = 36,23 m3/gün
İyon değiştiricinin absorblama toplam yüzey alanı; SLR = 0,4 m/dk seçilir.
So = 20 – 40 m/sa
So = 0,33- 0,66 m3/m2 ‘dir ( KAYNAK:Su tasfiyesi kitabı)
22
A 3,14m 2
4
Buna göre kolon sayısı = 40/3,14 = 12,7313 asıl + 4yedek olmak üzere 17 katyon
değiştirici yapılacaktır.
Q V A 0,224m3 / sn 1 A
A=0,224m2 bulunur.
47
D2 4 0,224m 2
A 0,534m 2 D 2
4
D=0,534 m olarak bulunur.Böyle bir çap olamayacağından 500mm yuvarlanır.
Yeni hız:
D2 3,14 0,5m
2
A 0,196m 2 olarak bulunur.
4 4
Q V A 0,224m3 / sn V 0,196m 2
Q V A 0,334m3 / sn V 0,196m 2
Operasyon süresi;
Absorblama kapasitesini 100 kg/m3 kabul ettik, yani 1 m3 reçine 100 kg sertlik giderir.
Reçine hacmi = 122,5 m3*100 kg/m3 = 12250 kg/gün
Sudaki sertlik = 180 mg/l CaCO3 olduğuna göre;
1 L suda 180 mg
x 12250 kg
x = 60805 m3 suda arıtılacak
48
Operasyon süresi = (60805 m3)/(20124,288 m3/gün) =3 gün
Bir günde 4-5 tank rejenere edilecek
Rejenerasyon için %10’luk NaCl solüsyondan 150 kg/m3 kabul edildi.
NaCl miktarı = (150 kg/m3)*9,42m2 = 1413 kg/gün
Toplam NaCl miktarı = 4* 1413 = 5652 kg/gün
Solüsyon miktarı = (1413/0,1)*4 =56520 kg (1000 kg = 1 m3 kabul edildi) buda 56,52 m3/gün
Buna göre 1 ünite için 14,13 m3 tuzlu su gerekir
Buna Göre :
Q V A 0,099m3 / sn 1m / sn A
49
D2 3,14 D
2
A 0,099m 2
4 4
D2 3,14 0,35m
2
A 0,0961m 2 olarak bulunur.
4 4
Q V A 0,099m3 / sn V 0,0961m 2
Hız kontrolü :
Q2038 2,008m 3 / sn
Q1 0,112m 3 / sn Bir havuza gelen suyun debisi
23 23
Q V A 0,112m3 / sn V 0,0961m 2
2023 2038
Kolon çapı(m) 2 2
Kolon yüksekliği (m) 3 3
50
İyon Değiştirici (Anyon Değiştirici):
51
Q 0,027
A= = 0,03m 2
V 0,9
D2 4 A 4 0,03
A D2 0,0382
4 3,14
D = 0,195 m = 200 mm olarak alınır.
Rejenerasyon için ağırlıkça %10 luk 100 kg/m reçine kullanıldı.
NaOH miktarı:
100 kg/m3 x 9,42 m3 = 942 kg NaOH gerekir
Bir gün boyunca 48 kolon rejenere edilecek.
Buna göre:
48 x 942 = 45216 kg NaOH / gün gerekli
NaOH %10’luk olduğundan gereken solüsyon miktarı:
45216 kg NaOH x 100 kg solüsyon/10 kg NaOH = 452160 kg/gün solüsyon
Yoğunluğu 1000 kg/m3 kabul edilirse bir ünite için gerekli solüsyon miktarı
45216 / 1000 = 45,2 m3 NaOH
Rejenerasyon süresi:
9,42 / 0,65 x 3,14 =4,61 dk
52
Anyon Değiştirici Ünitesi Boyutları
2023 2038
Kolon çapı(m) 2 2
53
DEZENFEKSİYON ÜNİTESİ
Patojen mikroorganizmaların bertarafı için kullanılır.
Mevcut Yöntemler :
Klorlama
Ozonlama
Isı ile
Kalsiyumhipoklorit ile
Sodyumhipoklorit ile
Klordioksit ile
Brodür ve iyodür ile
Verimi Etkileyen unsurlar:
Temas süresi
Kimyasal madde verimi
Sıcaklık
Organizma sayısı
Organizmanın Tipi
Sıvının Özellikleri
54
2038 yılı için günlük klor ihtiyacı:
60sn 60dk
6 10 6 kg / L 2008L / sn 24st 1040,94kg
dk st
60dk
V Q td 1,292m 3 / sn 30dk 2330m 3
sn
2330m 3
A 466m 2 olarak bulunur.
5m
L 4
seçilir. L /B= 4/1 L= 4B 4B2 =466
W 1
L = 42 m
W = 11 m olarak bulunur.
H = 5,0 m
Klorun arıtma tesisinin ihtiyacı karşılayabilmesi için her zaman hazır halde bulunması
gereken klor miktarı ;
1 aylık depolama + %50 yedek dozu karşılayabilecek şekilde yapılmıştır.Buna göre ;
55
Klor arıtma tesisine 1000 kg’lık tüpler şeklinde temin edilecektir.
Tüp Sayısı:
2023 yılı için;
30186kg
= 41 adet klor gaz tüpü depolanacaktır.
750kg
V=1m/sn seçilirse
Q V A 1,294m3 / sn 1 A
A=1,294m2 bulunur.
D2 4 1,294m 2
A 1,648m 2 D 2
4
D=1283 mm olarak bulunur.Böyle bir çap olamayacağından 1200mm yuvarlanır.
Yeni hız:
D2 3,14 1,2m
2
A 1,13m 2 olarak bulunur.
4 4
Q V A 1,294m3 / sn V 1,13m 2
Hız kontrolü :
Q V A 2,008m3 / sn V 1,13m 2
56
Dezenfeksiyon Hesap Sonuçları
2023 2038
Tank sayısı 1 1
57
TEMİZ SU TANKI
Temiz su tankının boyutlandırılmasında şebekedeki salınımları karşılanması için
bekletme süresi 6 saat seçilmiştir.Buna göre temiz su tankı boyutları;
58
Temiz Su Tankı Hesap Sonuçları
Q2023 Q2038
Tank Eni (m) 35 35
Tank Boyu (m) 50 37
Tank Yüksekliği (m) 4 4
Tank Sayısı 4 3
59
KİMYA BİNASI
Kimya binasında Al2(SO4)3 , NaCl , ve NaOH bulunmaktadır.
Alüminyum Sülfat Ünitesi :
60sn 60dk
1,294m 3 / sn 4658,4m 3 / st
dk st
1164,6kg
4658,4kg
0,25
4658,4kg
4,6584m 3
3
1000kg / m
Tank boyutları:
V =4,6584 m3
Boyutlandırma:
L =2m
W = 1,5 m
H = 2 m olarak bulunur.
Son Hacim = 6 m3
60sn 60dk
2,008m 3 / sn 7288,8m 3 / st
dk st
60
%25’lik alum çözeltisi hazırlanacağı için:
1807,2kg
7288,8kg
0,25
7288,8kg
7,289m 3
3
1000kg / m
2
G
520,12watt
N gerçek 0,65kw olarak bulunur.
0,8 1000
%25'lik alum çözeltisinden, 25mg/L dozlaması için gerekli pompa kapasitesi;
61
Tank boyutları:
V =20 m3
h =2 m b =2 m L=5m son hacim =20 m3
2
NaOH çözelti hazırlama mikserleri gücü: G
Çözelti hacmi:
2,35 m3/saat *10 saat =23,5 m3
1+1 Çözelti hazırlama tankı yapılırsa
Tank boyutları:
V =23,5 m3
h =3 m b =2 m L=4m son hacim =24 m3
2
NaCl çözelti hazırlama mikserleri gücü: G
Günlük ihtiyaçlar:
Alum 3 ton *15 gün = 45 ton /gün
NaOH 30 ton *15 gün = 450 ton /gün
NaCl 75 ton* 15 gün = 1125 ton /gün
Gerekli Hacimler:
Alum odası h= 3 m b=3m L=5m
NaOH odası h= 3 m b = 10 m L = 15 m
NaCl odası h =3 m b = 13 m L = 28 m
62
ÇAMUR KURUTMA YATAKLARI
63
HİDROLİK HESAPLAR
Q2023 = 1,294 m3/s ve Q2038 = 2,008 m3/s olarak hesaplanan proje debileri için boru çapı
seçiminde 0.6 m/s < V < 1.8 m/s olan hız şartının sağlanmasına dikkat edilmiştir.
Yersel kayıplar :
Kelebek vana k = 0.3
Hazneden boruya geçiş k = 0.5
Borudan hazneye geçiş k = 1.0
90oC’lik dirsek k = 0.3
T tipi dirsek k = 0.9
Sürekli yük kaybı için k = 0.03
V2
Yersel yük kaybı için kullanılan formüller : hf = k
2g
L V2
hf = k
D 2g
Havalandırma Ünitesi Yük Kaybı
1200 mm’lik boru ile kaynaktan gelen su havalandırma ünitesine verilecektir.
Kaskatın en üst kotu 1150 m kabul edildi.
1. düşüş sonrası su kotu = 1150 – 0,75 = 1149,25 m
2. düşüş sonrası su kotu =1149,25 – 0,75 = 1148,5 m
Toplama kanalı su kotu = 1148,5 – 0,3 = 1148,2 m
Toplama kanalı taban kotu = 1148,2 – 0,75 = 1147,45 m
Toplama kanalından boruya geçişteki yük kaybı :
Hf = k
V2
= 0,5
1,14 = 0,033 m
2
2g 2 x9,81
Havalandırma ile hızlı karıştırma arasındaki dirseklerde yük kaybı :
Bir dirsekteki yük kaybı;
Hf = k
V2
= 0,3
1,14 = 0,019 m
2
1 dirsekte toplam yük kaybı = 0,019 m
2g 2 x9.81
64
Havalandırma ile hızlı karıştırma arasındaki vanadan dolayı oluşan yük kaybı :Hf =
k
V2
= 0.3
1,14 = 0,019 m
2
2g 2 x9.81
10,00 1,14
2
L V2
Hf = k = 0,03 = 0,016 m
D 2g 1,2 2 x9.81
Havalandırma ünitesi çıkışı ile hızlı karıştırma ünitesi arasındaki toplam yük kaybı :
2g 2 x9.81
Hf = k
V2
= 0,3
1,68 = 0,043 m
2
2 dirsekte toplam yük kaybı = 0,086 m
2g 2 x9.81
5,00 1,68
2
L V2
Hf = k = 0,03 = 0,030 m
D 2g 0,7 2 x9.81
Hızlı karıştırma giriş su kotu = 1148,2 – 0,059 = 1148,141 m
Hızlı karıştırma su kotu = 1148,141 – 0,116 = 1148,025m
Hızlı karıştırma taban kotu = 1148,025 – 2,7 = 1145,325m
Hızlı karıştırma ünitesinde giriş çıkış yapıları aynı olduğundan yük kaybı aynı olur.
Hızlı karıştırma çıkışındaki su kotu = 1148,025 – 0,116 = 1147,909 m
Hızlı karıştırmadaki toplam yük kaybı :
∑ Hf = 0,116 x 2 = 0,232 m
Hazneden Boruya Geçiş :
Hf = k
V2
= 0,5
1,14 = 0,033 m
2
2g 2 x9,81
65
Hızlı karıştırma ile yavaş karıştırma arasındaki dirseklerde yük kaybı :
Bir dirsekteki yük kaybı;
Hf = k
V2
= 0,3
1,14 = 0,019 m
2
1 dirsekte toplam yük kaybı = 0,019 m
2g 2 x9.81
L = 10 m (1200mm boruda)
10,0 1,14
2
L V2
Hf = k = 0,03 = 0,016 m
D 2g 1,2 2 x9.81
Hızlı karıştırma ünitesi çıkışı ile yavaş karıştırma ünitesi arasındaki toplam yük kaybı :
L600 = 5 m
5,00 0,381
2
L V2
Hf = k = 0,03 = 0,0184 m
D 2g 0,6 2 x9.81
Yavaş karıştırma giriş su kotu = 1147,909 – 0,068 = 1147,841
Giriş borusundaki su kotu = 1147,841 – 0,0184 = 1147,823 m
Yavaş karıştırma ünitesi taban su kotu = 1147,823 – 3.5 = 1144,323 m
Yavaş karıştırma çıkışındaki su kotu = 1147,823 – 0,0184 = 1147,805 m
Yavaş karıştırmadaki toplam yük kaybı
∑hf =0,0171 x 2 = 0,0342 m
Hf = k
V2
= 0,5
1,14 = 0,033 m ( 1200mm boruda)
2
2g 2 x9,81
Yavaş karıştırma ünitesi ile çökeltme ünitesi arasındaki dirseklerde yük kaybı :
Bir dirsekteki yük kaybı;
Hf = k
V2
= 0,3
1,14 = 0,019 m
2
1 dirsekte toplam yük kaybı = 0,019 m
2g 2 x9.81
66
Yavaş karıştırma ünitesi ile çökeltme ünitesi arasındaki sürekli yük kaybı :
L = 10 m
10,0 1,14
2
L V2
Hf = k = 0,03 = 0,016 m
D 2g 1,2 2 x9.81
Yavaş karıştırma ünitesi ile çökeltme ünitesi arasındaki toplam yük kaybı :
k = 1,0 seçilirse;
Q=kxsx 2 x9,81xh f
0,046 = 1 x (0,3 x 0,4)x 2 x9,81xh f Hf = 0,007 m
Hf = k
V2
= 0,5
1,14 = 0,033 m
2
2g 2 x9,81
Çöktürme ile Hızlı kum filtre ünitesi arasındaki dirseklerde yük kaybı :
Hf = k
V2
= 0,3
1,14 = 0,019 m Bir dirsekteki yük kaybı;
2
2g 2 x9.81
1 dirsekte toplam yük kaybı = 0,019 m
67
(1,14) 2
T tipi dirsekte oluşan yük kaybı = 0,9 = 0,059 m
2 x9,81
Çöktürme ile Hızlı kum filtre ünitesi arasındaki sürekli yük kaybı :
L = 10 m
10 1,14
2
L V2
Hf = k = 0,03 = 0,016 m
D 2g 1,2 2 x9.81
Çöktürme ile Hızlı kum filtre ünitesi arasındaki toplam yük kaybı :
Burada tek bir hat için yük kaybı hesaplanacaktır, Çünkü paralel hatlarda Hf = ∑Hf ‘tir.
Dirsekte oluşan yük kaybı;
İki hattı birleştirmek için başlangıç ta T dirsek konulmuştur.
Hf = k
V2
= 0.9
1,14 = 0,059 m
2
2g 2 x9.81
Daha önce iki tane dirsek kullanılmıştır.
Hf = k
V2
= 0,3
1,142 = 0,019 m 2 adet dirsek olduğundan = 0,038 m
2g 2 x9.81
68
By pass hattından gelen sürekli yük kaybı:
L = 10 m
10,0 1,12
2
L V2
Hf = k = 0,03 = 0,017 m
D 2g 1,1 2 x9.81
Katyon değiştirici ve by pass hattının birleşimi ile gelen boruda sürekli yük kaybı :
L=10m
10,0 1,14
2
L V2
Hf = k = 0,03 = 0,012 m
D 2g 1,2 2 x9.81
Katyon değiştiricide tek bir yük kaybı hesaplanacaktır.Çünkü paralel hatlarda Hf’ler
biribirini eşittir.
L= 30 m
30 0,841
2
L V2
Hf = k = 0,03 = 0,046 m
D 2g 0,5 2 x9.81
Hf = k
V2
= 0,3
1,14 = 0,019 m
2
2 adet dirsekte Hf = 0,038 m
2g 2 x9.81
T tipi dirsekte :
Hf = k
V2
= 0.9
1,14 = 0,059 m
2
2g 2 x9.81
10,0 1,14
2
L V2
Hf = k = 0,03 = 0,016 m
D 2g 1,2 2 x9.81
L = 20 m
20 0,841
2
L V2
Hf = k = 0,03 = 0,03 m
D 2g 0,7 2 x9.81
69
T tipi dirsekte :
Hf = k
V2
= 0.9
1,14 = 0,057 m
2
2g 2 x9.81
Hf = k
V2
= 0,3
0,841 = 0,010 m x 4 =0,040m
2
2g 2 x9.81
L=15m
15 1,14
2
L V2
Hf = k = 0,03 = 0,024 m
D 2g 1,2 2 x9.81
Hf = k
V2
= 0,5
1,14 = 0,033 m
2
2g 2 x9.81
Terfi merkezi :
70
Dezenfeksiyon havuzu ile temiz su tankı arasındaki yük kaybı :
L=15m
15 1,14
2
L V2
Hf = k = 0,03 = 0,024 m
D 2g 1,2 2 x9.81
Hf = k
V2
= 0,5
1,14 = 0,033 m
2
2g 2 x9.81
Sonuç olarak tasarımını yaptığımız tesiste oluşan toplam yük kaybını buluruz:
Tesisin giriş kodu = 1150 m.
Tesisteki çıkış su kodu = 1147,7 m.
Tesisteki toplam yük kaybı = 2,3m.
71
KAYNAKLAR
1. PROF.DR. VEYSEL EROĞLU ;
SU TASFİYESİ , İTÜ İNŞAAT FAKÜLTESİ MATBAASI(1999)
4.İLLER BANKASI
İÇME SUYU ARITMA TESİSİ PROJESİ PROSES ŞARTNAMESİ (1998)
72