You are on page 1of 1

+

Всеосвіта › Бібліотека › Біологія ›


Урок " Будова і функції головного мозку. Загальна характеристика. Великий мозок "

Урок " Будова і функції головного мозку. Загальна


характеристика. Великий мозок "
Опис документу:
Урок " Будова і функції головного мозку. Загальна характеристика. Великий мозок. "
Є лабораторна робота «Будова головного мозку людини (вивчення за муляжами,
моделями і пластинчастими препаратами)». Мета уроку. Ознайомити учнів із
особливостями будови головного мозку, його відділами, а також функціями, що
вони виконують.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від
вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

ПЕРЕГЛЯД
МАТЕРІАЛУ Поділитися

Тема уроку. Будова і функції головного мозку. Загальна характеристика. Великий мозок.
Лабораторна робота «Будова головного мозку людини (вивчення за муляжами, моделями і
пластинчастими препаратами)».

Мета уроку. Ознайомити учнів із особливостями будови головного мозку, його відділами, а також
функціями, що вони виконують. Продовжувати формувати науковий світогляд учнів, розвивати логічне
мислення.

Виховувати бережливе ставлення до свого організму.

Тип уроку. Комбінований урок.

Форма уроку. Традиційний урок.

Методи: словесні (повідомлення, бесіда, розповідь, пояснення); наочні (демонстрування таблиць, схем,
малюнки із підручників, схематичні малюнки на дошці; розбірні моделі головного мозку людини,
пластинчасті препарати поздовжнього й поперечного розрізів мозку людини); практичні (виконання
лабораторної роботи).

Обладнання та матеріали: таблиці «Схеми будови нервової системи», «Головний мозок», «Спинний
мозок», малюнки з підручника , розбірні моделі головного мозку людини,пластинчасті препарати мозку
людини, лабораторні зошити.

Термінологія: головний мозок, середній мозок, міст, проміжний мозок, довгастий мозок, мозочок,
кінцевий (великий) мозок, мозолисте тіло, півкулі, підкірка, кора великих півкуль, зорові горби,
гіпоталамус, кора, підкірка.

Концепція уроку:розповісти учням про будову і функції відділів головного мозку, на конкретних
прикладах продемонструвати зв'язок будови і функцій відділів мозку; показати тісний взаємозв’язок
будови й функцій різних відділів мозку.

Хід уроку.

Організаційний етап.

Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів. Еволюція мозку на прикладі
різних типів тварин (розповідь з елементами бесіди, демонстрація моделей головного мозку тварин).

Що входить до складу ЦНС?

Назвати оболонки спинного мозку?

Чим відрізняються сіра і біла речовина?

Види рефлекторної дуги (пояснити на прикладах).

Вивчення нового матеріалу:

Оголошення теми і плану уроку: «Будова і функції головного мозку. Загальна характеристика.
Великий мозок. »

Поняття про головний мозок.

Будова та функції відділів головного мозку.

Кора великого мозку, її значення.

1.Головний мозок – вищий відділ нервової системи. Міститься в порожнині черепа і через великий
потиличний отвір переходить у спинний мозок. Індивідуальні коливання маси мозку сучасної людини,
незалежно від її обдарованості, досить великі (1100-1700 г). Маса мозку новонародженої дитини – 330-
400 г і остаточно він формується до 20-річного віку. Активність ЦНС висока, метаболізм інтенсивний,
тому енергетичні потреби мозку залежать від постачання мозку, глюкози тощо. Мозок оточений трьома
оболонками: твердою, павутинною та м’якою.

2. Головний мозок

Стовбур головного мозку Мозочок Передній мозок ( кінцевий мозок)

довгастий мозок дві півкулі дві півкулі

міст черв’ячок мозолисте тіло

середній мозок

проміжний мозок

Кора великих півкуль складається з шести шарів та зібрана в складки, між якими є складки борозни і
звивини, найбільші з них: латеральна (бічна), центральна, потилично-тім’яна. Кору великих півкуль
поділяють на 4 частки:

лобова – містить смакову, нюхову, рухову та шкірно-м’язову зони; відповідає за розвиток мовлення,
мислення почуттів і вправних рухів;

тім’яна – містить рухову та шкірно-м’язову зони; відповідає за роботу рецепторів, що сприймають дотик,
біль, температуру.

скронева – містить слухову зону; відповідає за розпізнавання звуків та їх сили;

потилична – містить зорову зону; відповідає за роботу органів зору.

3. Кора великого мозку представлена рівномірним шаром сірої речовини товщиною 1,3 – 4,5 мм, в якому
знаходиться більше 14 млрд. нервових клітин. Поверхня мозку площею 2000-2500 см2 захована у
вузьких глибоких борознах. Зовні півкулі вкриті корою, утвореною сірою речовиною. У білій речовині
півкуль містяться скупчення нервових клітин – ядра сірої речовини. Це еволюційно стара частина
півкуль, яку називають підкіркою.

Вперше мікроскопічну будову кори дослідив професор Київського університету В.О. Бец та ввів термін
«архітектоніка мозку». За результатами дослідів із частковим видаленням різних ділянок кори у тварин і
спостережень за людьми з ураженою корою встановлено, що різні ділянки (зони або центри, яки є 50-
200) відрізняються будовою і функціями.

Будова та функції відділів головного мозку.

Відділи мозку Будова Функції Регулювання процесів у


організмі

Довгастий мозок 5-12 пар черепно- Рефлекторна, Регуляція травлення


мозкових нервів, провідникова (жування,ковтання,ссання
ретикулярна формація, ), дихання, обміну
пучки нервових волокон речовин, серцевої
діяльності, рухових і
захисних рефлексів
(блювання, ковтання,
чхання,кашель). Зв’язок
спинного і головного
мозку

Міст Провідникова Сполучає середній та


довгастий мозок

Середній мозок Чотиригорбикове тіло й Рефлекторна, Містить підкіркові центри


ніжки мозку. провідникова зору, слуху, регулює тонус
м’язів, регулює
виникнення сну

Проміжний мозок . Таламус і гіпоталамус Рефлекторна, Містить підкіркові центри


провідникова обміну речовин,
теплорегуляції, відповідає
за інстинктивні реакції,
центр больової
чутливості, керує
роботою гіпофіза. Бере
участь у процесах сну,
пам’яті, інстинктивної
поведінки, психічних
реакцій

Мозочок Дві півкулі з’єднані Рефлекторна Координація рухів, тонус


черв’ячком м’язів, рівновага тіла.
Погоджує різні рухові
акти й адаптує рухові
реакції організму

Кінцевий мозок Великі півкулі: права і Психічна діяльність Пам'ять, мислення, мова.
ліва, з’єднані мозолистим людини Керує діяльністю інших
тілом. Ззовні – сіра відділів головного мозку і
речовина, що створює спинного мозку
кору великих півкуль
мозку, а в глибині –біла
речовина.

Розрізняють чутливі (сенсорні), рухові та асоціативні зони.

До чутливих зон надходять імпульси від різних рецепторів організму (органів чуттів, шкіри, внутрішніх
органів, м’язів, сухожиль).

Рухова зона забезпечує рух м’язів тіла. Єдиної мовної зони немає і містяться в корі скроневої, лобової та
тім’яної часток лівої півкулі.

Асоціативні зони поєднують діяльність рухових і сенсорних чутливих зон, забезпечують об’єднуючу
функцію мозку, також пов’язані вищі психічні функції: пам'ять, мова, мислення, свідомість і регулювання
поведінки.

Виконання лабораторної роботи

4. Підсумки уроку.

Який відділ головного мозку людини розвинений значно краще ніж у тварин, яке це має значення?

Назвати відділи головного мозку людини?

Чиє такі відділи головного мозку у хребетних тварин?

Отже, кора функціонує як єдине ціле. Вона є матеріальною основою психічної діяльності людини.

5.Домашнє завдання: вивчити§___, на ст. __ з підручника(1), виконати завдання із ст.___.

Термінологічний словник: головний мозок, середній мозок, міст, проміжний мозок, довгастий мозок,
мозочок, кінцевий (великий) мозок, мозолисте тіло, півкулі, підкірка, кора великих півкуль, зорові бугри,
гіпоталамус, сіра і біла речовини, кора і підкірка .

Нервова система

Периферична Центральна

Соматична Вегетативна спинний мозок головний мозок

Спинномозкові нерви симпатична (спинномозкові нерви) парасимпатична (спинномозкові


Черепномозкові нерви нерви, черепномозкові нерви)

Пеца Марія Ярославіна Написати автору

12.11.2018 Біологія 8 Клас Конспект 5394 0 105 Стежити

5 0 Отримати свідоцтво
ЗАВАНТАЖИТИ ДОКУМЕНТ
ZE145876 DOCX
Оцінки користувачів ?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Залишити свій коментар:

Текст коментаря...

ОПУБЛІКУВАТИ КОМЕНТАР Показати всі останні дії Не отримувати повідомлення

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення


кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Вебінар відбудеться в четвер, 07 травня о 18:00


ВЗЯТИ УЧАСТЬ

Приклад завдання з олімпіади Біологія (8 кл.). Спробуйте!

Назвіть відділ травного тракту, де починається травлення:


шлунок;
стравохід;
ротова порожнина;
тонкий кишечник

ВЗЯТИ УЧАСТЬ В ОЛІМПІАДІ

До ЗНО з БІОЛОГІЇ залишилося:

0 1 : 1 1 : 2 0
міс. дн. год.

Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Готуватися
