You are on page 1of 4

Scenario za čas

Obrazovno IZVODI I POVEZUJE SLOŽENIJE ELEMENTE TEHNIKE U POJEDINAČNIM I EKIPNIM SPORTSKIM


vaspitni DISCIPLINAMA.
ishod
PRAVILNO IZVODI I POKAŽE NAPREDAK U IZVOĐENJU VJEŽBI ZA RAZVOJ MOTORIČKIH I
FUNKCIONALNIH SPOSOBNOSTI.

Ishodi Povezuje i izvodi osnovne elemente tehnike trčanja kroz atletske predvježbe.
učenja
Prepoznaje i izvodi vježbe različite oblike trčanja sa zadacima.

Ishodi Znanje: Prosirivanje znanja iz atletike ,prepoznavanje atletskih vjezbi, disciplina, pravila,
razvitijanje interesovanja za samostalno usavršavanje

Vještine: Povezuje i izvodi osnovne elemente tehnike trčanja , skokova, poskoka

Stavovi: Prepozna razliku u ispoljavanju sposobnosti među učenicima razvijanje duha


saradnje i spremnosti da se pomogne drugom, razvijanje takmičarskog duha kod učenika

Predmet Fizičko vaspitanje

Nastavnik

Škola

Uzrast 6 . razred
učenika

Broj časa 11 Datum održavanja časa 30.09.2019.

Nastavne metoda žive riječi, metoda demonstracije, metoda praktičnog vježbanja


metode
Kombinovna-monološka, dijaloška, demonstrativna

Nastavne
tehnike

Oblici rada frontalni rad, rad u parovima, grupni rad

Nastavna
sredstva

Resursi za Čunjevi, pištaljka, stoperica


realizaciju:
Scenario za čas
nastavna
pomagala i
potrebni
materijal

Aktivnosti Artikulacija časa


učenika
Uvodni : Postrojavanje učenika u vrstu, evidentiranje onih koji ne rade, donošenja opreme i sl.
Kratko objasnjenje nastavka casa.

Zagrijavanje trcanjem oko terena sa razlicitim zadacima.

Vjezbe oblikovanja :

Glavni:

Trcanje sa zadacima po širini sale ( skokovi s noge na nogu, jelenji skokovi, skokovi u cucnju, sa
visoko podignutim koljenima, sprintevi iz različitih polozaja i sl)

-Osnovi tehnike trčanja, rad ruku i nogu -Atletske predvježbe ( niski i visoki skip, zabacivanje,
visoki skip sa poskokom, izbacivanje i grabeći korak)

-Različiti oblici trčanja sa zadacima

Završni:

Ukoliko ostane vremena, podjela ucenika po grupama za razlicite slobodne aktivnosti ( fudbal,
kosarka,“ izmedju dvije vatre“, badminton.)
Scenario za čas
Kupljenje rekvizita, poziv u vrstu, pozdrav

Elaboracija PRIMJENA ZNANJA:


procedure časa
Savladavanjem vježbi trčanja uticati na razvoj snage, izdrzljivosti, agilnosti,
(kroz koje aktivnosti
se postiže cilj časa, koordinacije, fleksibilnosti te na pravilno držanje tijela.
kako su učenici bili  Razvijanje pravilnog držanja tijela odabranim atletskim sadržajima
podijeljeni, njihovi
zadaci, uloga –  Razvijanje kretnih sposobnosti zahtjevnijim sadržajima trčanja, skokova i
aktivnosti bacanja
nastavnika)
 Utvrđivanje, praćenje i analiza morfoloških karakteristika, motoričkih i
funkcionalnih sposobnosti

 Naučiti da samostalno rukuje atletskim spravama i rekvizitima

 Nadograđivanje znanja iz tehnike trčenja,skokova i bacanja

 Obogaćivanje znanja sportskom terminologijom iz atletskih disciplina

 Proširivanje znanja iz osnovnih pravila atletskih disciplina

AKTIVNOSTI NASTAVNIKA:

Zadaci postignuća BIOLOŠKI ZADACI: Zadovoljavanje osnovnih dječijih potreba za kretanjem, uticaj na
pravilan rast i razvoj učenika, povećanje pokretljivosti zglobova, upoznavanje sa kretnim
mogućnostima sopstvenog tijela, te poboljšanje funkcionalnih sposobnosti, spretnosti,
ravnoteže i koordinacije.SOCIJALIZACIJSKI CILJEVI: Razvijanje odlučnosti i
istrajnosti;Unapređivati pozitivne primjere sportskog ponašanja međusobne saradnje i
Scenario za čas
razumjevanja;Razvijati shvatanje i prihvatanje razlika u ispoljavanju sposobnosti

Zapažanja
nastavnika o
proceduri časa i
postizanju cilja časa

You might also like