You are on page 1of 4

Фізика 8 клас

Тема уроку. Розв’язування задач.

Мета:

Формування предметних компетентностей:

- систематизація та узагальнення знань з теми «Зміна агрегатних станів


речовини. Теплові двигуни»;
- вдосконалення вмінь розв’язування задач.
Формування ключових компетентностей:
- спілкування іноземними мовами – розуміння фізичних понять
латинською та грецькою мовами;
- уміння вчитися впродовж життя – застосування набутих знань для їх
систематизації та узагальнення;
- інформаційно-цифрова – використання сучасних пристроїв для
отримання і представлення інформації;
- математична – застосування математичних методів для розв’язування
фізичних задач;
- ініціативність і підприємливість – економне витрачання матеріальних
ресурсів;
- соціальна – активна праця в групах, розподіл ролей.
Обладнання: ноутбук, відео проектор, екран, картки із завданнями для
роботи в групах.
Тип уроку. Формування вмінь і навичок.

Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
1. Перевірка розв’язання усних задач №3,4,6 (с.96 підручника);
розрахункової задачі №13 (с.97 підручника).
2. Бесіда за запитаннями:
- Які зміни агрегатних станів ми вивчили?
- Назвіть основні частини теплового двигуна?
- Чому ККД теплового двигуна завжди менший 100%?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності


Слово вчителя. Шановні восьмикласники! Ми завершуємо вивчення теми
«Теплові явища». Сьогодні на уроці ви повинні не тільки повторити вивчений
матеріал, але й зрозуміти роль теплових явищ у природі, техніці і
повсякденному житті.

1
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Слайд 1. Тема уроку. Розв’язування задач.
Мета. Повторення і систематизація знань з теми «Теплові явища»;
набуття навичок розв’язування задач; вдосконалення вмінь працювати в групах.

ІV. Повторення і систематизація знань


Слайд 2. Встановити відповідність між фізичними процесами і формулам,
що їх описують.
Варіант 1.

1. Нагрівання. А. Q = λm
Б. Q = qm
2. Тверднення.
В. Q = cm (t2 - t1)
3. Пароутворення. Qк
Г. η = Q п ∙ 100%
4. Згоряння палива. Д. Q = rm
5. ККД нагрівника.
Варіант 2.

1. Охолодження. А. Q = rm
Ак
2. Плавлення. Б. η = Qп ∙ 100%
3. Конденсація. В. Q = qm
4. Згоряння палива. Г. Q = cm (t2 - t1)
Д. Q = λm
5. ККД двигуна.

Відповіді:

Варіант 1.

1 – В; 2 – А; 3 – Д; 4 – Б; 5 – Г.

Варіант 2.

1 – Г; 2 – Д; 3 – А; 4 – В; 5 – Б.

Слайд 3. Види палива.

Запитання для учнів:

1. Які види палива ми використовуємо у побуті?


2. Яке паливо, на вашу думку, використовувати краще: природний газ чи
дрова?

2
V. Формування вмінь і навичок

1. Розв’язування задач.

Слово вчителя. А тепер я хотів б, щоб ви на деякий час стали


господарями та економістами. Для цього розв’яжемо задачу.

Слайд 4. Для обігріву будинку впродовж опалювального сезону


було використано 2000 м3 природного газу (q = 38 ∙ 106 дж/м3). Скільки
дров (q = 5 ∙ 109 дж/м3) потрібно спалити, щоб отримати таку ж
кількість теплоти? Яка економія коштів буде при цьому, якщо ціна газу
8,55 грн./м3, а ціна дров 500 грн./м3?

Відповідь. 17,2 м3; 8500 грн.

Запитання для учнів.

- У кого із вас вдома є газове опалення?


- У кого із вас будинок опалюється дровами?
- Як опалюється приміщення нашої школи?
- Якою ще є перевага використання дров для опалення, крім економії
коштів? (відновлювальне джерело енергії).

2. Робота в групах.

Слайд 5.

Група 1. «Плавлення і кристалізація»

Розв’язати задачі.

1. Чому полум’ям від сірника можна розплавити тонкий мідний дріт, а


товстий – ні?
2. Чому взимку під час снігопаду завжди стає тепліше?
3
3. У посудину з водою, температура якої 50 0 С і маса 100 г опускають кусок
льоду масою 20 г і температурою 0 0 С. Якою стане температура води у
посудині після встановлення теплової рівноваги? (Відповідь: 28 0 С).

Група 2. «Пароутворення і конденсація»

Розв’язати задачі.

1. Чому температура води у відкритій посудині завжди трохи нижча, ніж


температура повітря у кімнаті?
2. Чому влітку вранці над поверхнею води утворюється туман?
3. У посудину з водою, температура якої 20 0 С, впускають 50 г водяної
пари при температурі 100 0 С. Якою була маса води, якщо теплова
рівновага настала при температурі 50 0 С? (Відповідь: 1 кг).

VІ. Підведення підсумків уроку. Релаксація

Запитання для учнів:

1. Яка фізична величина є спільною для всіх змін агрегатного стану


речовини? (Відповідь: змінна внутрішньої енергії – кількість теплоти).
2. Які етапи уроку вам сподобалися?
3. На яких етапах уроку ви відчували труднощі?

VІІ. Домашнє завдання

1. Повторити тему «Зміна агрегатних станів речовини. Теплові двигуни»


(с.93 підручника).
2. Розв’язати задачі № 9, 11, 15 (с.97 підручника).

You might also like