You are on page 1of 4

Писана припрема за извођење угледног часа

Школа УШ ,, Стеван Мокрањац“


Датум 09.3.2022.
Разред и одељење 2. СМШ
Наставник Марија Радуловић
Наставни предмет Музички инструменти
Наставна тема Дрвени дувачки инструменти
Наставна јединица и
редни број часа Флаута
Тип часа
Обрада
Циљ часа:
Упознавање са техничким и музичким карактеристикама флауте
Васпитни задаци: истрајност, систематичност, дисциплина,помоћ
другарима аутокорекција

Образовни задаци:
Препознавање звука флауте,
Анализирање различитих техничких могућности флауте у различитим
епоха
Циљеви и задаци Упознавање различитих тема и мотива за флауту (соло, камерну и
оркестраску музику)

Функционални задаци:
Развити љубав према слушању музике, према групном раду, активном
слушању
Усавршити слушне способности
Формирати критичко мишљење о лепом и стилски јасном извођењу
Навикавати се на разноврсне начине и емоције у естетском смислу

На крају часа ученик ће бити у стању да:


Препозна и разликује звук флауте у односу на остале дувачке инструменте
Исходи • повезује карактер дела са изражајним музичким елементима и
инструментима; • поштује договорена правила понашања при слушању и
извођењу музике.
групни
Облици рада

Рад са нотним текстом


Рад са литерарним текстом
Наставне методе
Слушање музике

Телефон, звучници, интернет ресивер


Наставна средства
Деспић Дејан: Музички инструменти за средње музичке школе, Београд:
Литература ЗУНС (1999)

Рад у комбинацији са ИКТ


Иновације

Српски језик, Историја музике


 Корелација

Након часа, самоевалуација и еволуација педагога и директора

Евалуација
Ток часа
Уводни део часа Упознајем ученике са општом поделом дувачких инструмената, начином
5-10 мин добијања звука , као и подела по материјалу од чега су инструменти
начињени.
Упознајем ученике са данашњом темом и гостом-професорком флауте
Валентином Димитријевић, која ће нам лично и непосредно показати како се
свира, коју су делови флауте и указати на неке опште карактеристике овог
дувачког инструмента

Главни део часа У плану су неколико дела за анализу и слушање:


25-30 мин 1. Ренесанса- непознати аутор- Салтарело
  2. Барок-Бах- Бадинери
3. Класика-Моцарт- Концерт за флауту и оркестар
Моцарт- Концерт за флауту и харфу и оркестар
4. Романтизам-Бизе- Кармен
5. Импресионизам- Дебиси-Прелудијум за поподне једног фауна
У сарадњи са професорком флауте, упознајемо ученике са историјатом
настанка флауте, опречним чињеницама да је флаута дрвени инструмент, а
да је у потпуности направљена од метала. Ту нам долази у помоћ порекло
флауте (фрула) и начин свирања који је ближи дрвеним него лименим
дувачким инструментима. Професорка показује делове флауте, и кроз
најразноврснија ремек дела за соло, камерну и оркестарску деоницу флауте,
на врло близак и допадљив начин приближава инструмент ученицима, који
су слободни да постављају питања и добијају јасне одговоре. Неки ученици
уживају у самом звуку, док неки аналитички слушају и посматрају ,,мини“
концерт. Извођење прате неопходне чињенице о стилској епохи, начину
интерпретације, хармонском језику, формалној и тоналној грађи. Ученици су
у већој мери упознати са основним елементима музике. На табли записујем
податке о слушаним делима и основних+м техничким подацима-опсег,
нотација, извођачи...Ученицима су подељени нотни материјали за дела Баха,
Моцарта и дебисија, како би , уз слушни пример, могли да прате и нотни
запис.

Завршни део часа Заједно закључујемо да је флаута ,, чаробан „инструмент и да је врло


3-5 мин изражајан за разне врсте музике, као и разне ансамбле. Најбоље се слаже са
клавиром, гласом, гитаром, виолином, а не салже се са бубњем,
контрабасом...Ученици дају закључак зашто је то тако. Предлажем да се
делачије смо фрагмете чули, послушају у целости. Захваљујем се госту.

Изглед табле: 1. Ренесанса- непознати аутор- Салтарело


2. Барок-Бах- Бадинери
3. Класика-Моцарт- Концерт за флауту и оркестар
Моцарт- Концерт за флауту и харфу и оркестар
4. Романтизам-Бизе- Кармен
5. Импресионизам- Дебиси-Прелудијум за поподне једног фауна
Домаћи задатак Преслушај комплетна дела код куће

Прилози:

You might also like