You are on page 1of 8

DERS PLANI

BÖLÜM 1
Okulun Adı Mihrali Bey Ortaokulu
Dersin Adı Matematik
Sınıf 6.sınıf
Ünitenin Adı/No Geometri ve ölçme öğrenme alanı
Konu Çember ve daire
Önerilen Süre 40 dk
BÖLÜM II
Öğrenci
Kazanımları/H M.6.3.3.2. Bir çemberin uzunluğunun çapına oranının sabit bir değer olduğunu
edef ölçme yaparak belirler. Bu sabit değere π (pi) denildiği vurgulanır. π ile ilgili
Davranışlar
problemler verildiğinde, kullanılması istenen yaklaşık değer her seferinde “π’yi 3
alınız; 22/7 alınız; 3,14 alınız.” gibi ifadelerle belirtilir.
M.6.3.3.3. Çapı veya yarıçapı verilen bir çemberin uzunluğunu hesaplamayı
gerektiren problemleri çözer.
Ünite Kavramları ve Çemberin çevresi,pi sayısı
Sembolleri/Davranış
örüntüsü
Öğretme Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Sunuş yöntemi, soru cevap,gösterip yaptırma

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Tahta kalemi, A4 kağıdı, cetvel ,bant, akılı tahta ,geogebra ,slayt,
Gereçler ve Kaynakça bozuk para

.
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

https://ders.eba.gov.tr/ders//redirectContent.jsp?
resourceId=ba66d8a1870c8d940d872f19163307d9&resourceType=1&resourceLocation=2
Dikkat Çekme

Eba üzerinden çemberin çevresi ile ilgili video izletme


Güdüleme

https://ders.eba.gov.tr/ders//redirectContent.jsp?
resourceId=2dac5a41670fb31616d72131a7d9e9b1&resourceType=1&resourceLoc
ation=2
Çemberin çevresini günlük hayatan bir örnek üzerinden bulma
Çevre Uzunluğunun Çapa Oranı ve π

Bir çember ya da dairenin çevre uzunluğu, çap uzunluğuna bölündüğünde daima


aynı sayıyı verir.
Bu sayı pi olarak okunur ve “π” sembolü ile gösterilir.

π sayısının kesin değeri bilinmemekle birlikte hesaplamalarda kolaylık sağlaması


amacıyla değeri 3, 22/7 ya da 3,14 olarak alınabilir.
Verilen örnek içerisinde π sayısının yaklaşık olarak hangi değerde alınacağı
belirtilir.
Çemberin çevre uzunluğu: π · çap = π · R = π · 2r
Derse Geçiş
Etkinlikler

https://www.geogebra.org/m/dh9txq7h
Geogebra üzerinden pi sayısını farklı çaplardaki çemberlerden yararlanarak
gösterelim.
Bireysel Öğrenme
Etkinlikleri (Ödev, deney)
Grupla öğrenme -
etkinlikleri

ÖZ
ET

BÖLÜM III
Ölçme-
Değerlendirme
Dersin Diğer Yok
Derslerle
ilişkisi:
BÖLÜM IV
Planın
Uygulanmasına ilişkin
Açıklamalar

ÖĞRETMEN ADAYI UYGULAMA ÖĞRETMENİ

Yusuf HAZAR Vedat AKÇA

You might also like