You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TINGKATAN 1

MINGGU TARIKH HARI MASA


Choose an item. 29/5/2022 Isnin

TEMA NOMBOR DAN OPERASI TAJUK BAB 1 NOMBOR NISBAH


1.3.1 Mewakilkan pecahan pos
STANDARD 1.3 Pecahan positif dan STANDARD
dan pecahan negatif pada garis
KANDUNGAN pecahan negatif PEMBELAJARAN
nombor.
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.Mewakilkan pecahan positif dan pecahan negatif pada garis nombor.

Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:


KRITERIA 1.Menguasai kemahiran matematik berkaitan tajuk Pecahan positif dan pecahan neg
KEJAYAAN melalui aktiviti yang dijalankan
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan mengaitkan dengan kehidupan seharian murid
1.Murid membaca petikan pada buku teks. Kemudian murid membuat perkaitan anta
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru memberi tunjuk ajar dan bimbingan. Guru juga mempraktikkan pembelaja
kontekstual, iaitu dengan mengaitkan tajuk dengan kehidupan murid.
AKTIVITI 3.Guru menggunakan pendekatan terbeza dari segi kandungan iaitu guru memberi
bahan kandungan yang berbeza mengikut tahap murid
4.Seterusnya, aktiviti berkumpulan dan saling berbincang untuk mewakilkan peca
positif dan pecahan negatif pada garis nombor.
5.Kemudian aktiviti pembentangan.
6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD), Tahap prestasi : 3
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Logik matematik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)

KEMAHIRAN LCD projector


ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Calculator


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 29/5/2022 Isnin

TEMA NOMBOR DAN OPERASI TAJUK BAB 1 NOMBOR NISBAH


1.3.2 Membanding dan menyus
STANDARD 1.3 Pecahan positif dan STANDARD
pecahan positif dan pecahan
KANDUNGAN pecahan negatif PEMBELAJARAN
negatif mengikut tertib.
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.Membanding dan menyusun pecahan positif dan pecahan negatif mengikut tertib.

Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:


KRITERIA 1.Menguasai kemahiran matematik berkaitan tajuk Pecahan positif dan pecahan neg
KEJAYAAN melalui aktiviti yang dijalankan
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan menunjukkan gambar
1. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria
kejayaan dengan tajuk
2.Guru memberi tunjuk ajar dan bimbingan. Guru juga mempraktikkan pembelaja
masteri iaitu guru memastikan semua murid menguasai objektif pembelajaran y
AKTIVITI ditetapkan.
3.Guru menggunakan pendekatan terbeza dari segi proses iaitu guru menjalan
aktiviti pembelajaran khas bagi setiap murid mengikut tahap masing-masing
4.Seterusnya, membuat rujukan untuk membanding dan menyusun pecahan positif
pecahan negatif mengikut tertib.
5.Kemudian aktiviti menjawab soalan latihan.
6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD), Tahap prestasi : 3
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Logik matematik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN LCD projector
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Calculator


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 29/5/2022 Isnin

TEMA NOMBOR DAN OPERASI TAJUK BAB 1 NOMBOR NISBAH


1.3.3 Membuat pengiraan yang
melibatkan gabungan operasi
STANDARD 1.3 Pecahan positif dan STANDARD
asas aritmetik bagi pecahan po
KANDUNGAN pecahan negatif PEMBELAJARAN
dan pecahan negatif mengikut
tertib operasi.
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi pecaha
positif dan pecahan negatif mengikut tertib operasi.
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai kemahiran matematik berkaitan tajuk Pecahan positif dan pecahan neg
KEJAYAAN melalui aktiviti yang dijalankan
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan menonton video
1.Guru minta murid berkongsi pengalaman atau pengetahuan mereka berkaitan tajuk
Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria
kejayaan dengan tajuk
2.Guru memberi tunjuk ajar dan bimbingan. Guru juga mempraktikkan Pembelaja
berasaskan masalah. Murid digalakkan untuk belajar tentang Pecahan positif
AKTIVITI pecahan negatif melalui penyelesaian masalah
3.Guru menggunakan pendekatan terbeza dari segi kandungan iaitu guru memberi
bahan kandungan yang berbeza mengikut tahap murid
4.Seterusnya, secara bergilir, murid membuat pengiraan yang melibatkan gabun
operasi asas aritmetik bagi pecahan positif dan pecahan negatif mengikut te
operasi.
5.Kemudian aktiviti sumbang saran.
6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD), Tahap prestasi : 3
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Logik matematik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)

KEMAHIRAN LCD projector


ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Calculator


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 29/5/2022 Isnin

TEMA NOMBOR DAN OPERASI TAJUK BAB 1 NOMBOR NISBAH


1.3.4 Menyelesaikan masalah
STANDARD 1.3 Pecahan positif dan STANDARD
yang melibatkan pecahan posit
KANDUNGAN pecahan negatif PEMBELAJARAN
dan pecahan negatif.
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.Menyelesaikan masalah yang melibatkan pecahan positif dan pecahan negatif.

Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:


KRITERIA 1.Menguasai kemahiran matematik berkaitan tajuk Pecahan positif dan pecahan neg
KEJAYAAN melalui aktiviti yang dijalankan
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan bercerita
1.Murid membaca petikan pada buku teks. Kemudian murid membuat perkaitan anta
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru memberi tunjuk ajar dan bimbingan. Guru juga mempraktikkan pembelaja
secara flipped classroom, iaitu guru telah mengarahkan murid mencari maklumat
AKTIVITI bersedia awal berkaitan tajuk yang bakal dipelajari hari ini.
3.Guru menggunakan pendekatan terbeza dari segi proses iaitu guru menjalan
aktiviti pembelajaran khas bagi setiap murid mengikut tahap masing-masing
4.Seterusnya, secara berpasangan, murid menyelesaikan masalah yang melibat
pecahan positif dan pecahan negatif.
5.Kemudian aktiviti membincangkan jawapan bersama guru dan rakan.
6.Akhir sekali, pemantapan teknik menjawab soalan mengikut format PT3
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD), Tahap prestasi : 3
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Logik matematik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN LCD projector
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Calculator


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet

You might also like