You are on page 1of 4

Razred: 3. Zaporedna številka ure: 223 Datum: 6. 6.

2023

SLOVENŠČINA

Učni sklop: Učna enota:


POLETJE
OTROCI PO SVETU – branje in
razčlenjevanje neumetnostnega besedila

Učni cilji:
 Učenci berejo neumetnostno opisovalno besedilo.
 Ustno in pisno povzamejo bistvene podatke.
 Z odgovori na vprašanja predstavijo razumevanje prebranega besedila.
 Spoznajo življenje vrstnikov po svetu.
 Primerjajo svoje življenje z življenjem vrstnikov po svetu.
 Vrednotijo zanimivost, razumljivost, resničnost besedila in utemeljijo svoje mnenje.
 Vrednotijo svojo bralno zmožnost in načrtujejo, kako jo bodo izboljšali.

Učne metode: Učne oblike:


 verbalno-tekstualna – razlaga, razgovor,  frontalna
pripovedovanje, poslušanje, poročanje,  individualna
grafično delo, branje, pisanje, opazovanje  skupinska
 demonstrativno-ilustracijska –  delo v dvojicah
prikazovanje oz. demonstracija
 eksperimentalna – eksperimentiranje
 izkustveno učenje – igra, praktično delo

Učni pripomočki: SDZ 2/87, 88, 89, učni list (priloga 1)

POTEK UČNE URE

 Učenci predstavijo svoja vedenja o življenju otrok po svetu.


Pustimo jim čas za individualni razmislek, nato pa naj se pogovarjajo v parih ali v
skupinah.
Vodimo pogovor, npr.: Ali povsod po svetu živijo otroci? Utemeljite odgovor.
Ali so vsi otroci na svetu enaki? Po čem se ločijo?
Kaj počenjajo podobno? Ali tudi vi počenjate podobne stvari, kot otroci na drugem koncu
sveta? Česa si želijo vsi otroci na svetu? Kaj pomeni, da si vsi otroci želijo ljubezni?
Otroci si želijo odraščati varno. Kaj to pomeni? Ali vi odraščate varno?

 SDZ 2, str. 88, 89


- Ogledajo si besedilo na straneh 88, 89.

Branje
Naročimo, naj dvakrat preberejo besedilo.
Po branju
Vodimo pogovor, npr.:
Ste razumeli besedilo? Česa niste razumeli?
Ali vam je besedilo všeč? Zakaj? Kaj v besedilu je najzanimivejše? Kaj ste izvedeli
novega? Se vam zdi vsebina besedila resnična? Utemeljite.
Kaj ste že vedeli? Kaj novega ste spoznali? V čem se njuno nekdanje življenje razlikuje od
življenja šolarjev pri nas?
a) Učenci povzamejo temo in bistvene podatke ter njihovo pomensko povezanost.
Ustno odgovarjajo na vprašanja, npr.:

Koliko je stara Rima in koliko Marcus?


V kateri državi je živela pred prihodom v Slovenijo Rima in v kateri Marcus?
Kje živi danes Rima/Marcus?
Kako se imenuje značilna hrana v Rusiji/Italiji? Jedi opišite.
Kako se imenuje značilna sladica v Rusiji/Italiji?
Koliko časa poteka šolanje v Rusiji/Italiji?
Katere predmete so imeli v šoli?
S katerimi ocenami so bili ocenjeni?
V kakšne uniforme so oblečeni otroci v Rusiji/Italiji?
Katero navado imajo na prvi šolski dan v Rusiji?
b) Učenci vrednotijo svojo bralno zmožnost in načrtujejo, kako jo bodo izboljšali.
Spodbujamo učence z vprašanji, npr.:
Ali ste zadovoljni s svojim branjem?
Ste zadovoljni z razumevanjem prebranega?
Ali je pomembno, da razumemo, kar preberemo? Zakaj?
Ali ste si morali zapomniti podatke iz besedila? Ali ste bili dovolj pozorni in natančni pri
branju?
- Iskanje podatkov.
Učenci še enkrat preberejo besedili.
Iz besedila izpišejo podatke.

Domače delo: Po vzoru besedil predstavite sebe. Povedi napišite v zvezek. Pri
oblikovanju besedila ti pomaga zadnji stolpec na UL.
Priloga 1: UČNI LIST

Rima Marcus _______________

Starost

Država rojstva

Kraj, kjer živi

Značilna hrana

Značilna sladica

Čas trajanja
osnovne šole

Način
ocenjevanja v
šoli

Uniforme (da,
ne)

Zanimivost v šoli

You might also like