You are on page 1of 4

URNA Predmet Razred t.

ure
PRIPRAVA

Mateja slovenina 8.

Medveek
Rjavec

Sklop Obdobje mladostnitva

Una enota
Slavko Pregl: Geniji v kratkih hlaah

Delo z UB

Cilji Uenci se seznanijo s prozo, ki obravnava obdobje


odraanja, ki je polno zanimivih situacij, zapletov.
Spoznajo sodobni mladinski roman, prepoznajo v
njem glavne in stranske osebe, njihove motive
ravnanja, dogajalni as in prostor.

Une oblike frontalna, individualna, v parih

Une metode delo z besedilom, pisanje, pogovora, razlaganja,


prikazovanja, dela z besedilom, pisanja, branja

Pripomoki in Majda Jamnik, Emilija Mrlak, Aleksander Valier: Poleti z


literatura menoj med besede, berilo

Uvod Pogovor o temi Obdobje Uenki posluata in


3 minut mladostnitva v slovenski literaturi odgovarjata na
in povzetek do sedaj obravnavanih vpraanja.
literarnih del.
Motivacija
Uenki se
5 minut
Poii v knjinici dela Slavka seznanita s
Pregla. sodobnim
slovenskim
V zvezek napii naslov Slavko pisateljem.
Pregl Geniji v kratkih hlaah.

Nalepi avtorjevo sliko v zvezek, ob


Metoda njej pa napii nekaj podatkov o
razgovora avtorju (kdaj se je rodil, katera
dela je napisal )

10 min Iz spodnjih sliic razmisli in


Uenki predstavita
napovej:
najprej na plakatu,
- kdo so osrednje potem pa e
knjievne osebe, ubesedita svojo
- kje se dogaja zgodba, napoved
- kdaj se odvija, obravnavane une
- kaj bi se lahko v njej vsebine glede na
Napoved vzgojno dogajalo. dane sliice.
izobraevalnega
smotra
2 min

Pokaem knjigo Geniji v kratkih Pozorno posluata.


hlaah.
Knjiga Geniji v kratkih hlaah je
ena od avtorjevih del o genijih

Metoda dela z
besedilom
Metoda
Uencem preberem odlomek iz Pozorno posluata
interpretativnega
besedila. branje odlomka.
branja
5 min
ustveni odmor. Poglobita doivetja
in obutja.

Izjava po Se vama zdi zgodba vesela ali Z izjavo po


ustvenem alostna? ustvenem odmoru
odmoru zgodbo smiselno
Se ujema vajina napoved
zakljuimo in jo
5 minut obravnavane vsebine glede na
poveemo z
prebrano?
motivacijo.

Metoda tihega Uenki tiho prebereta odlomek. Individualen stik z


branja besedilom, ki
uencu omogoa
5 min
tiho opredelitev do
besedila.

Metoda pogovora Uenki se spomnita odlomka in ga Pripovedujeta o


ob literarnem skupaj z uiteljico analizirata. vtisih, izrazijo
doivetju Uvajamo literarno teoretine mnenje o dogajanju
termine. v besedilu.
Uenki odgovarjata
10 minut
na vpraanja.
- kje se zgodba
dogaja,
- kdo so glavni
junaki,
- podata svoje
mnenje in ga
utemeljijo.
Metoda pogovora Kakno nalogo je dobila Poglabljanje
nastopajoa skupina uencev? literarnega
doivetja.
Kaj pomeni, da je nekdo
10 min
mentorica?
Kdo je mentor Genijev v kratkih Uenci ustno
hlaah? odgovarjata na
vpraanja in si
Ali v odlomku izvemo, kako bo
pomagata z
naslov novemu olskemu
besedilom.
asopisu?
Zakaj uenci mentorici najdejo
vzdevek Informacija?
Kaj pomeni beseda analizirati?
Kdo od uencev zna tipkati?
Kaj je to ciklostil?
Metoda pisanja Navodila za delo:
10 min Odgovore na vpraanja zapiita v Nalepita vpraanja
zvezek. in odgovorita v
celih stavkih.
Literarnoteoretin
e definicije
Ugotovimo, da imajo nekatere Spoznata definicijo
besede drugaen/prenesen slogovno
pomen. zaznamovanih
10 min
besed in besednih
Ste v besedilu prepoznali kakne
zvez.
besede ali besedne zveze, ki imajo
drugaen pomen? Slogovno
zaznamovanim
besedam in
besednim zvezam
doloita pomen s
pomojo odlomka.
Aktualizacija
obravnavane
Preglejta olske asopise in Uenki brskata po
teme
napiite njihovo ime. So imeli olskih asopisih in
15 min vedno enako ime? Kdo ga je v zvezek zapieta
ustvarjal? Kakne vsebine se odgovore na
pojavijo v njih? Napii e kakno vpraanja.
ime olskega asopisa z druge
ole.

You might also like