You are on page 1of 5

ПЛАНИРАЊЕ НА МОДУЛАРНА ЕДИНИЦА

Предметен наставник Кате Стојмилова


Назив на училиште -Место СОУ „Љупчо Сантов“ –Кочани
Струка/Сектор Економско-правна и трговска струка
Образовен профил/квалификација Бизнис администратор
Учебна година 2022/2023
Наставна предмет Право и државно уредување
Година на изучување на програма I (прва) / I4
Модуларна единица Правен поредок
Ученикот ќе биде способен да распознае за видовите опшествени
Резултат од учење на модуларна единица
норми
Назин на наставна единица Видови опшествени норми(обичај , морал,религиозна и правна норма)
Датум на реализација 24.01.2023г.

Тип на наставен
Вид на настава Форми на настава Наставни методи Наставни техники/стратегии
час
• Теоретска • Нови содржини • Фронтална • Монолог • Прашања-одговор
настава
• Индивидуална • Дијалог • Графички приказ

• Илустрација • Мрежа на дискусија


и дебата
•Демонстрација

Резултати од учење на наставната единица Критериуми за вреднување на постигањата


Ученикот ќе биде запознаен: Ученикот може да:

1.Технички норми  Да ги наброи опшествени норми во потесна смисла


2.Опшествени норми  Да дефинира обичај и обичајни норми
3.Обичај  Да знае за елементи на обичај и да даде примери
4.Морал  Да дефинира за морал и да даде примери

Потребни ресурси за реализација на


наставната единица • Компјутерска презентација (користена литература од учебници од соодветната области
фотографии од интернет)
• Компјутер со соодветен софтвер и сл.
• Учебник „Право и државно уредување“ за прва година за средно стручно образование,
автор Радмила Куцуловска , Владимир Грнчаревски

Фази на реализација Активности на наставникот Активности на ученикот


Воведен дел Како вовед во наставната содржина наставникот поставува Учениците се вклучуваат во наставата со
прашања: кревање на рака поединечно:

1.Што е тоа опшествена норма? 1.Опшеството е организирана заедница на


луѓе чија суштина се најразлични односи
2.Под чије дејство дејствуваат опшествени норми? меѓу луѓето
3.Наброј и објасни ги опшествените норми ? 2. Опшествените норми
дејствуваат:свесно со волјата на
човекот,да се почитува или прекрши
Наставникот го кажува насловот на наставната единица 3. Постојат два вида
истата ја запишува на табла. оп.норми:прогресивни(го носат
опшеството во развој Пр:задолжително
средно образование) реакционерни (се
забранува , го кочат опшествениот
развој);Природни закони се правила по
кои се случуваат појавите во природата и
не зависат од војлата и свеста на
човекот.

Нови наставни содржини Наставникот ја презентира содржината од наставната Активно ја следат презентацијата на
единица. наставната содржина;
За секое поставено прашање од
Наставникот ги објаснува деловите од наставната содржина и наставникот со кревање на рака даваат
бара коментари и примери од секојдневието на поставените одговор. По своја проценка доколку имаат
прашања. нешто да додадат креваат рака и
коментираат.
Видови опшествени норми(обичај , морал,религиозна и
правна норма) Потенцијалните одговори на учениците би
биле :Опшествените норми се делат на :
 Како се делат опшествените норми опшествени норми во потесна смисла и
o Опшествени норми во потесна смисла технички норми;Опшествените норми се
o Технички норми делат според :содржина , начин на
 Критериуми за поделба на опшествените норми создавање , санкција и оној кој ја
o Според содржина применува;Обичај е вид непишано
o Според начинот на создвање опшествено правило што го создава и го
o Според санкцијата применува неорганизирано
o Според оној кој што ја применува опшество.Настанува спомтано , по пат на
 Дефинирање на обичај повеќекратно повторување на едно исто
поведение од членови на заедницата и
 Четири елементи на обичајот
создава општа свест за
o Спонтаност или стихијност
почитување;Елементи на обичај се :
o Повеќекратно повторување
спонтаност или стихијност
o Создадената општа свест за задолженоста
Повеќекратно повторување,создадената
o Санкција општа свест за
 Дефинирање на морал задолженоста,санкција;Морал преставува
 Моралот го создава неорганизирано опшество непишано правило за поведение , односно
внатрешен суд за доброто и
Наставникот јасно ја објаснува секоја наведена точка од злото;Моралот има своја санкција и тие
планот, а учениците внимателно следат и по сопствена можат да бидат:вбнатрешна санкција и
проценка фаќаат дополнителни забелешки.Во текот на надворешна санкција;
излагањето наставникот поставува прашања во врска со
делови од содржината
Бара од учениците со кревање на рака да одговорат доколку
имат нешто нејасно. Наставникот им демонстрира слики Заедно со наставникот ги анализираат и
поврзани со оваа наставната содржина и бара заедно со коментираат сликите.
учениците да се анализираат и да се коментираат.
(Наставникот оценува формативно во текот на часот). Прашуваат за делови од наставната
програма за кои им е потребно
дообјаснување.

Учениците постојано се вклучуваат во


дискусијата со свои видувања

Ученицитите наведуваат примери од


секојдневието.
Наставникот на крајот од ја проверува усвоеноста на новата Учениците ја систематизираат наставната
наставна единица низ дискусија преку навраѓање на точките содржина на начин што наведуваат поими
од запишаниот план. и термини од дадениот наставен план.
Примена на
наученото/Рефлексија Наставникот одговара на прашања поставени од учениците. Учениците прашуваат доколку има некоја
нејаснотија во врска со наставната
содржина.

Корелација со други модуларни единици Право и државно уредување 2г.


Сугестии и предлози за подобрување на реализацијата на наставниот час

Датум на изготвување : ____22.01.2023г. Предметен наставник: ____Кате Стојмилова____

You might also like