You are on page 1of 9

ПЛАНИРАЊЕ НА МОДУЛАРНА ЕДИНИЦА

Предметен наставник Кате Стојмилова


Назив на училиште -Место СОУ „Љупчо Сантов“ –Кочани
Струка/Сектор Економско-правна и трговска струка
Образовен профил/квалификација Економски техничар
Учебна година 2023/2024
Наставна предмет Учење преку работа кај работодавач
Година на изучување на програма III(трета) / III 1
Модуларна единица Подготовка за учење преку работа кај работодавач
Резултат од учење на модуларна - Надградување на вештините и поврзување на теоријата со
единица практичната работа во непосредната работна околина,

-Развивање на личните и стручните компетенции, кои се потребни за


самостојно вклучување во работниот процес,

-Препознавање на важноста на добрата организација на трудот во


работната организација,

-Навикнување на работа во тим со проектен и проблемски пристап кон


работата,

-Самостојно извршување на поедноставни задачи,

-Добивање нови стручни знаења од безбедност и заштита при работа

-Добивање нови стручни знаења за организациона клима и култура


-Развивање на комуникациски вештини
Назив на наставна единица Поим за организациска култура
Датум на реализација 19.10.2023

Тип на
Вид на
наставен Форми на настава Наставни методи Наставни техники/стратегии
настава
час
• Теоретска • Нова • Фронтална • Монолог • Прашања-одговор
настава содржина
• Индивидуална • Дијалог • Мрежа на дискусија
и дебата
• Илустрација

•Демонстрација

Резултати од учење на наставната единица Критериуми за вреднување на постигањата


Ученикот ќе биде запознаен и способен : Ученикот може да:

1.ученикот ќе биде запознаат зошто е  Ученикот знае за значајноста на организациската култура


значајна организациската култура  Ученикот знае да го дефинира поимот организациска култура
2.ученикот ќе биде запознат со дефинирање  Ученикот знае да начините за подобрување на оранизациската култура
поимот орг.култура
3.ученикот ќе биде запознат со начини за
подобрување на орг.култура
Потребни ресурси за
реализација на наставната * користена литература од учебници од соодветната области, пребарувања и фотографии
единица од интернет;

Фази на
реализација Активности на наставникот Активности на ученикот
Воведен дел Како вовед во наставната содржина наставникот поставува Како вовед во наставната содржина
прашања за да го согледа разбирањето и усвоеноста на наставникот поставува прашања за да го
знаењата од претходниот час; согледа разбирањето и усвоеноста на
знаењата од претходниот час;

1.Кои се основни носители на заштита при работа ? Одговори на ученици:

2.Кои мерки за безбедност и здравје при работа


работодавачот ги обезбедува ? 1.Основни носители на заштита при
работа се:
-работодавачите
3.Дали работодавачот смее да го распредели работникот
на работна задача доколку преходно не бил оспособен за -работниците
безбедност и заштита при работа?
2.Мерки за безбедност и заштита при
работа кои работодавачот ги обезбедува
се:
4.Која е најзначајна обврска на работодавачот кога
станува збор за безбедност и заштита при работа?  назначување на едно или повеќе
стручни лица за безбедност,

 ангажирање на овластена здравствена


установа за вршење редовни медицински
прегледи на работниците,

 пропишување на безбедносни мерки


против пожар во согласност сo посебни
прописи,

 пропишување мерки за прва помош и


евакуација во случај на опасност,

 обука на вработените за безбедно


извршување на работата врз основа на
сопствена програма,

 обезбедување опрема за лична


заштита за вработените и нејзината
употреба, доколку преземените
безбедносни мерки во работната средина
не се доволни

вршење повремени прегледи и


испитување на работната средина и
опрема,

 следење на здравствената состојба на


работниците

3. Работодавачот не смее да распореди


работник на извршување на работни
задачи, доколку работникот претходно не
е оспособен за безбедно работење,
односно за работа на начин со кој нема да
го загрозува сопствениот живот или
здравје, како и животот и здравјето на
останатите вработени.

4. Една од најзначајните обврски на


работодавачите е редовно испитување
на машините и опремата за работа како и
обезбедување на лични заштитни
средства на работниците согласно
карактеристиките на работното место и
истите да бидат во исправна состојба.

Нови наставни Наставникот ја претставува задачата, насловот на -Слушање. Активно слушање и


содржини наставната единица и прави воведно излагање пред класот; запишување на презентирањето и планот
на наставната содржина;
Наставникот ја презентира содржината од наставната -За секое поставено прашање од
единица. Наставникот ги објаснува деловите од наставната наставникот со кревање на рака даваат
содржина и бара коментари и примери од секојдневието на одговор. По своја проценка доколку имаат
поставените прашања. нешто да додадат креваат рака и
коментираат.
Поим за организациска култура

1.Организациската култура е значаен фактор за ефикасното и Потенцијалните одговори на учениците


ефективното работење на организацијата. би биле:
2.Организациската култура не се однесува на тоа дека сите 1.Зошто е значаен фактор
вработени треба да имаат исти ставови и размислувања, тукуорганизациската култура ?
на тоа како сите вработени, вклучувајќи го и менаџментот „ги
- Организациската култура е значаен
прават работите“, како комуницираат меѓусебно и со фактор за ефикасното и
соработниците, како ги извршуваат секојдневните активности,
ефективното работење на организацијата
а со тоа и како влијаат на создавање на одредена 2.На што се однесува орг.култура?
препознатливост на компанијата во однос на останатите. -Сите вработени, вклучувајќи го и
менаџментот „ги прават работите“, како
3.Бенефитите од силна организациска култура се комуницираат меѓусебно и со
многубројни и се однесуваат на отворена и транспарентна соработниците, како ги извршуваат
комуникација помеѓу вработените, создавање заемна почит и секојдневните активности, а со тоа и како
доверба, мотивирани вработени кои сакаат да ја следат влијаат на создавање на одредена
визијата и мисијата на компанијата. препознатливост на компанијата во однос
на останатите.
4.Начини на создавање на силна организациска култура се :
3.Кои се бенефитити од силна
-Добро познавајте ги потребите на вашите вработени – организациска култура?
вашите вработени се моторот кој треба да ја движи компанијата
напред, но колку навистина добро ги познавате? Што ги -Бенефити од силна орг. култура се
мотивира? Со кои проблеми се соочуваат на работното место? отворена и транспарентна комуникација
Дали сте се обиделе да зборувате со нив и да ги надминете помеѓу вработените, создавање заемна
почит и доверба, мотивирани вработени
проблемите? Доколку не ги познавате добро вработените,
кои сакаат да ја следат визијата и
голема е веројатноста да ја изгубат страста кон работата кога ќе
мисијата на компанијата.
се соочат со некој посериозен проблем.
4.Кои се начините на создавање на
-Создадете работна средина на почитување и доверба – не
силна организациска култура ?
за џабе кажале старите – „однесувај се кон другите онака како
што сакаш да се однесуваат кон тебе“. Кога се создава -Добро познавајте ги потребите на
динамична организациска култура, различните размислувања вашите вработени – вашите вработени се
или различните вредности од нашите, не мора да значи дека моторот кој треба да ја движи компанијата
нечија перспектива е погрешна. Едноставно потрудете се да напред, но колку навистина добро ги
имате доверба во вашиот тим и прифатете го и почитувајте го познавате? Што ги мотивира? Со кои
различниот став од вашиот. проблеми се соочуваат на работното место?
-Никогаш не ја заборавајте „вистинската“ причина зошто Дали сте се обиделе да зборувате со нив и
постои компанијата – секоја компанија треба да има јасна да ги надминете проблемите? Доколку не ги
визија, мисија и цели што сака да ги постигне, но многу често познавате добро вработените, голема е
„вистинската“ причина - зошто постои компанијата и зошто е таа веројатноста да ја изгубат страста кон
толку важна на компанијата, не е доволно јасно работата кога ќе се соочат со некој
искомуницирана со вработените. посериозен проблем.
-Јасно дефинирајте ги клучните вредности на вашата -Создадете работна средина на
компанија – организациската култура не треба да се заснова на почитување и доверба – не за џабе кажале
хиерархиска поставеност, туку на вредности кои секој во старите – „однесувај се кон другите онака
компанијата, вклучувајќи го и менаџментот, ги живее. Ако не како што сакаш да се однесуваат кон тебе“.
постојат норми, правила, јасно дефинирани улоги, отворена Кога се создава динамична организациска
комуникација и слично, кои ќе ги поддржат клучните вредности, култура, различните размислувања или
компанијата многу лесно може да премине во ранлива структура различните вредности од нашите, не мора
која нема да може лесно да ги надмине кризните ситуации. да значи дека нечија перспектива е
-Бидете пример за своите вработени – вработените секогаш погрешна. Едноставно потрудете се да
ќе гледаат како се однесуваат менаџерите во клучни ситуации, имате доверба во вашиот тим и прифатете
колку се одговорни во реализација на активностите, како го и почитувајте го различниот став од
донесуваат одлуки, колку се почитувани од другите и на тој вашиот.
начин директно ќе го рефлектираат „оправданото“ однесување -Никогаш не ја заборавајте
кај нив. „вистинската“ причина зошто постои
компанијата – секоја компанија треба да
има јасна визија, мисија и цели што сака да
ги постигне, но многу често „вистинската“
причина - зошто постои компанијата и
зошто е таа толку важна на компанијата, не
е доволно јасно искомуницирана со
вработените.
-Јасно дефинирајте ги клучните
вредности на вашата компанија –
организациската култура не треба да се
заснова на хиерархиска поставеност, туку на
вредности кои секој во компанијата,
вклучувајќи го и менаџментот, ги живее. Ако
не постојат норми, правила, јасно
дефинирани улоги, отворена комуникација
и слично, кои ќе ги поддржат клучните
вредности, компанијата многу лесно може
да премине во ранлива структура која нема
да може лесно да ги надмине кризните
ситуации.
-Бидете пример за своите вработени –
вработените секогаш ќе гледаат како се
однесуваат менаџерите во клучни ситуации,
колку се одговорни во реализација на
активностите, како донесуваат одлуки, колку
се почитувани од другите и на тој начин
директно ќе го рефлектираат „оправданото“
однесување кај нив.

Учениците постојано се вклучуваат во


дискусијата со свои видувања

Ученицитите наведуваат примери од


секојдневието.
Наставникот на крајот од часот проверува усвоеноста на Учениците ја систематизираат наставната
наставна единица низ дискусија и дозволува да се постават содржина на начин што наведуваат поими
прашања. и термини од дадениот наставен час.

Завршен дел Наставникот одговара на прашања поставени од учениците. Учениците прашуваат доколку не
разбрале во врска со наставната
содржина.

Финансиско работење 2год.


Корелација со други модуларни единици
Економија , Финансиско сметководството 3г.
Сугестии и предлози за подобрување на реализацијата на наставниот
час

Датум на изготвување : __18.10.2023г. Предметен наставник: ____Кате Стојмилова____

You might also like