Professional Documents
Culture Documents
Maths Level 1
Maths Level 1
Level1
0wis
NIMESH
Day 1
Ans
A.324
B.1444
C.5184
D.49
E.46225
Ans
A. (3/8) ^ 2 = 9/64
B. (7/10) ^ 2= 49/100
C. (3/4) ^ 2=9/16
D. (1/5) ^ 2=1/25
E. (2/3) ^ 2=4/9
Ans
A.-9
B.-49
C-.64
D.-4/9
E.-0.09
F.-16
G.-0.36
H.-9/16
i.-0.36
Day 2 & 3
Ans
A.13^2
B.5^2
C.8^2
D.16^2
E.3^2
F.21
G.63^2
Ans
250 = 125^2
25
C
M
12 cm
AB²=AC²+BC²
=25+144
=169
AB=√169
AB=13m
Ans
729 = x*x
X^2 = 729
X = √729
X = 27
Ans
Let the distance between the boy and tree be x.
So by Pythagoras theorem we have
x² + 40² = 50²
x² = 50² - 40²
x² = 2500 - 1600
x² = 900
x = √900
x = 30m
Ans
Length of the room = 3.5
a^2 = 3.5*3.5
Ans = 12.25m
Ans
5*79380 = 396900
√396900=630
Ans = 5
Ans
176 = 4 × side
176 /4 = side
side = 44
Thus, the side of the square is 44m.
Area of square = 44 × 44
Ans
a.
b.
Ans = 27
c.
d.
e.
f.
g.
h.
I.
j.
k.
l.
Ans
a.
b.
c.
d.
e.
f.
g.
h.
I.
j.
k.
l.
Ans
a. 3%
b. 41%
c. 110%
d. 200%
Ans
a.7/100
b.89/100
c.117/100
d.336/100
Ans
a.24/3 / 300/3
= 8/100
= 8%
b.48/2 / 200/2
= 24/100
=24%
c.175/5 / 500/5
=35/100
=35%
Ans
a.3*10/10*10
= 30/100
=30%
b.12*4/25*4
= 48/100
=48%
c.6*20/5*20
= 120/100
=120%
Ans
b.9/4
=9*25/4*25
=225/100
=225%
c.7/5
=7*20/5*20
=140/100
=140%
Ans
a.1*50/2*50
=50/100
=100%
b.1*20/5*20
=20/100
=20%
c.8*4/25*4
=32/100
=32%
d.13*2/50*2
=26/100
=26%
e.5*50/2*50
=250/100
=250%
f.15*5/20*5
=75/100
=75%
Ans
a.12/5
=12*20/5*20
=240/100
=240%
b.15/4
=15*25/25*4
=375/100
=375%
c.27/20
=27*5/20*5
=135/100
=135%
d.109/25
=109*4/25*4
=436/100
=436%
Ans
a.15/100
=0.15
b.20/100
=0.20
c.4/100
=0.04
d.9/100
=0.09
e.125/100
=1.25
f.250/100
=2.50
g.110/100
=1.10
h.305/100
=3.05
Ans
a.3/100
b.16/100
c.112/100
d.245/100
e.125/1000
f.253/1000
g.18/1000
h.2225/10000
Ans
a.15%
=15/1000
b.18.5%
=18 5/10
c.1.2%
=12/1000
d.45.8%
=45 8/10
Ans
A. 1.55 10 155/10
55/1 0
0
B. 21.8 20 218/10
18/1
0
C. 1.00 100 1005/1
5 1/2 0
D 2.20 220 2204/1
. 4 2/5 0
E. 3.75 375 3752/1
2 1/5 0
F. 1.25 125 1258/1
8 4/5 0
Ans
Ans
a.25/100
=5/20
=1/4
b.5.5/100
=1.1/20
=5.5
c.19/4%
=475
d.17/8%
=212.5
e.112.5%
=112.5/100
=1.125
f.237.2%
=237.2/100
=2.372
g.17.25%
=17.25/100
=0.1725
h.115/6%
=19.16666666666667
Ans
a.15/100 * 40
= 15/10 * 4
=3/2 * 4
=12/2
=6
b. 28/100 * 75
=28*75/100
=2100/100
=21
c.65/100 * 60
=65/10 * 6
=13/2*6
=78/2
=39
d.2.25/100 * 280
=2.25/10 * 28
=2.25*28/10
=63/10
=6.3
Ans
a.20/100 * 65
=2/10 * 65
=1/5 * 65
=65/5
=13
b.60/100 * 35
=60*35/100
=2100/100
=21
c.22/100 * 25
=22/20*5
=22/4 *1
=11/2
=5.5
d.15/100 * 30
=15/10 * 3
=3/2 * 3
=9/2
=4.5
a. 67.5/100 *48
= (67 + ½) 48/100
=135/2 * 48/100
=27/40 * 48
=162/5
=32.4
f.69/2 /100 * 40
=3.45/100 * 40
=3.45/10 * 5
=345*5/10
=1380/10
=138/10
=1.38
g.125/100 *12
=25/20 * 12
=5/4 * 12
= 5/2 * 6
= 5/1*3
=15
h. 22/100 * 40
=22*40/100
=880/100
=88/100
=8.8
I.15/100 * 150
=2250/100
=22.5
J.175/100*79
=175*79/100
=13825/100
=138.25
Ans
=40*95/100
=3800/100
=38
Ans
=30/100 * 8
=30*8/100
=240/100
=2.4
Ans
=15.5/100 * 12800
=15.5*12800/100
=198400/100
=1984
Ans
a. Loss
b.Profit
c. profit
Ans
a. Profit = 22.50-18.00
Profit = 4.50
4.50/18.00
0.25
0.25 * 100
25%
b.5.20-4.16
1.04
1.04/5.20
0.2*100
20%
Ans
a. 34.56-25.60
= 8.96/25.6
=0.35 * 100
=35
b.49.66-124.15
=74.49/124.15
=0.6*100
=60%
Ans
a.20.50-11.45
=9.05
=9.05*100
=905%
b.84.95-59.40
=25.55
=25.55*100
=2555
Ans
= 157*40/100
=157*0.4
= discount = 62.80
= final price = 157-62.8
=94.20$
b.
=78.50*40/100
=78.50*0.4
=31.4
=47.15
Ans
A. S.P = 105
= 105*5
=525
=525-210
=profit = 315
b.315/210
=1.5
=1.5*100
=150
d. S.P = 42
=42*5
=210
=210-105
=105
Profit = 105
e. C.P = 2100
S.P = 410
(LOSS)
Ans
1.40/25 = 1
= 1% = 1.6
= 100% = 1000
2.84/112=1
=1% = 0.75
=100% = 9408
Ans
1.1210
2.1,584.375
3. 96.4953
4. 2,80,222.8
5. 46,028.84
6. 3.1504
Ans
a.
65/100 * x=390
=65x=390*100
= x =39000/65
= x = 600
Check
65/100*600
=390
Step b (the answer)
=32/100*600
=32/1*6
=32*6
=192
=12/100 * x = 46
=12x = 46 * 100
=12x=4600
= x=4600/12
= x = 383.333333
=30/383.3333333
=30*383.3333333
=11500
=11500/100
=115
c. Step a (finding the number)
=110/100 * x = 5
=110x = 5 * 100
=110x = 500
= x = 500/110
= x = 4.545454545
Step b ( answer)
=44/100 * 4.545454545
=4.545454545*44/100
=200/100
=2
290/100 * x = 4096
=290x = 409600
= x = 1412.413793
= 72.5/100 * 1412.413793
=1,02,399.9999925/100
=1,023.999999925
Ans
25 + (10% × 25) =
25 + 10% × 25 =
(1 + 10%) × 25 =
(100% + 10%) × 25 =
110% × 25 =
110 ÷ 100 × 25 =
110 × 25 ÷ 100 =
2,750 ÷ 100 =
27.5
b. the new value =
65 - (40% × 65) =
65 - 40% × 65 =
(1 - 40%) × 65 =
(100% - 40%) × 65 =
60% × 65 =
60 ÷ 100 × 65 =
60 × 65 ÷ 100 =
3,900 ÷ 100 =
39
Ans
50 - (30% × 50) =
50 - 30% × 50 =
(1 - 30%) × 50 =
(100% - 30%) × 50 =
70% × 50 =
70 ÷ 100 × 50 =
70 × 50 ÷ 100 =
3,500 ÷ 100 =
35
76 + (25% × 76) =
76 + 25% × 76 =
(1 + 25%) × 76 =
(100% + 25%) × 76 =
125% × 76 =
125 ÷ 100 × 76 =
125 × 76 ÷ 100 =
9,500 ÷ 100 =
95
(1 + 5%) × 6.2 =
105% × 6.2 =
6.51
8 - (1.5% × 8) =
8 - 1.5% × 8 =
(1 - 1.5%) × 8 =
(100% - 1.5%) × 8 =
98.5% × 8 =
98.5 ÷ 100 × 8 =
98.5 × 8 ÷ 100 =
788 ÷ 100 =
7.88
Ans
a. GIVEN
The speed of the car is reduced from 100 km/hr to 50 km/hr.
TO FIND
The time taken to cover the same distance ?
SOLUTION
We can simply solve the above problem as follows;
Let the distance covered = D
Time taken when the speed is 100 km/hr = Distance/Speed
T₁ = D/100
Time taken when the speed is 50 km/hr = T₂ =
Distance/speed
= D/50
Therefore,
T₁ / T₂ = 50/100 = 1/2
Therefore,
2T₁ = T₁
Ans
70 + (100% × 70) =
0 + 100% × 70 =
(1 + 100%) × 70 =
(100% + 100%) × 70 =
200% × 70 =
200 ÷ 100 × 70 =
200 × 70 ÷ 100 =
14,000 ÷ 100 =
140
b.Percentage increase = (final value – initial value)/initial
value * 100
(1 + 70%) × 200 =
170% × 200 =
34,000 ÷ 100 =
340
20 + (50% × 20) =
20 + 50% × 20 =
(1 + 50%) × 20 =
(100% + 50%) × 20 =
150% × 20 =
150 ÷ 100 × 20 =
150 × 20 ÷ 100 =
3,000 ÷ 100 =
30
Ans
a.35
a. 37.778%
B. 4/5 * 1/3 = 4/15= 0.2666667
Ans
a.30%
b.24.5
Ans
a. HB
b. 3H
c. 5B
d. 4B
5. 0.05
Ans
1.8h
2.time - 1 students = 8
2 students = 4
4 students = 2
8 students= 1
Income – 1 student = 24
2 students= 12
4 students= 6
8 students= 3
Ans
Ans
8
Ans
Speed of car = Distance/time
Speed = 14km/(25min ÷ 60)
Speed = 14km/0.41hrs
Speed = 34.1 km/hr
Distance covered in 5hrs = Speed × Time
Distance = 34.1km/hr × 5hrs
Distance = 170.5 km
Ans
280/35 = 8 gram
7200 = 8
900g
Ans
5000km
Ans
x 15 x
y 25 40
= 15*40 = 25 * x
= x = 15 * 40/25
= x = 600/25
= x = 24
Ans
2 cm
Ans
24 * 8 = 5 * x
X = 24 * 8 / 5
X = 200/5
X = 40
8 * 30 = 40 * x
X = 240 / 40
X=6
30 * 20 = 6 * x
X = 600/6
X = 100
Ans
6*2=5*x
X=6*2/5
X = 12/5
X = 2.4
2 * 5 = 2.4 * x
X = 10/2.4
X = 4.16666666667
Ans
a.y = 20
b.x = 27
Ans
15 * 42
=630
=630/30
=21
Ans
25 * 40
=1000
=1000/25
=40
Ans
24 day
Ans
14
Ans
22.3 km/ h.
Ans
1.1
2.0.25
3.32
16
81
27
125
-2
-4
-8
-16
-32
-1
-3
-9
-27
-25
-5
-1
-25
-125
-625
Ans
1
Ans
Giga – 1000000000
Mega – 10^6
Kilo – 1000
Deci – 10
Nano – 1000000000
Pico – 1000000000000
Atto - 1000000000000000000
Ans
a.5^9
b.6^-8
c.8^-8
d.x^9-4
=xˆ5
e.y^3+2
=y^5
f.s^3+8
=s^11
g.10^4+3
=10^7
h.12^4+8
=12^12
i.81
j. 0.25
k.x^5+4
=x^9
l.a^3+2
=a^5
Ans
a.3^2
b.3^4
c.5^-2
d.=
e.6^-2
f.=