You are on page 1of 5

Відкритий урок у 9 класі на тему :

«Образ Наталки як уособлення кращих рис


української жінки
(за п’єсою І.Котляревського
«Наталка Полтавка»)»

Урок-дослідження з використанням ІКТ

Підготувала вчитель української мови та літератури


Люботинської ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 Вовк О.В.

1
ТЕМА . Образ Наталки як уособлення кращих рис української жінки (за
п’єсою І.Котляревського «Наталка Полтавка».

МЕТА: охарактеризувати образ Наталки, проаналізувати елементи реалізму і


народності у п’єсі, простежити основи народної етики, усвідомити
пісенне багатство драми «Наталка Полтавка»;
розвивати вміння і навички робити висновки, виділяти головне та
способи його змалювання;
виховувати любов і повагу до батьків, почуття гідності, людяності,
вміння керувати своїми вчинками та емоціями, прищеплювати любов
до театру.

ТИП УРОКУ: комбінований.

ВИД УРОКУ: урок-дослідження.

ОБЛАДНАННЯ: підручник, текст твору «Наталка Полтавка», дидактичний


матеріал, ІКТ.

2
Хід уроку.

І. Організаційний момент.
Клас поділено на 3 групи. Усі мали попереднє завдання.
1 група – підготувати питання для інтерв’ю з метою розкрити зовнішню та
внутрішню красу образу Наталки.
2 група – на основі аналізу тексту п’єси підготувати завдання до
літературної вікторини.
3 група – дослідити сценічний успіх п’єси й актуальність образу Наталки.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Слайд №1


1. Під розлогою вербою, що росте біля хати, стоїть струнка чорнобрива
дівчина з відрами через плече. Біля неї у шанобливій позі чоловік в одязі
чиновника, а з-за дерева виглядає якийсь дідуган. Вдалині – вишневі садки,
луки, в’ється річечка…
Це опис одного з барельєфів на пам’ятнику І.П.Котляревському в Полтаві
скульптора М.Позена. Слайд №2
Село Полтавської губернії. Тут живе наша Наталка Полтавка.
Метод «Рольова гра». Сценка-діалог Наталки з возним. (Дія І, ява 2. Від слів
«Бачив я многих….» до слів «…коли об ній люди зашепчуть»).
Ви всі знаєте цю п’єсу , читали її, дивились виставу у ХАТОБі. Як у цій
коротенькій сцені Наталка себе характеризує? Чи можна сказати, що це
кращі риси українських жінок?

ІІІ. Повідомлення теми уроку. Слайд №3

1. - До нас на урок завітали представники масмедіа. Отже, слово нашим


журналістам.
Метод «Робота в групах». Запитання журналіста кожній групі.
1) Хто така Наталка?
2) Де народилася героїня , хто її батьки? Що вам відомо про її минуле? Як
про це сказано в п’єсі?
3) Через що страждає героїня твору?
4) Возний виборному розповідав: «Однако ж я чув, що Наталці траплялись
женихи, і весьма пристойні…». Чому ж Наталка всім підносила печеного
гарбуза?(знайти відповідну цитату)
5) Яким вбачає для себе Наталка майбутнє родинне життя? ( підтвердити
цитатою)
6) Що свідчить про чесність і порядність коханої Петра?
7) Які риси характеру Наталки допомагають їй у боротьбі за своє щастя?
8) Через що, на думку Полтавки, соціальна нерівність є суттєвою
перешкодою для подружнього життя?
9) Чому в боротьбі проти звичаїв свого середовища героїня виявилася
переможницею?
10) Яка мова Наталки?

3
11) Що свідчить про створення Котляревським образу Наталки під
впливом усної народної творчості? Слайд №4

Можна зробити висновок: Наталка – особа м’яка й тендітна і в той же час


сильна, наполеглива та рішуча в боротьбі за своє щастя, і дорога її терниста.
Це проста, роботяща,чесна, розумна українська дівчина. Героїня має власне
почуття гідності і тверді моральні принципи, уміє відстояти своє щастя. Вона
причаровує своєю пошаною до матері, до старших, працелюбністю, дівочою
чистотою, скромністю, відданістю великому коханню. Із впевненістю можна
сказати: вона уособлює кращі риси української жінки.

2. Літературна вікторина.(Робота другої групи) Презентація «Гра»


1) Гра «Найрозумніший» . Вибрати номер питання одного із розділів і дати
відповідь на нього:
* Народність п’єси
* Сюжет
* Композиція
* Хто з героїв?
2) Проглянути уривки з фільму «Наталка Полтавка» і виконати завдання.
Слайди №5-8
3) Знайти помилку в тексті. Слайд №9
(Див. додатки до уроку)

3. Сценічний успіх п’єси . Слайди №10-11


Уперше «Наталка Полтавка» була поставлена в 1819 році в Полтаві за участю
Михайла Щепкіна. З цього часу починається сценічне життя безсмертної
«української опери на дві дії», як назвав її сам автор.
Особливим успіхом ця чудова перлина українського театру користувалася у
чехів, словаків, болгар — і в перекладах, і в оригіналі вона йшла сотні разів.
Згодом «Наталку Полтавку» бачили й вітали Париж, Лондон, Загреб, Нью-
Йорк, Відень, Сідней, Торонто, Буенос-Айрес та інші столиці світу. Кілька
пісень із п’єси включив до своїх концертів відомий негритянський співак
Поль Робсон; у його виконанні «Сонце низенько» та інші українські пісні І.
Котляревського постійно звучали в найбільших театрах світу. У наш час
«Наталка Полтавка» з незмінним успіхом іде на сценах Італії, Німеччини,
США, Румунії, Англії, Угорщини, не кажучи вже про слов’янські країни.
Отже, праматір українського театру й драматургії стала міцним надбанням
світової театральної культури.
Учитель. З часу першої постановки п’єси пройшло 192 роки. Чому ж і
сьогодні, в ХХІ столітті, у відомих академічних театрах світу ставлять оперу
«Наталка Полтавка»? Які проблеми порушив І.Котляревський, що вони
пройшли крізь віки?
Метод «Обери позицію». Міні-диспут.
- Чи може слугувати ідеалом для сучасної молоді Наталка? Чому? У чому
полягає моральна краса Наталки? Чим чарує цей образ простої дівчини не
одне покоління?

4
Учитель. Чи переконались ви в тому , що образ Наталки органічно
вписується в сучасне життя? Тож давайте частіше звертатися до образу цієї
дівчини, шукаючи в ньому відповідь на болючі питання сучасності.

ІV. Підсумок уроку.


На уроці ви показали гарне вміння характеризувати героїв твору, креативно
мислити, працювати в групах. Дуже творчою,активною, яскравою була гра
акторів. Видно, що герої п’єси вам стали близькі, ви зрозуміли іхню
поведінку, встигли полюбити їх.

V. Домашнє завдання. Слайд №12


Написати твір на тему: «Щасливими не народжуються, ними стають».

You might also like