Professional Documents
Culture Documents
урок читання
урок читання
Мета:
- ознайомити учнів з новим розділом; удосконалювати навички свідомого виразного
читання поетичних творів; вчити виділяти головне, аналізувати, висловлювати свої
міркування, інтонацією передавати настрій твору;
-розвивати зв’язне мовлення, вміння бачити та відчувати красу поетичного слова;
збагачувати словниковий запас учнів;
-виховувати любов до Батьківщини; бажання бути патріотом своєї країни;
-формувати комунікативну компетентність.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Учитель: Сядьте, діти, всі рівненько,
Усміхніться всі гарненько.
Настрій на урок візьмемо,
Працювати розпочнемо.
Р Н П
К И О Д
IІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ
УРОКУ. Слайд 1
1.Бесіда Слайд 2
— Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву.
— Художники малюють картини фарбами, а письменники створюють образи словами.
Подивіться на дерево. З якими авторами ми познайомимося в цьому розділі? Слайд 3
— Що, на вашу думку, об’єднує твори цього розділу?
2. Читання акровірша Слайд 4
- Прочитайте акровірш. Відгадайте загадку.
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніше їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині край.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
М.Чернявський
3. Асоціативний кущ «Україна»
Україна
— Україна — це наша рідна земля, наша дорога і мила Батьківщина, наш край, де ми
народилися, уперше побачили і пізнали світ, почули мамину колискову пісню, вивчили
рідну мову, відчули любов і ласку — це наша найдорожча у світі країна. Українські поети
присвячують їй свої вірші, пісні.
В. Сосюра народився 6 січня 1898р. на станції Дебальцеве. Мати поета, Марія Данилівна
Локотош, робітниця з Луганська, працювала в домашньому господарстві, батько, Микола
Володимирович, за фахом кресляр, був людиною непосидющою, перемінив багато
професій: вчителював по селах, був сільським адвокатом, шахтарем, добре малював і
співав.
Дитинство поета минає на Донбасі. Родина Сосюр оселяється в старій хворостянці над
берегом Дінця, в єдиній кімнаті якої туляться восьмеро дітей і батьки. З одинадцяти років
хлопець іде працювати — спершу до бондарного цеху содового заводу, потім
телефоністом, чорноробом, не цурається випадкового заробітку.
Початкову освіту Володимир здобуває під наглядом батька, зачитується пригодницькою
літературою, віршами.
1921 р. виходить у світ перша збірка В. Сосюри «Поезії». 1922 р. з'являється друга збірка
В. Сосюри, на той час студента Харківського університету, — «Червона зима».
Пристрасну чуттєву лірику приносять книги «Осінні зорі» і «Місто». Народжуються такі
перлини новочасної лірики, як «Ластівки на сонці...», «Магнолії лимонний дух...», «Вже в
золоті лани...», «Такий я ніжний...» та інші.
1947 р. виходить з друку збірка поезій «Щоб сади шуміли», відзначена в 1948 р.
Державною премією І ступеня.
8 січня 1965 р. поета не стало, але старість і хвилини не мала над ним влади.
Одного страшного дня було заарештовано батька та забрано від сім'ї на цілих десять років.
Маленька Ліна тоді ще й не уявляла, що таке бути дочкою «ворога народу», вона просто
не могла змиритися в душі, за що і чому її такого доброго, розумного відірвали від неї і
матері.
У повоєнні роки Ліна почала відвідувати літературну студію при Спілці письменників
України. У 1946 р. були опубліковані перші вірші Ліни. Дівчина вступила до Київського
педагогічного інституту ім. М. Горького, але залишила його і поїхала навчатися в
Московський літературний інститут ім. М. Горького.
У 1977 р. Ліна Костенко повернулась у поезію — вийшла друком її збірка «Над берегами
вічної ріки», через два роки — роман у віршах «Маруся Чурай», у 1980 р. — збірка
«Неповторність», у 1987 р. — збірка «Сад нетанучих скульптур». За роман у віршах
«Маруся Чурай» та збірку «Неповторність» поетеса отримала Державну премію України
імені Т. Г. Шевченка.
5. Робота над віршем Ліни Костенко «Усе моє, все зветься Україна...»
2) Словникова робота.
Читання учнями тлумачення слів:
Не тямлю – не розумію.
Незрадливий – вірний, не здатний на зраду.
Нетлінна – вічна.
1група
Ось небо блакитне i сонце в зенiтi!
Моя Україна - найкраща у …! ВЕСЕЛА
Моя Україна - це ліс і озерця,
Безмежні степи i чарiвнi … . СУЧАСНІ СВІТІ
Красиві пейзажі i гори високі,
Маленькі струмочки i ріки … .
Міста старовинні i замки прекрасні. ЄДИНА
Великі будови і наші, ….
2 група
Сади чарiвнi, мальовничії села.
Моя Україна - це пісня … . ЧУДОВА
Це щира, багата, як світ, її мова, КОХАТИ
Крилата, така мелодійна, … .
Її обереги - верба i калина. ГЛИБОКІ
Найкраща у свiтi - моя … .
Бо нам найрiднiша Вітчизна i мати. ДЕРЖАВА
3 група
То як же нам, дітям, її не … !
Моя Україна - козацька слава! ДЖЕРЕЛЬЦЯ
Така волелюбна i мирна … .
Вона дорога нам, i рідна, i мила. УКРАЇНА
Бо світ перед нами великий … .
Вітчизно свята, дорога Україно, ВІДКРИЛА
Для кожного з нас ти у свiтi … .
V РЕФЛЕКСІЯ
Картка самооцінювання
Я активно працював(ла) на уроці .……………………….
Я правильно, виразно читав(ла) вірші……………………….
Я уважно слідкував(ла) за змістом при читанні…….
Я відповідав(ла) на питання вчителя. ……………………….
Я активно співпрацював(ла) в парі…………………………..
Я активно співпрацював(ла) в групі,
допомагав(ла) виконувати завдання…………………………