You are on page 1of 9

Івангородська філія КЗ «Олександрівське НВО №2»

Інтегрований урок
(українська та зарубіжна літератури)
у 7 класі
на тему
«Життя людини – найвища цінність
( за творами Тараса Шевченка «Тополя» та
Фрідріха Шиллера «Рукавичка»)

Підготували та провели:
учитель зарубіжної літератури
Бойко С.М.,
учитель української літератури
Заїкіна Т.М.
Тема уроку. Життя людини – найвища цінність ( за творами Тараса
Шевченка «Тополя» та Фрідріха Шиллера «Рукавичка»)
Мета: · ознайомити учнів із баладою Т. Шевченка «Тополя»,

- закріпити знання про особливості літературного жанру «балада»;


- формувати вміння аналізувати казково-фантастичні мотиви, художні
засоби змалювання природи, драматизм ситуації, внутрішній світ
героїв ;
- з'ясувати фольклорну основу твору, роль символів у ній,
народнопісенних засобів, зокрема прийому метаморфози;
· розвивати навички вдумливого, виразного читання творів, їхнього
аналізу, висловлення своїх суджень про прочитане;

· сприяти вихованню усвідомлення цінності людського життя та


важливості вірності в коханні між людьми.

Епіграф

Нещасне дерево, Шевченкова


любове!
Що слава хворому, що вбогому пісні
І що для мертвого покров
кармазиновий!
Самотна, ти стоїш в чужій
височині…
Максим Рильський

ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Учитель зарубіжної літератури


1. Учитель показує рукавичку.
- Яке відношення має ця річ до нашого уроку , якщо мова на уроці йтиме про
баладу?
- Що означає вираз “кинути рукавичку”?
- Які асоціації виникають у вас , коли чуєте слова «лицар», «лицарська
честь»?
2. Пригати твір Йоганна Крістофа Фрідріха Шиллера.«Рукавичка». (або
за опитуванням, або за ілюстраціями)
Проблемні питання за твором:
- Чи порушив герой закони лицарської честі?
- Чи треба засуджувати такого лицаря?
- Яку автор у баладі порушує важливу проблему?( цінність людського
життя).
«Незакінчене речення»
Вчинок Делоржа уособлює (уявлення Шиллера про найвищі життєві
цінності – сміливість, честь і гідність, внутрішню незалежність.)
Ознаки балади учні пригадують за
твором Фрідріха Шиллера
«Рукавичка» з учителем зарубіжної
літератури.
Балада

Твір -

Тема (зміст) –

Сюжет (події)

Розв’язка (фінал) –
- ліро-епічний
- легендарно- історична, фантастична,
соціально- побутова
- напружений,
драматичний
- несподівана

ІІ. Опрацювання нового матеріалу


Учитель української літератури
На уроках зарубіжної літератури ви вже дізналися про баладу як жанр ліро-
епосу. А сьогодні ви ознайомитеся з твором Тараса Шевченка «Тополя».
Історія написання балади «Тополя»

Т. Г. Шевченко — письменник багатогранний. Він писав і поезії, і поеми, і


прозові твори, і твори драматичні. А починав свою творчість із балад. У
цьому немає нічого дивного. Адже в його спогадах чарівною квіткою цвіла
Україна з її прекрасною природою, оповідями про таємничих істот та
перетворення, з чудовими, часто драматичними піснями, з легендами та
казками.

1837 року Т. Шевченко написав баладу «Причинна». У перше видання


«Кобзаря» (1840) увійшла одна з найкращих Шевченкових балад «Тополя».
Пізніше були створені балади «Утоплена», «Лілея», «Русалка», «Коло гаю в
чистім полі», «У тієї Катерини...». їх об'єднує казково- фантастичний світ,
створений автором.

Твір «Тополя» Т. Шевченко написав на основі народної пісні «Мала мати


сина, восени женила», у якій розповідається, як зла свекруха прокльонами
перетворила молоду невістку в гнучке й високе дерево. Цю пісню дуже
любила й часто співала старша сестра Т. Шевченка Катерина.

(Виконання пісні ученицями)

Ой чиє ж то жито, чиї ж то покоси, (2)

Чия то дівчина розпустила коси?

Коси розпустила, гулять не ходила (2)

Молодого хлопця навік полюбила.

Проводжала мати сина у солдати. (2)

Молоду невістку — в поле жито жати.

Жала вона, жала, жала — не дожала (2)

І до сходу сонця тополею стала...

Прийшов син до хати: — Здрастуй, рідна мати! (2)

Де моя дружина, що не йде стрічати?

— Не питайся, сину, про свою дружину, (2)

Бери топір у руки — рубай тополину.

Як ударив вперше — вона похилилась.(2)

Як ударив вдруге — вона й попросилась:

— Не рубай, коханий, бо я — твоя мила, (2)


На моєму листі спить твоя дитина.
Ой чиє ж то жито, чиї ж то покоси? (2)

Не спішіть, дівчата, розпускати коси.

Бесіда за питаннями

 Яке враження справив на вас твір?


 Що символізує тополя?
 Опишіть зовнішність дівчини.
 Про що вона свідчить?
 Як Тарас Шевченко описує щирість почуттів дівчини до козака?
 Яких страждань зазнала дівчина, коли козак залишив її?
 Чому мати була схвильована за долю дочки?
 Для чого мати вирішила одружити свою дочку з багатим і
одиноким старцем? Як до цього поставилася дівчина?
 Чому дівчина звернулася до ворожки?
 Чи можна вважати даний твір застереженням для молодих
дівчат?
 Чи є цей твір баладою? Доведіть.

Теорія літератури

 Як ви розумієте перетворення дівчини на тополю?


 Чи знаєте ви, як називається цей прийом?

Метаморфоза – літературний прийом, що полягає у перетворенні одного


образа на інший.

 Знайдіть рядки в баладі, де описана метаморфоза.


 Для чого автор використовує цей прийом?
Робота з епіграфом до уроку

Епіграфом до нашого сьогоднішнього уроку є слова відомого українського


письменника Максима Рильського:

Нещасне дерево, Шевченкова любове!


Що слава хворому, що вбогому пісні
І що для мертвого покров кармазиновий!
Самотна, ти стоїш в чужій височині…
 Як ви вважаєте, яке дерево Максим Рильський називає
Шевченковим?
 Які рослинні символи України вам відомі?
 Що ви знаєте про символізм тополі?
Які проблеми порушені у творі?

Перегляд відеокліпу «Тополя» у виконанні гурту «Хочу ЩЕ!»

https://www.youtube.com/watch?v=PTSHn2WftFQ

 Які враження справив на вас кліп?


 Чи вдалося відтворити емоційність Шевченкової балади?

ІІІ. Закріплення набутих знань

Учитель зарубіжної літератури підготував таблицю

«Спільне та відмінне між баладами»


Порівнюємо твори «Тополя» і «Рукавичка»

«Тополя» «Рукавичка»
Автор

Країна

Жанр твору

Зміст (тема)

Образи героїв

Художні засоби

Ідея (головна думка) твору

Висновок

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ


Чого навчають нас балади Т. Шевченка «Тополя » та Йоганна Крістофа
Фрідріха Шиллера «Рукавичка»?
Заключне слово вчителя.
Дійсно, життя – це безцінний дар, треба берегти його, цінувати, не
витрачати на дрібниці, здійснювати вчинки, гідні високого звання людини і
просто радіти кожному прожитому дню, своїй родині, своїй роботі, просто
сонечку й небу.
На фоні музики Дж.Ласта «Одинокий пастух» учні разом із учителем
зарубіжної літератури читають рядки вірша Л.Костенко
Вечірнє сонце, дякую за день!
Вечірнє сонце, дякую за втому.
За тих лісів просвітлений Едем
і за волошку в житі золотому.
За твій світанок, і за твій зеніт,
і за мої обпечені зеніти.
За те, що завтра хоче зеленіть,
за те, що вчора встигло оддзвеніти.
За небо в небі, за дитячий сміх.
За те, що можу, і за те, що мушу.
Вечірнє сонце, дякую за всіх,
котрі нічим не осквернили душу.
За те, що завтра жде своїх натхнень.
Що десь у світі кров ще не пролито.
Вечірнє сонце, дякую за день,
за цю потребу слова, як молитви.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати баладу Т. Шевченка «Тополя»; визначити художні засоби у
творові; повторити ознаки балади.

You might also like