You are on page 1of 7

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ 3 КЛАС

Тема: Урок позакласного читання. Поетична світлиця Лесі Українки.


Мета: Узагальнити знання дітей про життєвий і творчий шлях Лесі Українки.
Викликати інтерес до творів письменниці. Розвивати усне мовлення, навички
виразного читання, читання напам’ять, творчу думку розвивати інтерес до книги,
розширювати кругозір дітей. Виховувати любов до рідної мови та письменників.

Обладнання: презентація, портрет Лесі Українки, аудіо записи «Вишеньки»,


виставка книг (твори Лесі Українки), відеофільм «Обличчя української історії. Леся
Українка», малюнки до творів.
ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

Ось дзвінок сигнал нам дав –


Працювати час настав.
То ж і ми часу не гаймо,
Урок читання починаймо.

-Діти,подивіться мені в очі. Погляньмо один на одного,


посміхнемося, подумки бажаємо добра, успіхів.
2. Повідомлення теми та очікуваних результатів

Сьогодні ми продовжимо ознайомлюватися із творчістю та життям поетеси, яка


багато зробила для розвитку культури. Вона була і залишається нашою національною
гордістю. Тема нашого уроку…(«Поетична світлиця Лесі Українки»).
Нас чекає різноманітна і дуже цікава робота. Ви повинні бути уважні та активні.

2.1Вправа «Очікування від уроку»

Що ви очікуєте від уроку? Продовжіть вислів «Цей урок мене навчить…»

А епіграфом нашого уроку стануть слова Лесі Українки «Ні! Я жива, я буду вічно
жити, Я в серці маю те, що не вмирає»

3. Актуалізація читацького досвіду школярів


3.1. Робота з виставкою книг
На сьогоднішній виставці представлені збірки творів Лесі Українки.

-Які книжки ви підготували ? (Діти називають книги).

3.2. Метод «Мікрофон»


Перед вами біографія з пропущеними елементами
Для того щоб доповнити , вам знадобляться картки , вони є у вас на дощці.
Ваше завдання вставити їх так , щоб утворилася коротка біографія.
- Де народилася Леся Українка? (У місті Новгороді-Волинському, що на
Житомирщині).
- В якому році вона народилася? (1871 р.).
- Яке справжнє ім'я Лесі Українки? (Косач Лариса Петрівна).
- У скільки років навчилася Леся читати? (У 4роки).
- Хто мати Лесі Українки? (Відома дитяча письменниця Олена Пчілка). - Коли
померла Леся Українка? (1913 р)

- Який вірш Лесі Українки був вперше надрукований («Конвалія» у газеті «Зоря»)

3.3.Читання вірша напам’ять (фрагмент).

У вірші “Конвалія” Леся Українка розкриває силу життя природи. Байдуже, навіть
жорстоке ставлення людей до життя цієї невеликої ніжної рослинки, бо ж знищила
людина її для хвильової втіхи.
4 . Активізація читацького мислення
4.1. Гра «Кущ»
Заплющіть очі, пошепки вимовте слово зима. Яке почуття виникло (стало
холодно, сумно, стало сумно за літом, весело, гарний настрій).
- Діти, складіть асоціації зі словом зима

4.2 Ознайомлення з віршем «Літо краснеє минуло»

-Я прочитаю вірша «Літо краснеє минуло» а ви будьте уважні , тому що вам треба
буде відповісти на такі запитання :

- Чому ж діти нудяться? На що вони нарікають?

Ви прослухали , тому готові відповідати . Тож

- Чому ж діти нудяться? На що вони нарікають?

-Знайдіть і прочитайте ті рядки, у яких спочатку лунає безнадія, сум

- Тепер ті, у яких панує віра в зміни, які настануть


4.3. Гра «Знайти риму»
Я зачтую вам слово , а ви придумуєте риму
Полі – волі, нарікають – питають, діти – квіти, Хати – гуляти, прилине –
згине зазеленіє – вкриє

4.4. Фізкультхвилинка
Музику до слів Подоляночка. Л. Українка записала в с. Коляджне, на Волині.

4.5 . Робота над віршем «Красо України, Подолля».


4.6 Розповідь

В творчості Лесі Українки центральною темою є почуття любові до України. "До


тебе, Україно, наша бездольна мати, струна перша озветься". Свій вірш "Красо
України, Подолля" Леся написала в 17 років. Вона вперше поїхала на лікування до
Одеси. Важка хвороба гнала її, але перед нею завжди поставало подільське село.
(Читання вчителем листа Лесі до матері)
4.7 Читання вірша "Красо України, Подолля".
Цей вірш ми прочитаємо разом , я називатиму того , хто буде читати.

4.8 Словникова робота (Слайд 12)


Які слова вам невідомі ? (балки , красні ) , попрацюємо над ними.

Балки – Загиблена місцевість, на якій часто розташовувались села або хітори


Красні – прекрасні, чудові.
— Які вислови вжито в переносному значенні? Прочитайте. (Балочка весела, хати
садками вкриті, срібним маревом повиті, розмовляють з вітром в полі; річка плине,
берег рвучи ".)
— Для чого їх використовує поетеса? (Ці вислови передають уявлення поетеси про
красу і багатство подільської землі, відтворюють вічність руху в природі.)
4.9 Гра «Порушена послідовність»
Мій друг , ваш одноліток , на память написав мені цей вірш , але припустил
багато помилок , він переплутав послідовність , давайте разом виправимо це .
Красо України, Подолля!
Розкинулось мило, недбало!
Здається, що зроду недоля,
Що горе його не знавало!..

4.10 Розширення читацького кругозору школярів


1. Слухання аудіозапису «Вишеньки».
– А зараз послухайте вірш «Вишеньки». Зверніть увагу на те, як читають вірш, з
якою інтонацією. (Спокійно, чітко, виразно)
– Як ви гадаєте, у якому віці написано цей вірш? (У дитячі роки)
https://youtu.be/mm1T-7HAVXw

5 Узагальнення вивченого матеріалу


5.1Вікторина «З якого вірша»
Перед вами частинки з разних віршів , вам потрібно віднайти з яких вони віршів.

Ждіте, ждіте, любі діти!


Літо знов прилине,
Прийде мила годинонька,
Як зима та згине.
(Літо краснеє минуло)
Он ярочки зелененькі,
Стежечки по них маленькі,
Перевиті, мов стрічечки,
Збігаються до річечки
(Красо України, Подолля!)
То ж панночка в веселому
Вальсі закрутилась,
А в конвалії головка
Пов’яла, схилилась
(Конвалія)
6. Підсумок уроку

- Я знаю …
- Я вмію …
-Я ціную …
Робота з епіграфом

Молодці діти! Ну а тепер давайте повернемося до епіграфу нашого уроку, та


з’ясуємо що значать ці слова. (Поетеса жива серед нас, вона не вмерла, а тільки
зробила крок у безсмертя. Тому, скільки б не пройшло років, твори цієї поетеси
будуть цікавими і дорослим, і дітям.)
Видатні поети ніколи не залишають нас. Вони відходять у безсмертя.

Не стерлась райдужна сторінка,

Не вмерла пісня лісова.

Безсмертна Леся Українка,

Була і є повік жива.

You might also like