Professional Documents
Culture Documents
читанка
читанка
Мета: перевірити знання та вміння учнів з тем, які вивчали у розділі «Жменя
сміху - читачам на втіху». Розвивати логічне мислення. Виховувати бажання
навчатися впродовж життя.
Хід уроку
І. Організаційний етап
_ М.Пригара «Тайна»
_ Г.Бойко «Викрутився»
_ «Кам'яний горішок»
_ «В.Нестайко «Як ми в космос літали»
_ «Викрутився» (Г.Бойко)
_ «Тайна» (М.Пригара)
_ Між друзями.
Грива кошлата,як…
Вуса довгі,цупкі,наче..
Ніжки ніжні,тонкі,мов..
Весь колючий,неначе..
8.Обери,який висновок зробив для себе герой твору «Як ми в космос літали»
_ А навколо - ні душі!
Хід уроку
І. Організація класу
1. Привітання
Ось дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо
І урок наш починаймо.
2. Вправа «Настрій»
- З яким настроєм ви прийшли сьогодні до школи?
Фізкультхвилинка
V. Опрацювання вірша Л. Костенко «Вже брами літа замикає осінь»
1. Робота над заголовком.
- Прочитайте назву вірша. Яке слово мало зрозуміле? (Брама – великі ворота. На
дошці.) Брама — великі ворота, здебільшого при великих спорудах. Брами
широко застосовувалася в стародавніх містах, фортецях.
- Чи можна передбачити, про що йдеться у вірші?(Про кінець літа, початок
осені).
2. Читання вірша учителем (діти заплющують очі).
- Які картини поставали у вашій уяві, коли слухали вірш?
- Який настрій він викликав?
3. Словникова робота.
Робота над лексичним значенням слів
Гра «Знайди пару»
На дошці висять малюнки серпа, цвіркуна, перепілки, чемодана, журавля, ключа
(до замка), чорногуза.
Учитель на картці-блискавці показує ці слова. Діти повинні знайти відповідний
малюнок, під яким учитель прикріплює картку зі словом.
(Серп, цвіркун, перепілка, чемодан, журавель, ключ, чорногуз).
- Знайдіть назву до кожного малюнка.
Синоніми до слова ЛЕЛЕ́ КА (великий перелітний птах із довгим прямим
дзьобом і довгими ногами), ЧОРНОГУ́ З, БУ́ СЕЛ [БУ́ СОЛ], ЖАБОЇ́Д.
Серп— знаряддя для зрізання зернових рослин і трав. Складається із
закругленого леза і дерев’яної ручки.
Цвіркун – комаха, яка тертям крил створює тріскучі звуки.
Перепілочки – птахи, родини фазанових.
4. Повторне читання вірша напівголосно
5. Аналіз змісту
- Які картини природи ви собі уявили читаючи вірш?
- Прочитайте перших два речення. Яку картину природи вони допомагають
уявити?
- Як починається осінь? (Задощило, захлюпало, серпень випустив серп).
- Що змінилося у поведінці комах і птахів? (Вони припинили концерт, чорногуз
поклонився,…відлітаючи в Африку).
- Чиї брами замикає осінь?(Літа).
- Про що запитує поетеса?
6. Вибіркове читання
- Прочитайте рядки вірша, які підтверджують такі ознаки осені:
На полях зібрано урожай зернових. («Серпень випустив серп».)
Комахи зникають. («Цвіркуни припинили концерт».)
Птахи відлітають у вирій. («Чорногуз,…відлітаючи в Африку, пакував
чемодан», «погубила у небі журавлині ключі».)
Часто іде дощ. («Задощило. Захлюпало».)
- Прочитайте речення, де зустрічаються слова зі словникової роботи.
- Яке слово у вірші має інше значення? Які ще значення цього слова ви знаєте?
Виразне читання вірша
Учні читають вірш «луною» за вчителем, потім за сильними учнями.
VI. Підсумок уроку.
- Вірші якої поетеси ми сьогодні читали?
- Чим вони були подібні?
- А от щоб перевірити чи були ви уважними на уроці, вам потрібно відгадати
загадку.
Птах великий і красивий,
Чорний та сніжно-білий,
Гострий дзьоб,тоненькі ноги,
В дальню зібравсь дорогу.(Чорногуз)
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він зимовий та цікавий,
І роботи в нас чимало.
*РОЗДІЛ
- Який розділ ми вивчаємо?
(На уроці літературного читання ми вивчаємо розділ «Краса і сила поетичного
слова». І познайомились з поезіями Олександра Олеся, Ліни Костенко, Андрія
Малишка)
*АВТОР
- Із творчістю якого автора ми познайомились на минулому уроці?
(На минулому уроці ми вивчали творчість Ліни Костенко. Народилася в1930
році, наша сучасниця. Ліну Костенко вважають генієм слова, залізною жінкою
та живою легендою, а її біографія є прикладом для мільйонів українців та
невичерпним джерелом мудрості. )
*ТВОРИ
- Які твори Ліни Костенко читали і запам’ятали?
3. Біографічна довідка.
4. Читання вірша «Дядько Дощ», С. 77.
5. Повідомлення.
2. Але дощ викликає різні емоції. Дощі, як і люди, можуть бути веселими,
злими, сумними і навіть вбивчими. Десь на нього моляться, а десь його
проклинають — все залежить від місця планети і від того, що цей дощ з собою
несе.
9. Словникова робота
- Щоб зміст вірша був зрозумілим, попрацюємо над новими словами.