You are on page 1of 5

Конспект уроку (07.11.

23)
Тема: Узагальнення та систематизація знань з теми «Пізнаю мудрість притчі».
Наші проєкти.
Мета: закріпити в уявленні та мовленні учнів поняття «притча»; узагальнити
знання та вміння учнів по темі; вчити відновлювати текст відповідно до змісту,
словесному змалюванню ; вчити вільно висловлювати свою думку по темі;
розвивати навички роботи в групі; виховувати інтерес до читання літературних
творів, виховувати цінності життя.
Обладнання: малюнки до теми «Пізнаю мудрість притчі»; картки з
розділеним текстом притчі; ЛЕГО-цеглинки, картки – таблиці.

Хід уроку
І. Організація класу.
Закінчилася перерва,
продзвенів чаклун-дзвінок.
А тепер усі швиденько
налаштуймось на урок.
ІІ. Вступна частина .
- Сьогодні ми з вами проведемо міні-проєкт на тему «Пізнаємо мудрість
притчі». Він буде незвичайний і на уроці ми використаємо метод
відомого французького психолога Едварда де Боно «Шість капелюхів».
За їх допомогою ми навчимося передавати свої думки, емоції, оцінювати
ситуацію з різних сторін та вчитися знаходити раціональне зерно.
- З давніх –давен людина замислювалася над сенсом життя; над
цінностями, які керують долею людини; над питанням, як потрібно жити
і поводитись з іншими людьми. Так і виникла притча – невелика
розповідь, в якій оповідач намагається донести свою думку про стосунки
в родині, в суспільстві, в природі тощо. Ця думка суб’єктивна, тобто
залежить від досвіду, уподобань оповідача. З нею можна згодитися,
можна знайти своє пояснення, можна не згодитися. Але найкраще
відшукати раціональне зерно, стати на місце того, хто говорить і
зрозуміти його позицію.
ІІІ. Основна частина.
Білий капелюх.
- Виберіть із тверджень найбільш точне. Сигналізуйте свою відповідь
ЛЕГО-цеглинками.
Притча – це стародавня оповідь , що відображає уявлення давніх людей про
створення світу, виникнення життя на Землі, діяння Богів, життя героїв,
фантастичних істот, дива.
Притча – невеликий народний або літературний розповідний твір
повчального характеру, який у прихованій формі доводить цінності життя.
Притча - народний або літературний (авторський) твір про вигадані , часто
фантастичні події.
Доведіть свою думку на прикладі притч, які ми вивчали.
Чорний капелюх.
- Ви провели дослідження про роль притчі в житті людини. Опитування
дали такі результати:
1. Чи знаєте ви, що називають притчею? ( так – 56%, ні – 23%, маю сумніви
-21%)
2. Чи можете ви відрізнити притчу від казки чи легенди?( так – 47%, ні –
34%, не завжди -29%)
3. Для чого, на вашу думку, створювалися притчі? ( щоб стверджувати
цінності життя – 67%, щоб почути цікаву історію -33%, інше – 0%)
4. Чи завжди потрібно в прихованій формі доводити цінності життя? ( так –
35 %, ні – 38%, маю сумнів – 27%)
5. Чи можете ви придумати притчу? ( так – 13 %, ні – 46 %, не маю часу – 41
%)
6. Як часта в повсякденному житті ви використовуєте притчі? ( часто – 11%,
ніколи – 20%, інколи -79%)
- Як бачимо з опитування, притча не займає відповідного значущого місця
в нашому повсякденному житті. То, можливо, потрібно відмовитися від
цього літературного жанру. Які ваші думки з цього питання?
(Відповіді дітей)
Жовтий капелюх.
- Як бачимо, не всі згодні відмовитися від притчі. Тому давайте розглянемо
переваги притчі. Заповніть таблицю.
№з\п Питання Відповідь
1. Обсяг прочитаного
2. Чи легко зрозуміти
зміст?
3. Чого навчає притча?
4. В якій формі навчає
притча?
5. Чи доречно це? Чому?
6. Хто може бути
автором притчі?
7. Чи може будь-хто
написати притчу?
8. Коли б ви придумали
чи написали притчу?
- Як бачимо, притча має безліч переваг. Тому, безперечно, важливо
використовувати цей жанр літератури. Давайте перевіримо, як добре ви
засвоїли розділ «Пізнаю мудрість притчі»
Літературний диктант.
1. Скільки подорожніх йшло в притчі «Треба нахилитися»? (Два)
2. Чому жабеняті вдалося досягти вершини вежі? (Воно було глухим)
3. Коли мишка стала в пригоді левові? (Коли потрібно було перегризти
тенета)
4. Чому батько дав Елаю мішок зі цвяхами? ( Щоб забивав цвях кожного
разу, коли гнівався)
5. Чого навчає притча «Цвяхи»? (Витримці, терпінню, розумінню
іншого)
6. Чого навчала орлиця свого сина? ( Ділитися останньою крихтою з
нужденними, бути уважним до потреб оточуючих)
Червоний капелюх
Хвилинка релаксації. Перегляд малюнків до вивчених притч, вибір кольорів для
замальовок.
- Які кольори ви б використали, якби самі малювали подібну ілюстрацію?
Який інший малюнок до цієї притчі можна зобразити? Опишіть його
усно.
Фізкультхвилинка.
Робота в групі.
Відновити притчі. Скласти відповідь за допомогою ЛЕГО-цеглинок.
1. «Лисиця та їжак»
Зустрілись якось лисиця та їжак. І порадила руда, облизуючись ,
своєму співрозмовнику сходити в перукарню і зробити модну зачіску.

«Колючки зараз не в моді. Зроби зачіску «під черепаху»- додала вона.


Зрадів їжак такій турботі і почимчикував до перукарні.

Та по дорозі зустрів сову. Дізнавшись , куди і навіщо, а головне, за


чиєю порадою він іде, пташка промовила «Не забудь попросити, щоб
тебе ще огірковим лосьйоном і морквяною водою освіжили».

«Навіщо це?» - здивувався їжак.


«А щоб лисиці приємніше було тебе їсти» - відповіла сова.
Зрозумів тоді їжак про кого турбувалася лисиця. І про те, що не
кожній пораді можна довіряти.

2. «Про двох вовків»


Одного разу допитливий внук запитав у свого діда – вождя племені :
- Чого з’являються погані люди?
На це старець дав мудру відповідь. Ось що він сказав:

- Поганих людей на світі немає. Але в кожній людині присутні дві сторони:
світла і темна. Перша – це прагнення до любові, добра, співчуття,
взаєморозуміння. А друга символізує зло, егоїзм, ненависть , руйнування.
Подібно двом вовкам, вони борються один з одним.

- А хто ж перемагає? – запитав онук.

- Це залежить від людини, - відповів вождь.- Верх завжди бере той вовк,
якого більше годують.

3. «Збрехати чи правду сказати?»


Три хлопчика загралися в лісі і не помітили, як наступив вечір. Злякалися,
що їх вдома покарають. Стали думати, як бути.

Перший придумав про вовка, який напав на нього в лісі. Злякаються


батьки за нього і не будуть сварити. Другий сказав матері, що ходив
провідувати діда. Глядь – а той вже сам на порозі. Так розкрилася
брехня першого і другого хлопців. В результаті їх покарали двічі: за
те, що завинили, і за те, що збрехали.

Третій хлопчик прийшов додому і розповів, як все було. Трохи


пошуміла його мама на невдовзі заспокоїлась.
(Обговорення в групах, чого навчають ці притчі. Само – і
взаємооцінювання роботи груп за допомогою ЛЕГО-цеглинок).
Зелений капелюх.
- А насамкінець давайте пофантазуємо і попробуємо скласти свою притчу.
«Про двох друзів»
Йшли по пустелі одного разу два друга. Втомилися від довгого шляху,
посперечалися і один зопалу дав іншому …( ляпаса). Товариш пережив
біль і …(не сказав ) своєму кривдникові нічого. Лише написав …( на
піску) «Сьогодні отримав ляпаса». Минуло ще кілька …(днів) Знайшли
вони оазис. Стали купатися і другий товариш ледь не …(потонув). Тоді
перший …(вчасно прийшов на допомогу). Врятований товариш висік на
камені, що його найкращий друг врятував його …(від смерті).
Побачивши це, перший товариш попросив пояснити свої …(вчинки). І
другий відповів: «Про образу я написав на піску, щоб вітер швидше …
(розвіяв)цей напис. А про порятунок – на камені, щоб ніколи не …
(забувати) про те, що трапилося».
- Чого вчить ця притча? Чи згодні ви з рішенням другого товариша?
ІV. Заключна частина.
Синій капелюх.
Підсумок уроку.

You might also like