You are on page 1of 5

Fusha: Gjuhët dhe Lënda: Letërsi Shkalla: VI Klasa: XII

komunikimi
Tematika: Letërsia shqipe e gjysmës së II të shek. XX Situata e të nxënit:
Shkreli është një nga shkrimtarët më në
Tema mësimore: zë të letërsisë shqipe në Kosovë,
1. Azem Shkreli.Veçori të krijimtarisë së tij Bisedë dhe punë në grupe mbi vendin
2. Lirikë me shi - Analizë e tij në letërsinë shqipe në Kosovë e
më gjerë.

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyç:


 kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit;
 kompetenca e të menduarit;
 kompetenca digjitale.

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës Fjalë kyç:


sipas temës mësimore: krijimtari, poezi, dramë, roman, poezi
Nxënësi/ja: me simbole dhe alegori, prozë,
Ora II motive,
 Plotëson skedën e analizës së vëllimin poetik “ Lirikë në teknika të rrëfimit modern.
shi”;
 duke u mbështetur në:
- kuptimin mbi titullin, domethënien e simbolikën poezive;
- strukturën poetike të shprehjes artistike, figuracionin,
gjuhën.
- universalitetin e veprës.

Burimet : teksti i letërsisë, libri digjital, fjalor i gjuhës Lidhja me fushat e tjera ose me
shqipe, foto, kompjuter, tabelë, shkumës, fletore etj. temat ndërkurrikulare:
https://www.youtube.com/watch?v=_YmYs2nT9DM Gjuhë shqipe, Gjuhë e huaj, Arte,
Histori, TIK

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: bashkëbisedimi, harta e koncepteve, stuhi


mendimi, një pyetje-shumë përgjigje, lexim i drejtuar, punë e pavarur, hulumtimi

Organizimi i orës së mësimit


Vlerësimi: Përgjatë kësaj ore mësimi, bëj një vlerësim të vazhdueshëm me gojë mbi përparimin
e nxënësve, me qëllim identifikimin e njohurive, interesave, aftësive apo shkathtësive që kanë
fituar nxënësit në lidhje me tematikën e trajtuar gjatë mësimit.
Ky vlerësim mund të shoqërohet edhe me shënime specifike për nivelet e të nxënit.

Detyrë:

Fusha: Gjuhët dhe Lënda: Letërsi Shkalla: VI Klasa: XII


komunikimi
Tematika: Letërsia shqipe e gjysmës së II të shek. XX Situata e të nxënit:
Shkreli është një nga shkrimtarët më në zë
Tema mësimore: të letërsisë shqipe në Kosovë, Bisedë dhe
punë në grupe mbi vendin e tij në letërsinë
shqipe në Kosovë e më gjerë.

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyç:


 kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit;
 kompetenca e të menduarit;
 kompetenca digjitale.

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të Fjalë kyç:


fushës sipas temës mësimore: krijimtari, poezi, dramë, roman, poezi me
Nxënësi/ja: simbole dhe alegori, prozë, motive,
 Plotëson skedën e analizës së vëllimin poetik “ teknika të rrëfimit modern.
Lirikë në shi”;
 duke u mbështetur në:
- kuptimin mbi titullin, domethënien e simbolikën
poezive;
- strukturën poetike të shprehjes artistike,
figuracionin, gjuhën.
- universalitetin e veprës.
Burimet : teksti i letërsisë, libri digjital, fjalor i gjuhës Lidhja me fushat e tjera ose me
shqipe, foto, kompjuter, tabelë, shkumës, fletore etj. temat ndërkurrikulare:
https://www.youtube.com/watch? Gjuhë shqipe, Gjuhë e huaj, Arte,
v=_YmYs2nT9DM Histori, TIK

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: bashkëbisedimi, harta e koncepteve, stuhi


mendimi, një pyetje-shumë përgjigje, lexim i drejtuar, punë e pavarur, hulumtimi

Organizimi i orës së mësimit


Vlerësimi: Përgjatë kësaj ore mësimi, bëj një vlerësim të vazhdueshëm me gojë mbi përparimin
e nxënësve, me qëllim identifikimin e njohurive, interesave, aftësive apo shkathtësive që kanë
fituar nxënësit në lidhje me tematikën e trajtuar gjatë mësimit.
Ky vlerësim mund të shoqërohet edhe me shënime specifike për nivelet e të nxënit.

Detyrë

You might also like