You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 2

Предмет Физика Школа и разред


Наставник/
Датум одржавања
наставница
Наставна Магнетно поље
тема/област
Наставна јединица Линије поља и магнетни флукс

Тип часа Обрада


Упознавање ученика с линијама сила магнетног поља и
Циљ часа магнетним флуксом
Ученик:
 уме да на основу линија сила магнетног поља одреди где је
поље најјаче;
 уме да на основу линије силе одреди правац и смер вектора
магнетне индукције;
Очекивани исходи  зна да објасни појам хомогеног магнетног поља;
на крају часа  уме да израчуна магнетни флукс када су дати површина,
магнетна индукција и угао између површине и магнетне
индукције;
 зна да примени правило десне руке када одређује смер
линија сила магнетног поља око праволинијског
проводника.
Монолошка, дијалошка, илустративно-демонстративна, рад на
Наставне методе задацима

Уџбеник Физика 3 ИК Klett, збирка задатака, табла и


Наставна средства фломастер (креда)

Облици рада Фронтални, индивидуални


Међупредметне
Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема
компетенције
Међупредметно
Математика
повезивање
Кључни појмови Магнетно поље, линије сила магнетног поља, магнетни флукс
ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране
наставника/наставнице активности
ученика
Уводни део часа (10 минута)
‒ Кроз дијалог с ученицима обнавља научено на претходном ‒ Активно
часу. Скреће посебну пажњу на разлику између магнетне учествују у
индукције и јачине магнетног поља. дискусији.
‒ Проверава кроз дијалог да ли су ученици имали проблема ‒ Образлажу своје
са домаћим задатком с претходног часа. Да ли су закључили одговоре.
од којих величина зависи магнетна индукција? ‒ Постављају
‒ Покреће симулацију, овог пута скреће пажњу ученицима на питања уколико
компасе. је потребно.
‒ Подсећа ученике да су линије сила учили у лекцији о ‒ Прате
електричном пољу. инструкције
наставника.

Главни део часа (30 минута)


‒ Објашњава разлику између линија сила магнетног и ‒ Активно
електричног поља. учествују у
‒ Објашњава да правац и смер линија магнетног поља дискусији.
показују правац и смер вектора магнетне индукције. ‒ Образлажу своје
‒ Даје пример. одговоре.
‒ Уводи појам хомогеног магнетног поља и објашњава изглед ‒ Постављају
линија сила у њему. питања уколико
‒ Представља изглед линија сила за различите облике је потребно.
проводника (праволинјски, круг, завојница). ‒ Прате
‒ Објашњава правило десне руке. инструкције
‒ Увежбава правило десне руке са ученицима. наставника.
‒ Уводи појам магнетног флукса. ‒ Хватају
‒ Објашњава да ће у раду разматрати најједноставнији случај белешке.
магнетног флукса: случај хомогеног магнетног поља кроз ‒ Решавају
равну површину. задатке.
‒ Уводи мерну јединицу за магнетни флукс Вебер (Wb).
‒ Поставља рачунске задатке и помаже ученицима у
решавању истих.

Завршни део часа (5 минута)


‒ Задаје ученицима домаћи за следећи час (у прилогу). ‒ Записују
‒ Најављује утврђивање и вежбање задатака на следећем часу домаћи.
лабораторијских вежби. ‒ Прате
инструкције
наставника.

2
Изглед табле

Линије поља и магнетни флукс

Правац и смер линија магнетног поља показују правац и смер вектора


магнетне индукције.

Слика 1.9, уџбеник, стр. 13

Слике 1.10, 1.11 И 1.12, уџбеник, стр. 13 и 14

Магнетни флукс хомогеног магнетног поља кроз равну површину једнак је


скаларном производу вектора магнетне индукције и вектора површине.
Слика 1.15, уџбеник, стр. 15

Φ=B S cos θ

Задаци за увежбавање:

1. Израчунати магнетни флукс кроз квадрат странице 20 cm који се налази у


хомогеном магнетном пољу индукције 40 mT нормално на линије сила
магнетног поља.
(решење: Ф = 0,0016 Wb = 1.6 mWb)

2. Израчунати магнетни флукс кроз квадрат странице 50 cm који се налази у


хомогеном магнетном пољу индукције 40 mT чије су линије сила под углом од
3
30° у односу на површину.
(решење: Ф = 0,005 Wb = 5 mWb)

НАПОМЕНА: Објаснити ученицима зашто се узима угао од 60° приликом


решавања задатака, а не 30°.

‒ На следећем часу наставник ће прегледати домаће


Начини провере
задатке.
остварености исхода
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

4
ПРИЛОГ
Домаћи задатак за ученике

Домаћи задатак
1. Израчунати магнетни флукс кроз правоугаоник страница 20 cm и 50 cm који се
налази у хомогеном магнетном пољу индукције 5 mT нормално на линије сила
магнетног поља.
2. Шта ће се догодити са магнетним флуксом из претходног задатка ако се
правоугаоник заротира за угао од 45°. Колики ће тада бити флукс?

3. Шта ће се догодити са магнетним флуксом из првог задатка ако се правоугаоник


заротира за угао од 90°. Колики ће тада бити флукс?

You might also like