You are on page 1of 4

ПЛАНИРАЊЕ НА ЧАС ПО ФИЗИЧКО ВОСПИТАНИЕ

Група Голема
01 НАСТАВЕН ПРЕДМЕТ Физичко воспитание
02 ВРЕМЕ НА РЕАЛЗАЦИЈА ЕСЕН
03 ДЕН И ДАТУМ (четврток) 23. 11. 2021
година
04 НАСТАВНА ТЕМА Прескоци
05 НАСТАВНА ЕДИНИЦА Совладување на
природни препреки

06 ТИП НА НАСТАВНИОТ ЧАС Усовршување и


усвојување на нови
моторички знаења и
навики
07 ВИД НА РАБОТА НА ЧАСОТ Фронтален облик на
работа и индивидуален
облик
08 НАСТАВНИ МЕТОДИ Метод на разговор;
метода на вербална
комуникација, метода на
демонстрација, метода
на практично вежбање
09 НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА Сала, душеци, штоперица
10 ЦЕЛИ НА НАСТАВНИОТ ЧАС -Добивање на соодветни
знаења и оспособување
на учениците за ново
настанати ситуации.
-снаодливост и
развивање на прескоците
11 ЗАДАЧИ НА НАСТАВНИОТ ЧАС
11 ОБРАЗОВНИ ЗАДАЧИ -Правилен прескок
.1 -Практична примена на
стекнатите знаења и
нивно натамошно
усовршување.
-Препознавање на ново
настанати ситуации.
-Стекнување со нови
моторички навики и
знаења.
11 ФУНКЦИОНАЛНИ ЗАДАЧИ
.2 -Развивање на
интелигентните
способности, паметење,
заклучување и
споредување.
-Подигање
иподобрување на
функционалните системи
11 ВОСПИТНИ ЗАДАЧИ
.3 -Развој на
доверба/самодоверба,
подигање на
здравствеинте
капацитети и стекнување
навика за редовниа
физичка активност.

12 СТРУКТУРА НА НАСТАВНИОТ ЧАС


12 ВОВЕДЕН ДЕЛ
.1 Организиранособирање и постројувањенаучениците.
- Најаванасодржините.
- Општозагревање: Ученицитесенаоѓаатвоколона и
назнакнанаставникотпочнуваатдатрчаатоколуозначен
иотпросторнасалата,
задржувајќијацеловремеформацијатанаколона.
Поодреденовреме, надоговорензнак,
наставникотзадавазадачикоиученицитезавременатрча
њетотребадагиизвршуваат (напр.
скоквовиссоплесокнадланкитенадглава,
трчањесовисокоподигнувањенанатколениците,
страничнотрчање,
трчањесоисфрлањенапотколеницитеконнапред...)
12 ПРИПРЕМЕН ДЕЛ
.2 Вежби за обликување на целото телото и загревање на
главните мускулни групи активни на часот.

„Да – не “. Стоимевоисправенставсоспоенистапала и
рацетепокрајтелото.
Изведувамедвижењакоиналикуваатнаработанаглавата
когакажуваме „да“
(наизменичнојаспуштамебрадатаконградниоткош и
јазафрлувамеконназад). Подвижењето „да“,
изведувамедвижењасоглаватакоиналикуваатнаработа
наглаватакогакажуваме „не “. (гoвртимепогледот и
главатанаизменичноводесна и левастрана).

Стоимевоисправенставсоспоенистапала,
рацетевоузрачување.
Изведувамесвиткувањенатрупотволева и деснастрана,
имитирајќигодвижењетонастеблотокогадувасиленвет
ер
Кружењесорацете:
Стоимевоисправенставсоспоенистапала,
сорацетепокрајтелото.
Изведувамекружнидвижењасодветерацеистовремено
напред, а понеколкуповторувања и обратно
(конназад).

Стоимевоисправенставсоспоенистапала,
сорацетепокрајтелото.
Изведуваменаизменичноподигнувањенаедната,
панадругатаракадоузрачување.

„Возењевелосипед“. Лежименагрб,
рацетесеиспруженипокрајтелото, нозетегисвиткуваме
и гиподигнувамевовис.
Сонозетеизведувамедвижењанапред-назад,
имитирајќивозењевелосипед.

Суножнискоковивоместо.
Стоимевоисправенставсоспоенистапала и
рацетепоставенинаколковите.
Изведувамескоковисодветенозевовис (горе-долу).

12 ГЛАВЕН ДЕЛ
.3

Елементарна игра „Прескокнување поток“. Учениците


еден по еден прескокнуваат од една страна на друга
(од едната црта на друга). „Потокот “, т.е. душеците,
линиите се оддалечуваат при секој нареден прскок.
Кога некој ќе „падне во потокот“, излегува од играта и
ги следи постигнувањата на останатите.
12 ЗАВРШЕН ДЕЛ
.4 Елементарна игра „Лета-лета“. Сите ученици стојат
слободно разместени во салата. Еден ученик е пред
нив и извикува: „Лета, лета... стол, птица, авион или
некој друг предмет... и сл.“ Во тој момент учениците
треба да ги подигнат рацете пред телото или спуштат
покрај тело., т.е., доколку биде изговорен предмет или
животно кое може да лета, тогаш учениците треба да
ги подигнат рацете и обратнодоколку тоа биде
прдмет/ птица што не лета рацете се спуштени.
- Разговор за впечатоците за играта со децата.
- Следи организирано излегување на децата од
салата.

You might also like