You are on page 1of 5

ПЛАНИРАЊЕ НА МОДУЛАРНА ЕДИНИЦА

Предметен наставник Кате Стојмилова


Назив на училиште -Место СОУ „Љупчо Сантов“ –Кочани
Струка/Сектор Економско-правна и трговска струка
Образовен профил/квалификација Бизнис администратор
Учебна година 2022/2023
Наставна предмет Право и државно уредување
Година на изучување на програма I (прва) / I4
Модуларна единица Правен поредок
Ученикот ќе знае за опшество , опшествени норми и типови на
Резултат од учење на модуларна единица
опшествеби норми.
Назин на наставна единица Правен и елементи на правен поредок
Датум на реализација 30.01.2023г.

Тип на наставен
Вид на настава Форми на настава Наставни методи Наставни техники/стратегии
час
• Теоретска • нова наставна • Фронтална • Монолог • Прашања-одговор
настава содржина
• Индивидуална • Дијалог • Графички приказ

• Илустрација • Мрежа на дискусија


и дебата
•Демонстрација
Резултати од учење на наставната единица Критериуми за вреднување на постигањата
Ученикот ќе биде запознаен: Ученикот може да:

1.Опшество  Дефинирање на опшество


2.Опшествени норми  Дефинирање на опшествена норма
3.Прогресивни опшествени норми  Да објасни што значи вредност
4.Реакциони опшествени норми  Да знае објасни типовите на опшествени норми
5.Природни закони

Потребни ресурси за реализација на


наставната единица • Компјутерска презентација (користена литература од учебници од соодветната области
фотографии од интернет)
• Компјутер со соодветен софтвер и сл.
• Учебник „Право и државно уредување“ за прва година за средно стручно образование

Фази на реализација Активности на наставникот Активности на ученикот


Како вовед во наставната содржина наставникот поставува Учениците се вклучуваат во наставата со
прашања: кревање на рака поединечно:

1.Кога настанала опшествена норма? 1.Опшествената норма настанала уште во


правобитната заедница;
Воведен дел 2.Која е целта на опшествената норма? 2.Целта е да знаат што е добро -
значајно ,а што лошо треба да се
постигне ;
Наставникот го кажува насловот на наставната единица
истата ја запишува на табла.

Нови наставни содржини Наставникот ја презентира содржината од наставната Активно ја следат презентацијата на
единица. наставната содржина;
За секое поставено прашање од
Наставникот ги објаснува деловите од наставната содржина и наставникот со кревање на рака даваат
бара коментари и примери од секојдневието на поставените одговор. По своја проценка доколку имаат
прашања. нешто да додадат креваат рака и
коментираат.
Поим за опшествени норми
Потенцијалните одговори на учениците би
 Дефиниција за поимот опшество биле:опшеството е организирана
 Дефениција за поимот опшествени норми заедница на луѓе чија суштина се
 Опшествените норми се создадени најразлични односи меѓу луѓето;некои
o Спонтано водени од лични потреби и интереси може
o Плански да доведе до неред , хаос затоа постојат
 Опшествените норми дејствуваат правила на однесување;опшествената
o Свесно , волјата на човекот норма се појавува од правобитната
o Да се почитува или прекрши заедница па наваму;Цел на оп.норма е
 Средство за почитување е: идејата што сака да се постигне со
нормата;Вредноста е нешто добро или
o Санкција
значајно на кое не упатува опшествената
 Два типа на опшествени норми се: норма (норма да не крадеш-правото на
o Прогресивни сопственост е вредност)Два вида
o Реакционерни оп.норми:прогресивни(го носат
 Природните закони се : опшеството во развој Пр:задолжително
o Не зависи од војла и свеста на човекот средно образование) реакционерни (се
o Влијаат дирекно на материјата забранува , го кочат опшествениот
o Нема санкција и нема цел развој);Природни закони се правила по
o Не се создадени од никого кои се случуваат појавите во природата и
Наставникот јасно ја објаснува секоја наведена точка од не зависат од војлата и свеста на
планот, а учениците внимателно следат и по сопствена човекот.
проценка фаќаат дополнителни забелешки.Во текот на
излагањето наставникот поставува прашања во врска со Заедно со наставникот ги анализираат и
делови од содржината коментираат сликите.
Бара од учениците со кревање на рака да одговорат доколку
имат нешто нејасно. Наставникот им демонстрира слики Прашуваат за делови од наставната
поврзани со оваа наставната содржина и бара заедно со програма за кои им е потребно
учениците да се анализираат и да се коментираат. дообјаснување.
(Наставникот оценува формативно во текот на часот).
Учениците постојано се вклучуваат во
дискусијата со свои видувања

Ученицитите наведуваат примери од


секојдневието.
Примена на Наставникот на крајот од ја проверува усвоеноста на новата Учениците ја систематизираат наставната
наставна единица низ дискусија преку навраѓање на точките содржина на начин што наведуваат поими
од запишаниот план. и термини од дадениот наставен план.

наученото/Рефлексија Наставникот одговара на прашања поставени од учениците. Учениците прашуваат доколку има некоја
нејаснотија во врска со наставната
содржина.

Корелација со други модуларни единици Право и државно уредување 2г.


Сугестии и предлози за подобрување на реализацијата на наставниот час

Датум на изготвување : ____22.01.2023г. Предметен наставник: ____Кате Стојмилова____

You might also like