You are on page 1of 4

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI MATEMATYCZNEJ

DZIECI CZTEROLETNICH.

TEMAT: „To jest moja głowa” – zabawa dydaktyczna.

Cele:
• rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała
• doskonalenie umiejętności wyodrębniania i nazywania poszczególnych części
ciała człowieka (np. czoło, łokieć, broda, ramię, kolana, paznokcie).
• rozwijanie umiejętności kojarzenia przedmiotów codziennego użytku z
odpowiednimi częściami ciała.
• doskonalenie zmysłu dotyku poprzez rozpoznawanie przedmiotów bez udziału
wzroku.
Metody:
• czynne:
- zadań stawianych dzieciom
• słowne:
- zagadki
- rozmowa
Formy:
• zbiorowa
• indywidualna
Środki dydaktyczne:
Pacynka – wilczek Mądralek, zagadki, zakryty kosz z przedmiotami
codziennego użytku i częściami garderoby (skarpetki, rękawiczki, czapka,
bransoletka, kolczyki, but, kapeć, opaska do włosów, lakier do paznokci, zegarek na
rękę, pierścionek, długopis, spinka do włosów, łyżworolka, rajstopy), plansze z
częściami ciała – ręką, nogą, głową, kartki z zadaniami dla dzieci, magnetofon, płyta
CD z piosenkami „Tu mam ręce” i „Gimnastyka”.
Przebieg zajęć:
1. „Powitanie” – zabawa przy muzyce.
Dzieci swobodnie tańczą, a gdy muzyka milknie jedna część ich ciała wita się z inną
(polecenia wydaje nauczycielka):
- ręka wita się z uchem
- łokieć wita się z kolanem
- ręka wita się z nosem
- kolano wita się z brodą
2. „Pomóż Mądralkowi” – zagadki słowne.
Nauczycielka zakłada na rękę pacynkę – wilczka Mądralka. Mądralek przedstawia się
i twierdzi, że mieszkając u pewnych ludzi, wie o nich wszystko. Nauczycielka
proponuje mu wskazanie wymienionych części ciała. Mądralek ma problemy – myli
się, lub nie potrafi w ogóle wskazać danych części ciała. Prosi więc o pomoc dzieci.
Teraz Mądralek uważa, że jest najmądrzejszy na świecie. Nauczycielka proponuje
mu odgadnięcie kilku zagadek, ostrzegając go, że są bardzo trudne. Znowu
potrzebna jest pomoc dzieci.

Choć w nazwie sto mają


My mamy tylko dwie
Przed wyjściem z domu
W buty wkładamy je (stopy)

Jedna lewa, druga prawa


Każda po pięć paluszków ma
Są bardzo pracowite
I lubią często być myte (dłonie)

Kot ma długie, ostre


Często nimi drapie
Obcinaj je krótko
Byś ty nie miał takich (paznokcie)

Każdy z nas ma na niej włosy


Oraz oczy, usta, nosek
A gdy zimno jest na dworze
Trzeba na nią czapkę włożyć (głowa)
Mądralek dochodzi do wniosku, że jednak musi się jeszcze wiele nauczyć, umawia
się z dziećmi na kolejne spotkania i odchodzi.
3. „Dopasuj” – zabawa dydaktyczna.
Nauczycielka rozkłada na podłodze, w pewnych odstępach od siebie plansze z
częściami ciała. Przynosi zakryty kosz i kolejno prosi dzieci o badanie za pomocą
dotyku jakie przedmioty się w nim znajdują. Po odgadnięciu dzieci wyjmują
przedmioty z kosza i starają się przyporządkować je do odpowiedniej planszy,
uzasadniając wybory. Pyta co jeszcze pasuje do danej części ciała.
4. „Tu mam ręce” – zabawa ruchowa przy piosence.
Dzieci stoją w kole i śpiewają piosenkę ilustrując jej treść ruchem.
Tu mam ręce, tu mam nogi
A pośrodku brzuszek
Tu mam głowę, a na głowie
Z obu stron mam uszy
Ref:
Moje ręce klaszczą klaś, klaś, klaś
Moje nogi tupią tup, tup, tup
W głowie mam pomysłów, że ho, ho
Buzia śpiewa głośno tra, la, la

Tu mam brodę, a tu nosek


Tu jest moje czoło
Jak zobaczę się w lusterku
Śmieję się wesoło

Skaczę cicho jak wróbelek


Nisko i wysoko
Umiem w tańcu bardzo ładnie
Chwycić się pod boki

Patrzę blisko i daleko


Na dół i do góry
Zerkam w lewo, zerkam w prawo
Tak, jak myszka z dziury
Kręcę głową nie, nie, nie
Jak nie chcę iść do wody
Ale kiwam tak, tak, tak
Jak widzę słodkie lody
5. „Co do czego pasuje?” – łączenie odpowiednich części ciała z częściami
garderoby.
Nauczycielka rozdaje dzieciom kartki prosząc o połączenie liniami części ciała z
odpowiednimi częściami garderoby (głowa – czapka, ręka – rękawiczka, noga – but).
6. Podziękowanie za wspólną zabawę i zakończenie zajęć piosenką
„Gimnastyka”:
A gimnastyka dobra sprawa
Dla nas dzieci to zabawa
Ręce w górę i w przód i w bok
Skłon do przodu, w górę skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos.

You might also like