You are on page 1of 6

GRADE 1 School Grade Level ONE

DAILY LESSON LOG Teacher Learning Area ARALING PANLIPUNAN


Date Quarter/Week 3 – Week 2

LUNES MARTES MIYERKULES HUWEBES BIYERNES


I. Layunin
A. Pamantayang Pangnilalaman Ang mag-aaral ay…
naipamamalas ang pag-unawa sa kahalagahan ng pagkilala ng mga batayang impormasyon ng pisikal na kapaligiran ng sariling paaralan at ng mga taong bumubuo dito na nakakatulong sa
paghubog ng kakayahan ng bawat batang mag-aaral
B. Pamantayan sa Pagganap Ang mag-aaral ay…
buong pagmamalaking nakapagpapahayag ng pagkilala at pagpapahalaga sa sariling paaralan
C. Mga Kasanayan sa Pagkatuto AP1PAA-IIIa-1
Isulat ang bawat code ng Nasasabi ang mga batayang impormasyon tungkol sa sariling paaralan: pangalan nito (at bakit ipinangalan ang paaralan sa taong ito), lokasyon, mga bahagi nito, taon ng pagkakatatag at
kasanayan ilang taon na ito, at mga pangalan ng gusali o silid (at bakit ipinangalan sa mga taong ito)
Contextualized Competency Nasasabi ang mga batayang impormasyon tungkol sa sariling paaralan: Nasasabi ang mga batayang Nasasabi ang mga batayang Nasasabi ang mga batayang
pangalan nito (at bakit ipinangalan ang paaralan sa taong ito), lokasyon, impormasyon tungkol sa sariling impormasyon tungkol sa sariling impormasyon tungkol sa sariling
mga bahagi nito, taon ng pagkakatatag at ilang taon na ito, at mga paaralan: paaralan paaralan
pangalan ng gusali o silid (at bakit ipinangalan sa mga taong ito)
e.g., Leon Central Elementary School Mga huot klasehan Paghibalo sang lokasyon sang Paghibalo sang lokasyon sang
L. Cabardo St., Poblacion, Leon, Iloilo Mga lokasyon sang mga hulot Kantina sang eskwelahan opisina sang principal/district
Tuig nga gintukod klasehan Mga masustansiya nga pagkaon supervisor sang eskwelahan
Mga historical landmark Seksyon sang kada grado nga ginabaligya kag sarang
mabakal sa kantina sang
eskwelahan
Parehas sang: puto, arrozcaldo,
tinanok nga saging, tinank nga
kamote..kbp.
II. NILALAMAN
KAGAMITANG PANTURO
A. Sanggunian
1. Mga pahina sa Gabay ng
Guro
2. Mga pahina sa Kagamitang
Pang-mag-aaral
3. Mga pahina sa Teksbuk
4. Karagdagang Kagamitan
mula sa portal ng Learning
Resource
5.
B. Iba pang Kagamitang Panturo
III. PAMAMARAAN

1
A. Balik-Aral sa nakaraang aralin Sa diin ka nagabakal sang
Hampang: Paktakon : Ano ini? Ano ang ngalan sang imo Ihambal ang husto nga lokasyon Ano ang nagasirbe ikaduha nga
at/o pagsisimula ng bagong pagkaon kun ara ka sa
Parte ini sang balay kun sa diin: - eskwelahan? sang Eskwelahan. balay sang mga bata sa
aralin. eskwelahan?
ginabaton naton ang aton mga eskwelahan?
bisita?
- Diri ginaluto ang pagkaon sang Sa diin kamo nagabakal sang
pamilya. pagkaon kun ara kamo sa
- Nagatulog. eskwelahan?
-Nagapaligo
B. Paghahabi sa layunin ng aralin Ano nga pagpreparar ang inyo Ipakita ang isa ka mapa (mapa Maghimo sang isa ka “Lakbay-Aral” Ipamangkot:
Kilala bala ninyo ang mga pinuno
ginahimo bag-o kamo mag- sang Leon). sa sulod sang eskwelahan.
sang aton eskwelahan?
eskwela? Ano ang dapat mo nga mahibaluan
Ano ang tawag naton sa bagay Ipamasyar ang mga bata sa tanan parte sa imo eskwelahan?
Kun kinahanglan mo sila nga
nga ini? nga mga hulot klasehan sa sulod
kadtuan para istoryahon,
sang eskwelahan agud mangin Sa diin mo dapat baklon ang imo
nakahibalo ka bala kun sa diin mo
Ano bala ang makit-an sa isa ka pamilyar sila sa mga parte sini. mga pagkaon sa eskwelahan?
sila pangitaon?
mapa?

Importante bala ini?

C. Pag-uugnay ng mga halimbawa Ipamangkot: Ano ang dapat mo Ipamangkot: Ano ang dapat mo Ipamangkot: Ano ang dapat Ipamangkot: Ano ang dapat mo
sa bagong aralin. nga mahibaluan parte sa imo nga mahibaluan parte sa imo mo nga mahibaluan parte sa imo nga mahibaluan nahanungod sa
eskwelahan? eskwelahan? eskwelahan? imo eskwelahan?

Ano ang nagasirbe nga ikaduha Sa diin mo pwede kadtuan ang


nga balay sang mga bata sa prinsipal sang eskwelahan kun
eskwelahan? kinahanglanon?

D. Pagtalakay ng bagong konsepto Ipabati ang istorya: Isulat sa pisara ang kumpleto Istoryahan ang ginhimo nga Istoryahan ang mga inagihan sang Maghiwat liwat sang isa ka
at paglalahad ng bagong nga ngalan sang eskwelahan. paglibot sa bilog nga eskwelahan. mga bata sa adlaw-adlaw nila nga “Lakbay-Aral” sa eskwelahan. Sa
kasanayan #1 May klase na Naman Magtawag sang bata agud kabuhi sa eskwelahan kun oras sini nga tinion, ipamasyar ang mga
basahon ini. Gamit ang mapa sang sang rises. bata sa opisina sang principal kag
“Hoy, Aeron! Sa diin ka eskwelahan, ipatudlo ang mga district supervisor. (Giyahan ang
makadto? ang pamangkot ni Ano ang ngalan sang imo parte sini. mga bata agud malikawan nga

2
Javeth sa ila ni Aeron kag Tanisha.
“Sa ila ni Jack kag Yuhan.
Makadto kami sa eskwelahan,” ang
sabat ni Aeron.
eskwelahan?
“May klase na naman! Dali,
upod ka sa amon! Importante bala nga mahibaluan Ehemplo. mga hulot-klasehan makahimo sang gahud kag
ninyo ang lokasyon o nahamtangan sang grade 1, 2, 3, etc. Sa diin kamo nagabakal sang mga makadistorbo sa mga hilikuton).
Maupod man ang mga kahampang sang inyo eskwelahan? pagkaon nga inyo ginakaon sa Itudlo ang nahamtangan sang
ko, sila ni Peter, Al Quin kag Kim eskwelahan kun oras sang rises? opisina sang principal kag district
Angelo. Pamatii: supervisor.

“Sige, upda na lang pati mga amigo Ang ____________ Elementary


mo.” School makit-an sa Tugutan nga makalantaw-lantaw
“Sin-o? Sila ni Kim, Arvin kag ____________________________ ang mga bata sa lugar.
Princess?” ang pamangkot ni __________________
Javeth. (Gamiton ang mapa sa pagtudlo
sang lokasyon sang eskwelahan sa
“Huo, dali na. Tawga na sila para mapa sang _________.
upod na lang kita tanan.

Malakat na kita sa eskwelahan.


May klase na nman.

E. Pagtalakay ng bagong konsepto . Pagtalakay: . Pagtalakay: Pila tanan ang mga hulot klasehan Pagtalakay: Sa diin makit-an ang opisina sang
at paglalahad ng bagong a. Ano ang ngalan sang sa aton eskwelahan? prinsipal?
kasanayan #2 a. Parte sa ano ang istorya? imo eskwelahan? Ngaa nga sa kantina kamo
Sa diin ka nayon ka makadto kun mabakal sang inyo pagkaon para Pwede bala nga basta-basta na
b. Sa diin makadto ang mga bata? b. Ano nga barangay ang sa grade 2 ikaw ginsugo sang imo sa rises? lang makaguwa sulod ang mga
nakasakop diri? manunudlo? bata sa lugar nga ini?
c. Ano ang ila himuon sa Sa diin nayon makit-an ang aton
eskwelahan? c. Sa diin nga Probinsiya ini Kay sin-o hulot klasehan ang kantina? Kun mag-agi kamo sa lugar nga ini,
napartiniser? malapit sa Kantina? kbp. ano ang dapat ninyo likawan nga
d. Ginhambal bala ang ngalan Anu-ano nga mga pagkaon ang himuon?
sang eskwelahan sang mga bata? mabakal sa aton kantina?
Kun makit-an o masugata ninyo
e. Ikaw, ano ang imo nahibaluan Sa inyo pamatyagan, hilway bala ang principal o ang district
parte sa imo eskwelahan? nga kaunon ang mga pagkaon nga supervisor, malikaw bala kamo o
Nakahibalo ka bala kun ano ang ara sa aton kantina? Ngaa? dapat nga mahadlok sa iya?
ngalan sang imo eskwelahan?
Ano ang maayo ninyo nga
himuon?

3
F. Paglinang sa Kabihasaan (Tungo sa
Formative Assessment
G. Paglalapat ng aralin sa pang-araw- Magpamalakpak kun maayo ang
araw na buhay ginahimo sa opisina sang principal
Hampang: Pagtudlo sang o district supervisor X kun indi.
Ipasunod sa papel ang Ngalan
direksyon sang mga hulot
sang Eskwelahan sa mga bata.
klasehan. - Maghampang o maglagsanay sa
sulod sang opisina.
Tagaan sang igtalupangod ang
Grade 3? _______________
husto nga pagkunla kag pagamit Grupuhon ang mga bata kag
Ipasunod sa mga bata ang mapa Grade 2?_______________ - Mahipos nga nagalakat agud indi
sang daku nga letra. ipahulag kun paano sila dapat
kun sa diin makit-an ang lokasyon Grade 6 ? makaistorbo.
magpila sa kantina sa oras sang
sang eskwelahan.
rises.
- Tamyawon ang mga pinuno sang
eskwelahan sang may pagtaha.

-Likawan ang paghimo sang


gahud.

-Padayunon ang katinlo sang


[palibot sang opisina.
H. Paglalahat ng Aralin Sa diin ka naga-eskwela?
Sa diin ka naga-eskwela?
Sa diin ka naga-eskwela? Ngaa importante nga mahibaluan
Sa diin ka naga-eskwela? Ngaa importante nga mahibaluan
Sa diin ka naga-eskwela? Ngaa importante nga mahibaluan mo ang nahamtangan sang opisina
Ngaa importante nga mahibaluan mo ang mga hulot klasehan sa imo
Ngaa importante nga mahibaluan mo ang nahamtangan sang kantina sang principal kag district
mo ang ngalan sang imo eskwelahan?
mo ang lokasyon sang imo sang aton eskwelahan? supervisor?
eskwelahan?
eskwelahan? Tandaan:
Tandaan:
Importante nga hibaluon ang Tandaan:
Tandaan:
Tandaan: kantina sang aton eskwelahan
Importante nga hibaluon ang mga
Ang Leon Central Elementary agud didto ka magbakal sang mga Importante nga hibaluon ang
Ang ngalan sang akon eskwelahan hulot-klasehan sa aton eskwelahan
School makit-an sa L. Cabardo St., masustansiya nga pagkaon para sa opisina sang principal kag district
amo ang Leon Central Elementary agud madali ini matudlo o
Poblacion, Leon, Iloilo. imo rises. supervisor sang aton eskwelahan
School. makadtuan ang mga hulot
agud madali mo ini nga makadtuan
klasehan nga gusto naton kadtuan.
kun kinahanglanon.

I. Pagtataya ng Aralin Tawgon sang isa-isa ang mga Tawgon sang isa-isa ang mga A. Idrowing ang mga hulot A. Idrowing ang kantina sang aton A. Idrowing ang opisina sang
bata. bata. klasehan sang mga bata sa Grade eskwelahan. principal sang eskwelahan suno sa
4
1.
Ipahambal ang kumpleto nga iya sini modelo o matuod nga
Ipahambal ang kumpleto nga lokasyon sang ila eskwelahan. laragway.
B. Isa-isa nga tawagon ang mga
ngalan sang ila eskwelahan.
bata agud ihambal ang
B. Isa-isa nga tawagon ang mga
nahamtangan sang mgahulot
B Isa-isa nga tawagon ang mga bata agud ihambal ang
klasehan nga ginahambal.
bata agud ihambal ang nahamtangan sang pinuno sang
nahamtangan sang kantina sang eskwelahan.
ekwelahan.
Hal. Ang opisina sang pinuno sang
eskwelahan makit-an sa Gabaldon
building kag nagaatubang sa gate
sang eskwelahan.

J. Karagdagang Gawain para sa Kumpletuhon kag sauluhon: Sauluhon ang mga impormasyon Isulat sa imo kwaderno ang ngalan Idrowing ang iban pa nga mga Idrowing ang iban pa gid nga mga
takdang-aralin at remediation parte sa lokasyon sang inyo sang kada seksyon sang tanan butang nga gusto mo idugang sa butang nga gusto mo idugang sa
Naga-eskwela ako sa Leon Central eskwelahan. nga mga hulot klasehan halin sa mga gamit o kasangkapan sang opisina sang aton principal.
Elelementary School. grade 1 hasta sa Grade 6. aton kantina.

Ginapabugal ko ang akon Hal. Grade 1- A: Seksyon -


eskwelahan. ________
Grade 1 –B: Seksyon -
________
II. REMARKS
III. REFLECTION
A. Bilang ng mag-aaral na nakakuha
ng 80% sa pagtataya. ___ of Learners who earned 80% ___ of Learners who earned 80% ___ of Learners who earned 80% ___ of Learners who earned 80% ___ of Learners who earned 80%
above above above above above
B. Bilang ng mag-aaral na ___ of Learners who require ___ of Learners who require ___ of Learners who require ___ of Learners who require ___ of Learners who require
nangangailangan ng iba pang additional activities for remediation additional activities for remediation additional activities for remediation additional activities for remediation additional activities for remediation
gawain para sa remediation.
C. Nakatulong ba ang remedial? ___Yes ___No ___Yes ___No ___Yes ___No ___Yes ___No ___Yes ___No
Bilang ng mag-aaral na ____ of Learners who caught up ____ of Learners who caught up ____ of Learners who caught up ____ of Learners who caught up ____ of Learners who caught up
nakaunawa sa aralin. the lesson the lesson the lesson the lesson the lesson
D. Bilang ng mga mag-aaral na ___ of Learners who continue to ___ of Learners who continue to ___ of Learners who continue to ___ of Learners who continue to ___ of Learners who continue to
magpapatuloy sa remediation. require remediation require remediation require remediation require remediation require remediation
E. Alin sa mga istratehiyang Strategies used that work well: Strategies used that work well: Strategies used that work well: Strategies used that work well: Strategies used that work well:
pagtuturo nakatulong ng lubos? ___ Group collaboration ___ Group collaboration ___ Group collaboration ___ Group collaboration ___ Group collaboration
Paano ito nakatulong? ___ Games ___ Games ___ Games ___ Games ___ Games
___ Solving Puzzles/Jigsaw ___ Solving Puzzles/Jigsaw ___ Solving Puzzles/Jigsaw ___ Solving Puzzles/Jigsaw ___ Solving Puzzles/Jigsaw
___ Answering preliminary ___ Answering preliminary ___ Answering preliminary ___ Answering preliminary ___ Answering preliminary
activities/exercises activities/exercises activities/exercises activities/exercises activities/exercises
___ Carousel ___ Carousel ___ Carousel ___ Carousel ___ Carousel
___ Diads ___ Diads ___ Diads ___ Diads ___ Diads

5
___ Think-Pair-Share (TPS) ___ Think-Pair-Share (TPS) ___ Think-Pair-Share (TPS) ___ Think-Pair-Share (TPS) ___ Think-Pair-Share (TPS)
___ Rereading of Paragraphs/ ___ Rereading of Paragraphs/ ___ Rereading of Paragraphs/ ___ Rereading of Paragraphs/ ___ Rereading of Paragraphs/
Poems/Stories Poems/Stories Poems/Stories Poems/Stories Poems/Stories
___ Differentiated Instruction ___ Differentiated Instruction ___ Differentiated Instruction ___ Differentiated Instruction ___ Differentiated Instruction
___ Role Playing/Drama ___ Role Playing/Drama ___ Role Playing/Drama ___ Role Playing/Drama ___ Role Playing/Drama
___ Discovery Method ___ Discovery Method ___ Discovery Method ___ Discovery Method ___ Discovery Method
___ Lecture Method ___ Lecture Method ___ Lecture Method ___ Lecture Method ___ Lecture Method
Why? Why? Why? Why? Why?
___ Complete IMs ___ Complete IMs ___ Complete IMs ___ Complete IMs ___ Complete IMs
___ Availability of Materials ___ Availability of Materials ___ Availability of Materials ___ Availability of Materials ___ Availability of Materials
___ Pupils’ eagerness to learn ___ Pupils’ eagerness to learn ___ Pupils’ eagerness to learn ___ Pupils’ eagerness to learn ___ Pupils’ eagerness to learn
___ Group member’s Cooperation ___ Group member’s Cooperation ___ Group member’s Cooperation ___ Group member’s Cooperation ___ Group member’s Cooperation
in in in in in
doing their tasks doing their tasks doing their tasks doing their tasks doing their tasks
F. Anong suliranin ang aking __ Bullying among pupils __ Bullying among pupils __ Bullying among pupils __ Bullying among pupils __ Bullying among pupils
naranasan na solusyunan sa __ Pupils’ behavior/attitude __ Pupils’ behavior/attitude __ Pupils’ behavior/attitude __ Pupils’ behavior/attitude __ Pupils’ behavior/attitude
tulong ng aking punungguro at
superbisor? __ Colorful Ims __ Colorful IMs __ Colorful Ims __ Colorful Ims __ Colorful IMs
__ Unavailable Technology __ Unavailable Technology
__ Unavailable Technology Equipment (AVR/LCD) __ Unavailable Technology __ Unavailable Technology Equipment (AVR/LCD)
Equipment (AVR/LCD) __ Science/ Computer/ Equipment (AVR/LCD) Equipment (AVR/LCD) __ Science/ Computer/
__ Science/ Computer/ Internet Lab __ Science/ Computer/ __ Science/ Computer/ Internet Lab
Internet Lab __ Additional Clerical works Internet Lab Internet Lab __ Additional Clerical works
__ Additional Clerical works __ Additional Clerical works __ Additional Clerical works

G. Anong kagamitang panturo ang The lesson have successfully The lesson have successfully The lesson have successfully The lesson have successfully The lesson have successfully
aking nadibuho na nais kong delivered due to: delivered due to: delivered due to: delivered due to: delivered due to:
ibahagi sa mga kapwa ko guro? ___ pupils’ eagerness to learn ___ pupils’ eagerness to learn ___ pupils’ eagerness to learn ___ pupils’ eagerness to learn ___ pupils’ eagerness to learn
___ complete/varied IMs ___ complete/varied IMs ___ complete/varied IMs ___ complete/varied IMs ___ complete/varied IMs
___ uncomplicated lesson ___ uncomplicated lesson ___ uncomplicated lesson ___ uncomplicated lesson ___ uncomplicated lesson
___ worksheets ___ worksheets ___ worksheets ___ worksheets ___ worksheets
___ varied activity sheets ___ varied activity sheets ___ varied activity sheets ___ varied activity sheets ___ varied activity sheets

You might also like