You are on page 1of 8

GRADE 1 School Grade Level ONE

DAILY LESSON LOG Teacher Learning Area ARALING PANLIPUNAN


Date Quarter/Week 3 – Week 1

LUNES MARTES MIYERKULES HUWEBES BIYERNES


I. Layunin -
A. Pamantayang Pangnilalaman Ang mag-aaral ay…
naipamamalas ang pag-unawa sa kahalagahan ng pagkilala ng mga batayang impormasyon ng pisikal na kapaligiran ng sariling paaralan at ng mga taong bumubuo dito na nakakatulong sa
paghubog ng kakayahan ng bawat batang mag-aaral
B. Pamantayan sa Pagganap Ang mag-aaral ay…
buong pagmamalaking nakapagpapahayag ng pagkilala at pagpapahalaga sa sariling paaralan
C. Mga Kasanayan sa Pagkatuto AP1PAA-IIIa-1
Isulat ang bawat code ng Nasasabi ang mga batayang impormasyon tungkol sa sariling paaralan: pangalan nito (at bakit ipinangalan ang paaralan sa taong ito), lokasyon, mga bahagi nito, taon ng pagkakatatag at
kasanayan ilang taon na ito, at mga pangalan ng gusali o silid (at bakit ipinangalan sa mga taong ito)
Contextualized Competency Nasasabi ang mga batayang impormasyon tungkol sa sariling paaralan: pangalan nito (at bakit ipinangalan ang paaralan sa taong ito), lokasyon, mga bahagi nito, taon ng pagkakatatag at
ilang taon na ito, at mga pangalan ng gusali o silid (at bakit ipinangalan sa mga taong ito)
e.g. Leon Central Elementary School
Javellana St., Poblacion, Leon, Iloilo
1917
Gabaldon Building
II. NILALAMAN
KAGAMITANG PANTURO
A. Sanggunian
1. Mga pahina sa Gabay ng
Guro
2. Mga pahina sa Kagamitang
Pang-mag-aaral
3. Mga pahina sa Teksbuk
4. Karagdagang Kagamitan
mula sa portal ng Learning
Resource
5.
B. Iba pang Kagamitang Panturo
III. PAMAMARAAN
A. Balik-Aral sa nakaraang aralin Hampang: Paktakon : Ano ini? Ano ang ngalan sang imo Ano ang ngalan sang imo Ano ang ikaduha naton nga puluy- Ano ang mga parte sang
at/o pagsisimula ng bagong Parte ini sang balay kun sa diin: - eskwelahan? eskwelahan? an? eskwelahan nga aton gintun-an
aralin. ginabaton naton ang aton mga kahapon?
bisita? Eskwelahan.
- Diri ginaluto ang pagkaon sang Sa diin ini nahamtang?
pamilya. Sa diin ka naga eskwela?
1
Leon Central Elementary School

Sa diin ini napahamtang?


Sa L. Cabardo St., Poblacion,
- Nagatulog. Leon, Iloilo
-Nagapaligo
Sang san -o ini natukod?
sang tuig 1917

Pila na ka tuig in inga natukod?


106
B. Paghahabi sa layunin ng aralin Ano nga pagpreparar ang inyo Ang eskwelahan makabig nga Nahibaluan na naton ang ngalan Weekly Test
ginahimo bag-o kamo mag- ikaduha naton nga puloy-an. sanga ton eskwelhan kag ang iban
eskwela? pa nga detalye nahanungod diri.
Ipakita ang isa ka mapa (mapa Diri ginatudluan ang mga bata sa 1. Lugar kon sa diin ka
sang Leon). pagsulat, pag-isip kag pagbasa. Nahibaluan man naton ng aini amo ginatudluan nga magbasa kag
ang ikaduha naton nga puloy-an magsulat.
Ano ang tawag naton sa bagay Nahibaluan na naton kun ano ang kag ini ang lugar kun sa diin kita
nga ini? ngalan sang aton eskwelahan kag ginatudluan nga magsulat, mag-isip a. Hulot-klasehan
kun sa diin ini nahamtang. kag magbasa. b. Halampangan
Ano bala ang makit-an sa isa ka c. Hulot-balasahan
mapa? Ginatudluan man kita diri sang
iban pa gid nga mga ihibalo parte 2. Napilasan ang imo kaeskwela
Importante bala ini? sa aton palibot. kay nadagpa ini. Diin mo sia
dal-on?
Sa eskwelahan ginaporma ka para a. Kantina
mas mangin mabinungahon kag b. Halampangan
maayo nga klase sang bata. c. Klinika
C. Pag-uugnay ng mga Ipamangkot: Ano ang dapat mo Ipamangkot: Ano ang dapat mo Ipamangkot: Nahibaluan bala ninyo Ipamangkot: ANo nga mga
halimbawa sa bagong aralin. nga mahibaluan parte sa imo nga mahibaluan parte sa imo kun sang san o gintukod ang aton istruktura ang sarang mapabugal 3. Oras na sang recess. Gusto
eskwelahan? eskwelahan? eskwelahan? sa aton eskwelahan? mo magbakal sang sopas para
Ipabati ang istorya: Isulat sa pisara ang kumpleto nga Leon Central Elementary School Ang Leon Central Elementary sa imo pamahaw.
D. Pagtalakay ng bagong
konsepto at paglalahad ng ngalan sang eskwelahan. ang ngalan sang aton eskwelahan. School makabig isa sa pinakadaku
May klase na Naman Magtawag sang bata agud nga eskwelahan sa banwa sang a. Hulot-balasahan
bagong kasanayan #1 b. Klinika
Ni Gng. Maria Theresa V. Villaruz basahon ini. Ini makit-an sa L. Cabardo St., Leon. Madamo sang mga
Poblacion, Leon, Iloilo. estudyante ang naga eskwela diri. c. Kantina
“Hoy, Aeron! Sa diin ka Ano ang ngalan sang imo
makadto? ang pamangkot ni eskwelahan? Nahibaluan bala ninyo kun san o Isa sa mga ginapabugal nga 4. Gusto mo maghampang. Sa
Javeth sa ila ni Aeron kag Tanisha. gintukod ang aton eskwelahan? istruktura sang Leon Central diin ka dapat makadto.
Importante bala nga mahibaluan Elementary School amo ang
“Sa ila ni Jack kag Yuhan. ninyo ang lokasyon o nahamtangan Ipakita ang logo sang eskwelahan. Gabaldon Building. a. Hulot-klasehan
Makadto kami sa eskwelahan, sang inyo eskwelahan? b. Kantina
excited na kami nga makita ang c. Halampangan
Leon Central Elementary School,” Pamatii: Gabaldon nga buot hambalon

2
ang sabat ni Aeron. panublion nga mga school 5. Ginsugo ka sang imo
Ang Leon Central Elementary buildings sang pungsod nga manunudlo nga maghulam
“May klase na naman! Dali, School makit-an sa L. Cabardo St., gintukod pa sang tiempo sang mga sang libro. Diin ka dapat
upod ka sa amon! Brgy. Poblacion, sa banwa sang Amerikano. Ang inspirasyon sa magkadto?
Leon, kag sa probinsiya sang Iloilo. pagtukod sini nga mga architecture
Maupod man ang mga kahampang amo ang Bahay Kubo kag balay a. Klinjka
ko, sila ni Peter, Al Quin kag Kim (Gamiton ang mapa sa pagtudlo nga bato. b. Hulot-klasehan
Angelo. sang lokasyon sang eskwelahan sa c. Hulot-balasahan
mapa sang Leon. Ini ang logo sang aton eskwelahan.
“Sige, upda na lang pati mga amigo Makit-an diri ang ngalan sang aton
mo.” eskwelahan.
II. Idrowing ang aton
“Sin-o? Sila ni Kim, Arvin kag Makit-an diri ang daku nga kamot eskwelahan kag sa
Princess?” ang pamangkot ni nga naga-uyat sa isa ka idalum sini isulat ang
Javeth. eskwelahan. ngalan sang ation
eskwelahan. (5pts.)
“Huo, dali na. Tawga na sila para Ini nagarepresentar sa mga kamot
upod na lang kita tanan. sang mga tawo nga nagbulig
suporta agud mangin progresibo
Malakat na kita sa eskwelahan. ang aton eskwelahan, makita ang
Malapit man lang diri sa aton ang mga dahon sang laurel nga
L. Cabardo St, Poblacion, Leon, nagasimbolo sang kaalam nga
Iloilo sa diin nahamtang ang aton sarang makuha sa eskwelahan.
eskwelahan.
Makit-an sa idalum ang tuig kun
“Huo, malakat lang kita para sang san-o natukod ang aton
makakinot kita sa pamasahe. Dali eskwelahan.
eksayted na ako nga makita ang
aton mga manunudlo kag iban nga Ano ang tuig nga ini?
mga kaeskwela.

“Yehey! May klase na naman!


Ang dululungan nga hambal sang
mga bata.

E. Pagtalakay ng bagong . Pagtalakay: . Pagtalakay: Base sa logo sang aton May nagakalain-lain nga parte ang
konsepto at paglalahad ng a. Parte sa ano ang estorya? eskwelahan sang ano nga tuig ini aton eskwelahan.
bagong kasanayan #2 b. Sa diin makadto ang mga a. Ano ang ngalan sang imo natukod?
bata? eskwelahan? Hulot- klasehan – diri ginatudluan
c. Ano ang ila himuon sa b. Ano nga barangay ang 1917 ang mga bata sa pagsulat, pag-isip
eskwelahan? nakasakop diri? kag pagbasa.
d. Ginhambal bala ang c. Sa diin nga Probinsiya ini
ngalan sang eskwelahan sang mga napartiniser? Kun sang tuig 1917 ini natukod, Hulot balasahan - makit-an ang
bata? pila na ka tuig nga nagaeksister madamo nga libro sa hulot ng aini.
e. Ikaw, ano ang imo ang aton eskwelahan? Diri ang lugar sa diin nagabasa ang

3
mga estudyante.
106 na ka tuig ang aton
eskwelahan. Kantina – diri nagabakal kag
nagakaon ang mga bata kada
recess.

Palahampangan – isa ka parte


sang eskwelahan kon sa diin
nagahampang ag mga bata.
nahibaluan parte sa imo
eskwelahan? Nakahibalo ka bala
Klinika – diri ginabulong ang mga
kun ano ang ngalan sang imo
bat nga may sakit ukon nagalain
eskwelahan?
ang pamatyag.

Kasilyas – diri nagapangihi ukon


ginagamit sa personal nga
kinahanglanon sang mga bata.
May ara nga pambabaye kag
Panglalaki nga kasilyas.

F. Paglinang sa Kabihasaan (Tungo sa Ano ang ngalan sang aton Sabtan ang mga pamangkot.
Formative Assessment eskwelahan?
6. Ini ang ikaduha nga puloy-an
Leon Central Elementary School sang mga estudyante
kasubong mo?
Sa diin makit-an ang Leon Central 7. Diri nagatuon magsulat, mag-
Ano ang ngalan sang aton Elementary School? isip kag magbasa ang mga
eskwelahan? bata?
L. Cabardo St., Poblacion, 8. Diri nagapangihi kag
Ano ang ngalan sang aton Leon Central Elementary School Leon, Iloilo nagapagua sang ila higko ang
eskwelahan? mga bata.
Sa diin makit-an ang Leon Central Sang san-o natukod ang aton 9. Diri nagakaon ang mga bata ku
Leon Central Elementary School Elementary School? recess.
eskwelahan?
L. Cabardo St., Poblacion,
1917
Leon, Iloilo
Pila na ka tuig ang aton
eskwelahan?

106 na ka tuig ang Leon


Central Elementary School
G. Paglalapat ng aralin sa pang- Ipasunod sa papel ang ngalan Ipasunod sa mga bata ang mapa Ipasulat sa mga bata ang ngalan Sa diin ka dapat makadto kun
araw-araw na buhay sang eskwelahan sa mga bata. kun sa diin makit-an ang lokasyon sang eskwelahan. gusto mo magkaon sang recess?
sang eskwelahan.
4
Sa diin ka naman makadto kun
nagalain ang imo pamatyag?

Gusto mo maghulam sang libro


Tagaan sang igtalupangod ang
ukon gusto mo magbasa. ANo nga
husto nga pagbaybay kag pagamit
lugar ini?
sang daku nga letra.
Ano nga lugar sa diin ginatudluan
ang mga bata nga magsulat kag
magbasa.

H. Paglalahat ng Aralin Tandaan: Tandaan:


May nagakalain-lain nga parte ang
Ang Eskwelahan sang Leon aton eskwelahan.
Central Elementary School makit-
an sa L. Cabardo St., Brgy. Hulot- klasehan – diri ginatudluan
Poblacion, Leon, Iloilo. ang mga bata sa pagsulat, pag-isip
kag pagbasa.
Ini gintukod sang tuig 1917.
Hulot balasahan - makit-an ang
Sa diin ka naga-eskwela?
106 na ka tuig ang Leon Central madamo nga libro sa hulot ng aini.
Elementary School. Diri ang lugar sa diin nagabasa ang
Ngaa importante nga mahibaluan
Sa diin ka naga-eskwela? mga estudyante.
mo ang lokasyon sang imo
eskwelahan?
Ngaa importante nga mahibaluan Kantina – diri nagabakal kag
mo ang ngalan sang imo nagakaon ang mga bata kada
Tandaan:
eskwelahan? recess.
Ang Eskwelahan sang Leon
Central Elementary School makit-
Tandaan: Palahampangan – isa ka parte
an sa L. Cabardo St., Brgy.
Ang ngalan sang akon eskwelahan sang eskwelahan kon sa diin
Poblacion, sa banwa sang Leon,
amo ang Leon Central Elementary nagahampang ag mga bata.
kag sa Probinsiya sang Iloilo.
School.
Klinika – diri ginabulong ang mga
Makit-an ini malapit sa tindahan
bat nga may sakit ukon nagalain
sang banwa sang Leon.
ang pamatyag.

Kasilyas – diri nagapangihi ukon


ginagamit sa personal nga
kinahanglanon sang mga bata.
May ara nga pambabaye kag
Panglalaki nga kasilyas.

I. Pagtataya ng Aralin Tawgon sang isa-isa ang mga Tawgon sang isa-isa ang mga Tawgon sang isa-isa ang mga Kilalahon ang mga laragway. Isulat
bata. bata. ang ngalan sang laragway nga

5
Ipahambal ang kumpleto nga bata. makit-an sa kahon.
ngalan sang ila eskwelahan.
Sabtan ang mga masunod nga
pamangkot.
a. Hulot -balasahan
10. Ano ang ngalan sang aton b. Kantina
eskwelahan? c. Klinika
d. Hulot klasehan
11. Sa diin ini napahamtang? e. halampangan

12. Sang san-o ini gintukod?


1.
13. Pila na ka tuig ang aton
eskwelahan?

2.
Ipahambal ang kumpleto nga
lokasyon sang ila eskwelahan.

3.

4.

6
J. Karagdagang Gawain para sa Kumpletuhon kag Sauluhon: Sauluhon ang mga impormasyon Sauluhon ang mga impormasyon Sauluhon ang mga parte sang
takdang-aralin at remediation Naga-eskwela ako sa parte sa lokasyon sang inyo parte sa kaugalingon nga eskwelahan nga aton natun-an.
___________________. eskwelahan. eskwelahan.

Ginapabugal ko ang akon


eskwelahan.

III. REMARKS
IV. REFLECTION
A. Bilang ng mag-aaral na nakakuha
ng 80% sa pagtataya. ___ of Learners who earned ___ of Learners who earned ___ of Learners who earned ___ of Learners who earned ___ of Learners who earned
80% above 80% above 80% above 80% above 80% above
B. Bilang ng mag-aaral na ___ of Learners who require ___ of Learners who require ___ of Learners who require ___ of Learners who require ___ of Learners who require
nangangailangan ng iba pang additional activities for additional activities for additional activities for additional activities for additional activities for
gawain para sa remediation. remediation remediation remediation remediation remediation
C. Nakatulong ba ang remedial? ___Yes ___No ___Yes ___No ___Yes ___No ___Yes ___No ___Yes ___No
Bilang ng mag-aaral na ____ of Learners who caught up ____ of Learners who caught up ____ of Learners who caught up ____ of Learners who caught up ____ of Learners who caught up
nakaunawa sa aralin. the lesson the lesson the lesson the lesson the lesson
D. Bilang ng mga mag-aaral na ___ of Learners who continue ___ of Learners who continue ___ of Learners who continue ___ of Learners who continue ___ of Learners who continue
magpapatuloy sa remediation. to require remediation to require remediation to require remediation to require remediation to require remediation
E. Alin sa mga istratehiyang Strategies used that work well: Strategies used that work well: Strategies used that work well: Strategies used that work well: Strategies used that work well:
pagtuturo nakatulong ng lubos? ___ Group collaboration ___ Group collaboration ___ Group collaboration ___ Group collaboration ___ Group collaboration
Paano ito nakatulong? ___ Games ___ Games ___ Games ___ Games ___ Games
___ Solving Puzzles/Jigsaw ___ Solving Puzzles/Jigsaw ___ Solving Puzzles/Jigsaw ___ Solving Puzzles/Jigsaw ___ Solving Puzzles/Jigsaw
___ Answering preliminary ___ Answering preliminary ___ Answering preliminary ___ Answering preliminary ___ Answering preliminary
activities/exercises activities/exercises activities/exercises activities/exercises activities/exercises
___ Carousel ___ Carousel ___ Carousel ___ Carousel ___ Carousel
___ Diads ___ Diads ___ Diads ___ Diads ___ Diads
___ Think-Pair-Share (TPS) ___ Think-Pair-Share (TPS) ___ Think-Pair-Share (TPS) ___ Think-Pair-Share (TPS) ___ Think-Pair-Share (TPS)
___ Rereading of Paragraphs/ ___ Rereading of Paragraphs/ ___ Rereading of Paragraphs/ ___ Rereading of Paragraphs/ ___ Rereading of Paragraphs/
Poems/Stories Poems/Stories Poems/Stories Poems/Stories Poems/Stories
___ Differentiated Instruction ___ Differentiated Instruction ___ Differentiated Instruction ___ Differentiated Instruction ___ Differentiated Instruction
___ Role Playing/Drama ___ Role Playing/Drama ___ Role Playing/Drama ___ Role Playing/Drama ___ Role Playing/Drama
___ Discovery Method ___ Discovery Method ___ Discovery Method ___ Discovery Method ___ Discovery Method
___ Lecture Method ___ Lecture Method ___ Lecture Method ___ Lecture Method ___ Lecture Method
Why? Why? Why? Why? Why?
___ Complete IMs ___ Complete IMs ___ Complete IMs ___ Complete IMs ___ Complete IMs
___ Availability of Materials ___ Availability of Materials ___ Availability of Materials ___ Availability of Materials ___ Availability of Materials
___ Pupils’ eagerness to learn ___ Pupils’ eagerness to learn ___ Pupils’ eagerness to learn ___ Pupils’ eagerness to learn ___ Pupils’ eagerness to learn
___ Group member’s ___ Group member’s ___ Group member’s ___ Group member’s ___ Group member’s
Cooperation in Cooperation in Cooperation in Cooperation in Cooperation in
doing their tasks doing their tasks doing their tasks doing their tasks doing their tasks
F. Anong suliranin ang aking naranasan na __ Bullying among pupils __ Bullying among pupils __ Bullying among pupils __ Bullying among pupils __ Bullying among pupils
solusyunan sa tulong ng aking __ Pupils’ behavior/attitude __ Pupils’ behavior/attitude __ Pupils’ behavior/attitude __ Pupils’ behavior/attitude __ Pupils’ behavior/attitude
punungguro at superbisor?
__ Colorful Ims __ Colorful IMs __ Colorful Ims __ Colorful Ims __ Colorful IMs
__ Unavailable Technology __ Unavailable Technology

7
__ Unavailable Technology Equipment (AVR/LCD) __ Unavailable Technology __ Unavailable Technology Equipment (AVR/LCD)
Equipment (AVR/LCD) __ Science/ Computer/ Equipment (AVR/LCD) Equipment (AVR/LCD) __ Science/ Computer/
__ Science/ Computer/ Internet Lab __ Science/ Computer/ __ Science/ Computer/ Internet Lab
Internet Lab __ Additional Clerical works Internet Lab Internet Lab __ Additional Clerical works
__ Additional Clerical works __ Additional Clerical works __ Additional Clerical works

G. Anong kagamitang panturo ang aking The lesson have successfully The lesson have successfully The lesson have successfully The lesson have successfully The lesson have successfully
nadibuho na nais kong ibahagi sa mga delivered due to: delivered due to: delivered due to: delivered due to: delivered due to:
kapwa ko guro? ___ pupils’ eagerness to learn ___ pupils’ eagerness to learn ___ pupils’ eagerness to learn ___ pupils’ eagerness to learn ___ pupils’ eagerness to learn
___ complete/varied IMs ___ complete/varied IMs ___ complete/varied IMs ___ complete/varied IMs ___ complete/varied IMs
___ uncomplicated lesson ___ uncomplicated lesson ___ uncomplicated lesson ___ uncomplicated lesson ___ uncomplicated lesson
___ worksheets ___ worksheets ___ worksheets ___ worksheets ___ worksheets
___ varied activity sheets ___ varied activity sheets ___ varied activity sheets ___ varied activity sheets ___ varied activity sheets

You might also like