You are on page 1of 11

JU Mješovita srednja škola “Tuzla”

Bosne Srebrene 8
75 000 TUZLA
Tel.: 035/ 282-548
E-mail: mss.tuzla@montk.gov.ba

PRIPREMA ZA OGLEDNO-UGLEDNI ČAS


PORODICA ZANIMANJA Ostala zanimanja
NAZIV I STEPEN Krojač, III stepen
ZANIMANJA
PREDMET Engleski jezik i Bosanski jezik i komunikacija (korelacija predmeta)
NAZIV MODULA Poslovna komunikacija i traženje posla; My Job
BROJ I ŠIFRA MODULA OP-01-13, zajednički modul za sva zanimanja; OP-02-06, zajednički modul
MODULA ZA PREDMET za sva zanimanja
NASTAVNA TEMA Poslovna pisma
NASTAVNA JEDINICA Molba - request
RAZRED III5
VRIJEME 1 nastavni čas, 45 min.
DATUM 20.2.2024.
PROFESORI Hadžibeganović Amra i Hodžić Elvira
TIP ČASA Obrada novog nastavnog gradiva
SVRHA Osposobiti učenika da razvije vještine poslovne komunikacije potrebne za
posao i sposobnosti za traženje i zadržavanje posla
POSEBNI USLOVI predznanje modul Vještine istraživanja i prezentacije, Fonetika i
morfologija, Sintaksa
CILJEVI:

ODGOJNI - razvijanje radnih navika, urednosti i pozitivnog odnosa prema radu;


- izgrađivanje sposobnosti za rad u timu;
- razvijanje pozitivne radne etike i podsticanje odgovornosti na radu;
- razvijanje jezičke sposobnosti u vezi sa poslom i radnim mjestom;
- razvijanje pravilne komunikacije među ljudima;
- vježbanje i sticanje vještina i osobina potrebnih za radno mjesto;
- bogaćenje rječnika
OBRAZOVNI vježbanje i sticanje vještine u pisanju molbe dajući relevantne podatke
(ortoepija i ortografija)
FUNKCIONALNI - razvijanje kritičkog mišljenja;
- razvijanje sposobnosti logičkog razmišljanja;
- pravilnog govora i pisanja;
- razvijanje vještine govora, slušanja, posmatranja
- razvijanje i podsticanje kreativnosti i vještine učenika;

REZULTATI UČENJA – ISHODI UČENJA:

Učenici će: - biti sposobni da napišu molbu dajući relevantne podatke


- moći artikulirati primarnu svrhu molbe i identificirati njene ključne komponente
- demonstrirati sposobnost organizovanja molbe u jasnoj i koherentnoj strukturi,
uključujući odgovarajuće naslove i paragrafe;
- procijeniti i odabrati relevantne informacije koje će se uključiti u molbu
- poboljšati svoje znanje jezika koristeći formalni i odgovarajući vokabular, pokazujući
snažno poznavanje gramatike i pravopisa;
- razumjeti važnost lektoriranja i uređivanja kako bi se eliminisale greške, osiguravajući
uglađenu i profesionalnu molbu;
- uključiti se u kritičko razmišljanje o vlastitim snagama i slabostima, uzimajući u obzir
povratne informacije kako bi kontinuirano poboljšavali svoje vještine pisanja molbi;
JU Mješovita srednja škola “Tuzla”
Bosne Srebrene 8
75 000 TUZLA
Tel.: 035/ 282-548
E-mail: mss.tuzla@montk.gov.ba

POTREBNI RESURSI za čas pripremiti napisanu molbu na engleskom i bosanskom jeziku


NASTAVNI OBLICI I METODE frontalni rad, grupni rad i individualni rad
METODE RADA kombinovane metode – metoda moždane oluje, dijaloška metoda,
metoda demonstriranja
PREPORUČENA LITERATURA Senahid Halilović: Pravopis bosanskog jezika; S. Stanojlović, V.
Gaković, R. Lalović i A. Popović : Poslovna komunikacija za treći
razred stručnih škola i za treći i četvrti razred srednjih škola; David
Spencer: Gateway B1, 2nd edition; Macmillan
NASTAVNA UČILA I Tabla, kopirani materijali
MATERIJALI
MEĐUPREDMETNA Povezanost predmeta
KORELACIJA
TEHNIKE OCJENJIVANJA Formativno ocjenjivanje na času kroz neformalno posmatranje,
pitanja i aktivnosti učenika

ORGANIZACIJA ČASA

ZAGRIJAVANJE MOTIVACIJSKI DIO ČASA – 2 min.

UVODNI DIO MOŽDANA OLUJA I PODJELA U GRUPE – 3 min.


GLAVNI DIO - RAZUMIJEVANJE NAČINA PISANJE MOLBE(GRUPNI RAD U KOMBINACIJI
SA DIJALOŠKOM I FRONTALNOM METODOM) – 15 min

- PREPOZNAVANJE FRAZA KOJE SE KORISTE PRILIKOM PISANJA MOLBE


(DIJALOŠKA METODA) – 5 min.

- PISANJE MOLBE NA ENGLESKOM I BOSANSKOM JEZIKU (GRUPNI RAD)– 10


min.

ZAVRŠNI DIO ČITANJE I REFLEKSIJA –10 min

TOK IZVOĐENJA ČASA ( STRUKTURA INTERAKTIVNE NASTAVNE


JEDINICE –TOK, SADRŽAJ I NAČIN RADA)
Nastavnica (Amra H.) započinje čas
ZAGRIJAVANJE poslovicom „koga je moliti, nije ga kuditi“ – 2 min. N - Ui
pita (Elvira H.) za interpretaciju poslovice i
njen prevod na engleski
- Nastavnica (Amra H.) postavlja pitanje –
„Šta vam prvo pada na pamet kada kažemo
riječ molba?“ Tražimo od učenika da prevedu N – Ui
riječ „molba“ na engleski jezik (Elvira) –
request
UVODNI DIO -učenike dijelimo u grupe tako da nastavnik 3 min.
svakom od učenika dodijeli broj (1, 2, 3) –
JU Mješovita srednja škola “Tuzla”
Bosne Srebrene 8
75 000 TUZLA
Tel.: 035/ 282-548
E-mail: mss.tuzla@montk.gov.ba

učenici se grupišu na osnovu dodijeljenog N – Ui


broja (grupa učenika kojima je dodijeljen broj
1, grupa učenika kojima je dodijeljen broj 2, i
grupa kojima je dodijeljen broj 3)
Naglasiti da ćemo danas učiti pisati molbu
PRVA VJEŽBA:
- Podijeliti grupama učenika kopiran primjer
molbe na bosanskom i engleskom jeziku
(primjer 1);
- Učenike uputiti da uporede dvije molbe 5 min. N – Ui
PRILOG 1 (A) I (B) - koje su razlike u
pisanju molbe na bosanskom i na engleskom
jeziku? Odgovore napisati na tabli.

- Zamoliti učenike da navedu frazalne Ui (u grupama)


glagole, kao i fraze koje se koriste prilikom
pisanja molbe, te iste zapisati na tablu
5 min. Ui – N
GLAVNI DIO DRUGA VJEŽBA:
- Zadužiti grupe da naprave nacrt molbe.
Rezultat njihovog rada treba da bude
PRILOG 2 (A) i 2 (B);
10 min. Ui
- zamoliti učenike da pročitaju svoje radove
Ui
- Tražiti od učenika da dvije grupe napišu 5 min.
molbu na engleskom, a dvije na bosanskom
jeziku. Predmet molbe: molba NV za
odsustvo iz škole/request to Teachers' 10 min.
Council for absence from school)
- Zamoliti predstavnike grupa da pročitaju
molbe. Osvrnuti se na ispravnost napisanih 4 min. Ui – N
ZAVRŠNI DIO molbi

Završna riječ profesora


Parafrazirati sljedeći citat: „Zemlja koja 1 min N
uništava svoje školstvo, ne čini to nikad samo
zbog para, zbog toga što fale sredstva, ili zato
što besplatno školovanje opterećuje njen
državni budžet …
Ne!
Jedna zemlja koja uništava obrazovanje je
odveć pod vladavinom onih koji od širenja
obrazovanja strahuju...jer neobrazovanim
narodom lakše se manipuliše!"

Italo Calvino
- Podijeliti grupama učenika primjer
DODATNA pogrešno napisane molbe na engleskom i
AKTIVNOST bosanskom. Zamoliti ih da pronađu greške u 5 min. Ui
napisanim molbama.
JU Mješovita srednja škola “Tuzla”
Bosne Srebrene 8
75 000 TUZLA
Tel.: 035/ 282-548
E-mail: mss.tuzla@montk.gov.ba

(Treća vježba – PRILOG 3 (A) I 3 (B))


PRILOG 1 (A)
Prva vježba

Sabit Sabitović

Tuzlanska ulica 7

75 000 Tuzla

Nastavničko vijeće

JU Mješovita srednja škola Tuzla

Bosne srebrene 8

75 000 Tuzla

Predmet: Molba za polaganje maturskog ispita u vanrednom ispitnom roku

Redovna sam učenica trećeg razreda Mješovite srednje škole Tuzla, zanimanje krojač. U toku
dosadašnjeg školovanja imala sam vrlo dobar uspjeh.

Za junski ispitni rok školske 2023/2024. godine prijavila sam polaganje maturskog/završnog
ispita, ali zbog bolesti nisam mogla izaći na ispite (u prilogu je ljekarsko uvjerenje).

Molim Nastavničko vijeće da mi odobri polaganje u posebnom ispitnom roku da bih mogla
završiti treći razred u tekućoj školskoj godini. Uspješnim i pravovremenim završetkom školovanja
bilo bi mi omogućeno stalno zaposlenje.

Vjerujem da ćete uvažiti razloge i opravdanost moje molbe.

Tuzla, 15. juni 2024. godine

Podnosilac molbe:

_____________________

Sabit Sabitović
JU Mješovita srednja škola “Tuzla”
Bosne Srebrene 8
75 000 TUZLA
Tel.: 035/ 282-548
E-mail: mss.tuzla@montk.gov.ba

PRILOG 1 (B)

Sabit Sabitović

Tuzlanska ulica 7

75 000 Tuzla

Teachers council

JU Mješovita srednja škola Tuzla

Bosne srebrene 8

75 000 Tuzla

Subject: Application for taking the final exam during the extraordinary exam period

I am a regular student of the third grade of the Mješovita srednja škola Tuzla, tailor by vocation. In the
course of my education so far I had very good grades.

For the June exam period of the 2023/2024 I registered to take the final exam, however due to illness
I could not sit for the exams (a medical certificate is attached).

I am writing to kindly request the Teaching Council to allow me taking the exam in a special exam
period so that I can finish the third grade in the current school year. A successful and timely
completion of education would enable me to gain permanent employment.

I trust that you will appreciate the reasons and justification of my request.

Kind regards,

_____________________

Sabit Sabitović

Tuzla, June 15, 2024


JU Mješovita srednja škola “Tuzla”
Bosne Srebrene 8
75 000 TUZLA
Tel.: 035/ 282-548
E-mail: mss.tuzla@montk.gov.ba

PRILOG 2 (A)
Druga vježba

NACRT

(Podnosilac molbe)

___________________

___________________

___________________

(Ustanova ili pojedinac kome se podnosi)

__________________________________

__________________________________

__________________________________

(Predmet) ___________________________________

(Sadržaj)

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________

(Mjesto i datum) (Podnosilac molbe)

____________________ _______________________
JU Mješovita srednja škola “Tuzla”
Bosne Srebrene 8
75 000 TUZLA
Tel.: 035/ 282-548
E-mail: mss.tuzla@montk.gov.ba

PRILOG 2 (B)

Your name: __________________________________

Address: ____________________________________

Recipients name: ________________________________

Recipients address: ______________________________

Subject: Request to the ____________________

My name is ___________________________, and I am writing to kindly request your assistance with

___________________________________________.

Would you be available to ______________________________________ on

____________________________________________ (time, date)? Your support in this matter

would be greatly appreciated and would contribute significantly to

_________________________________________________________________________________.

Please let me know at your earliest convenience if you are able to assist me with this request. If you

require any further information or clarification, please do not hesitate to ask.

Thank you very much for considering my request.

Kind regards,

___________________________
JU Mješovita srednja škola “Tuzla”
Bosne Srebrene 8
75 000 TUZLA
Tel.: 035/ 282-548
E-mail: mss.tuzla@montk.gov.ba

PRILOG 3 (A)

Pročitati i analizirati strukturu, obim i pravilnost sljedeće molbe.

Sabit Sabitović

Tuzla

MJEŠOVITA ŠKOLA

(REDAKCIJI LISTA “RIZNICA ZNANJA”)

TUZLA

Predmet: Molba za saradnju

U posljednjem broju vašeg lista “Riznica znanja” pročitao sam mnogo zanimljivih sadržaja,
koji govore ponajviše o mladima u vašoj školi. Pošto je list otvoren za saradnju i iz drugih škola,
molim vas da me primite za saradnika.

Imam želju, a mislim i sklonosti, da se bavim novinarstvom. Budući da u mojoj školi ne izlazi
list, pripremao bih priloge iz školskog života za vaš list. Prilozi bi bili raznovrsni i vjerujem
zanimljivi, pored ostalog govorit će i o stvaralaštvu mladih.

Nadam se skoroj saradnji i pozdravljam vas.

U Tuzli, 12. februara 2024. godine Molilac:

________________________

(Sabit Sabitović)
JU Mješovita srednja škola “Tuzla”
Bosne Srebrene 8
75 000 TUZLA
Tel.: 035/ 282-548
E-mail: mss.tuzla@montk.gov.ba

PRILOG 3(B)

Sabit Sabitović
Tuzla

(EDITOR OF THE SCHOOL NEWSPAPER “RIZNICA ZNANJA”)

TUZLA

Subject: Request for cooperation

In the last issue of your magazine "Riznicaznanja", I read a lot of interesting content, which mostly
talks about the young people in your school. Since the paper is open for collaboration from other
schools, please accept me as a collaborator.

I have the desire, and also the inclination, to do journalism. Since my school does not publish a
newspaper, I would prepare articles from school life for your newspaper. The contributions would be
diverse and I believe interesting, among other things they will also talk about the creativity of young
people.

I hope to cooperate soon and I greet you.

Tuzla, February 12, 2024


JU Mješovita srednja škola “Tuzla”
Bosne Srebrene 8
75 000 TUZLA
Tel.: 035/ 282-548
E-mail: mss.tuzla@montk.gov.ba

PLAN TABLE

Pisanje molbe Writing a request

- Nacrt molbe (na bosanskom jeziku) Structure of a request

1. Lični podaci 1. Personal data

2. Podaci o onome kome se upućuje 2. Address of the recipient

3. Predmet 3. Subject

4. Obrazloženje 4. Explanation

5. Prilozi (ukoliko su potrebni) 5. Attachment

6. Mjesto i datum 6. Place and date

7. Potpis podnosioca molbe 7. Signature


JU Mješovita srednja škola “Tuzla”
Bosne Srebrene 8
75 000 TUZLA
Tel.: 035/ 282-548
E-mail: mss.tuzla@montk.gov.ba

PLAN TABLE

I am writing to you regarding/I am writing

to kindly request…

Obraćam Vam se sa molbom …

Molba - request

Nadam se skoroj saradnji - I am looking forward to cooperating with you

Lijep pozdrav Kind regards

Hvala Vam što ćete razmotriti moju molbu - Thank you very much for considering my request

You might also like