You are on page 1of 2

PISMENA PRIPREMA NASTAVNIKA ZA ČAS

Naziv i mjesto škole Treća osnovna škola


Datum 26.09.2023.god
Redni br.časa 17
Razred VI

Nastavnica Amila Sarajlić

Nastavni predmet Bosanski jezik i književnost

Nastavna cjelina Pravogovor


Metodska jedinica Kultura izražavanja-prepričavanje N.jezik/čitanje i vježba

Tip časa Obrada novog gradiva; čitanje i vježba


Cilj rada Naučiti osnovnu podjelu razgovora u bosanskom jeziku i
način na koji se može prepričavati u bos.jeziku
Zadaci Obrazovni: naučiti osnovne definicije te podjelu razgovora
u našem jeziku, naučiti koje rečenice se koriste u takvoj vrsti
razgovora te način na koji se prepričav au bosanskom
jeziku, pismeno I usmeno,

Odgojni: osposobiti učenika za samostalno usvajanje novih


znanja, tačnost, urednost, preciznost, kritičko i logičko
zaključivanje, osposobiti učenike za pravilan pravopis,
pravilnu upotrebu rečenica, subjekta i predikata

Funkcionalni: bogaćenje riječnika, njegovanje govorne


kulture uz pravilno upotrebljavanje rečenica u ovakvom
razgovoru

Oblik rada Frontalni, individualni

Nastavna sredstva i Udžbenik Naš jezik za VI razred, tabla, kreda, sveske


pomagala
Nastavne metode Dijaloška, demonstracija

UVODNI DIO (5 min.)


U uvodnom dijelu časa pitam učenike znaju li šta znači sažeto prepričati?

Ukoliko je odgovor odričan, pojašnjavam im da je to što kaće nešto prepričati, ali sa


iznošenjem svih glavnih činjenica I likova.

GLAVNI DIO (35.min,)

Najavljujem da ćemo danas raditi načine na koje možemo prepričavati, s naglaskom da


ćemo prepričavati njima poznati tekst “Ero s onog svijeta” koji su radili na prethodnim
časovimaa, koji je njima jako dobro I poznat I kojega se sječaju, a imaju ga u svojim
udžbenicima.

Nakon toga, pojašnjavam im kako to mi treba da se izražavamo, kako treba pravilno da


pišemo, a prije svega da govorimo.

Usmeni govor I razgovor govori mnogo o nama samima.

Da li su u upotrebi određene rečenice, koje su to čarobne riječi, d ali ih korisitimo, kada I


koliko često….??

Nakon toga, učenici prepričavaju dio iz udžbenika.

Za zadatak imaju da u roku ok 15 minuta napišu šta je to što im se posljednje lijepo


desilo u školi?

Prozivam par učenika koje ocjenjujem kda pročitaju sastav I kd aga I ostali učenici
zajedno sa mnom analiziraju.

ZAVRŠNI DIO ( 5 min.)


Ponoviti šta smo danas učili.

PLAN TABLE

Kultura izražavanja 26.09.2023.godine

Tekst: “Ero s onog svijeta”

You might also like