You are on page 1of 10

Тема: Микола Васильович Гоголь «Ніч перед Різдвом».

Тема кохання
в повісті. Образи Оксани і Вакули. Народні звичаї і традиції у творі.
Мета:
навчальна: визначити зв’язок М. Гоголя з Україною, повідомити історію
створення твору; ознайомити з новими сторінками повісті Гоголя «Ніч перед
Різдвом»; допомогти учням з’ясувати їх ідейно-художнє значення, роль
народних традицій та звичаїв; сприяти формуванню поняття «народність
твору»;
розвивальна: розвивати навички виразного читання, переказу, виділення
ключових епізодів, уміння висловлювати свої думки, аргументувати їх;
виховна: виховувати любов до читання, повагу до народних традицій,
почуття гумору; інтерес до звичаїв українського народу, та творчості М.
Гоголя.
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
 знати ключові факти про життя і творчість М. Гоголя;
 переказувати основні події твору;
 виявляти національні традиції й звичаї, висловлювати власне враження
від прочитаного, знати про зв’язки письменника з Україною;
 знати зміст повісті «Ніч перед Різдвом» і зможуть відтворити основні
події твору;
 виявляти національні традиції й звичаї, колорит і елементи
українського фольклору, що знайшли відображення у повісті (традиційні
образи, символи, елементи казки тощо);
Обладнання: портрет Миколи Гоголя, підручник, телевізор,
мультимедійна презентація, картка уроку, літературні пазли.
Тип уроку: урок формування та вдосконалення умінь і навичок.
Хід уроку:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Перегляд уривку з мультфільму
https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/1480412137/ceeeb42dd07bb68c1b98629e0f44f1ae/______.mp4
Тільки-но ви подивилися уривок із відомого мультфільму « Ніч перед
Різдвом» відомого письменника Миколи Гоголя.
Микола Васильович Гоголь… Яка талановита і загадкова особистість.
Росіяни називають його Николай Васильевич, українці – Микола Васильович, а
італійці – «синьор Николло», а для всього світу він просто Гоголь – великий
чарівник слова, ясновидець, наділений даром проникати в найсокровенніші
таємниці людської душі.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Перевірка домашнього завдання.
Перевіримо ваше знання сюжету повісті. Адже домашнім завданням було
прочитати повість до кінця.
Вправа «Сюжетний ланцюжок» https://learningapps.org/watch?
v=pty5px40521
IІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Перегляд фрагменту фільму (момент колядок)
Вчитель: Щойно ви переглянули фрагмент, знятого за дуже відомим
твором. Автор цього твору – Микола Васильович Гоголь. Письменник вводить
нас у радісну і таємничу атмосферу свята.
Давайте заплющимо очі та уявимо наступну картину, йде пухнастий сніг,
у віконце світить ясний місяць. У кутку стоїть ялинка. А в повітрі пахне
мандаринами та різними солодощами. На святковому столі – 12 страв і головна
з них?(очікувані відповіді учнів)
Методичний коментар: учитель акцентує увагу на відповідях, які
стосуються теми уроку.
 А кутя, це головна страва якого свята?
 А чи багато творів про традиції святкування Різдва ви можете
назвати?
IV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
Вчитель: Сьогодні на уроці ми з вами познайомимось з письменником,
якого хоч і не вважають українським, та всі його повісті сповнені любов’ю до
України, до традицій українського народу. Це - Микола Васильович Гоголь.
Отже, тема нашого уроку: «Микола Васильович Гоголь. Гоголь та
Україна. «Ніч перед Різдвом». Народні традиції і звичаї у творі. Головні
персонажі повісті. (Робота в зошитах. Запис числа та теми уроку )
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Методичний коментар: повідомлення про життя та творчість Миколи
Гоголя. Встановлення його зв’язків з Україною.
Вчитель: 1 квітня 1809 року у селі Великі Сорочинці, на Полтавщині, у
сім’ї, що походить з давнього дворянського роду, народився хлопчик. Якого
назвали Миколою, на честь Святого Миколая Чудотворця.
Дитинство, хлопчик провів у родовому маєтку, що знаходиться у селі
Василівка.
Змалечку, Миколу оточували талановиті на освічені родичі: дід, Опанас
Дем’янович, закінчив Київську духовну академію, володів шістьма мовами;
бабуся Тетяна Семенівна, гарно малювала. Батько Василь Опанасович, любив
театр, писав п’єси.
Навчався Микола Васильович спочатку у Полтавському повітовому
училищі, а пізніше у місті Ніжин, у гімназії вищих наук. Саме тут, у гімназії,
вперше спробував себе як актор та режисер постановник.
У життя Миколи Васильовича є період, коли він прагне полишити життя у
Петербурзі і переїхати до Києва. Та мрія письменника не справдилася. У 1835
році він лише проїздом відвідує столицю.
Ще один цікавий епізод у біографії письменника – його проживання в
Одесі. Він двічі відвідував це місто. Прогулювався по вуличкам, відвідував
театри та найголовніше покращував своє здоров’я.
У 1851 році, Микола Васильович востаннє відвідує Василівку – край свого
дитинства. А уже 21 лютого Гоголя не стало.
Як бачимо, усе життя Миколи Гоголя тісно пов’язане з Україною. Його
любов до Батьківщини та рідного народу знайшла відлуння і у творах Гоголя.
Робота з карткою уроку (додаток1)
Методичний коментар: учитель пропонує учням переглянути короткий
відеоролик про життя М. Гоголя з за допомогою додатку 1 з використанням
QR коду.
Вчитель: Зараз за допомогою картки уроку, перегляньте відео про
Миколу Гоголя. https://youtu.be/XtbGj31BZ6w
Вправа «Евристична бесіда»
 Що нового ви дізнались про Миколу Гоголя?
 Як письменник провів своє дитинство?
 Чому усе життя Микола Васильович прагне відвідати Україну?
(Прогнозовані відповіді учнів.)
Вчитель: А зараз, вашій увазі виступ учнів – бібліографів, які коротко
розкажуть нам про збірку «Вечори на хуторі біля Диканьки»
Виступ підготованих учнів:
Учень 1: «Вечори на хуторі біля Диканьки» - перша книга Миколи Гоголя.
Над збіркою письменник працював у 1829—1832. Перша частина вийшла
друком у вересня 1831 року. Пізніше у березні – друга частина збірки.
Двотомник включає в себе дві передмови та 8 повістей:
 «Сорочинський ярмарок»;
 «Вечір проти Івана Купала»;
 «Майська ніч або утоплена»;
 «Втрачена грамота»;
 « Ніч перед Різдвом»;
 «Страшна помста»;
 «Іван Федорович Шпонька та його тітонька»;
 «Зачароване місце».
Учень 2: Саме видання збірки зробило Миколу Гоголя відомим. До речі,
цікаво знати що перше видання книги Миколи Гоголя "Вечори на хуторі біля
Диканьки" було виставлено на аукціон у Лондоні. Двотомник творів
українського письменника, який був виданий ще за життя автора в Санкт-
Петербурзі в 1831-32 роках, став найдорожчим лотом аукціону - унікальне
видання пішло з молотка на аукціоні у Лондоні за 224 тисяч доларів.
Вчитель: На уроках, ми з вами розглянемо одну з повістей збірки - «Ніч
перед Різдвом», яка входить до другої частини видання. Цей твір був
багаторазово екранізовано та поставлено на театральній сцені.
Робота з карткою уроку (додаток1)
Методичний коментар: учням пропонується по черзі прочитати
визначення з картки та записати їх у зошит.
Вчитель: Діти, а тепер за допомогою картки уроку, ми більш детально
розглянемо факти про повість « Ніч перед Різдвом»
 Давайте згадаємо, що таке повість.
 Коротко сформулюємо сюжет повісті.
Робота з підручником
Виразне читання повісті.
Робота з карткою уроку (додаток1)
Методичний коментар: учням пропонується переглянути фрагмент
екранізації з 3 хвилини 30 секунд.
Вчитель: Отже, у сюжеті «Ночі перед Різдвом» переплітаються три лінії:
 перша – лінія чорта і Вакули;
 друга – лінія залицяльників Солохи
 третя – лінія Вакули й Оксани.
Занотуйте сюжетні лінії до робочих зошитів
Час дії твору – Різдво. Свято сповнене див та веселощів. М.В. Гоголь в
«Ночі перед Різдвом» відтворив національні традиції, висвітлив самобутній
народний світогляд. Микола Гоголь добре знав традиції українського народу,
дуже вірогідно, з усіма деталями, описує він святкування Різдва центральної
України. З давніх пір ця подія супроводжувалася різними народними обрядами.
Цей твір має елементи фольклору, зокрема казки та фантастики. За
допомогою наступної вправи спробуємо розібратися в тому, що в повісті є
елементами казки, які в ній присутні різдвяні символи та традиційні народні
образи.
Реальне Фантастичне
 традиції святкування Різдва;  відьма краде зорі;
 місця подій (Диканька,  чорт краде місяць;
Петербург);  вареники залітають Пацюку до
 природа України; рота;
 побутові деталі;  політ Вакули до Петербурга й
 історичні особи, козацтво; назад;
 характери героїв.  Вакула дістає черевики самої
цариці.

В повісті діють як реальні так і фантастичні герої


Фантастичні
Реальні герої Напівфантастичні герої
герої
Вакула, Оксана, голова,
дяк, Корній Чуб (батько Чорт Відьма Солоха, Пацюк
Оксани)

Вправа «Елементи фантастики в творі»


https://wordwall.net/uk/resource/26395100
Вчитель: Давайте пригадаємо, які герої зустрічаються у повісті «Ніч
перед Різдвом».Перед вами літературні пазли. Ваше завдання встановити
відповідність між персонажем та його характеристикою.
Парі, яка виконає завдання, необхідно знайти характеристику обраного
героя у тексті та зачитати.
Групова робота. Складання інтерактивного літературного пазла
(додаток2)
Методичний коментар: вчитель пояснює алгоритм роботи з додатком
2.
1. Оксана: https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=0d0ae6b5a962
2. Вакула: https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=152fdf2b4ac
3. Чуб і Солоха: https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=0088c8b1cca1
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
Методичний коментар: Закріпимо вивчений матеріал виконанням вправи
Вправа «Парад героїв повісті М. Гоголя»
https://learningapps.org/display?v=pzu3881e320
V. ПІДСУМОК УРОКУ.
Рефлексія
Погляньте на екран. Перед вами чарівний сосуд, я пропоную наповнити її
вашими враженнями від уроку, відповівши на три питання:
 На уроці мені сподобалось…
 На уроці я дізнався…
 Мій настрій після уроку…
Вчитель: Ніч перед Різдвом – час чарівний та казковий. Час – коли
втілюються мрії, а добрі сили перемагають зло.
Гумор та лірика переплелись у повісті «Ніч перед Різдвом» Миколи
Гоголя. Змальовані народні традиції, люди, пейзажі – кожне слово наповнене
любов’ю до рідного краю.
То ж і ми з вами повинні пам’ятати традиції, зберігати їх та нести любов
до рідного народу у своїх серцях.
VII. ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ УЧНІВ.
Самооцінювання.
Вчитель: Оцініть за шкалою від 1 до 10 свою успішність на уроці.
VIIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
1. Виписати всі елементи казки з повісті Намалювати ілюстрацію до
обраного епізоду.
2. Завдання творчого характеру - створити листівку з побажаннями
одному з героїв повісті «Ніч перед Різдвом»
Додаток 1 Картка уроку
Додаток 2 Посилання на інтерактивні вправи

Назва Посилання QR-код


Презентації
Відео початок https://padlet-
уроку uploads.storage.googleapis.com/
1480412137/
ceeeb42dd07bb68c1b98629e0f44f1a
e/______.mp4

Інтерактивна
презентація
Sway «Микола https://sway.office.com/
Васильович WHjDtpLwanNhfv6t?
Гоголь ref=Link&loc=play

Відео про
Миколу Гоголя.

https://youtu.be/XtbGj31BZ6w

Онлайн-пазли:

https://www.jigsawplanet.com/?
Оксана
rc=play&pid=0d0ae6b5a962
https://www.jigsawplanet.com/?
Вакула
rc=play&pid=1f541e393f4b

https://www.jigsawplanet.com/?
Оксана і Вакула rc=play&pid=0160388895c2

Інтерактивні вправи та вікторини


Вправа
«Сюжетний
ланцюжок»
https://learningapps.org/watch?
v=pty5px40521

Вправа
«Елементи
фантастики в
творі» https://wordwall.net/uk/resource/
26395100

Вправа «Парад
героїв повісті М.
Гоголя»
https://learningapps.org/display?
v=pzu3881e320

You might also like