You are on page 1of 10

6 клас 29.

11
Тема. Вулканізм і вулкани, гейзери. Сейсмічні пояси Землі.
Практична робота №3. Позначення на контурній карті вулканів
суходолу.
Мета уроку: розширити і поглибити знання учнів про походження та
будову вулканів і гейзерів, показати взаємозв’язок внутрішньої будови землі,
руху літосферних плит та розміщення вулканів; формувати навички роботи з
картами атласу; вміння виявити основні області розповсюдження вулканів і
гейзерів; розвивати пам’ять, вміння аналізувати, робити висновки, виділяти
головне; виховувати почуття відповідальності та дбайливе ставлення до
навколишнього середовища та власного здоров’я.
Обладнання й матеріали: робочі зошити, практичні зошити, ручки,
прості олівці, підручник з географії, атласи, відефрагменти.
Базові поняття й терміни: вулканізм, магма, кратер, гейзер, гарячі
джерела, жерло, кратер.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Організаційний момент

Доброго дня, шановні учні та колеги!


(Перевірка присутніх на уроці, налаштування учнів на позитивний
настрій).
Перш ніж розпочати урок, я хочу вас пригостити шоколадом, адже ми
всі знаємо що шоколад покращує розумову діяльність і піднімає настрій. А
ще за допомогою шоколаду ви зараз дізнаєтесь секрети про самого себе, але
для цього вам потрібно обрати той вид шоколаду який ви любите найбільше.
(Учні самостійно вибирають свій улюблений шоколад, а вчитель коментує
характеристику вибраного шоколаду).
 Молочний шоколад
Молочний шоколад подобається романтикам, яким знайома
мрійливість.
 Чорний шоколад
Чорний шоколад люблять прогресивні представники людства, які
прагнуть бути новаторами у всьому.
 Білий шоколад
Білому шоколаду надають перевагу люди нерішучі, але які володіють
гострим почуттям справедливості.
Якщо вам все одно, який шоколад з’їсти сьогодні, значить, ви людина
гнучка і легко пристосовуєтеся до будь-якої ситуації.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Давайте пригадаємо основні поняття минулих уроків, без яких ми не
можемо рухатись далі.
Прийом «Бліцопитування» (усне опитування учнів)
1. Що таке землетруси? (це підземні поштовхи і коливання земної
поверхні, які відбуваються внаслідок раптових зміщень і розривів у
земній корі або верхній частині мантії).
2. Що таке вогнище землетрусу? (місце розривів і зміщень у земній корі,
яке може виникнути на різній глибині).
3. На які глибині може перебувати вогнище землетрусу? (10 до 70 км.)
4. Що таке епіцентр землетрусу? (ділянка земної поверхні, яка
розташована над вогнищем землетрусу).
5. У якому місці інтенсивність поштовхів буде найбільша? (в епіцентрі
землетрусу).
6. В яких одиницях виміряється інтенсивність землетрусу? (в балах).
7. Як люди у далекому минулому пояснювали землетрус?
8. Що таке сейсмічні пояси? (місця розходження або зіткнення
літосферних плит, де землетруси стаються найчастіше).
9. Де знаходяться найнебезпечніші осередки землетрусу?
(Середземноморську і Тихоокеанську).
10. Чим небезпечні землетруси на узбережжі Тихого океану?
(супроводжуються цунамі).
11.Що відбувається із земною поверхнею під час землетрусу?
12.Які наслідки землетрусу?
13. Літосфера – це……. (кам’яна оболонка землі)
14. Яку будову має земля? (земна кора, астеносфера, мантія, ядро)
15. З яких частин складається ядро? (внутрішнього і зовнішнього)
Прийом «Відгадай»
Про які явища природи іде мова?
Рух ніхто не контролює –
То підйом, то вниз буксує,
Одна одну здоганя.
Територію зміня. (Рухи літосферних плит)

Щось он звірі неспокійні


Не втікають хоч і вільні.
Меблі з посудом тремтять,
Об підлогу стукотять. (Землетрус)

Від неспокою на дні


Хвилі мчать оті страшні.
На шляху се змітають,
Острів в воду забирають. (Цунамі)
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Учитель.
Прийом «Дивуй»
У 79 році, після періоду спокою, що тривав приблизно вісім століть, це
грізне явище несподівано прокинулося. Його активність продовжувалася
всього трохи більше 25 годин, але при цьому він встиг наробити дуже багато
біди..
Ошалілі люди бігли не озираючись, намагаючись сховатись, щоб
урятувати своє життя. Вони ховалися в підвалах, щоб перечекати лихо.
Нікому не вдалося врятуватися, адже все місто було поховане під
багатометровим шаром попелу... Про місто згодом забули. Але ось одного
разу, багато років потому, в полі почали рити колодязь і наштовхнулися на
мармурову статую. Почалися розкопки, і загибле місто знову побачило
сонячне світло. Сьогодні Помпеї — місто-музей, який відвідують тисячі
туристів.
Про яке грізне явища йде мова?
- Молодці! Це вулканічна діяльність.
Сьогодні ми продовжимо мандрувати літосферою і вивчати внутрішні
сили Землі, які змінюють лице нашої планети, ознайомимося з будовою
вулкана, причинами виникнення вулканів та місцями їх розташування. Тема
нашого уроку «Вулканізм і вулкани, гейзери. Сейсмічні пояси Землі».
ІV. Вивчення нового матеріалу
Діти, у кожного з вас на парті лежить картка, яку ви будете
заповнювати на протязі уроку. Запишіть у неї тему уроку: «Вулканізм і
вулкани. Гарячі джерела і гейзери»
Сьогодні на уроці ми з вами ознайомимося з такими питаннями:
План
1. Вулкани. Будова вулкана.
2. Види вулканів.
3. Гейзери, гарячі джерела.
1. Вулкани. Будова вулкана.
Метод «Асоціація»
- Діти, з чим у вас асоціюється вулкан, виверження вулкана? (повітряна
кулька, з якої випускається повітря; попкорн на гарячій сковорідці і т.д).

Розповідь вчителя
Ви вже знаєте про існування астеносфери. Саме тут відбувається
утворення магми. Рух літосферних плит призводить до розривів у земній
корі. Як на вашу думку, що відбувається з магмою?
Так, під дією високого тиску магма тріщинами піднімається у напрямку до
земної поверхні й може тверднути в товщі земної кори або виливатися на
поверхню. Щоб дізнатися як називається цей процес і що таке вулкан вам
потрібно продовжити речення.
Метод «Незакінчене речення» (робота з підручником ст. 85)
Визначення учні записують у зошити.
Вулканізм – це…………..
Вулкан – це …………..
Будова вулкана
Давайте поглянемо на малюнок у підручнику і розглянемо будову
вулкана, і спробуємо, не читаючи текст, встановити відповідність між моїм
визначенням і назвами на малюнку.
- Канал, по якому магма піднімається на поверхню -… (жерло)
- Магма, що вивержена на поверхню - … (лава)
- Отвір, через який виливається лава - … (кратер)
- Гора, що утворюється з вивержених речовин - … (конус)
- Яку будову має вулкан? (жерло, лава, конус, кратер)
Перед вами на картках внутрішня будова вулкана. Давайте
спробуємо, не дивлячись у підручник підписати «Будову вулкана».
Прийом «Географічний кінозал» (перегляд відео сюжету
«Вулкани»)
Виверження вулкана - одне з найбільш грізних явищ на Землі. Під час
нього здригається Земля. З гулом вулкан викидає хмари гарячого попелу, по
схилах тече розпечена лава. Температура вогняних річок перевищує 1000
градусів. Вулканічні гази спадають вниз по схилу зі швидкістю 300 км / год,
спалюючи все на своєму шляху.
2. Види вулканів.
Робота з атласом
Погляньте в умовні позначення атласу.
- Як позначаються вулкани на карті?
- Як ви думаєте, вулкани завжди діють?
Розповідь вчителя.
За своєю активності вулкани поділяються на 3 групи: діючі, згаслі,
сплячі.
Діючі - що періодично вивергаються нині або хоч би один раз за
останніх 10 тис. років.
На земній кулі нараховується близько 850 діючих вулканів, хоча ці
цифри в різних джерелах інформації відрізняються. Діючі вулкани є на всіх
материках, крім Австралії. Це вулкани Ключевська Сопка (найвищий діючий
вулкан Євразії - 4750м), Кракатау, Фудзіяма.
Згаслі - вулкани не вивергаються 25 тис. років .
Є вулкани, про виверження яких не збереглося жодних відомостей. Про
їх активного життя в минулому свідчать конусоподібна форма гори і кратер
на вершині. Це згаслі вулкани. До них відносяться влк. Ельбрус в гірській
системі Кавказ, влк. Кенія в Африці.
Сплячі - вулкани, що жодного разу не вивергаються від 10 тис. років до
25 тис. років.
Є ще й сплячі вулкани. Це ті, які вважалися згаслими, але вони знову
почали вивергатися.
Майже половина діючих вулканів розташована в районах сейсмічних
поясів. Наприклад, в районі Тихоокеанського вогняного кільця.
Вулкани утворюються не тільки на суші, але і на на дні океанів. Якщо
вулкан підноситься над поверхнею води, то він утворює острів вулканічного
походження. Наприклад, Гавайські, Курильські острови.
Виверження вулкана завжди вражає міццю, грізної, але чудовою
картиною, побачивши яку розумієш силу природних процесів. Вулканічні
виверження можуть призводити до катастрофічних наслідків, нерідко
супроводжується незліченними людськими жертвами.
Прийом «Відгадай» (відшукайте на карті вулкан за координатами.
Робота в парах ).
Якщо ви їх відгадаєте, то дізнаєтесь про них цікаві факти.
1. 25º пд.ш., 68º зх.д.
2. 55º пн.ш., 160º сх.д.
3. 38º пн.ш., 13º сх.д.
4. 3º пд.ш., 38º сх.д.
5. 36º пн.ш., 140º сх.д.
6. 41º пн.ш., 15 º сх.д.

1. влк. Льюльяйльяко
1. влк. Ключевська Сопка
2. влк. Етна
3. влк. Кіліманжаро
4. влк. Фудзіяма
5. влк. Везувій
Інформація «Це цікаво» (доповідають учні)
1. Льюльяйльяко – це найвищий діючий вулкан.Розміщений в Південній
Америці на кордоні Чилі і Аргентини. Його висота – 6723 м.
1. Ключевська Сопка – найвищий вулкани Євразії.( 4750 м).
Розміщений на півострові Камчатка. Він дуже активний - вивергається
кожні 6-7 років.
2. Етна – найвищий діючий вулкан Європи. Розміщений на о. Сицилія в
Італії. Це справжня природна копальня: під час виверження 1983 року
щодня з надр землі надходило 2,5 кг золота і 9 кг срібла, а також багато
золота і ртуті. Останнє виверження спостерігали 1 травня 2007 року.
3. Кіліманджаро – найвища точка Африки ( 5895 м ).Назва означає: гора
Бога Холоду. На вершинах знаходяться льодовики. Кожного року
Кіліманджаро відвідують тисячі туристів.
4. Фудзіяма ( Фуджі ) –діючий вулкан, найвища точка Японії ( 3776
м).Конус протягом 10 місяців покритий снігом. Кратер нагадує квітку
лотоса. Це головна святиня Японії. Японці назвали гору ім’ям богині
вогню Фудзі.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
3. Гейзери, гарячі джерела.
У районах діючих і згаслих вулканів зустрічаються гарячі джерела.
Температура води гарячих джерел досить висока. Взимку, коли температура
повітря -25 ◦ С ці водойми, наповнені гарячою водою, в ній можна купатися
Цією водою так само опалюють приміщення.
- Чому вони розташовані саме в цих районах?
Гарячі джерела спокійно випливають з тріщин у земній корі.
Джерела, які періодично викидають гарячу воду і пар називаються
гейзерами.
- Чим же пояснити цю загадку природи?
Робота з підручником з послідуючим обговоренням процесу
утворення гейзерів, приклади їх географічної концентрації.
(Гейзери - це періодично фонтануючі гарячі джерела, поширені в
областях сучасної або недавньої вулканічної діяльності. З вибухом і гуркотом
величезний стовп киплячої води, оповитий густим клубами пари, злітає
вгору, досягаючи іноді 80 м. Фонтан б'є деякий час, потім зникає, клуби пари
розсіюються, і настає спокій.
Схема дії гейзера, що знаходиться під тиском вода в підземних
порожнинах поступово нагрівається вище 100 °. При досягненні критичної
температури вона закипає, утворений пар з шумом викидається з гейзера,
захоплюючи з собою киплячу воду.
Деякі гейзери викидають воду зовсім невисоко або тільки розбризкують
її. Гейзери - дуже рідкісне і красиве явище природи. Вони є на Камчатці, в
Ісландії, Новій Зеландії та Північній Америці. Невеликі поодинокі гейзери
зустрічаються в деяких інших вулканічних областях земної кулі. У Росії на
півострові Камчатка є Долина гейзерів. Там розташовано 20 великих і 300
дрібних гейзерів. Долина гейзерів на Камчатці.
Найбільший камчатський гейзер - Велетень, що викидає фонтан
діаметром до 3 м і висотою 40 - 50 м. Він фонтанує кожні 5 - 6 годин. Вода
гейзера-мінеральна, в ній містяться солі різних речовин. Остигаючи на
поверхні землі, вона нагадує сніг-це пласти мінералу гейзеріта.)
Прийом «Географічний кінозал» (перегляд відеофільму
«Гейзери»)
Порівняльна таблиця
Гарячі джерела Гейзери
Спільне

Відмінне Відмінне
V. Узагальнення і систематизація знань
Виконання практичної роботи №3. Позначення на контурній карті
вулканів суходолу.
Доповніть схему
Речовини що вивергають вулкани

Встановіть правильну послідовність в будові вулкана.


1.Кратер
2.Лава
3. Жерло
Дайте відповіді на запитання
1. Що таке вулканізм?
2. Що таке вулкани?
3. Що таке магма?
4. Що таке жерло?
5. Що таке кратер?
6. Що таке лава?
7. Що таке вулканічні пояси?
8. Що таке гарячі джерела?
9. Що таке гейзери?
10. Назвіть сейсмічні пояси Землі.
VІ. Підведення підсумків уроку
Оцінювання роботи учнів та роботи на уроці.
- Подорож від вулкана до вулкану на нашому уроці добігає кінця, і мені
хотілося б, щоб ви прочитали, вибрали і закінчили одну з пропозицій.
Рефлексія
1. Сьогодні на уроці мені ...
2. Мене особливо здивувало те, що ...
3. До початку уроку я думала, що ..., а зараз знаю ....
4. Було б добре, якби ...
5. Мені не сподобалося ...
VІІ. Домашнє завдання
- Опрацювати текст параграфа
- Підготувати інформацію:
- «Грязьові вулкани України» -
- Тихоокеанське Вогняне кільце
- Цікавий матеріал про гейзери та вулкани

Тема.________________________________________________________________________
Вулканізм – це ________________________________________________________________
Вулкан – це___________________________________________________________________
Будова вулкана

You might also like