You are on page 1of 16

Rola barw w

życiu
człowieka

Stwierdzono na przykład. że w dawnych tekstach sanskryckich nie znano błękitu. ale też dla zdrowia. że człowiek poznawał kolory po kolei począwszy od koloru czarnego i czerwonego. a jego nazwa pojawiła się dopiero później wraz z rozwojem cywilizacyjnym i rozszerzeniem zdolności widzenia człowieka. zna samego siebie. Rozpoznawanie kolorów stało się wyróżnikiem ludzi wtajemniczonych. Poprzez obserwację zmieniających się barw w przyrodzie ludzie coraz bardziej poznawali ich znaczenie nie tylko dla sfery estetycznej i emocjonalnej.Czasy prehistoryczne Kolory odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka. W jednym z egipskich papirusów pojawiło się twierdzenie. iż ten kto zna swój własny kolor. Istnieje teoria poparta badaniami dawnych języków indoeuropejskich głosząca. Już w czasach prehistorycznych wykorzystywano w terapii i sztuce oddziaływanie barw. .

. Przebywanie w pomieszczeniu o takiej barwie daje nam poczucie wolności i oderwania od rzeczywistości. Fiolet jest silnie utożsamiany z naszą intuicją. Korzystnie działa na naszą kreatywność. poszukiwanie. Oznacza on tajemniczość. szlachetnością i uduchowieniem. z uwagi na łagodny kolor. a także samorealizację. pomysłowość i twórczość. Barwa ta oznacza również podążanie w kierunku rozwoju duchowego.Fioletowy Kolor ten był kojarzony z władzą. mistycyzm. Fiolet korzystnie działa na nasze nerwy. W latach 60tych był symbolem buntu i przemian.

zainteresowanie wyłącznie sobą i zbyt dziecinne zachowanie. a także wrażliwym i uczuciowym wnętrzu. Niekiedy może podkreślać narcyzm. . Kolor ten często przypisuje się kobietom.Róż Róż świadczy o silnej namiętności i gorącej miłości. chęci niesienia pomocy. podkreśla naszą empatię i silne zainteresowanie płcią przeciwną. Barwa ta potrafi rozbudzić nasze emocje. Różowy świadczy o miłym charakterze.

harmonii.Niebieski Należy do najzimniejszych barw. spokoju. niwelując stres i napięcie. Pomieszczenie w kolorze niebieski daje wrażenie czystości. Pomaga nam się zrelaksować i wypocząć. Niebieski korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy. Bardzo często kojarzy się z wodą i niebem. inspiruje do nowych działań. Sprzyja w podejmowaniu trudnych decyzji. pobudza intuicję i . Daje możliwość wniknięcia w głąb siebie. świeżości. chłodu i orzeźwienia.

Mimo. Pomieszczenie w tym kolorze zwiększa smutek i rozpacz. jako barwa tajemnicy. że jako przeciwieństwo światła symbolizował wartości negatywne. Czerń nie jest wskazany dla osób słabych psychicznie. symbolizując pokorę i wyrzeczenie. to potrafił mieć jednak znaczenie przeciwne. prowadzących stresujący tryb życia oraz będących w depresji. grzechu i zła. Czarny ubiór podwyższa nasz .Czarny Kolor ten był przez długi czas uznawany.

Pomaga w odzyskaniu radości. Przebywanie w pomarańczowym pomieszczeniu może wprawić nas w radość i szczęście. zdrowia i pewności siebie.Pomarańcz Barwa pomarańczowa należy do bardzo orzeźwiających kolorów. Przywraca młodość i niweluje negatywne myśli. Pomarańcz jest korzystny dla osób aktywnych zawodowo – wspomaga w podejmowaniu właściwych decyzji w interesach. . ułatwia nawiązywanie kontaktów oraz uodparnia na stres. sił witalnych.

Pomieszczenie w tym kolorze może sprawiać wrażenie wyższej temperatury ciepła. daje radość. inspiruje. Otwiera nasz umysł na wiedzę i mądrość.Żółty Kolor ten wyróżnia się bardzo ciepłą barwą. zwiększając podatność na stres i depresje. Barwa ta była często utożsamiana ze złotem – niektórzy wierzyli. Jego nadmiar może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. że jej wpływ miał istotne znaczenie w zdobywaniu bogactw. Żółty sprzyja w pracy umysłowej. . pewność siebie i nadzieję.

że zieleń działa relaksująco i silnie zwalcza stres – nic dziwnego. a także pomaga zwiększyć naszą aktywność w życiu. Z przeprowadzonych badań wynika. Zielony wzmacnia naszą koncentrację i skupienie. . Z uwagi na uzdrawiające właściwości zieleni. Bardzo często jest odbierany. że w średniowieczu zieleń była oznaką nieszczęść i zła. to z czasem przesąd ten zaczął zanikać. pozwala zapomnieć o sytuacjach stresujących. bardzo często maluje się nim wnętrza w szpitalach.Zieleń Mimo. Zielony kojarzy nam się z energią życia. jako najsilniej uzdrawiający kolor. naturą i harmonią. że częste przebywanie wśród natury pomaga nam się wyciszyć i odprężyć.

apostołów. łagodność oraz dobroduszność. . Przebywanie w białych pomieszczeniach daje poczucie czystości i świeżości. Biel niweluje napięcia emocjonalne oraz sprzyja w koncentracji. Wzmacnia odporność i harmonizuję wydajność całego organizmu. Jego barwa jest często utożsamiana z rozwojem duchowym.Biel Biel jest najsilniejszą z barw. a także aniołów. W malarstwie kolor ten był często spotykaną barwą szat świętych postaci. niewinność. Symbolizuje czystość.

zwiększa determinację w osiągnięciu celów. Barwa ta eliminuje napięcia emocjonalne – korzystnie wpływa na osoby zestresowane i będące w depresji.Czerwień Kolor ten był w Japonii symbolem bohaterstwa i odwagi. które pragną przezwyciężyć swoją wewnętrzną słabość. Posiada właściwości aseptyczne. namiętność i zdecydowanie. a także wzmacnia nasze zdrowie – zarówno fizyczne. Czerwony dobrze działa na osoby nieśmiałe. Pomieszczenie w kolorze czerwonym pobudza do działania. . jak i psychiczne. Czerwień oznacza pewność siebie.

Urządzanie mieszkania Dobre efekty można osiągnąć sterując barwą.  • oddziaływanie na psychikę oraz umożliwienie subiektywnego przeżywania barw.  Barwom w mieszkaniu można przypisać następujące funkcje:  • pomoc w orientacji i działanie porządkujące.  • znaczenie estetyczno-artystyczne. Kolory przede wszystkim nie powinny drażnić i stanowić barier między domownikami.  .  • ułatwienie prac domowych.

reumatyzm i stany lękowe. pomocny przy odchudzaniu. skłania do pośpiechu i pochopnych decyzji. chorobę nerek.  • FIOLETOWY – pomaga zasnąć. dobry na kaszel.• CZERWONY . likwiduje chandrę. leczy anginę.  • POMARAŃCZOWY – leczy artretyzm.  • NIEBIESKI – obniża ciśnienie krwi.  • ŻÓŁTY – wzmaga komunikatywność. leczy anemię. grypę.wzmacnia pewność siebie. sprzyja . pomaga walczyć ze strachem.  • ZIELONY – łagodzi dolegliwości serca. wspomaga trawienie. wzmaga apetyt.

Błękit – równowaga tej sfery czakramu sprawia. Zieleń – to kolor serca. która pobudza. jest źródłem mocy i energii seksualnej. że ludzie są spokojni. człowiek jest tolerancyjny i otwarty na świat. jeśli zieleń jest w stanie równowagi. gwarantuje obiektywizm. odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego i tarczycy. zrównoważeni i wyciszeni. jest ona odpowiedzialna za działanie układu trawiennego.Czakramy Czerwień – jest energią cieplną. która aktywizuje. pobudza do działania wątrobę i trzustkę. Żółty – jest ośrodkiem splotu słonecznego. . Pomarańcz – jest energią cieplną.

ale dosyć władcze w obcowaniu z innymi. a powiem Ci kim jesteś  Biały: kolor ten wybierają indywidualiści i egocentrycy. ale także samolubne i bardzo troskliwe. czasami popadają w narcystyczny samozachwyt. mające wysokie aspiracje i konsekwentnie dążące do celu. niestety. który pobudza. fioletowy to kolor uspokajający i wyciszający. nonkonformiści i osoby obdarzone niezwykłym zmysłem sprawiedliwości. uległe. Fioletowy: kolor ten wybierają osoby szlachetne.Powiedz mi. Szary: kolor ten wybierają ludzie ostrożni. ale także żądne sławy i władzy. wyobcowania i odrzucenia. o dużym poziomie empatii i potrzebie uznania dla swoich czynów. są to niejednokrotnie także osoby przebiegłe. ale także osoby obdarzone przenikliwością. zarozumiałe i złośliwe. kierują się wyższymi racjami. Różowy: kolor ten wybierają osoby lękliwe. odważne. nie sprzyja on również zaangażowaniu i samoakceptacji. dodający energii. zwykle są niezdecydowane. skromni i pasywni. Żółty: kolor ten wybierają osoby towarzyskie. biały wywołuje poczucie osamotnienia. obdarzone silną wolą. żółty to kolor optymistyczny. jaki kolor lubisz. pomarańczowy to kolor ciepły. Pomarańczowy: kolor ten wybierają osoby ambitne i dumne. szary może wywoływać stany depresyjne i zobojętnienie. energiczne. Czerwony: kolor ten wybierają osoby ambitne. czerwony to kolor. wywołujący wrażenie szczęścia. aktywne. . ale w nadmiarze może prowadzić do agresji.

wyciszone. Zielony: kolor ten wybierają osoby aktywne. uspokaja. pełne życia. dążące do zdobycia akceptacji. trzeźwo myślące. praktyczne. jasności. ale w nadmiarze może prowadzić do nerwic. dumne i bardzo samodzielne. szlachetne. świeżości. czasami także surowe. Granatowy: kolor ten wybierają osoby towarzyskie. a czasem – egoistyczne. granatowy uspokaja. wierne. dążące do utrzymania wewnętrznej równowagi. charakterologicznie są to jednak osoby uczciwe.Brązowy: kolor ten wybierają egocentrycy i osoby o niskim poczuciu własnej wartości. wycisza i daje poczucie bezpieczeństwa. romantyczne. zdystansowane wobec otoczenia. błękitny daje poczucie czystości. uznania i popularności. brązowy przywraca równowagę. zielony to kolor . Błękitny: kolor ten wybierają osoby mało aktywne.

Related Interests