You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 4

Tarikh Masa Kelas Bilangan murid Subjek Tajuk Sub-tajuk Objektif Umum

: 10 April 2013 : 12.20 1.20 ( 60 minit ) : 4 Firdaus : 30 orang : Sains : : Haiwan dan Tumbuhan Melindungi Diri : Murid-murid perlu memahami bahawa haiwan mempunyai ciri-ciri khas dan tabiat bagi melindungi diri daripada bahaya atau musuh.

Hasil Pembelajaran

: Di akhir pengajaran, murid-murid dapat : 1. menyatakan 8 daripada 10 ciri-ciri khas haiwan melindungi dirinya daripada bahaya berdasarkan

gambar yang diberikan dengan betul. 2. memberikan sekurang-kurangnya satu contoh haiwan berdasarkan tabiat khas haiwan melindungi dirinya daripada musuh dengan tepat. 3. menjelaskan bagaimana ciri-ciri khas dan tabiat haiwan membantu melindungi dirinya daripada bahaya atau musuh berdasarkan gambar yang diberikan dengan betul. Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah : 1. mengetahui pelbagai jenis haiwan berdasarkan

pemerhatian di sekeliling mereka dan melalui tontonan di televisyen. 2. mengetahui sebahagian ciri-ciri khas dan tabiat haiwan melindungi diri daripada musuh melalui pengalaman langsung mereka terhadap persekitaran dan tontonan di televisyen. Kaedah Pengajaran : 1. Penggunaan Teknologi 2. Perbincangan

Kemahiran Saintifik Kemahiran Proses Sains

: : 1. Memerhati 2. Berkomunikasi 3. Menggunakan ruang dan masa

Kemahiran Manipulatif

: : 1. Menjana idea 2. Menghubungkaitkan

Kemahiran Berfikir secara Kreatif

Kemahiran Berfikir secara Kritis

: 1. Membanding dan membezakan 2. Mencirikan

Sikap Saintifik dan Nilai Murni

: 1. Menghargai keseimbangan alam semula jadi. 2. Rajin dan tabah dalam menjalankan sesuatu perkara. 3. Bekerjasama. 4. Berfikiran rasional. 5. Yakin dan berdikari. 6. Berani mencuba 7. Bersyukur dengan nikmat Tuhan. 8. Kasih sayang

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

: 1. Laptop 2. LCD 3. Speaker 4. Pen Marker 5. Kertas majung 6. Gam 7. Gambar-gambar haiwan 8. Kad-kad tabiat khas haiwan 9. Lembaran kerja

Fasa (Masa)

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Orientasi (5 minit)

Pelbagai jenis haiwan mempunyai ciri-ciri khas yang tersendiri untuk melindungi diri daripada musuh.

a) Kelas dimulakan dengan bacaan doa. b) Guru menunjukkan kepada murid video Biodiversiti. c) Murid diminta memerhati dengan teliti video tersebut. d) Guru memperkenalkan tajuk pengajaran pada hari itu.

Kemahiran proses Sains : Memerhati Sumber p & p : 1.LCD 2.Laptop 3.Speaker Sikap saintifik & nilai murni: 1.Bersyukur dengan nikmat Tuhan 2.Kasih sayang 3. Menghargai keseimbangan alam semula jadi

Pencetusan idea (10 minit)

1. Terdapat pelbagai jenis haiwan daripada yang bersaiz kecil hinggalah yang bersaiz besar. Antaranya seperti siput, kupu-kupu, lebah, tenggiling, buaya, penyu, badak sumbu, landak, kerbau, harimau, helang, dan sebagainya. 2. Masing-masing mempunyai cara tersendiri untuk

1. Guru mengedarkan kertas dan meminta murid menulis dengan besar satu nama haiwan berdasarkan video yang dilihat tadi. 2. Kemudian, guru memanggil beberapa orang murid dan memintanya menunjukkan nama haiwan yang ditulis tadi kepada semua murid. 3. Guru bertanyakan kepada murid beberapa soalan : a) Apakah yang dibuat haiwan ini dalam video tadi? c) Mengapakah haiwan ini berbuat demikian? d) Pernah tak kamu nampak

Kemahiran proses Sains : Berkomunikasi Sumber p & p : 1.Kertas A4 Sikap saintifik : 1.Berfikiran rasional 2.Yakin dan berdikari

melindungi diri daripada musuh.

haiwan tersebut sebelum ni? e) Apakah yang kamu buat apabila ternampak haiwan berkenaan berkelakuan seperti itu? f) Semua murid mendengar perkongsian daripada rakan mereka.

Penstrukturan semula idea (30 minit)

1. Ciri-ciri khas haiwan - Sisik keras - Cengkerang keras - Kulit tebal dan keras - Duri tajam - Tanduk tajam - Kuku tajam - Sengat atau taring berbisa - Kaki panjang dan otot yang kuat - Mata palsu

1. Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan. 2. Setiap kumpulan dibekalkan dengan sehelai kertas majung, gam, 2 keping gambar haiwan dan 2 keping kad tabiat khas haiwan. 3. Murid diminta melekatkan gambar haiwan dan menamakan haiwan tersebut. Kemudian, mereka diminta menyatakan 1 ciri khas haiwan berkenaan pada ruangan yang disediakan di atas kertas majung.

Kemahiran proses Sains : 1.Memerhati 2.Berkomunikasi Sumber p & p : 1.Kertas majung 2.Pen marker 3. Gambargambar haiwan 4. Kad-kad tabiat khas haiwan 5. Gam Sikap saintifik & nilai murni : 1.Bersyukur dengan nikmat Tuhan 2.Bekerjasama 3.Rajin dan tabah dalam menjalankan sesuatu perkara 4.Berfikiran rasional

2. Tabiat khas haiwan - Hidup berkumpulan - Berpura-pura mati - Mengeluarkan bau busuk - Bersembunyi di dalam lubang bawah tanah - Memutuskan ekor - Menggulungkan badan

4. Selepas itu, murid dikehendaki melekatkan pula 2 keping kad tabiat khas haiwan serta memberikan 1 contoh haiwan yang berkenaan dalam ruangan yang disediakan. 5. Setiap kumpulan diberi masa 15 minit untuk menyiapkan tugasan. 6. Hasil tugasan akan dibentangkan murid di hadapan kelas. Semakan akan dibuat

- Menyemburkan dakwat hitam - Mengubah warna kulit - Menyamarkan diri Aplikasi (7 minit) 1. Ciri-ciri khas haiwan - Sisik keras - Cengkerang keras - Kulit tebal dan keras - Duri tajam - Tanduk tajam - Kuku tajam - Sengat atau taring berbisa - Kaki panjang dan otot yang kuat - Mata palsu

bersama-sama guru.

1. Setiap kumpulan dibekalkan dengan sampul yang berisi Puzzle. 2. Murid diminta mencantumkan puzzle berkenaan agar membentuk satu imej haiwan. 3. Secara spontan, wakil dari setiap kumpulan diminta menyatakan ciri-ciri khas haiwan dan / atau tabiat khas haiwan berkenaan.

Kemahiran proses Sains : 1.Menggunakan ruang dan masa Sumber p & p : Puzzle Sikap saintifik & nilai murni : 1.Bekerjasama 2.Yakin dan berdikari 3.Rajin dan tabah dalam menjalankan sesuatu perkara

2. Tabiat khas haiwan - Hidup berkumpulan - Berpura-pura mati - Mengeluarkan bau busuk - Bersembunyi di dalam lubang bawah tanah - Memutuskan ekor - Menggulungkan badan - Menyemburkan dakwat hitam - Mengubah warna

kulit - Menyamarkan diri

Refleksi (8 minit)

1. Haiwan mempunyai ciri-ciri khas yang berlainan bagi melindungi dirinya daripada bahaya atau musuh. 2. Sesetengah haiwan mempunyai tabiat khas yang melindunginya daripada bahaya atau musuh.

1. Guru membantu murid mengingat kembali topik yang dipelajari pada hari ini dalam bentuk pengurusan grafik. 2. Murid diminta menyalin maklumat tersebut. 3. Murid dibekalkan dengan lembaran kerja untuk disiapkan di rumah. 4. Pelajaran berakhir dengan doa dhuha.

Kemahiran proses Sains : 1. Berkomunikasi Sumber p & p : 1.Laptop 2.LCD 3.Speaker 4.Lembaran kerja Sikap saintifik & nilai murni : 1. Bersyukur dengan nikmat Tuhan 2. Berani mencuba

You might also like