You are on page 1of 8

FAKULTI SAINS SUKAN DAN KEJURULATIHAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENGAJARAN, TEKNOLOGI, DAN PENAKSIRAN II (KPD 3026) TAJUK: PENGURUSAN KONFLIK DAN STRES

DISEDIAKAN UNTUK: ENCIK NORAZAM BIN MAT ISA

DISEDIAKAN OLEH: SYED AFIQ BIN SYED ALI - D20091036511

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Jasmani Dan Kesihatan


Tarikh : 24 Julai 2013 Hari : Rabu Masa : 8.45 pagi 9.45 pagi Bil. Pelajaran : 1 Minggu Jantina : Minggu ke - 7 : Lelaki Tingkatan Bil.Murid : 5 P5/P6 :

Tunjang pembelajaran Tajuk Pembelajaran Fokus Pembelajaran

: Gaya Hidup Sihat : 5.1 Pengurusan Konflik dan Stres : 5.1.1 Definisi stres alam dewasa 5.1.2 Punca stres menghadapi alam dewasa

Objektif Pembelajaran Di sepanjang pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat: Kognitif Afektif : a) Menyatakan secara bertulis 3 daripada 4 punca-punca stres menghadapi alam dewasa. : a) Memupuk semangat kerjasama dan bersungguh-sungguh semasa melakukan aktiviti kumpulan. b) Mematuhi arahan yang diberikan oleh guru semasa sesi P&P berlangsung.

KBKK Pengalaman Sedia ada Persediaan Guru Persediaan Pelajar

: a) Merancang langkah-langkah pencegahan daripada terlibat dengan masalah akibat stres. : a) Pelajar pernah mempelajari cara-cara mengatasi konflik dan stres dalam pembelajaran Tingkatan 4. : Projektor, komputer riba, dan kad tugasan untuk pelajar. : Buku teks, buku tulis dan pen.

FASA / MASA

AKTIVITI

MAKLUMAT PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN (P&P)

PENGELOLAAN /ORGANISASI

CATATAN

1. Set Induksi ( 10 Minit )

Set Induksi 1.1 Guru menayangkan gambar 1.1 Gambar yang ditunjukkan yang X 1.1 Guru menarik minat

G X X X X X X

berkaitan dengan stres. 1.2 Pelajar memberi respon terhadap video yang ditayangkan. 1.3 Sesi soal jawab bersama pelajar

berkaitan dengan : a) Masalah-masalah

pelajar untuk memberi pendapat. 1.2 Soal jawab

dihadapi oleh individu yang stres. b) Kesan perlakuan individu yang

stres daripada masalah yang X = pelajar = Skrin dihadapinya.

G = guru

= projektor
1.2 Guru bersoal jawab bersama pelajar mengenai stres yang pernah mereka alami sebelum ini di dalam kehidupan seharian mereka dan

bagaimanakah cara mereka menangani masalah tersebut.

2. Perkembangan ( 30 Minit ) 2.1 Langkah 1 ( 5 Minit ) a) Guru menerangkan definisi berkaitan stres a) Definisi stres dalam kehidupan alam dewasa.

G X X X X X X X X

2.1 Sesi P&P berlangsung berpandukan slaid ( Lampiran 1 ).

dalam b) Punca-punca stres : Masalah kewangan kehidupan alam dewasa. Konflik rumah tangga b) Guru menerangkan punca Bebanan kerja punca terjadinya stres. Berada dalam keadaan terancam sama ada dari segi emosi, fizikal dan juga perasaan. Masalah kesihatan

2.2 Pelajar memberi

G = guru X = pelajar = Skrin = projektor

respon daripada slaid yang ditayangkan.

2.2 Langkah 2 ( 5 Minit ) a) Guru menayangkan gambargambar berkaitan dengan

kesan stres kepada individu. b) Guru menunjukkan beberapa info kesan berkaitan dengan stress kepada individu,

keluarga dan juga masyarakat.

a) Kesan-kesan stres kepada individu, keluarga dan masyarakat : Menjejaskan kesihatan mental dan mengganggu tahap pemikiran seseorang individu. Diri tidak terurus. Depressi dan burnout/putus asa. Emosi tidak terkawal dan mencederakan orang lain. Risiko bunuh diri Rumah tangga hura-hara.

2.3 Pelajar memberi

G X X X X X X X X

pendapat berkaitan dengan gambargambar yang ditayangkan.

G = guru X = pelajar = Skrin = projektor

2.4 Guru menjelaskan berkaitan dengan gambar yang ditayangkan.

2.3 Langkah 3 ( 5 Minit ) a) Guru menayangkan gambargambar cara-cara dilakukan berkaitan yang bagi dengan boleh mengatasi

masalah stres kepada para pelajar. b) Guru menunjukkan beberapa info cara-cara mengatasi stres.

a) Cara-cara yang boleh dilakukan dalam mengatasi stres dalam kehidupan seharian: Merancang kerja Mengetahui keupayaan diri. Membuat keputusan dengan bijak. Elakkan daripada bersendirian dan berkongsi masalah dengan rakan, keluarga atau orang yang boleh dipercayai. Mendapatkan rehat yang cukup. Bersenam dan beriadah. Beribadat. b) Guru menasihati para pelajar agar bijak membuat keputusan dan tidak merokok dan mengambil dadah kerana ia tidak dapat menyelesaikan masalah yang kita hadapi.

2.5 Pelajar memberi pendapat berkaitan

G X X X X X X X X

dengan gambargambar yang ditayangkan.

2.6 Guru menjelaskan

G = guru X = pelajar = Skrin = projektor

berkaitan dengan gambar yang ditayangkan.

2.4 Kemuncak ( 15 Minit ) a) Guru pelajar membahagikan kepada 3

a) Kad tugasan adalah seperti a) Pelajar berikut : berbincang

2.7 Guru perlu membantu pelajar menyelesaikan

dalam setiap tugasan yang Kumpulan 1 kumpulan. Setiap kumpulan. diberikan. - Senaraikan punca-punca stres dalam kehidupan seharian b) Guru bertindak kumpulan mestilah yang biasanya berlaku di alam melantik seorang ketua. sebagai 2.8 Guru memotivasikan dewasa. b) Guru mengadakan pemerhati. pelajar. antara Kumpulan 2 - Nyatakan kesan-kesan stres kumpulan. G kepada individu, keluarga dan c) Setiap kumpulan perlu juga masyarakat. XXX XXX menjawab soalan yang XXX XXX diberikan oleh guru dalam Kumpulan 3 XXX - Senaraikan cara-cara yang XXX kad tugasan yang boleh dilakukan oleh individu diberikan.Setiap kumpulan yang mengalami stress bagi G = Guru mengatasi masalah-masalah X = Pelajar mendapat soalan yang yang dihadapi olehnya. berbeza-beza. pertandingan d) Setiap kumpulan perlu b) Setiap ketua kumpulan di minta kehadapan dan membentangkan tugasan yang diberikan iaitu menjawab soalan yang telah dibincangkan bersama kumpulan.

a) Guru perlu bijak mengawal kelas. b) Persaingan yang adil. c) Memberi peluang kepada semua pelajar.

membentangkan hasil/jawapan soalan daripada perbincangan yang dilakukan.

Penutup ( 10 Minit ) 3.1 Guru membuat rumusan 3.1 Definisi stress alam dewasa. 3.2 Punca-punca dewasa. 3.3 Amalkan gaya hidup yang sihat untuk menjadi ahli stress alam X X X X X X X X X X X X G mengenai topik P&P. 3.2 Guru menasihati pelajar supaya tidak mengambil jalan mudah dalam masalah menyelesaikan tanpa sesuatu

. a) Guru memberi peringatan kepada pelajar supaya membaca tajuk yang seterusnya.

memikirkan

masyarakat yang hidup sihat sejahtera.

kesannya terlebih dahulu.

Penilaian Kendiri : ____________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________

Penilaian Pensyarah :

____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________

You might also like