You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 30 Ogos 2022


Masa : 9.50 pagi- 11.20 pagi
Kelas : 4SI-3
Bilangan murid : 31 pelajar
Subjek : Sains
Tempat : Makmal Biologi 1
Topik : Pembahagian Sel
Standard kandungan : 5.3 Mutasi
Standard pembelajaran : 5.3.3 Menerangkan dengan contoh penyakit gangguan gen dengan ciri- cirinya dan kaedah
mengesan penyakit tersebut.

Objektif/ Kriteria Kejayaan : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:


i. Menerangkan dengan contoh penyakit gangguan gen dengan ciri-cirinya melalui Rajah
Mendel.
ii. Menyenaraikan 2 kaedah mengesan penyakit tersebut dengan betul.

Pengetahuan sedia ada murid : Murid telah mempelajari mengenai jenis mutasi.
Sikap Saintifik dan Nilai Murni : Bekerjasama dan berani.
Bahan-bahan mengajar : Slid pembentangan, lembaran kerja, pen.
Cara pembelajaran : Perbincangan, kerja dalam kumpulan dan perbentangan.
PERMULAAN PEMBELAJARAN
Arahan guru Aktiviti dan tugasan murid Masa
Set induksi 1. Guru mengimbas kembali pembelajaran 1. Murid menjawab pertanyaan guru 5 minit
(idea rush) sebelum ini iaitu jenis mutasi dengan berdasarkan pengalaman dan
mengadakan sesi soal jawab bersama pengetahuan masing-masing.
pelajar.
2. Guru mengaitkan soalan tersebut dengan 2. Murid maklum mengenai objektif
objektif pembelajaran pada hari ini. pembelajaran pada hari ini.

FASA PERKEMBANGAN
Aktiviti 1 1. Guru menerangkan secara ringkas 1. Murid mendengar penerangan guru. 10 minit
mengenai penyakit gangguan gen dan
kaedah mengesan penyakit tersebut
melalui video pendek.

Aktiviti 2 1. Guru meminta semua ahli kumpulan untuk 1. Murid melakukan carta alir mengenai 20 minit
(Peta I-think) membuat carta alir mengenai kaedah kaedah amniosentesis dan kariotip dengan
amniosentesis dan kariotip dengan menggunakan peta I-think.
menggunakan peta I-think (Lampiran A).
2. Guru meminta seorang wakil daripada 2. Setiap wakil kumpulan akan dipilih untuk
setiap kumpulan untuk menjadi guru muda menjadi guru muda dan stay dalam
dalam kumpulan tersebut manakala ahli kumpulan tersebut manakala ahli
kumpulan yang lain akan ke kumpulan lain kumpulan yang lain akan ke kumpulan
untuk mengumpul ilmu pengetahuan. untuk mendapat ilmu daripada
3. Guru menjadi fasilatator dan tempat pembentang yang lain.
rujukan sekiranya ada pertanyaan. 3. Ahli kumpulan yang lain akan kembali
pada kumpulan asal dan memberi
penerangan kepada ahli kumpulan yang
lain.
Aktiviti 3 1. Guru meletakkan satu meja mempunyai 1. Setiap kumpulan ditempat di stesen 40 minit
(Stesen satu soalan. masing-masing.
berputar) 2. Guru meminta setiap kumpulan untuk 2. Setiap kumpulan menjawab soalan di
menjawab soalan di stesen masing-masing stesen masing-masing selama 5 minit.
selama 5 minit.
3. Apabila masa tamat, guru meminta 3. Apabila masa tamat, setiap kumpulan
kumpulan itu untuk bergerak ke stesen bergerak ke stesen seterusnya sehinggalah
seterusnya sehinggalah semua kumpulan semua kumpulan telah melalui semua
telah melalui semua stesen. stesen yang sama.
4. Guru bertindak sebagai fasilatator dan
4. Pelajar menyemak jawapan yang betul dan
memastikan semua murid memberi
membuat pembetulan.
kerjasama dalam perbincangan.
5. Guru berbincang jawapan dengan pelajar.
Aktiviti 4 1. Guru menilai pemahaman pelajar untuk 1. Pelajar menyiapkan latihan yang diberi. 10 minit
sepanjang proses pengajaran dan
pembelajaran dengan memberi latihan
daripada buku latihan.

PENGAKHIRAN PENGAJARAN
Penutup 1. Murid berbincang di dalam kumpulan 1. Murid membuat refleksi tentang 5 minit
(refleksi) untuk membuat refleksi. pembelajaran pada hari ini

Refleksi:
Lampiran A
Carta alir kaedah amniosentesis
Kaedah Kariotip
Lampiran B

You might also like