You are on page 1of 2

Predmet: Bosanski, hrvatski, srpski jezik i knjievnost

Nastavna jedinica: Strip


Tip nastavnog sata: obrada
.......................................................................................................................................
Cilj je da uenici usvoje pojam stripa.
Zadaci:
a) d!ojni: razvoj ljubavi i znatielje za pro"irivanjem znanja o jeziku# razvijanje
smisla za tanost, urednost, preciznost u radu#
b) brazovni: usvojiti znanje o stripu# "ta je strip# kako nastaje strip# vrste stripa#
c) $unkcionalni: razvijanje !ovorne sposobnosti uenika, te misaone sposobnosti
uoavanja, uspore%ivanja, razlikovanja , razvoj kreativnosti#
&astavne metode: raz!ovor, obja"njenje, aktivnost uenika#
blici rada: 'rontalni, individualni#
&astavna sredstva: osnovna nastavna sredstva, nastavni list, razni stripovi#
STRUKTURA SATA
Uvodni dio sata:
&a plou lijepimo ispremije"ana slova () * + S , - S+*,)).
)oredajte slova pravilnim redoslijedom i otkrijte pojam koji skrivaju.
&akon "to uenici otkriju pojam, vodi raz!ovor: .olite li itati stripove/ 0dje ih
nabavljate/ 1oji su vam najzanimljiviji/
ili
Znate li "ta je pria/ 2no!o ih je u tvojoj itanci. 3ime se pisac slui da bi ispriao neki
do!a%aj/ )ria je ispriana tako da moemo znati kako su se odvijali do!a%aji u toj prii/
Znamo "ta je bilo prije, a "ta poslije. +a vrsta povezanost do!a%aja u prii naziva se
$4B564. 1ako nazivamo priu ili tok do!a%aja koja je potpomo!nuta nizom crtea/
)okazujem stripove. *az!ovaramo, uenici kazuju kada su se prvi put upoznali sa
stripovima. 7anas 8emo !ovoriti o stripu (najava cilja sata).
Glavni dio sata:
)ria je ispriana tako da moemo znati kako su se odvijali do!a%aji u prii.
Strip ima crte i rije, tekst.
0lavni i sporedni likovi stripova vode dijalo! ili saop"tavaju svoje misli.
Crtei !ovore puno i mi kao itaoci imamo jasnu predstavu o toku do!a%aja.
6ikovima stripa ivot daje crta stripa. 6ik u stripu moe biti ovjek, votinja, biljka i predmet.
6ikovi u strupu se razlikuju po vanjskim, unutarnjim osobinama i kada upoznamo likove u
nekom stripu ili prii mi zauzimamo svoj stav prema njima, znamo re8i jesu li nam dra!i ili
ne. *asu%ujemo da li ti likovi imaju dobre ili lo"e osobine i zakljuujemo "ta je pouka stripa.
ni koji ele da se bave crtanjem stripova i da im to bude ivotno zanimanje obrazuju se
(ue) posebne "kole (5mjetnika "kola, 6ikovna akademija).
Strip je niz slika ili crtea. Uz crte je i tekst. Crtei i tekst ine cjelinu i
predstavljaju tok dogaaja.( Strip je pria ispriana pomo8u slike. +ekst je u
oblai8ima)
Zavrni dio sata:
)repisivanje zapisa sa table. &apravi i ti jedan strip.
Zadatak radimo na asu.

You might also like