You are on page 1of 4

Univerzitet u Sarajevu

Pedagoki fakultet
Odsjek za razrednu nastavu
Akademska godina 2013/2014.
Godina studija i semestar: etvrta godina, VIII (osmi) semestar
Nastavni predmet: Metodika nastave matematike IV




















PISANA PRIPREMA ZA
REALIZACIJU ASA IZ MATEMATIKE













Mentor: Student:
mr. Sanela Nesimovi Bulut Elma





Sarajevo, 2014.


kola:
O Skender Kulenovi Sarajevo
Razred:
IV
Uitelj/uiteljica:
Sanela Mujezinovi
Datum i sat:

Student realizator asa:
Bulut Elma





Nastavna tema: Dijeljenje
Nastavna jedinica: Dijeljenje dvocifrenim brojem u prvoj hiljadici
Prethodna nastavna jedinica:
Slijedea nastavna jedinica:






Tip asa: Obrada
Oblici rada:

Frontalni,individualni
Nastavne metode:

Metoda razgovora
Metoda rada na tekstu
Metoda demonstracije
Metoda ilustracije
Nastavna sredstva:

Osnovna nastavna sredstva (tabla i kreda), nastavni listi
Nastavna pomagala:



Korelacija: BHS jezik: pravilan izgovor i pisanje rijei i reenica.
Likovna kultura: oblici i boje .







Cilj sata:

Usvojiti dijeljenje dvocifrenim brojem u prvoj hiljadici


Zadaci sata
- obrazovni: - funkcionalni: - odgojni:

- usvojiti algoritam
pismenog dijeljenja
dvocifrenim brojem
duljim nainom.
Postupak pratiti unutar
tablice mjesnih
vrijednosti i izvan nje.
Govorno pratiti svaki
korak i zapis.

- razvoj logikog miljenja,
razvoj sposobnosti
koritenja matematikog
jezika, razvoj primjene
prethodno steenog znanja u
novim situacijama

- razvoj naunog
pogleda na
svijet,matematiko
opismenjavanje,
razvoj odgovornosti za
rad,tanosti,
preciznosti, urednosti,
sistematinosti
Plan rada na asu:
Dijelovi asa Faze rada Nastavne
metode
Misaone
operacije
Oblici rada Orijenta
ciono
vrijeme
Uvodni dio

Motivacija
uenika za rad



Rad na
zadatku;
Razgovor









Metoda
razgovora;
Metoda
pisanog rada


Razmiljanje;
Analiza;
Logiko
zakljuivanje


Frontalni;
Individualni



10
minuta
Glavni dio

Uvjebavanje
dijeljenja
dvocifrenim
brojem u prvoj
hiljadici








Najava cilja
sata,
Rad na
zadacima








Metoda
razgovora;
Metoda
izlaganja;
Metoda
pisanog rada



Razmiljanje;
Analiza;
Sinteza;
Logiko
zakljuivanje;
Generalizacija


Frontalni;
Individualni;
Rad u
skupinama


30
minuta

Zavrni dio

Utvrivanje
sadraja


Rad na
nastavnom
listiu


Metoda
razgovora
Metoda
demostracij
e,
Metoda
samostalnog
rada
Posmatranje,
Analiza,
Logiko
zakljuivanje,
Generalizacija
Frontalni,
Individualni
5 minuta

Razrada plana rada:

Uvodni dio:
Nakon analize i provjere domae zadae ,najavljuje se jedno malo razredno takmienje.
Prije takmienja zajedniki se rjeavaju sljedei zadaci:
92 : 12 = 28: 14= 58 : 17 =
Uenicima na grafofoliji otkrivamo 3 zadatka sa dijeljenjem.
Pobjednici su prva tri uenika koji tane rezultate predaju uitelju.


Glavni dio:
Rad se nastavlja u udbeniku.
Kratko analiziramo zadatak broj 3, a zatim uenici samostalno rjeavaju 4.5.zadatak.
Na taj se nain jo jedanput utvruje pismeno dijeljenje dvoznamenkastim brojem.
Uenicima se daje do znanja da nije vano samo to prije biti gotov, ve je najvanije da
tano izraunaju.

Zavrni dio:
Nakon izrade zadataka, obavlja se provjera radova u paru.
Za proirenje znanja uenici prouavaju i rjeavaju zadatke u radnoj svesci na str.70.
Domaa zadaa je predviena radnim listom.

Plan table:




Rad u koli datum

Dijeljenje dvocifrenim brojem u prvoj hiljadici


92 : 12 = 28: 14= 58 : 17 =



Literatura:

1. Boko Jagodi, MATEMATIKA ZA ETVRTI RAZRED DEVETOGODINJE
OSNOVNE KOLE, Sarajevo Publishing, Sarajevo, 2006.

2. Boko Jagodi, PRIRUNIK ZA NASTAVNIKE, MATEMATIKA ZA ETVRTI
RAZRED DEVETOGODINJE OSNOVNE KOLE, Sarajevo Publishing, Sarajevo, 2006.

You might also like