You are on page 1of 3

RPH Kaedah Konstruktivisme

Racangan pelajaran yang berasaskan kaedah konstruktivisme.

Tahun

Bil Murid

25 Orang

Masa

60 minit

Tema

Menyiasat Alam Bahan

Bidang Pembelajaran (LA)

Sifat Bahan

Objektif Umum(LO)

Memahami bahan asli dan bahan sintetik

Hasil Pembelajaran(LOT)

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

Mengenalpasti bahan asli dan bahan sintetik

Menyatakan sekurang-kurangnya 3 bahan asli dan 2


bahan sintetik

Kemahiran Proses Sains: Memerhati, berkomunikasi, membanding beza.


Pendekatan Pengajaran dan Pembelajaran

: Konstruktivisme

Strategi

: Aktiviti `Hands-on dan minds - on

Fasa Pengajaran

Isi Kandungan

Set Induksi

Bahan asli dan

(5 minit)

bahan sintetik

Aktiviti P&P
1. Guru menunjukan 2 buah

Catatan
BBM:

kerusi ( kerusi kayu & kerusi

kerusi kayu,

plastik.

kerusi plastik.

2. Guru mengemukakan soalan


secara lisan.

K.P.S:
memerhati,

1. Apakah bahan yang

komunikasi,

digunakan untuk membuat

membanding

kerusi di hadapan?

beza.

2. Adakah kedua-dua objek ini

NILAI MURNI:

diperbuat daripada bahan yang

sifat ingin tahu.

sama.
Perkembangan

10 Minit

Mengenalpasti

1. Meminta murid menyatakan

bahan asli dan

contoh bahan asli dan sintetik

bahan sintetik.

yang terdapat di dalam bilik


darjah secara lisan serta

Bahan Asli:

meminta murid menulis

bahan semulajadi

jawapan di papan hitam.

yang diperoleh
daripada tumbuhan,

2.Guru memberi penerangan

haiwan dan batuan.

mengenai bahan asli dan


sintetik kepada murid.

Bahan Sintetik:
bahan buatan
manusia yang
dihasilkan melalui
proses kimia.
Pencetusan idea
15 Minit

Mengelas objek

1.Guru menunjukan beberapa

K.P.S:

mengikut bahan.

contoh objek yang diperbuat

mengelas,

Bahan asli

dari bahan asli dan sintetik di

memerhati,

Contoh:

hadapan kelas.

komunikasi
Nilai Murni:

Kayu
Kulit

2. Meminta murid menyatakan

Bekerjasama,

Logam

objek yang ditunjukan di

berani mencuba.

hadapan secara rawak.

A.B.M.

Bahan sintetik

Bahan yang

Plastik

3. Dalam kumpulan yang sedia

disediakan oleh

Kain sintetik

ada, murid-murid dikehendaki

guru. Contoh, tali

mengelaskan semua objek

pinggang, botol

mengikut jadual yang

plastik, tembikar

disediakan.

kecil,cincin

Nota:Gabungan
bahan

asli

dan

sintetik.

logam,

Contoh: Payung

pemadam,
berus,payung.

Penstrukturan
semula idea

Laporan daripada

Jenis Aktiviti : Pembentangan

dapatan murid

komunikasi,
1. Wakil daripada setiap

15 minit

K.P.S:

Nilai Murni:

kumpulan melaporkan hasil

berdikari,

dapatan.

bekerjasama,

2. Setiap kumpulan disarankan

berani.

untuk membuat perbandingan.


3. Guru membuat ulasan

A.B.M:

terhadap hasil pembentangan

Kertas Putih,

setiap kumpulan.

Maker Pen,
Pembaris

Aplikasi idea

Lembaran kerja

1. Guru mengedarkan lembaran


kerja kepada setiap murid.

10 Minit

K.P.S.
Komunikasi

2. Guru dan murid berbincang


mengenai soalan serta

Nilai Murni:

jawapan yang paling tepat.

Bekerjasama,
adil dan
saksama, berani
mencuba.
A.B.M
Lembaran kerja.

Bahan Asli:
Refleksi

bahan semulajadi

5 minit

1. Guru bersoal jawab dengan


murid secara lisan.

K.P.S
Komunikasi

yang diperoleh
daripada tumbuhan,Soalan:

Kemahiran

haiwan dan batuan.1. Nyatakan maksud bahan asli?

Berfikir
Menjana idea

Bahan Sintetik:
bahan buatan

2. Nyatakan maksud bahan


sintetik?

manusia yang
dihasilkan melalui 3. Namakan 3 contoh bahan asli?
proses kimia.
4.Namakan 2 contoh bahan
Mengelas objek
mengikut bahan.
i. Bahan asli
Contoh:

Kayu

Kulit

Logam

ii. Bahan sintetik

Plastik

Kain sintetik

sintetik?

You might also like