You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 3A2

Tahun

Tahun 3 A2

Masa

pagi (60 minit)

Bilangan pelajar

26 orang

Tema/ Tajuk

Sains Hayat / Manusia


Struktur Gigi

Standard Kandungan

2.1 Memahami pengetahuan


tentang kegigian manusia

Standard Pembelajaran

2.1.4 Melabelkan struktur gigi


iaitu enamel, dentin, saraf,
salur darah dan gusi

Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran tajuk ini murid dapat :i.
ii.
iii.

Menyatakan secara lisan struktur gigi yang terdiri daripada 5 bahagian


dengan betul
Melabel struktur gigi iaitu enamel, dentin, saraf, salur darah, dan gusi
dengan betul.
Menjawab lembaran kerja dengan betul sekuran- kurangnya 3 daripada 5
soalan.

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran

Pembelajaran kontekstual,
pembelajaran koperatif

Kemahiran berfikir

memerhati, meneliti, menjana


idea, hubungkait,

Elemen merentas kurikulum (EMK)

Kreativiti dan Inovasi

Bahan bantu belajar

Puzzle keratan rentas,


lembaran kerja

Penilaian PdP

Murid menjawab lembaran


kerja

Fasa Pelajaran

Isi Kandungan

Aktiviti PdP

Catatan

Orientasi
( 5 minit)

Pengenalan
kepada tajuk
pelajaran hari
ini.
Struktur gigi

Jenis aktiviti :

Perhatikan gigi saya.


Secara
berpasangan, murid
memerhati keadaan
gigi rakan.

KPS
Komunikasi
Memerhati
KBKK
Menjana idea
Memerhati

Soalan :
G : Nyatakan pemerhatian
anda
M : Gigi berlubang
G : Apa kita akan belajar
pada hari ini?
M : Gigi
Pencetusan
Idea
(10 minit)

Struktur gigi :

Enamel
Dentin
Saraf
Salur
darah
Gusi

Jenis aktiviti :

Aktiviti berkumpulan
Puzzle

Arahan :
Setiap kumpulan perlu
mencantum kepingan
puzzle membentuk satu
gambar iaitu gambar
keratan rentas gigi.

Soalan :
G : Nyatakan pemerhatian
anda terhadap gambar
tersebut.
M : Struktur gigi

KPS
Memerhati
Komunikasi
Mentafsir
maklumat
KBKK
Menjana idea
Meneliti
Hubung kait

Penstrukturan
semula idea
(20 minit)

Label struktur
gigi :

Enamel
Dentin
Saraf
Salur
darah
Gusi

Jenis aktiviti :

Aktiviti berkumpulan
Labelkan .

Arahan :
Setiap kumpulan di minta
untuk melabel pada
gambar keratan rentas
gigi tersebut.

KPS
Memerhati
Meramal
Mentafsir data
Mengelas
KBKK
Menjana idea
Meneliti

ENAMEL

Aplikasi idea
(15 minit)

Lembaran
kerja.

KPS
Komunikasi

Murid diberikan
lembaran kerja
mengenai tajuk
pelajaran hari ini.
Murid diberikan
masa selama 10
minit untuk
menyiapkan tugasan
yang diberikan.

Guru membimbing

KPS

Struktur gigi

Refleksi

Rumusan

Setiap kumpulan di
minta untuk
membentangkan
hasil kumpulan
masing-masing di
hadapan kelas.
Murid berbincang
dengan guru tentang
fungsi enamel,
dentin, saraf, salur
darah dan gusi
secara umum.

KBKK
Meneliti

(5 minit)

tentang isi
penting
pelajaran

murid dalam
membuat rumusan
pelajaran hari ini.
Murid diminta
menyiapkan latihan
di dalam buku modul
DST tahun 3.

Komunikasi

SEKOLAH KEBANGSAAN TEMBILA, 222OO, BESUT, TERENGGANU


DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 3.
TAJUK: STRUKTUR GIGI
ARAHAN: Padankan struktur gigi dan fungsinya.
Enamel

Jaringan yang berfungsi untuk melindungi


tulang gigi dengan zat yang sangat keras
yang berada di bahagian luar gigi manusia

Salur Darah
Merupakan tulang gigi

Saraf

Dentin

Gusi

Mengelilingi bawah gigi dan terdiri daripada


tisu lembut

Mengesan rasa sakit gigi

Menyalurkan zat untuk gigi

You might also like